Toiset rakentavat hetkellistä omaa henkilökohtaista menestystään populismin avulla juntteja ihmisiä pettämällä. Tuloksena on pahimmassa tapauksessa uusi Sieg Heil- tuhokierre, joka koskee itse agitaattoreita, heitä kannattavia juntteja ja myös kaikkia muita ihmisiä. Meillä perussuomalaiset ovat samalla pahan asialla, mutta peitellymmin. https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000012205283.html
Lue Heikki Aittokosken raportti Sieg-Mund'ista - ehdoton kooste Saksan AfD:stä
25
127
Vastaukset 25
- Anonyymi00001
Edellisestä kerrasta taitaa olla jokseenkin sata vuotta.
Mitenkäs siinä kävikään?- Anonyymi00002
Kävi huonosti:
Myös tänään, vanha saksalainen sanonta on pätevä:
"Nur die dümmsten Kälber wählen ihren Metzger selber.“ Suomalaisittain "Vain tyhmimmät vasikat valitsevat itse teurastajansa". - Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Kävi huonosti:
Myös tänään, vanha saksalainen sanonta on pätevä:
"Nur die dümmsten Kälber wählen ihren Metzger selber.“ Suomalaisittain "Vain tyhmimmät vasikat valitsevat itse teurastajansa".Ilmajoella näitä vasikoita on runsaasti. Miksi?
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ilmajoella näitä vasikoita on runsaasti. Miksi?
Ilmajoki oli pitkään koko alueen merkittävin paikkakunta, niin sanottu "Emäseurakunta" ja nyt nämä tuon aikaansaajien perilliset ovat alentaneet itsensä jonkun populistin saarnaan uskovaiseksi. Olisi syytä tarkastella tulokset, ei saaran sanaa.
- Anonyymi00003
Kuinka muistammekaan kun helmikuun 24.2.2022 tapahtumien seurauksena oma kansanedustajamme empi ainakin viikko- ellei kuukausitolkulla kenen puolelle olisi parasta asettua. Kun muut poliitikot olivat nopeasti valinneet kantansa ikioma edustajamme muutti mielipiteensä muitten kaltaiseksi.
- Anonyymi00005
Kun ei kantti tai äly riitä muuhun.
- Anonyymi00007
Äänestäjän syy!
- Anonyymi00013
Edustajanne ilmoitti, että tulee seurata Puolaa puolustuskysymylsissä. Puola ei suhtaudu myönteisesti Ukrainan tukemiseen eli pitäisikö senattorinne mielestä tukea nyt Venättä.
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Edustajanne ilmoitti, että tulee seurata Puolaa puolustuskysymylsissä. Puola ei suhtaudu myönteisesti Ukrainan tukemiseen eli pitäisikö senattorinne mielestä tukea nyt Venättä.
Ukrainalaisvastaisuus kasvaa Puolassa.
Onko siis ruvettava meidänkin suhtautumaan myönteisemmin Venäjään vai mitä Mäjenpää Politiikan viikossa ehdottelee ? - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Ukrainalaisvastaisuus kasvaa Puolassa.
Onko siis ruvettava meidänkin suhtautumaan myönteisemmin Venäjään vai mitä Mäjenpää Politiikan viikossa ehdottelee ?Hyvä ystävä Ano vois majoittaa myös muita aateveljiään.
- Anonyymi00008
Oikeistoradikaaliset järjestöt tekoälyn mukaan Suomessa ovat:
1. Soldiers of Odin: Vuonna 2015 perustettu maahanmuuttovastainen katupartiojärjestö.
2. Suomen Sisu: Vuonna 1998 perustettu kansallismielinen yhdistys. pyrkii vaikuttamaan yhteiskuntaan poliittisen retoriikan, kulttuurin ja metapolitiikan kautta suoranaisen katuaktivismin sijaan.
3. Sinimusta Liike: Etnonationalistinen ja radikaalin oikeistolainen puolueprojekti, joka on herättänyt huomiota jyrkän rasistisella ohjelmallaan.- Anonyymi00009
Oikeistoradikaaliseksi luokitellun Suomen Sisun
piiripäälliköinä on toiminut useita poliitikkoja, jotka ovat nousseet kansanedustajatasolle saakka.Järjestön maakunnallisten piirien johdossa ovat vaikuttaneet muun muassa seuraavat kansanedustajat ja entiset kansanedustajat:
1. Mauri Peltokangas: Kansanedustaja ja perussuomalaisten entinen varapuheenjohtaja, joka on toiminut Suomen Sisun Keski-Pohjanmaan piiripäällikkönä.
