Ei vapaata tahtoa?

Anonyymi-ap

Mihin väittämä perustuu kun niin moni (mukaanlukien tieteilijät) ismimäisesti ovat sitä mieltä?

Totta on että meidän tahto voi olla rajoittunut sumutuksen ja pakkosyötettyjen ideologioiden toimesta, sitten myös jotkut perityt biasit tai rajoitteet. Ihminen voi olla vapaa, mutta, kuinka vapaa hän on? Rajoittaako ihminen itseään ja elääkö hän muiden mielipiteiden mukaan?

Universaalit lait että emme saa rajoittaa toisen kehollista itsemääräämisoikeutta ja elämän pituutta ovat todellakin perusteltuja rajoituksia (joita en kyllä rajoituksisksi koe) edistämään ihmisen ja muiden eliölajien itsemääräämisoikeutta ja turvaa, sekä mahdollisuutta elää rauhaisaa elämää..

Rajoittaako ihminen itseään huonoilla valinnoilla, joilla on huonot seuraamukset? Rajoittaako hän toisen elämää jotta saisi hyötyä siitä itselleen? Jos toinen elää loismaisesti eli kokee että hänellä on oikeus viedä toiselta ja kiukustuu jos häneltä pyydetään vastapalvelusta, niin eikös tämä rajoita sitä loista, mutta myös muita?

Eihän vapautta nimittäin ole elää muiden kustannuksella, koska silloin ei ole oman itsensä todellinen riippumaton herra joka itse tekee töitä oman elämänsä eteen, vaan ihan toisinpäin!

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jatkan:

      Ei voi olla onnellinen myöskään jos muut tuo kultalusikalla eteen kaikki kirsikatkin kakun päältä... jos on itse tehnyt sen eteen töitä että omistaa tämän kultalusikan ja saa nauttii joka sunnuntaina kirsikka kermavaahto kakkua, niin tämä on ansaitumpaa ja vapautta silloin!

      Himot rajoittaa ihmistä ja eläimelliset vietit, kuten esim alkoholismi ja nörtitys somessa. Urheilussa toki myös pitää osata pitää se kultainen keskitie, eli urheilee niin että pysyy fyysisesti terveenä ja vahvana, mutta että ei tardee välttämättä ylikuntoon ittensä pumppaa vain koska välittää liikaa muiden mielipiteistä omaan kehoonsa.

      Tietenkin, jos tykkää olla itse fyysisesti lihaksikas ja vahva, niin se on eri juttu. Myöskin sekin että kuuntelee liikaa muiden mielipiteitä siltä että "onko mun tyyli hyvä ja ei", niin sinä et silloin kuuntele todennäköisimmin itseäsi vaan muita ennen itseäsi ja todennäköisesti myös pidät liikaa muiden ulkoisten "tyylipoliisien" mielipiteitä "universaalina totuutena", vaikka jokaisella on oma subjektiivinen ja hyvin persoonallinen pukeutumis tyyli (jonka ei kuulus haitata)!

      ap

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2506
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      946
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      62
      866
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      52
      750
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      733
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      10
      654
    7. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      607
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      604
    9. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      593
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      47
      587
    Aihe