Peruskoulu tappoi suomen talouden

siellä ei kukaan oppinut yhtään mitään, jengejä täynnä koko maa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomen suurin ja yleisin päihdeongelma on edelleen alkoholi, mutta huumausaineiden käyttö ja moni-aineongelmat ovat kasvaneet merkittävästi.Alkoholi on yhä suurin haamuYleisyys: Alkoholi aiheuttaa eniten terveydellisiä, sosiaalisia ja taloudellisia haittoja Suomessa. Valtaosalla rikoksista tai vakavista arjen ongelmista tuomituista on taustalla alkoholiongelma.Läheiset: Noin miljoona suomalaista kokee haittoja jonkun toisen juomisesta, ja kymmenillätuhansilla alaikäisillä lapsilla on vanhempi, jolla on vakava päihdeongelma.Huumeiden käytön muutosKokaiini: Kokaiinin käyttö on kasvanut tasaisesti ja on ennätyksellisellä tasolla, erityisesti Etelä-Suomen suurissa kaupungeissa ja viikonloppuisin.Muuntohuumeet: Esimerkiksi piristävä muuntohuume alfa-PVP on vakiinnuttanut asemansa suurina käyttömäärinä etenkin Etelä- ja Länsi-Suomessa.Perinteiset aineet: Amfetamiinin käyttö on pysynyt tasaisena, ja se pitää yhä isoa markkina-arvoa yllä.Apua ja lisätietoaRiippuvuudet koskettavat laajasti suomalaisia, sillä valtaosa tuntee lähipiiristään päihderiippuvaisen.Voit lukea aiheesta lisää ja hakea apua Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry -järjestön kautta tai tutustua vertaistukeen Irti Huumeista ry -sivustolta.

Äänestä

Suomessa mielenterveysongelmat ovat yleisiä, ja niistä aiheutuu vuosittain arviolta 11 miljardin euron kustannukset yhteiskunnalle.Tilanne ja luvutYleisyys: Joka viides suomalainen kokee mielenterveyden häiriön vuoden aikana. Arviolta 77 % naisista ja 70 % miehistä saa elämänsä aikana jonkin mielenterveyden, käyttäytymisen tai neurokehityksen häiriön diagnoosin.Nuoret: Lasten ja nuorten mielenterveyspalvelujen käyttö ja diagnoosit, kuten ADHD, ovat kasvaneet viime vuosina selvästi.Yleisimmät vaivat: Ahdistuneisuus- ja mielialahäiriöt ovat yleisimpiä.Mistä apua?Ensivaiheen tuki: Apua voi hakea oman alueen sosiaali- ja terveyskeskuksesta (hyvinvointialue), työterveydestä tai opiskeluterveydenhuollosta.Verkkopalvelut: Mielenterveystalo.fi tarjoaa tietoa ja maksuttomia omahoito-ohjelmia.Kriisiapu: MIELI ry tarjoaa keskusteluapua ja kriisipuhelimen.

Äänestä

Mamukouluissa ei opi mitään.

Äänestä

Ennenvanhaan jokainen yrittäjä ei saanut mitään muuta koulutusta kuin kansakoulun. Nyt on kaikenmaailman ammattikorkeakouluja joidenka opintosisältö ei vastaa edes 1970-luvun ammattikoulun tasoakaan.

Äänestä

Noin 20 prossaa kustakin ikäluokasta ei kykene teoreettiseen opetukseen.

Se on tosiasia, jota mikään tasa-arvo-vouhotus ei muuksi muuta.

Eli vanha kansakoulu takaisin, eikä sen edes tarvitse olla mikään "huono koulu", opetus vain on oikeanlaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

siellä ei kukaan oppinut yhtään mitään, jengejä täynnä koko maa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu