Pyhä Henki ei kaada rukousjonoissa yhtään ketään ihmistä. Typerät uskovaiset kaataa ja kaatuu omasta uskonnollisesta harhasta.
Yli-vainion palvonnasta
Anonyymi-ap
92167
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 92
Vanhimmat
Väärämieliset hurmoslahkot sitoo ihmisiä henkivaltoihin. Uskonlahkoihin ei pidä mennä kaatuilemaan ja sekavia molisemaan.
Hes. 13:20
Sentähden, näin sanoo Herra, Herra: Minä käyn käsiksi teidän taikasiteisiinne, joilla olette pyydystäneet sieluja niinkuin lintuja, ja revin ne teidän käsivarsistanne ja lasken ne sielut irti-sielut, jotka te olette pyydystäneet-niinkuin linnut.
kaatuimelaan. missäs näet meillä Suomessa turvallaan ketään?
Siis älä satuile ja ole juoksuhaudaasasi räkäpäitä ampumassa.
papapapapapapap tiiiiii kuolit ja kuolit
papapapapapapp
sellainen räkäpää - mikä on intin aikaistani puhetta- kun puupaukuilla ammuttiin ja pyssynpäässä oli räkäpään hajottaja.
sellaisia räkäpään päpättäjiä te olette- ilman KRISTUSTA.
Tuollaiseksi tekee helluntailainen usko.
Bolstikin sekoaa.
Oi voi, eihän kukaan Yli-vainiota PALVO! Vaikka hän tuli tunnetuksi kaatokokouksistaan niin täytyy muistaa sekin, että hänen julistuksensa toi elävään USKOON tuhansia ihmisiä! 1970-80-lukujen vaihteessa helluntaiseurakuntien jäsenmäärä suorastaan RÄJÄHTI käsiin. Se oli massiivisen herätyksen aikaa - siinä oli Niilon elämäntyön paras anti, ihmisiä tuli uskoon paljon ja monen elämä muuttui. Ja sanon nyt tämän luterilaisena sitä toimintaa sivusta seuranneena.
JA HERÄNNÄISYYS- HERÄTYS OLI kielilläpuhe- ja """kaatuilu"....
voi teittii- pakanoita- epäjumalanpalvojia- mussuttamassa aina kaatumisista.
https://www.piispajarijolkkonen.fi/puheet/puhe-telppasniityn-seuroissa-18-7-2021/
Kuulehan saatananpalvoja! Et siis tiedä, mitä tarkoittaa, kun ihmisiä tulee uskoon. Se tarkoittaa uskoon tulemista. Jopa minä luterilaisena tajuan sen. Se ei tarkoita kielilläpuhumista eikä kaatumista vaan se tarkoittaa sielun pelastumista.
Aloittaja kuuntele pari Niilon saarnaa YouTubesta, niin tulet uskoon! Arvostele vasta sitten!
Monet helluntaipastoritkin palvovat Yli-vainota.
Totuus: kukaan ei palvo.
otahan luulotutiisi jo lääkettä- pahasti viiraa ja päässäsi-- ettei vain dementia
Oikea lääkäri tutki Tampereen yliopistossa tekemässään tohtorin väitöskirjassa kaikki Ylivainion aikaiset helluntailaisten väitteet siellä tapahuneista ihmeparanemisista. Yhteensä 1304 tapausta.
Tutkimuksen lopputulos: Kukaan ei ollut parantunut yhtään mistään.
Hellarit kävi kuumana. Yliopiston väitöstilaisuuden turvatoimia piti kuulemma lisätä.
Ylivainio teki tilastoja ja laski kokouksiensa kaatoprosentteja.
Laski, että hänen vetämänsä ihmeparantamiskampanjan avulla he saivat 6000 jäsentä helluntaiseurakuntiin.
Ylivainio todettiin aikanaan huijariksi. Miksi häntä vielä nostetaan Jumalan asemaan?
