Kuinka kauan ne lähettelee muistutuksia maksamattomista laskuista ennen kuin katkaisee sähköt? Mitä muita seurauksia tulee? Olen persaukinen yrittäjä enkä saa muutettua sähköliittymääkään edullisemmaksi, kun en osaa enkä ymmärrä asioita. Pasianssia osaan netissä pelata, se rentouttaa.
Vastaukset 23
- Anonyymi00001UUSI
Köyhälle ja tyhmälle yrittäjälle kaikki on kallista ja vaikeaa. Menisit oikeisiin töihin, vaikka risuja keräämään, ehkä järkesi siihen riittää?
Mutta tuskin se niihin sähkölaskuihisi riittää, se risujen keruuhomma?- Anonyymi00010UUSI
Juuri niin sitä saa mitä tilaa, ja sitten leuhkii palstalla.
- Anonyymi00002UUSI
Ilmeisesti kaikki rahasi ovat menneet verojen maksuun. Et ole yksin.
Ja tuo lamaantuminen on loppuun palamisen merkki.
Vain työntekijöillesi on oikeus vuosien mittaisiin sairaslomiin, kun eivät saa rauhoittaa itseään pelaamalla pasianssia 8h/työpäivä.- Anonyymi00004UUSI
Verottajahan se on aina kimpussa. Sehän se vie kaikki rahat. Millä sitten mitään maksan?
- Anonyymi00003UUSI
"Mitä muita seurauksia tulee?"
Jos sähköt katkaistaan, joudut pelaamaan pasianssia perinteiseen tapaan pelikorteilla. Hanki sellaiset, niistä ei nykyään tarvitse maksaa sitä veroakaan (lopetettiin 1980-luvulla).
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/fi/b/be/Pelikorttivero.jpg?utm_source=fi.wikipedia.org&utm_campaign=imageinfo&utm_content=thumbnail_unscaled- Anonyymi00007UUSI
Älä vitsaile vakavalla asialla.
- Anonyymi00008UUSI
Mitä ne aina valittaa, että kaikesta täytyy maksaa veroa? Pelikorteistakaan ei tarvitse maksaa. Toista oli ennen.
Ja nykyäänhän saa kuulemma eurolla bensaakin, kun persut järjesteli asioita. - Anonyymi00013UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Älä vitsaile vakavalla asialla.
Otsalampun valossa pasianssia Turun Linna korteilla. Tai "Harakka"-korteilla, miten vaan.
Sori, vakava asiahan tämä on. Varsinkin, jos pasianssikaan ei mene läpi. - Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00008 kirjoitti:
Mitä ne aina valittaa, että kaikesta täytyy maksaa veroa? Pelikorteistakaan ei tarvitse maksaa. Toista oli ennen.
Ja nykyäänhän saa kuulemma eurolla bensaakin, kun persut järjesteli asioita.Kelapummit eivät maksa veroa, päinvastoin käyttävät muiden maksamia verovaroja.
Ilman kelapummeja pensa maksaisi 60 snt/litra, niin paljon menee kelapummien täysylläpitoon. - Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00016 kirjoitti:
Kelapummit eivät maksa veroa, päinvastoin käyttävät muiden maksamia verovaroja.
Ilman kelapummeja pensa maksaisi 60 snt/litra, niin paljon menee kelapummien täysylläpitoon.Kelapummit, niin se on se pohjimmainen syy, ettei mistään mitään tule. Ei minulla koskaan kyllä ole mistään oikein mitään tullut, koronatuillakin ostin vereksen auton, täyspaska, oli siinäkin yrittäjä, oikein huijari. Mikä lie kelapummi ollut sekin, möi romun kalliilla hinnalla.
- Anonyymi00022UUSI
Anonyymi00013 kirjoitti:
Otsalampun valossa pasianssia Turun Linna korteilla. Tai "Harakka"-korteilla, miten vaan.
Sori, vakava asiahan tämä on. Varsinkin, jos pasianssikaan ei mene läpi.Kaiken vitutuksen huipentumana pasianssikaan ei mennyt läpi.
😒😒😒😒 - Anonyymi00025UUSI
Anonyymi00020 kirjoitti:
Kelapummit, niin se on se pohjimmainen syy, ettei mistään mitään tule. Ei minulla koskaan kyllä ole mistään oikein mitään tullut, koronatuillakin ostin vereksen auton, täyspaska, oli siinäkin yrittäjä, oikein huijari. Mikä lie kelapummi ollut sekin, möi romun kalliilla hinnalla.
