Minä olen nähnyt köyhiä joilla on vara polttaa tupakkia !
Jos köyhä olisi rippikoulussa lopettanut tupakan polton ja laittanut tupakka rahat osakkeisiin keskimääräisellä tuotolla ja tietysti niist
saadadut osingot sijoittanut uudelleen ,niin eläkkeelle jäädessä olisi 2 Miljoonan Euron sijoitus varallisuus . (tämän voi jokainen laskea netistä löytyvillä laskureilla jos epäilyttää)
Köyhä voi katsoa peiliin niin näkee syyn miksi on köyhä !
Ei tarvita kummoisia töitä ,kaatopaikan vahdilakin on mahdollisuus tulla miljonääriksi työtä tekmällä ja sijoittamalla rahat kasvamaan korkoa korolle ilmiöön,eikä vetää savuna ilmaan niitä.
Varmin köyhyyden tae on jos ihminen jää vuokralle asumaan, (oma asunto on paras sijoitus) Vuokrat nousee rahat menee hukkaan toisten taskuihin ja sitten kun eläkkelle jää niin kun eläke on pienempi kuin palkka niin sitten vasta köyhä onkin köyhä ja kipeä jos tupakka palaa edelleen ja terveys on mennyt.
Köyhyys on syntiä ja tyhmyyttä !
16
95
Vastaukset 16
- Anonyymi00001
Käryyttäminen,kalja ja pelaaminen niin siinä monen köyhän kuviot.Omasta mielestä sitten jukoliste pienet tulot ja niin onkin.Toki löytyy niitäkin joilla paheita mutta hoitaa syömiset ja valmistaa esim, soppaa ja pärjää omilla rahoilla. Maltillisesti käryyttää tai nikotiinipussia,olutta ja pelaa pikku vetoja.
- Anonyymi00002
Kyllä pitää jo nuorena säästää ja pyrkiä omistusasuntoon, missä on
sitten helppo asua vaikka elämäntilanteet muuttuisivat ankeiksi.
- Anonyymi00003
Jos nuorella hommia niin kannattaa omistusasunto hommata,kyllä ne lainanlyhennykset-vastikkeet siinä menee.Moni on aloittanut yksiöstä.
- Anonyymi00004
Alkaako se elämä sitten eläkkeellä vai jatkuuko pihtaaminen?
- Anonyymi00005
Kun korkean vuokran sijasta maksaakin vain pientä vastiketta niin
ei tarvitse pihdata lainkaan ja on helppo tulla toimeen eläkkeelläkin.
Kun hankkii pienen ensiasunnon vaikka suuresta kerrostalosta, niin
se on helppo maksaa ja sen jälkeen siinä on todella halpaa asua.
Hankintoja voi jatkaa sitten keräämällä jo käsirahaa seuraavaan
asuntoon jolloin jää jo kaksi mahdollisuutta eli voi myydä sen ekan
tai voi jättää sen vuokralle ja hyödyntää sitä vuokratuloa toisen
asunnon lyhennyksissä tai laittaa vaikka säästöön/sijoitukseen.
- Anonyymi00006
No, etkö ymmärrä että he eivät olisi köyhiä ensinkään, jos eivät rahojaan noin hassaisi.
Ne tupakki/kalja/peukku rahat erottaa köyhän ja keskiluokkaisen. Harvemmin enää kukaan muu kuin köyhä polttaa. Peukkuakaan harvemmin normaalin perheenisän näet käyttäävän. - Anonyymi00007
Tupakointi on aivan laillista, joten se siitä
- Anonyymi00008
On se pekkukin laillista,mutta rahansa siinä menettää, niinkuin tupakin kärryyttelyssäkin.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
On se pekkukin laillista,mutta rahansa siinä menettää, niinkuin tupakin kärryyttelyssäkin.
Tahallista tuo väärinkirjoitus
- Anonyymi00010
Aloittaja on siten ilmeisesti myös köyhä, koska kirjoitus on aika tyhmä. Eikö totuus toimi toiseenkin suuntaan? Omalla kohdalla se ainakin pitää paikkaansa, mutta olen tottunut kohtalooni.
- Anonyymi00011
Jos omaa tyhmyyttään asemoituu köyhäksi, niin pitäköön valintansa.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Jos omaa tyhmyyttään asemoituu köyhäksi, niin pitäköön valintansa.
Köyhyydestä pitää tarmokkaasti pyrkiä eroon ja se ei
onnistu ruikuttamalla ja valittamalla vaan töitä tekemällä.
- Anonyymi00013
Ptöräilevät elläkeappinat
- Anonyymi00016
Onko tuo teksti ote Pisatuloksista ?
- Anonyymi00014
Työttömät ja epävakaissa pätkätöissä elävät muodostavat sosiologiassa usein käsitellyn prekariaatti-nimisen yhteiskuntaluokan tai marginaaliryhmän.
- Anonyymi00015
Ja tupakin kärryyttelyä tai kaljan juontia ei voi lopettaa. Ihmisoikeus, nääs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3891623Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan851102Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94952Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63869Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49778Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43773- 122736
- 60730
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10718- 39689
- 57656
- 50626
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o35573- 45567
- 33565
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 85521
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 49503