Vasemmistolaiset valittavat jatkuvasti palstalla, kun kaikki on niin huonosti, toistavat usein samoja asioita ties kuinka monta kertaa(mt-ongelmako?)
Jokainen on oman onnensa seppä, jokaisella on ollut mahdollisuus koulutuksella ja kovalla yrittäjyydellä päästä parempiin tuloihin.
Mutta palstavasemmistolaiset ja monet muutkin vasemmistolaiset ovat valinneet toisen tien, sen köyhän tien. Jos ei ole kykyjä eikä haluja, niin köyhiä ollaan.
Jokainen on oman onnensa seppä, jokaisella on ollut mahdollisuus koulutuksella ja kovalla yrittäjyydellä päästä parempiin tuloihin.
Mutta palstavasemmistolaiset ja monet muutkin vasemmistolaiset ovat valinneet toisen tien, sen köyhän tien. Jos ei ole kykyjä eikä haluja, niin köyhiä ollaan.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Koska on tyhmä.
Avaajan kysymys on näyty 100 miljoonaa kertaa palstalla.
Oletko roikkunut palstalla 10-vuotta?
Sammutahan Veeti se tietokone ja mene kouluun.
Tuossa juuri syy miksi olet köyhä, sulla ei heikko ÄO, kommenttisi kertoo sen.
Koulussa opettavat Veetin myös kirjoittamaan kunnolla. Menisit nyt vain.
Katos ressukka kun tällä palstalla ei käy teinejä, asia on tutkittu. Mutta tyhmänä et vaan pysty vastaamaan mitään järkevää.
Väärin. Jokaisella ei ole mahdollisuutta. Yhteiskunta vaatii suuren joukon köyhiä. Korkeakouluissa ei ole paikkoja jokaiselle, eikä rahaa kierrä tarpeeksi jokaisen hyvinvointiin.
Tämän verran pitäisi ihan jokaisen ymmärtää.
Varsinainen kysymys oli nurinkurinen. Ensin ei tule vasemmistolaisuus ja sitten köyhyys. On niin päin, ettei köyhän kannata missään nimessä äänestää oikeistopuolueita, jotka kuljettavat rahaa köyhien duunareiden työn tuloksista rikkaiden taskuihin.
Eikä niitä oikeistopuolueita kyllä kannata keskiluokankaan äänestää.
Kaikilla on mahdollisuus jos on kykyjä ja haluja.
Vasemmistopuolueet tarvitsee köyhiä.
Ei edes silloin.
Yhteiskunnalla ei ole mitenkään varaa siihen, että jokainen olisi korkeakoulutettu ja hyväpalkkainen. Sillä tavoin yhteiskunta ei myöskään pyöri.
Ehkä asia on sinulle vaikea ymmärtää, kun et edellisestä viestistäkään hahmottanut, ettei täällä edes suostuta kouluttamaan kaikkia hyväpalkkaisiin töihin. Tietenkään.
Ja oikeistopuolueet tarvitsevat rikkaita, joita on mahdollista olla vain, mikäli on moninkertainen määrä köyhiä.
Johtuu usein laiskuudesta.
Muutenkos se olisi köyhä ja tarpeellinen äänestäjä.
"Köyhät ja pienituloiset." li andersson kutsu
Tyhmyys ja varakkuus ei asu samassa talossa.
Hölmö kysymys. Siksi kun vasemmistoaate ei kannusta töihin.
Se aate lupaa ihmiselle kaikki etuisuudet automaattisesti eikä tällainen kannusta töihin. Sitten kun aate ei pysty antamaan niitä etuisuuksia koska raha ei kasva puussa, ihminen katkeroituu ja alkaa kadehtia ja vihaamaan omistavaa luokkaa.
Tämä on näkynyt jo sadan vuoden ajan Suomessa.
Tämän takia vassuilla on käsi toisen ihmisen taskussa.
Laiskurin puhetta.
Valtaosa muista haluaa töihin, eikä siihen mitään erillisiä kannustuksia tarvita, vaan työpaikkoja.
Laiskurit luulevat, että pötköttely on muidenkin lempipuuhaa.
Raha ei tosiaan kasva puissa. Sen keräilee omistava luokka muiden työn tuloksista.
Se käsi taskulla on sijoittajan käsi, aivan puoluetaustasta riippumatta. Se kuorii kermat päältä toisten työstä ja rikastuu sillä. Sijoittajien voitonjanon vuoksi työläiset ovat alipalkattuja ja yhteiskunta joutuu maksamaan sosiaaliturvaa heillekin, jotta rikkaat voisivat rikastua.
Sijoittajista yli puolet on maan rajojen ulkopuolelta, joten silläkin tavalla meiltä valuu rahaa ulkomaille.
No olispa outoa, jos Kelan tuilla voisi rikastua.
Tuleeko vastauksia?