Tutkimuksen teki Matti A Miettinen. Niilo Ylivainio itse kannatti tutkimusta ja myös auttoi aineiston keräämisessä. Tutkimuksen nimi on "Ukonnolliset ihmeparantumiset lääketieteellis-psykologisesta näkökulmasta" Kirkon tutkimuskeskus Sarja A Nro 51. 1990. Tutkimus on sikäli laaja ja perusteellinen, että ansaitsee lukemisen ennen kannanottoa. Mielenkiintoisia havaintoja on runsaasti. Samalla arvostetun helluntailaisvaikuttaja Jouko Ruohomäen laaja katsaus karimaattisen kristillisyyden historiallisesta kehityksestä helluntailiikkeeksi "Karismaattisuuden kutsu" ( Aikamedia Oy 2009) antaa perpektiiviä asian tarkasteluun helluntaiteologian valossa ja niinmuodoin ihmisten odotuksiin, uskomuksiin ja kokemuksiin. Helluntaiteologiassa parantumisilla on aivan erityinen asema.
TV7:lla helluntailainen nainen kertoi, että alkoi kokouksissa hokemaan kolmea keksimäänsä outoa sanaa kiihtyvällä vauhdilla, niin arvostus kasvoi huomattavasti siinä uskonyhteisössä, mihinkä hän kuului.
>>>>>>TV7:lla helluntailainen nainen kertoi, että alkoi kokouksissa hokemaan kolmea keksimäänsä outoa sanaa kiihtyvällä vauhdilla, niin arvostus kasvoi huomattavasti siinä uskonyhteisössä, mihinkä hän kuului.<<<<
----------------
Vaatiko joku häntä näyttelemään yhteisössä?
Jos itse tiesi totuuden itsestään miksi sitten valehteli ?
------------
Mikähän sellainen ohjelma on ollut? Ja mikähä tämän naisen uskonnollinen yhteisö oli tai on nykyään?
---------------------
15 vuotta Ylivainion toiminnan jälkeen kaksi helluntailaista Hirsilä ja Maanselkä tekivät uuden laajan selvityksen helluntailaisten väittämistä uusista ihmeparanemisista.
Senkin tutkimuksen tulos oli ihan samanlainen: Kukaan ei ollut oikeasti parantunut yhtään mistään.
He tutkivat kerrotut ihmeet perusteellisesti, mutta yllätyksekseen eivät löytäneet yhtä ainutta aitoa ihmettä. Tämä aiheutti molemmille jonkinlaisen uskonkriisin.
kas- kun täälläkin netissä luterilaisen kirkon papit ovat tunnustaneet sen JUMALAN voiman ja parantumisia.
mutta panettelijat eivät lue, vaan tekevät pimeydessä toistoaloituksia ja ovat vinoutuneita persoonia
Olin Niilon kultaisina vuosina lukiopoika ja luterilainen seurakuntanuori. Kaverini oli kräsäläinen (KRS), ja hän oli sitä mieltä, että Niilon kaadantashow ei ollut Jumalasta vaan sielullista massahysteriaa tai Saatanasta. Hän rukoili väkevästi ennen kuin meni Niilon telttakokoukseen. Hän pyysi Jumalalta, että jos kaato ei ole Jumalan mielen mukaista, Herra pitäisi hänet seisovilla jaloillaan vaikka Niilo yrittäisi tyrkätä kumoon. Niilo rukoili, työnsi kaveria otsasta - ja mitään ei tapahtunut. Kaveri jatkoi jaloillaan olemista.
voi sinua- ja juttuasi.
LUE RAamatusta- mitä tarkoittaa- kun Jeesus itse sanoi- tapahtukoon
SINULLE USKOSI MUKAAN. ymmärrätkö?
sinulle ei tapahdu muutakuin se- että JUMALAN VALKEAN valtaistuimen edessä olet Hänelle tuntematon. Itsehän olet sen ansainnut.
Eli palat tulessa- .... oletko onnellinen ateisti.... kun tapahtui uskosi mukaan.
Sellainen helluntailainen, joka kuvittelee olevansa Jeesus! Vai palan minä tulessa? Muistapa mitä sanoikaan se oikea Jeesus tuomitsemisesta...
Helluntaiherätys tarkoittaa kaatamista.
Kaatajapuhujat ovat puhujien eliittiä.
älä ole typerä- ei aivottoman kirjoituksiin kannata edes vasatata-
tyhmä saa jäädä jahkailemaan- typeryyttään.
https://www.piispajarijolkkonen.fi/puheet/puhe-telppasniityn-seuroissa-18-7-2021/
Ihan hyviä saarnoja Niilolla vieläkin Youtubessa. Tosin en ole myöskään kaatunut kokouksissa. Ehkä jotkut herkät kaatuvat.
Niilon rankin kirja oli nimeltään "Käskynjaolla". Se oli vähän niin kuin suomalainen kopio kirjasta "Paholaisen kirjeopisto", sama idea. Sen hän kirjoitti ollessaan vielä lakihenkinen ja armoa tuntematon saarnaaja. Erittäin raskasta luettavaa, pelkkää lakia ja helvettituomiota. Horna hehkuu ja pätsi porisee!
Kyllä se mies paljon rukoili ja paastosi. Taisi olla 41 päivän paasto. Yksi päivä enemmän kun Jeesuksella.
taisi ja taisi- älä höpötä.
https://www.youtube.com/watch?v=eMmWkM9UM3Y
Mies pakeni kohua kun kaikki ihmeparanemiset osoittautui vääriksi, meni Espanjaan, missä puoskarointi sai tylyn lopun..
Väitti parantuneensa itsekin kaikista sairauksista omissa kokouksissaan.
Hindut käytti sama kaatotekniikkaa. Nopea tönäisy kädellä otsaan ja nurin kanttuvei.
googlaa:shaktipat
entä sitten..... mitä se hyödyttää.
KUN PYHÄ HENKI käytti kaatotekniikkaa- syntyi heränneet.
on siinä ero- mutta sinä tyhjänpäiväinen sitä ymmärrä ja kuolet synteihisi- kuin olet noin paatuneena aina palstalla. kuin Farao-
Aikansa JUMALA hänelle puhui- mutta oli yhtä kuuro. kuin sinäkin ja siksi JUMALA jätti hänet- eli paadutti Faraon sydämen.
ja sinun sydämesi on yhtä paatunut ja kylmä- kuin kuolleellla...
Enempää ei kaltaisistasi voi sanoa...
Niilon rienaaja etkö uskalla kuunnella Niilon saarnoja?
Niilo sanoi hieman ässää suhistaen: Sinä paranet Tsiisuksen nimessä, nyt !
Kukaan ei vaan parantunut yhtään mistään.
Oikea lääkäri teki tri:n väitöskirjan, tutki kaikki väitetyt ihmeparanemist, kukaan ei ollut parantunut yhtään mistään.
Kyseessä oli eksytys ja suuri puhallus.
🚨 Väärin. Ei "Tsiisuksen", vaan "Jeissyksen". Tämä johtui siitä, että hän oli asunut Ruotsissa ja äänsi Jeesuksen nimen ruotsalaisittain "Jeissys".!
Vastaa kysymykseen!
olet tymänä palstalla, kun jo luterilaisuuden puolelta monet papit ovat tunnustaneet NIILON toiminnan ja tuntevat parantumisia.
Siksi kuole synteihisi ja märkäne hautaasi. sinun arvollasi puheissasi ei ole mitää virkaa- kuin känniään sössipuheistasi olet palstan tunnettu aivopieru.
Ihmeparanemiset kun osoittautui pelkiksi tarinoiksi, niin mies meni kohua pakoon 'Espanjaan, missä puoskarointi sai tylyn lopun.
Lutterin ei tarvinnut mennä mihinkään, tyly loppu tuli kotiin 62 vuotiaana.
Mutta kerkes tekemään pahaa riittävästi.
M.Luther on oikea Kristitty,
Katolisen kirkon munkki, eli luostarissa ja tutki työkseen Raamattua.
Eli 1400-1500 luvun vaihteessa.
Eli huomattavasti pitempään kuin miesten keski-ikä oli siihen aikaan hyvin alhainen.
ja hänen kirkkonsa papit ovat tunnustanee NIILON tehtäväkuvan.
Jeesus ei enää edes käytä sitä samaa nimeä, koska eksyttäjät ottivat sen nimen käyttöönsä.
Ilm. 3:12
Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä, ja oman uuden nimeni.
Mark. 13:6
Monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä se olen', ja he eksyttävät monta.
Älä nyt hyvä ihminen selitä jotain noin tomppeleita!
Mene töihin, siitä ei tule raippoja takapuoleen.
kuolleen mielesi viimeiset sanat....
eilinen on mennyt- huomista ei ole- ja vielä mussutat
Ylivainio sai kaatajanvoimansa käytyään Australian matkalla Aboriginaalien luona syventävissä opinnoissa.
Tyttären kirjeessä puhutaan ko. Australian matkasta.
mussu mussu viisikymmentävuotta olen tätä samaa mussuttanut. eikä järki pakota päätäni
Ylivainio sai kaatajanvoimansa käytyään Australian matkalla Aboriginaalien luona syventävissä opinnoissa.
tätä dementoituneena mussuttelen koittakaa kestää- aivoni on kalkkeutuneet eikä kykene uudistumaan.
Jeesus ei ollut enää saman niminen, kun Johannes sai Ilmestyskirjan.
Ilm. 3:12
Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä
JA OMAN UUDEN NIMENI.
Hän pyysi rukoilemaan suoraan Isäänsä, Isä meidän, joka olet taivaassa...
Lahkolaisten jatkuva Jeesus-nimen hokeminen ei takaa oikeata kristinuskoa.
Matt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Käsittämätöntä kyllä, mutta jotkut kristityt uskovat vankasti siihen, että rakastava Jumala tuuppii heitä kumoon niin, että tarvitaan jopa kiinniottaja, ettei rakastavan Jumalan rakas lapsi loukkaa itseään, kun rakastava Isä tuuppaa rakkaan lapsensa kumoon.
No niin. 😉
Itse uskon Raamattua. Raamatun mukaan Jeesus ei koskaan kaatanut ketään, kun hän jonkun paransi. Eikä muutenkaan. Hän kyllä nosti monet ylös, jaloilleen ja seisomaan.
Raamatussa Jumalan voimasta kaatui niitä, jotka hän tuomitsi, jotka olivat syntisiä ja vastustivat Jumalaa. Ihmiset myös heittäytyivät itse maahan, kun he pelkäsivät Jumalaa.
Löytyypä Raamatusta sellainenkin kohta, jossa Jeesus ensin paransi henkilön ja sen jälkeen riivaajahenki heitti tämän saman ihmisen maahan. Raamatun mukaan paranemistilanteessa voi siis toimia sekä Jumala että riivaajahenki.
Synagoogassa oli mies, jossa oli saastaisen riivaajan henki. Tämä huusi suurella äänellä: "Voi, mitä sinulla on meidän kanssamme tekemistä, Jeesus Nasaretilainen? Oletko tullut meitä tuhoamaan? Minä tunnen sinut, kuka olet, sinä Jumalan Pyhä." Niin Jeesus nuhteli häntä sanoen: "Vaikene ja lähde hänestä". Ja riivaaja viskasi hänet maahan heidän keskelleen ja lähti hänestä, häntä ollenkaan vahingoittamatta.
Jeesus on eri asia.
Tämän palstan aihe helluntailaisuus.
Amerikasta tänne 100 vuotta sitten tuotu paha eksytys ja heresia.
Eikös siellä YliVainion kokouksessa parantunut sairaitakin. Merkit seuraavat niitä jotka uskovat.
kyllä- kaksi itsekin tuntemaani luterilaispappia on sen ääneen sanoneet-
Toinen vielä tv7 toimii- ja toinen on nukahtanut kuoleman uneen, mutta istuin kirkossa hänen vierellään, kun hän oli tämänpuoleisuudessa ja hän myös täällä netissä toi asian esiin ... myös siinä luterilaisen kirkon lähetyksessä sen kirkon puhujapöntössä eräs parantunut vuosia sairastanut oli äänessä.
mutta nämä mussuttajat eivät kuuntele- eivätkö kuuroina kuulemaan todistuksia- mutta panettelut on heille IN.
taas tämä tyhjänpäiväinen mäkättäjä, kunhan saa mäkättää.
ottaa vain ilmasta aiheen, kuten nyt- luullen, että porukka palvoisi ihmistä.
mätkättäjällä ei ole edes käsitystä' armolahjoista- vaan mäkättämisestä. sellainen vuohilammas hän on.
