Pimeän laidan kaksi totuutta

Anonyymi-ap

Terho veti kumihanskat käteensä, painoi osaston kansliassa oven kiinni ja huokaisi niin syvään, että rintalastaa viilsi. Vuoro oli kestänyt kaksitoista tuntia, ja korvissa soi edelleen hälytyskellojen vaimea, hermoja raastava matala surinä. Hoitomiehen arki oli jatkuvaa tasapainottelua sen välillä, että piti pitää kasassa pirstoutuneet ihmiset, vaikka oma pää oli karata samalla ovenavauksella.
Kun Terho pääsi vihdoin ulos yöhön, ilma oli terävä ja märkä. Hän ei suonut itselleen suoraan kotimatkaa, vaan käveli sumuisen kaupunginosan laitamille, kapealle kujalle, jonne katulamppujen valo ei kunnolla yltänyt.
Siellä se odotti. Vanha, punatiilinen seinänvierusta, jota vasten nojaili Maria.
Maria ei ollut hakenut huomiota tai yrittänyt esittää mitään. Hänellä oli yllään kulunut musta nahkatakki, ja sormissa paloi puoliksi poltettu tupakka, jonka hehku valaisi hänen väsyneitä, tummia silmänalusiaan. Maria oli kaupungin laitamilla elävä huora, nainen joka myi ruumistaan selviytyäkseen päivästä toiseen, ilman minkäänlaisia illuusioita maailman armeliaisuudesta.
Terho pysähtyi parin metrin päähän. He tunsivat toisensa ilman sanoja. Molemmat tekivät työtä, jossa ihmiskeho ja särky olivat jatkuvasti läsnä – toinen vain piti huolta laitoskoneiston murskaamista hylätyistä, toinen maksoi laskunsa sillä vähällä, mitä katujen varrelta sai revittyä.
– Tuliko pitkä vuoro? Maria kysyi, ääni matala ja tupakasta karhea. Hän ei hymyillyt, mutta hänen katseessaan oli outo, paljas rehellisyys, jollaista Terho ei koskaan kohdannut sairaalan käytävillä, missä kaikki hymyt olivat pakotettuja ja säännönmukaisia.
– Liian pitkä, Terho sanoi ja kaivoi taskustaan tupakka-askin. Hän astui lähemmäs ja tarjosi Marian tupakan viereen toista.
Maria otti tulen Terhon ojentamasta sytkäristä. Heidän sormensa osuivat hetkeksi yhteen – ne olivat molemmat samanlaiset, arpiset, työn ja kylmän karsastamat. Kumpikaan ei pyytänyt anteeksi mitään, eikä kumpikaan tarjonnut lohdutusta. He eivät olleet siinä pelastamassa toisiaan; he olivat vain kaksi ihmistä, jotka olivat pudonneet kaikkien hienojen yhteiskunnallisten kulissien ja opinkappaleiden alapuolelle, siihen samaan paljaaseen todellisuuteen, missä ei ollut portinvartijoita eikä alttareita.
Vain heikosti hehkuva tupakka yössä, märkä asfaltti ja hiljaisuus, joka ei vaatinut mitään. Terho nojasi tiiliseinää vasten Marian viereen, veti savun syvälle keuhkoihinsa ja tunsi, kuinka vuosikausia kantama taakka keveni edes hetkeksi. Tässä ei ollut kyse hyveestä tai synnistä, vaan siitä, että pimeän keskellä saattoi hetken olla olemassa ilman mitään ehtoja.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on totta mikä ei?

        Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
        Kuhmo
        21
        2024
      2. Lopetetaanko tämä

        Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
        Ikävä
        128
        895
      3. Just saying

        Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
        Ikävä
        138
        701
      4. Voisin antaa sulle nyt

        Halin❤️
        Ikävä
        54
        626
      5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

        Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
        Kotimaiset julkkisjuorut
        94
        597
      6. Tosi kiva on

        Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
        Ikävä
        65
        541
      7. Jos selviäisi että kaivattusi

        Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
        Ikävä
        88
        540
      8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

        Hyvää apetta teki.
        Suomussalmi
        12
        537
      9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

        Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
        Tanssii tähtien kanssa
        11
        533
      10. Päivän aivopieru Trumpilta

        Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
        Maailman menoa
        66
        527
      11. Jokin ei täsmää

        Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
        Ikävä
        298
        526
      12. Tehdään yhdessä itsestämme

        Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
        Ikävä
        42
        525
      13. Toivotko vielä viestiä

        Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
        Ikävä
        36
        492
      14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

        Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
        Tanssii tähtien kanssa
        26
        474
      15. Kuka kaipaa T m?

        Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
        Ikävä
        36
        470
      16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

        Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
        Hybridi- ja sähköautot
        106
        447
      17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

        Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
        Ikävä
        51
        437
      18. Kerro muuten miksi

        Estit somessa?
        Ikävä
        41
        434
      19. Vaikea on tämän

        Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
        Ikävä
        58
        422
      20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

        Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
        Maailman menoa
        10
        412
      Aihe