18.8.2020 14:05
Kokoomuksen puheenjohtajaa Petteri Orpoa suututtaa pääministeri Sanna Marinin (sd) lausunto, ettei vielä budjettiriihestä ole odotettavissa päätöksiä työllisyystoimista.
– Minusta se on käsittämätön lausunto, Orpo sanoi tiistaina Jyväskylässä.
– Maan hallituksen on pääministerin johdolla tartuttava tähän asiaan riihessä. Se on hallituksen tehtävä ja velvollisuus.
Kokoomuksen mukaan työllisyystoimien valmistelun pohjaksi pitäisi ottaa valtiovarainministeriön viime viikolla julkistama lista mahdollisista työllisyystoimista.
Valtiovarainministeriö esitteli työllisyystoimiaan: eläkeputki pois, ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan rukkaus
– Minusta on erikoista, että kun tämä meidän vasemmistohallituksemme koronakriisin hoidossa aina viittaa ja vetoaa asiantuntijoiden neuvojen mukaan toimimiseen, työllisyydessä ja taloudessa samojen ihmisten ja puolueiden mielestä asiantuntijat ovat väärässä.
Orpo vastasi lehdistön kysymyksiin Jyväskylässä, missä puoluejohto aloitteli kaksipäiväistä kesäkokoustaan.
Lue lisää: Orpo lupaa: Oppositiopolitiikka oli jäähyllä, vaan ei ole enää – löi heti pöytään listan vaatimuksia: ”Koronakriisi ei saa olla veruke”
Kokoomuksen mielestä tärkeimmiksi työllisyystoimiksi Orpo nimesi eläkeputken poiston ja ansiosidonnaisen työttömyysturvan uudistamisen kannustavammaksi. Hän myös lisäksi paikallista sopimista edes kokeiluluontoisesti koronakriisin ajaksi.
Orpo korosti myös, ettei työn verotusta pitäisi kiristää. Sen sijaan kokoomus ohjaisi verotusta haittaveroihin, kuten päästöjen verotukseen. Myös muoviveron mahdollisuutta pitäisi kokoomusjohtajan mukaan tutkia.
Suomella on edelleen myös erittäin suuret ympäristölle haitalliset tuet, Orpo lisäsi.
– Mikä vimma Suomessa ja vasemmistopuolueilla erityisesti on verottaa sitä, mistä meidän hyvinvointimme kasvaa, eli työtä ja yrittämistä. Verotetaan sitä vähemmän, ja enemmän sitä joka haittaa.
Orpo ei antanut selkeää vastausta siihen, siunaako kokoomus EU:n elvytyspakettia. Eduskunta aloittaa paketin käsittelyn vasta syksyllä, ja silloin siihen perehdytään huolella, hän vetosi.
– Kokoomus tukee ehdottomasti sitä, että EU:lla on ratkaisu. EU menee eteenpäin, se on Suomen etu. Mutta tulemme käydään kriittistä keskustelua siitä, mikä paketin sisältö on.
Orpon mukaan määrärahoja vähennettiin Suomelle tärkeimmistä asioita, eli tutkimuksesta, rajaturvallisuudesta ja EU:n yhteisen puolustuksen kehittämisestä. Hänestä laina- ja avustusrahan saajilta on myös vaadittava kovempaa ehdollisuutta.
Suomen talouden vaikea tilanne ei ole saanut talouspuolueeksi mielletyn kokoomuksen kannatusta nousuun. Miksei kokoomus ole onnistunut kääntämään tilannetta gallupnousuksi?
Kulunut kevät on muodostanut merkittävän osan koko tähänastisesta eduskuntakaudesta, ja sitä on vahvasti leimannut koronakriisin hoito, Orpo totesi.
– Kokoomus kertoi heti alusta lähtien, että tuemme hallituksen toimia. Tässä ei ole hallitus-oppositio-rajoja. Koko kevään ja kesän aikana ei ole ollut tilaa eikä haluakaan perinteiselle oppositiopolitiikalle.
Maan muiden asioiden hoito on kokoomuksen mielestä kuitenkin ollut niin vastuutonta, että on taas aika vahvalle oppositiopolitiikalle ja omien vaihtoehtojen esittämiselle. Vain sen kautta kokoomus voi kestävällä tavalla nostaa kannatustaan, Orpo uskoo.
TUOSTA VOI NYT LUKEA MITEN TOTEUTUI NUO LUPAUKSET VAI OLIKO NE IHAN PÖTYPUHETTA, KATTEETTOMIA VAALILUPAUKSIA VAI MITÄ NE OLI !!!
Tuleva pääministeri arvostelee hallitusta...
1
<50
Vastaukset 1
- Anonyymi00001
No voihan tuota sanoa kiltisti harhaanjohtamiseksi vai sanotaanko suoraan paskanpuhumisekasi.
Keskeiset luvut vuodelta 2022:
Työttömien määrä: Työttömiä oli keskimäärin 190000.
Työttömyystilanne vuonna 2026:
Työttömien määrä: Kuntien työllisyyspalveluissa oli heinäkuun 2026 lopussa yhteensä 361 800 työtöntä työnhakijaa, mikä on noin 7 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan heinäkuussa 2026 työttömiä oli 289 000
Näinhän se Petteri-poika on työllisyyttä parantanut, työttömiä on 100000-170000 enemmän kuin Marinin hallituksen aikaan, VOI VI... !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 601049
- 981024
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i21882Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔60810- 135802
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t124795Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke25689- 45666
- 51660
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen14625Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45620- 19607
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.83586- 46578
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka141575Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok128573- 35570
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast47568- 48527
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi9523