https://youtu.be/X16bUfzYKEA?is=0eXZqSLmaCZBWKJi
Metsämanin videoilla usein esiintyy sana poliisi, mistä moinen kiinnostus poliisia kohtaan johtuu?
Onko lapsena peloteltu polliisilla, jos et lopeta kuotoelemasta niin kututaan Linmannin Samppa ja Pasas Martti hakemaan sinut kammarille.
Myös miestapoilla uhkailu saa helposti pelekeemään polliisia ja vaikutuksen alaisena autoilu.
Mutta sitten asiaan.
Mistä on saanut alkunsa sana poliisikamari:
Sana poliisikamari on yhdyssana, joka on muodostettu sanoista poliisi ja kamari. Sen juuret juontavat antiikin kreikkaan ja latinaan, josta se on rantautunut suomen kieleen ruotsin kautta.
Sanan osien alkuperä jakautuu seuraavasti:
Poliisi sana juontuu kreikan kielen sanasta polis, kaupunki tai kaupunkivaltio ja politeia, valtiomuoto tai hyvin järjestetty yhteiskunta.
Kreikasta sana siirtyi latinan politia ja 1200-luvun ranskan police kautta tarkoittamaan ensin ohjesäännöstöä ja julkista hallintoa. Nykyisessä järjestyksenvalvontaan viittaavassa merkityksessään sanaa on käytetty 1600-luvulta lähtien.
Kamari sana on lainattu suomeen ruotsin sanasta kammare tai saksan sanasta kammer.
Se puolestaan palautuu latinan sanaan camera tai camara, joka merkitsi alun perin holvia tai holvattua huonetta
Vaikka kamari tarkoittaa nykyään usein makuuhuonetta, sitä on vanhastaan käytetty ruotsalaisten esikuvien mukaan myös virastoista, neuvostoista ja viranomaisten istuntosaleista, kuten kamarioikeus tai kauppakamari.
Kun Suomeen perustettiin autonomian aikana 1800-luvulla ensimmäisiä nykyaikaisia poliisilaitoksia, ensimmäisenä Turkuun vuonna 1816 oli niiden ruotsinkielinen nimi poliskammare.
Suomen kielessä viraston tai aseman nimeksi vakiintui tämän suora käännös, poliisikamari.
Sana on nykyään tyyliltään vanhahtava, ja sen on korvannut pitkälti sana poliisiasema.
Pelekääkkönä sä polliisia
14
110
Vastaukset 14
- Anonyymi00001
Otsikossa pelekääkkönä sanan jälkeen lipsahti sana "sä", jota ei tarvita koska sana "nä" tarkoittaa kyseisellä murrealueella sinä, sää tai sä sanaa.
Vähän sama kuin "kuulekkonää" jossakin toisella murrealueella.
Pyydän nöyrimmin anteeksi mokaani. - Anonyymi00002
Kamari tai kammari tarkoittaa töllin tuvan takaista huonetta jossa on elätetty perinteisesti töllin aikamiespoikaa. Alunperin peräkamari oli tietysti töllin makuuhuone.
Kosula Eepoksen alkulehdillähän saamme lukea hersyvää tarinaa maaseudulla sukkuloivasta pölynimurikauppiaasta jonka toimesta syrjäisen salotöllin peräkamarissa sai alkunsa eräs legendaksi noussut juilan ruumiillistuma.- Anonyymi00003
Millon se ilmestyy. Kirjottaako koneman sitä?
- Anonyymi00004
Oli isoissa taloissa ja kartanoissakin kammareita.
- Anonyymi00005
No niissä niitä vasta olikin. Ja kyökki. Tölleissä ei ollut kyökkiä.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
No niissä niitä vasta olikin. Ja kyökki. Tölleissä ei ollut kyökkiä.
Eikä vinttikammareita.
- Anonyymi00007
"Kamari tai kammari tarkoittaa töllin tuvan takaista huonetta jossa on elätetty perinteisesti töllin aikamiespoikaa. Alunperin peräkamari oli tietysti töllin makuuhuone."
Tuo on hyvä, talon aikamies perintöpoikaa on elätetty myös rintamamiestalon ns. kylmään avovinttiin kyhätyssä hellahuoneessa.
Mielenkiintoista olisi myös kuulla metsämanin kertovan majaileeko hän nykyään 80-luvulla mökin kylkeen rakennetun saunakylkiäiseen rakennetussa pienessä kammarissa?
Ainakin videoilla usein näkyvän sängyn päädyssä näkyvä ikkuna on kovin korkealla. - Anonyymi00008
Mitä taas mehtosen Kosula eeppokseen tulee niin eepposta on todella vaikea jos kirjoittajalta puuttuu tarina.
Mehtoselta puuttuu tarina, eikä sitä tarinaa ole metsämanillakaan.- Anonyymi00010
Heillä sitä tarinaa onkin mutta sinulla ei koskaan.
- Anonyymi00009
"Oli isoissa taloissa ja kartanoissakin kammareita."
Oli, mutta oli myös saleja.
Metsäman puhuu konehallista, metsämanilla ei ole konehallia!
Konehallin minimi mitat ovat 10×24 m.- Anonyymi00011
Mannisen metrit on lyhkäsempiä kun sillä on niin lyhyet jalat! Mannisen metrejä mänee seinän mittaan siksi enemmän kuin normaalilla ihmisellä.
- Anonyymi00012
Kosulassa keissiä piisaa yhteen moniosaiseen eepokseen kyllä. Kyseessä onkin nyt runsauden pula kun pitää ratkaista mitä episodia kuvataan missäkin osassa. Tarinat etenevät kronologisesti rinnakkain ja siten kirjailijan työ ei ole nyt ihan helppoa. Onneksi olemme saaneet jo hieman herkutella yhden keskeisen mörököllin alkuhetkien kuvauksella.
- Anonyymi00013
Tuo runsauden pula näkyy luovan taiteilijan ahdistuksena ja tuskaisuutena. Nyt ei synny merkittävää videomateriaalia?
- Anonyymi00014UUSI
Alkoholi lievittää ihmisenä olemisen tuskaa!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591160
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust561081Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1141032Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7940- 95904
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5755Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27711Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it191662- 71649
- 73617