2. Juha Mäenpää: Kansanedustaja, joka on toiminut pitkään järjestön Etelä-Pohjanmaan piiripäällikkönä ja kuulunut myös Sisun hallitukseen
3. Olli Immonen: Entinen pitkäaikainen kansanedustaja ja Suomen Sisun entinen puheenjohtaja, joka toimi uransa alkuvaiheessa järjestön Pohjois-Pohjanmaan piiripäällikkönä.
4. James Hirvisaari: Entinen kansanedustaja (perussuomalaiset / Muutos 2011), joka valittiin eduskuntakautensa jälkeen syksyllä 2015 perustetun Suomen Sisun Päijät-Hämeen piiripäälliköksi.
5. Jussi Halla-aho – Järjestön pitkäaikainen jäsen.
6. Juho Eerola – Järjestön jäsen ja entinen kansanedustaja.
Myös ja Jenna Simula, Simo Grönroos ja Matias Turkkila olivat sisulaisia - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Oikeistoradikaaliseksi luokitellun Suomen Sisun
piiripäälliköinä on toiminut useita poliitikkoja, jotka ovat nousseet kansanedustajatasolle saakka.Järjestön maakunnallisten piirien johdossa ovat vaikuttaneet muun muassa seuraavat kansanedustajat ja entiset kansanedustajat:
1. Mauri Peltokangas: Kansanedustaja ja perussuomalaisten entinen varapuheenjohtaja, joka on toiminut Suomen Sisun Keski-Pohjanmaan piiripäällikkönä.
2. Juha Mäenpää: Kansanedustaja, joka on toiminut pitkään järjestön Etelä-Pohjanmaan piiripäällikkönä ja kuulunut myös Sisun hallitukseen
3. Olli Immonen: Entinen pitkäaikainen kansanedustaja ja Suomen Sisun entinen puheenjohtaja, joka toimi uransa alkuvaiheessa järjestön Pohjois-Pohjanmaan piiripäällikkönä.
4. James Hirvisaari: Entinen kansanedustaja (perussuomalaiset / Muutos 2011), joka valittiin eduskuntakautensa jälkeen syksyllä 2015 perustetun Suomen Sisun Päijät-Hämeen piiripäälliköksi.
5. Jussi Halla-aho – Järjestön pitkäaikainen jäsen.
6. Juho Eerola – Järjestön jäsen ja entinen kansanedustaja.
Myös ja Jenna Simula, Simo Grönroos ja Matias Turkkila olivat sisulaisiaNäyttävät pääasiassa olevan Suomen Raamattuvyöhykkeen Körtti- ja Lestadiolaisuusalueen setämiehiä. Mistähän mahtaa tuonkaltainen sekrekaatio syntyneen.
- Anonyymi00011
Hei Persut ja Suomen Sisulaiset!
Nyt juuri sisarjärjestönne Sinimusta liike marssii Helsingissä naamioituneena ja Hitler- tervehdyksiä tehden kaatosateessa. Otteko ehtineet sekaan? Tässä filmiä opiksi, ellette tällä kertaa ole marssilla mukana.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/320459ea-d97a-4a40-85e9-13cd7d6e0d32- Anonyymi00012
Minäkin olin siellä mukana. Oli mustat housut, musta takki, mustat kengät ja musta naamari. Tunnistitteko minut?
- Anonyymi00016
SDP:n rooli 1917–1918
Vuonna 1917 SDP oli erittäin voimakas puolue. Sillä oli vuoden 1916 vaalien jälkeen jopa eduskunnan enemmistö, mutta vuoden 1917 vaaleissa se menetti enemmistönsä.
SDP:n ympärille muodostuneessa työväenliikkeessä syntyi punakaarteja.
Tammikuun lopussa 1918 työväenliikkeen radikaali siipi ryhtyi vallankumoukseen. Helsinki otettiin punaisten haltuun, ja Suomen laillisen senaatin rinnalle perustettiin Suomen kansanvaltuuskunta, käytännössä punaisen Suomen hallitus. Helsinki toimi punaisen Suomen pääkaupunkina.