Onko dieselauto? Nyt on diesel halpaa, kun persut on hallituksessa.
Sehän on vaan tahdon asia tuo polttoaineen hinta.., kuten Purra oppositiossa sanoi.
- Anonyymi00006UUSI
Sähköt voidaan lakien mukaan katkaista aikaisintaan viiden viikon kuluttua laskun alkuperäisestä eräpäivästä.
Aika pikainen systeemi hidasälyiselle tumpeloyrittelijälle?
Vaatisi varmaan jotain maksujärjestelyjä, mutta mitenpä niitä noin tyhmä järjestelisi. - Anonyymi00009UUSI
Sieltä tulee kohta katkaisuilmoitus, siinä lukee päivämäärä. Silloin pimenee, kello 11.
- Anonyymi00011UUSI
Että onko syytä olla huolissaan? Ei tarvitse olla huolissaan, kyllä sen sitten huomaa, kun sähköyhtiö katkaisee sähköt. Ei kai niin tyhmää yrittäjää olekaan, joka ei sitä huomaa, että lamppu sammui eikä enää syty.
- Anonyymi00012UUSI
Se on muuten aika kallis juttu, jos sähköt katkaistaan ja myöhemmin kytketään uudelleen, kun ja jos maksamattomat laskut on maksettu.
- Anonyymi00014UUSI
Jos olet todistettavasti varaton, voit viedä sähkölaskun sosiaalitoimiston maksettavaksi.
Ennen vanhaan sähköjä ei edes saanut katkaista. - Anonyymi00015UUSI
Voi vittu. Otan osaa. Koita tsempata ja ota suoraan yhteyttä sähköfirmaan. Älä jää tuleen makaamaan. Sitä tulee helposti sellainen fiilis että antaa kaikki paska olla mutta asiat vain pahenee. Ulosotto on se vihonviimeinen sillä se saatanan korppikotka vie sitten loputkin korkoineen ja kuluineen.
Suomessa on paljon yrittäjiä eläen pyhällä hengellä mutta yhteiskunnalta et almuja saa ilman suojaväriä !- Anonyymi00017UUSI
Kiitti tsempistä. Nyt otan suoraan yhteyttä sähköfirmaan. Osaatko vielä neuvoa, mihin firmaan? Se se on tosi, että pyhällä hengellä ei elä, kirkollisveroakin on kyllä jäänyt maksamatta, milläpä minä sitäkään maksaisin, että pitäisikö sitä ottaa johonkin ylempiinkin voimiin yhteyksiä? Tiedä kohta, mitä tässä tekee, työntekijätkin on pelkkä lisäkulu ja rahaa vailla aina. Ei niitä kyllä enää paljoa olekaan, ei sen puoleen, hyvä kun lähtevät.
- Anonyymi00019UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
Kiitti tsempistä. Nyt otan suoraan yhteyttä sähköfirmaan. Osaatko vielä neuvoa, mihin firmaan? Se se on tosi, että pyhällä hengellä ei elä, kirkollisveroakin on kyllä jäänyt maksamatta, milläpä minä sitäkään maksaisin, että pitäisikö sitä ottaa johonkin ylempiinkin voimiin yhteyksiä? Tiedä kohta, mitä tässä tekee, työntekijätkin on pelkkä lisäkulu ja rahaa vailla aina. Ei niitä kyllä enää paljoa olekaan, ei sen puoleen, hyvä kun lähtevät.
Älä kuitenkaan äänestä kd:tä, se ei auta vaikka kuinka näytät ylöspäin minkä numeron olet lappuusi kirjoittanut.
- Anonyymi00021UUSI
Jotkut puhuu, että vankiloissa on oikein lokoisat olot. Täyshoito ja kaikki pelit ja vehkeet sun muut mukavuudet. Hankkiudu sinne, jos et yrittäjänäkään pärjää. Oikeisiin töihin sinun lienee turha edes yrittää noilla taidoin.
Vankilassa voit sitten pelailla nettipasianssejasi. - Anonyymi00023UUSI
Lataa läppärin akku rappukäytävän pistorasiassa, menee taloyhtiön laskuun.
- Anonyymi00024UUSI
Hommaa Tinderistä joku varakas elättäjä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901369
- 46748
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit56673- 85661
- 20659
- 53618
- 51592
- 47591
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o133587Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191557