Näitä ihmeparannuksia oli paljon 1950 luvulla. Muistelen näitten saarnaajien nimiä jos muistan. William Branham, A,A, Allen, Katrin Kuhlman, Osborn, Oral Roberts ja olihan näitä muitakin. Suomalaisista Eero Sopanen, Niilo Ylivainio, Frank Mangs
Oikea lääkäri teki Tampeereen yliopistossa tri:n väitöskirjan Ylivainion aikaisista helluntailaisten väittämistä ihmeparanemisista. Tapauksia oli yhteensä 1304.
Tutkimuksen lopputulos: Kukaan ei ollut parantunut yhtään mistään.
Hellarit kävi kuumana Yliopiston väitöstilaisuuden turvatoimia piti lisätä.
15 vuotta Ylivainion toiminnan jälkee kaksi helluntailaista Hirsilä ja Maanselkä tekivät uuden laajan selvityksen helluntailaisten väittämistä uusista ihmeparnemisista.
Senkin tutkimuksen mukaan kukaan ei oikeasti parantunut yhtään mistään.
Lääkäri kutsui kauniisti niitä helluntailaisten valeparantumisia, että ne olivat niitä "tunnelmointiefektejä."
Ei Yllivainiota palvottu, vaan hän oli saanut Pyhänhengen armolahjan jonka kautta Jumala paransi ihmisiä.
Kun Jumala koskettaa ihmistä, niin on luonnollista, ettäihminen reagoi siihen.
Ylivainiolla oli hurmoshenki, ei hyvä ollenkaan.
1. Tim. 4:1
Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
Helluntailaisuudessa myyskennellään hurmosta ja tunteisiin vaikuttavaa uskoa.
1.Sam.10:
10. Ja kun he tulivat sinne, Gibeaan, niin katso, joukko profeettoja tuli häntä vastaan. Silloin Jumalan henki tuli häneen, ja hänkin joutui hurmoksiin heidän keskellänsä.
Muistelmissaan Ylivainio katui kun luopui esikoisoikeudestaan, lapsena saamastaan kasteen armosta ja lähti helluntailaiseksi.
4.Moos.24:
16. Näin puhuu hän, joka kuulee Jumalan puheen ja saa tietonsa Korkeimmalta, hän, joka näkee Kaikkivaltiaan näkyjä, joka lankeaa hurmoksiin avatuin silmin:.....
1.Sam.10:
6. Silloin Herran henki valtaa sinut ja sinäkin joudut hurmoksiin ja muutut toiseksi ihmiseksi.
Hurmos on terve tila Jumalan edessä.
1.Sam.10:
5…..Ja tullessasi sinne kaupunkiin sinä kohtaat joukon profeettoja, jotka tulevat alas uhrikukkulalta hurmoksissaan, harppu, vaskirumpu, huilu ja kannel edellänsä.
6. Ja Herran henki tulee sinuun, ja sinäkin joudut hurmoksiin niinkuin hekin; ja sinä muutut toiseksi mieheksi.
7. Ja kun nämä ennusmerkit käyvät toteen, niin tee, mikä tehtäväksesi tulee, sillä Jumala on sinun kanssasi.
Apt. 2:
4. He tulivat täyteen Pyhää Henkeä ja alkoivat puhua eri kielillä sitä mitä Henki antoi heille puhuttavaksi.
Kaatuivat
Apt.26:
13. Silloin, keskellä päivää, kuningas, minä näin tiellä auringon paistetta kirkkaamman valon leimahtavan taivaasta minun ja matkatoverieni ympärillä.
