Otan osaa, jos teillä ei rahat riitä. Itselläni riittää ihan hyvin.
Persuyrittäjille tiedoksi
Anonyymi-ap
34177
5Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Provosointia.
Sitähän se kaikki on. Mutta olisi se vittumaista olla persaukinen persuyrittäjä.
.
Mul on taskussa kakskytä senttiä vain...Ja kuukausi vasta alussa.
Äänestä Vasemmistoliittoa niin verottaja vie kaiken.
😊😊😊😊😊
Kuka vei siskosi?
No en todellakaan äänestä!
Itse asiassa en äänestä koskaan missään vaaleissa. Minulle on ihan se ja sama, ketkä politiikassa vaikuttaa. Ne on köyhien huolia. Köyhät muuten on tyhmiä, kun ne elää siinä illuusiossa, että pelaamalla Veikkauksen peliautomaatteja niiden kymppisenttinen muuttuu miljooniksi niiden taskuissa.
Laittavat viimeisetkin rahansa sinne.
En minäkään persuja äänestä.
Vaikka Veikkaus kiistää, on todennettu, että peliautomaatteja on eniten sosioekonomisesti heikoille alueille sijoitettuna.
Siellä köyhät tunkee vähätkin rahansa Veikkauksen peleihin äkkirikastumisen toivossa.
Hedelmäpeleistä odotetaan äkkirikastumista?
Ei ihme että tuollainen asuu sosioekonomisesti heikolla alueella.
"Ei ihme että tuollainen asuu sosioekonomisesti heikolla alueella."
Kyseessä lienee syy/seurausilmiö, jossa nyt kyllä on käynyt niin, että Veikkaus on sijoittanut automaattejaan köyhille alueille, koska siellä köyhät pelaavat niitä eniten. Ei rikkailla alueilla ole pelaajia pelaamassa noita rosvoautomaatteja samoissa määrin (suhteellisesti). Sitten tietenkin seuraus on, että köyhät köyhtyy entisestäänkin tunkiessaan vähätkin rahansa noihin automaatteihin. Kierre on valmis. Mikä on syy, mikä on seuraus ja seuraako seurausta taas syy työntää ne killingit noihin automaatteihin?
Varmasti, niin, mutta jos ihminen odottaa rikkauksia hedelmäpelistä, niin hänelle on jo valmiiksi jaettu hanttikortit joilla ei pääse kuin sos.ekon. heikolle alueelle. Seuraus on olemassa jo ennen syytä.
No, se on sitten niin, että oli elämän hanttikortit mulla heti kourassain...
Ahti Lampea mukaillen.
Mutta kaikkihan voi aina alkaa yrittäjiksi, jos on sattunut lähdössä hanttikortit kouraan...
Hyvä aloitus, hieno uutinen!
Ei kai kukaan täysjärkinen mitään osta yrittäjältä, jos tietää hänen olevan persu.
Kukaan täysjärkinen yrittäjä ei ainakaan tuo jatkuvasti asiakkailleen sitä persuaatettaan julki. Ei se ole mukavaa, jos menee kahvilaan kahville, maksaa kahvista ja sen kahvilan pitäjä tulee huudattamaan kännykkäänsä siihen viereen ja lukemaan lehtiä ääneen valikoiden sieltä jutut sen mukaan mitkä sopivat hänen persuajatusmaailmaansa.
Onko sellaisiakin yrittäjiä olemassa?
Voipi olla niin että persuyrittäjällä ei ole mitään jota tarjota sinulle. Päinvastoin, lukoilla ja valvontakameroilla yrittävät laisiasi pitää poissa yrityksestään.
Haluaa pitää maksavat asiakkaat pois yrityksestään? Sitten se on persuutensa lisäksi vielä tyhmä, vaikka synonyymejähän ne kyllä on.
Persua tyhmempi on vain toinen persu.
Totuuden nimessä ja yleistämisen välttämiseksi täytyy sanoa, että on ollut myös persuja, jotka katselevat maailmaa hieman laajemminkin. Mutta nuo, jotka tuntuvat katselevan sitä lähinnä persesilmällään, pilaavat muidenkin persujen maineen.
"Voipi olla niin että persuyrittäjällä ei ole mitään jota tarjota sinulle."
Tuntuu tuolla olevan tarjota sellaistakin mitä en edes ole ostanut, kun tulee kailottamaan persuaatettaan saatuaan ensin myytyä minulle sen mitä olen mennyt ostamaankin.
Missä puhuttiin maksavista asiakkaista? (00006)"Ei osteta mitään" -asiakas ei ole maksava asiakas.
Aiheuttaako peukku harhoja vai onko vaan luetun ymmärtämisessä vaikeuksia?
Tässä ketjussa puhuttiin maksavista asiakkaista.
"Ei se ole mukavaa, jos menee kahvilaan kahville, maksaa kahvista..."
En jatka enempää aiheesta, kun alat vetää omia omituisia johtopäätelmiäsi, työnnä ne peukkusi vaikka Purran perseeseen.
Kommenttia ei annettu sinulle.
Onko Mauri kenkäplankkaaja yksin yrittäjä.
Ainakin Maurilla on aina kova kiire ylinopeuksista päätellen.
Bensan hinnan alentaja-Maurista jos on kyse?
EX-kenkänkiillotuskoneiden kaupittelijasta?
Maurin "isolla diisselillä" on tapana joskus hieman "hyökkäillä".
Mauri, maanteiden kuningaspersu.
Moni yrittäjä joutuu syömään kuormasta orpopopurran hallituksen toimien takia. Silti ne vannoo Purran nimeen, vaikka metsiä jo kuulemma kaupitellaan, että perheyritys saataisiin pysymään pystyssä.
Parempia aikoja odotellessa, kun Riikasta tulee pääministeri?
Khihihihiihihiiiiii
Vaihtoehto on se, että metsät päätetään suojella ja omistaja maksaa kulut. Myydä ei saa.
Ja tämä tarina on tosi.
Tyypillinen persukärjistys.
Luulisi persuyrittäjien edes kiittävän avauksessa esiin tulevasta empaattisuudesta heitä kohtaan?
"Empatia ei kuulu politiikkaan", sanoi Riikka Purra vaalien jälkeen. Vaalien alla Riikka Purra sanoi kokoomuksen haluavan leikata vähävaraisilta, joka ei persuille käy. Hyvin näyttää kuitenkin persuille leikkauspolitiikka sopineen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/leikkauksilla-irvailu-jatkuu-riikka-purra-sakset-kadessa-ps-edustajat-taustalla-hymyt-huulilla/8891326