Kansanvaltuuskunnan johdossa olivat pääasiassa SDP:n johtohenkilöt. Sen puheenjohtajaksi tuli sosialidemokraatti Kullervo Manner. Mukana olivat esimerkiksi Otto Wille Kuusinen, Yrjö Sirola, Edvard Gylling ja Eero Haapalainen.
Tästä syystä voidaan historiallisesti perustellusti sanoa, että merkittävä osa SDP:n silloisesta johdosta osallistui vuonna 1918 laittomaan vallankumoukseen ja punaisen hallinnon rakentamiseen. - Anonyymi00017
Punaisten suhde Neuvosto-Venäjään on tärkeä osa kokonaisuutta. Lenin ja bolševikkihallinto tukivat suomalaisia punaisia muun muassa aseilla, vaikka Venäjän oma sisäinen tilanne rajoitti sotilaallista apua.
Punainen Suomi solmi maaliskuussa 1918 sopimuksen bolševikkien Venäjän kanssa. - Anonyymi00018
Kun punaiset hävisivät keväällä 1918, suuri osa vallankumouksen johtajista pakeni Neuvosto-Venäjälle.
Siellä he perustivat Suomen kommunistisen puolueen (SKP) Moskovassa elokuussa 1918. (Nykyinen vasemmistoliitto) - Anonyymi00019
Valkoiset voittivat Suomen sisällissodan keväällä 1918. Ratkaisevia tekijöitä olivat valkoisen armeijan parempi sotilaallinen organisointi, jääkärien tuoma koulutus ja johtamisosaaminen sekä Saksan merkittävä sotilaallinen apu.
Valkoisten ylipäällikkönä toimi C. G. E. Mannerheim. Valkoisten hallitsema alue oli aluksi pääosin Pohjanmaalla ja muualla Pohjois-Suomessa, kun taas punaiset hallitsivat suuria osia Etelä-Suomesta ja tärkeistä teollisuuskeskuksista.
Sodan kulun kannalta ratkaisevia olivat erityisesti Tampereen taistelu maalis–huhtikuussa 1918 ja sen jälkeen punaisten rintaman nopea murtuminen. Tampereen valloitus oli valkoisille suuri sotilaallinen ja psykologinen voitto. - Anonyymi00020
Bolševikkien Venäjä tuki suomalaisia punaisia, ja moni vuoden 1918 johtaja radikalisoitui tappion jälkeen Venäjällä. Jos punaiset olisivat voittaneet, Suomen riippuvuus Neuvosto-Venäjästä olisi todennäköisesti kasvanut voimakkaasti. Tästä syystä on täysin mahdollinen kehityskulku, että Suomi olisi 1920-luvulla muuttunut kommunistisemmaksi ja autoritaarisemmaksi.
Mahdollisia seurauksia olisivat olleet esimerkiksi:
suurten maatilojen ja teollisuuden laajempi yhteiskunnallistaminen
pankkien ja yritysten kansallistaminen
porvarillisten puolueiden toiminnan rajoittaminen
suojeluskuntien ja valkoisen puolen johtajien rankaiseminen
tiiviimpi sotilaallinen ja taloudellinen yhteys Neuvosto-Venäjään
mahdollisesti myöhemmin Suomen itsenäisyyden kaventuminen tai jopa liittyminen Neuvostoliiton järjestelmään. - Anonyymi00021
Valkoisten voitto teki mahdolliseksi sen, että Suomi jatkoi itsenäisenä parlamentaarisena tasavaltana. Punaisten voitto olisi hyvin todennäköisesti vienyt Suomen osaksi Neuvostoliiton järjestelmää.
SDP ja Vasemmistoliitto ovat maanpettureiden puolueita. - Anonyymi00022
Ja sitten meidän persut ylistävät samaan tapaan ulkomaalaisten kanssa!!! https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012256341.html
- Anonyymi00023
Voi jessut teitä sekopäitä!!!!
- Anonyymi00024
Populismillä ratsastaminen johtaa demokratian rapautumiseen ja sellaisen touhun tuloksena kaikki kärsivät, jopa populisti itse.
- Anonyymi00025
Entinen demokratia Amerikka on hyvä esimerkki. Nyt se lahjoo jo äänestäjiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751689- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
- 71567
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57502
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34434
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398