14. Me kaikki kaaduimme maahan, ja minä kuulin äänen sanovan minulle heprean kielellä: 'Saul, Saul, miksi vainoat minua? Työläs sinun on potkia pistimiä vastaan.'
15. Minä kysyin: 'Herra, kuka olet?' Herra sanoi: 'Minä olen Jeesus, jota sinä vainoat.
16. Nouse ja seiso jaloillasi! Minä olen ilmestynyt sinulle sitä varten, että asettaisin sinut palvelijakseni ja sen todistajaksi, mitä olet nähnyt ja mitä olet vielä näkevä, kun ilmestyn sinulle.
17. Minä pelastan sinut oman kansasi ja pakanoiden käsistä, joiden luo minä sinut lähetän
18. avaamaan heidän silmänsä, että he kääntyisivät pimeydestä valoon ja Saatanan vallasta Jumalan puoleen ja uskon kautta minuun saisivat synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.'
19. Sen vuoksi, kuningas Agrippa, minä en voinut olla tottelematta taivaallista näkyä
20. vaan julistin ensin Damaskoksen ja Jerusalemin asukkaille, sitten kaikkialla Juudean maassa ja pakanakansojen parissa, että on tehtävä parannus, käännyttävä Jumalan puoleen ja tehtävä parannuksen mukaisia tekoja.
Helluntailike on kuuluisien homppelimiesten liikkeelle laittama harhaoppinen uskonliike.
Sekä Parhami että Olseni vietiin vankilaankin niistä asioista.
Pakkovauvakastetut vihkivät homoja.
Parhamit ja Olsenit oli aikansa kuuluisimpia homppelimiehiä.
Jer. 29:26
'Herra on pannut sinut, Sefanja, pappi Jojadan seuraajaksi valvomaan järjestystä Herran temppelissä ja toimittamaan jalkapuuhun ja kaularautaan kaikki hullut ja hurmahenget, jotka esiintyvät profeettoina.
Hurmoshenkisiin molotusrukouksiin ei tule mitään vastauksia.
1. Kun. 18:29
Puolenpäivän jälkeen he tulivat hurmoksiin ja olivat siinä tilassa ruokauhrin aikaan saakka. Mutta ei kuulunut ääntä, ei tullut vastausta, mitään ei tapahtunut.
Lääkäri tutki kaikki Ylivainion väittämät ihmeparanemiset. Kukaan ei ollut parantunut yhtään mistään.
suuri puhallus
Wikipedia
Gerhard Olsen-Smidt järjesti 1920 Helsingissä Helluntaiseurakunnan, jonka kokoontumispaikka oli Ludviginkadulla Helsingin Sanomain salissa 4. kerroksessa ja myöhemmin Liisankatu 17:ssä. Tästä ryhmästä muodostui myöhemmin Filadelfiaseurakunta. Eino I. Manninen valittiin seurakunnan vanhimmaksi joulukuussa 1920. Olsen-Smidt oli valloittava johtaja, ja liike keskittyi vahvasti hänen henkilöönsä. Häntä syytettiin taloudellisista väärinkäytöksistä ja yksinvaltaisesta johtamistavasta.[17]
Keväällä 1925 Olsen-Smidt pidätettiin Helsingissä ”homoseksuaalisen hurjastelun” takia,[20] ja hänet tuomittiin huhtikuussa 1925 kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen haureudesta,[21] sillä hänellä oli ollut seksuaalinen suhde kahteen nuorukaiseen, jotka toimivat seurakunnassa.[17] Vankeustuomion jälkeen hänet karkotettiin Norjaan.[22]
Helluntailaisuus ei ole koskaan ollut tervettä kristinuskoa, vaan Amerikasta tänne 100 vuotta sitten tuotu eksytys ja heresia.
Helluntailaisten teltat kannattaa kiertää kaukaa.
Suomi24 on tahallisesti määrätietoisesti tehnyt palstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joka on alusta kiihottamiseen kansanryhmää vastaan. Suomi24 on tuhonnut palstan ja palstan aiheesta, helluntailaisuus, keskustelun ja näin sivut ovat täyttyneet Jumalan pilkkaamisesta ja helluntailaisten vainoamista ja panettelusta ja vihasta Jeesuksen seuraajia kohtaan.
Kaatuminen ja "kielilläpuhe,"on kyllä todellista Pyhän Hengen vaikutusta. Kun kristityn mieli ja henkisielu täyttyy Pyhän Hengen läsnäolosta, Hän näkee Taivaan aukenevan ja kaikki sen valtavan ihanuuden. Taivaan kieli on sanaton tiedonryöppy, joka tulee käsitekokonaisuuksina vastaanottajalle näkyjen kera. Köyhä ihmiskieli ei pysy mukana, sanat katkeilevat, kun tuo valtava tieto tulee vauhdilla aivoihin. Kokeneet kristityt sanovat, että kielillä puhe rakentaa puhujaa, vaikka ei itsekään ymmärtäisi mitä puhuu. Kuitenkin noin syvä vierailu Jumaluudessa, tuo kokemuksen Herramme hyvyydestä, sillä Isämme on pelkästään hyvä. pahuutta Hänestä ei löydy.
Hypnoosilla saa aikaan saman meiningin, joten sitähän se on näissä hurskaiden pippaloissakin.
Jeesus ei puhunut helluntailaisten tapaan saatanallisilla hurmoskielillä yhtään mitään.
Jeesus puhui ymmärrettäviä puheita äidinkielenään arameankieli.
1. Kor. 14:9
Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.
Saatana on ilmavallan hallistsija.
Helluntailaisten hurmosteltat kannattaa kiertää kaukaa.
Kadunkulmissa epätietoisiin ihmisiin pumpataan sisälle villitseviä hurmoshenkiä ja ihmisille uskotellaan, että nyt sinä olet ottanut sen Jeesuksen vastaan omana vapahtajanasi. Ei muuta kun alat kiittelemään asiasta.
1. Tim. 4:1
Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
Jos helluntailainen tulee kädet ojossa kohti, niin kiireesti alta pois.
1. Tim. 5:22
Älä ole liian kerkeä panemaan käsiäsi kenenkään päälle, äläkä antaudu osalliseksi muiden synteihin. Pidä itsesi puhtaana.
Tampereella helluntailainen mies tappoi kadulla pienen lapsen kanssa kävelleen, viimeisillään raskaana olleen naisen.
Kuuluiko mies helluntaiseurakuntaan?
Todista tämä!
Ei ylivainiota palvottu. Mutta Lutherin oppeja palvotaan. Luther perusti katolisten tytärkirkon omalle nimelleen.
Luther oli koko ajan Katolisen kirkon jäsen 1400-1500 lukujen vaihteessa.
Poisti sieltä aneiden kaupan, mistä tuli kuuluisaksi.
Katoliset, Ortodoksit ja Luterilaiset ovat oikeita Kristittyjä..
Helluntailaisuus on Parhamin ja Olsenin luomus. Ne miehet oli maallikoita ja tulivat kuuluisiksi ihan muista asioista kuin Raamatun tuntemuksestaan.
Parhami vietiin vankilaan v.1907 ja Olsenin pastori v. 1925.
Muistelmissaan Niilo katui kun luopui esikosoikeudestaan,lapsena saamastaan kristillisestä pyhästä kasteesta ja vaihtoi sen anabaptistisiin höyryäviin hernesvelleihin.
Vainajien profetioista
Eikös helluntailainen Tukholman profetian näkijäkin ole vainaja ?
Helluntailaisuus sekoittaa pään ja eksyttää.
Raamattu kieltää vainajahenget.
Kaikki Jenkkilahkot ovat saman hengen synnyttämiä uskonlahkoja.
Vai oletko koskaan nähnyt, että esim. helluntailainen yrittäisi käännyttää jehovantodistajaa tai mormoonia helluntailaiseksi?
Jenkkilahkojen yhteinen kastelaki on kirjattu Mormonin Kirjaan.
Moroni, luku-8
Pienten lapsien vanhempia uhataan kuolemalla ja helvetillä, jos he aikovat viedä lapsensa kastettavaksi kristityiksi.