kun venäjä iskee energiaan ja viljaan zelensky paniikissa. https://ukranews.com/en/news/1173810-sore-issues-zelenskyy-declares-readiness-for-compromises-with-russia-on-grain-and-energy taitaa sattua enemmän ukrainaan kun venäjää, se siitä 40 päivän sanktioista tais osua pahemmin vain omaan nilkkaan
Vastaukset 18
- Anonyymi00001UUSI
Ukrainan tekemät pitkän kantaman drone- ja ohjusiskut Venäjän öljynjalostamoihin, polttoainevarastoihin ja logistiikkakeskuksiin ovat olleet merkittävin syy Venäjää vaivaavaan bensiini- ja polttoainepulaan.
Polttoainepulan taustat ja vaikutukset voidaan jakaa kolmeen päätekijään:
1. Iskut öljynjalostamoihin
Ukraina on pyrkinyt heikentämään Venäjän sotakoneiston rahoitusta ja huoltoa iskemällä järjestelmällisesti maan tärkeimpiin öljynjalostamoihin.
Tuotantokapasiteetin putoaminen: Iskut ovat vaurioittaneet useita maan suurimpia jalostamoja, joiden korjaaminen on hidasta Länsi-pakotteiden vuoksi (kriittisten varaosien ja jalostamoteknologian saanti on vaikeutunut).
Laajuus: Suora vaikutus on ulottunut kymmeniin jalostamoihin ja jakeluterminaaleihin eri puolilla Länsi- ja Keski-Venäjää.
2. Seuraukset Venäjän sisämarkkinoilla
Säännöstely ja jonot:
Bensiinistä (erityisesti suositusta 95-oktaanisesta AI-95-bensiinistä) on muodostunut hetkellistä tai alueellista pulaa laajalti ympäri maata. Pula on näkynyt pitkinä jonoina huoltoasemilla sekä kulutuksen rajoittamisena muun muassa Krimillä, Etelä-Venäjällä, Moskovassa ja jopa Suomen lähialueilla Karjalassa ja Murmanskissa.
Hintojen nousu:
Polttoaineiden tukkuhinnat ovat nousseet reippaasti, mikä on heijastunut kuluttajahintoihin ja kiihdyttänyt yleistä inflaatiota.
Vientikiellot:
Tilanteen hillitsemiseksi Venäjän hallitus on joutunut kieltämään bensiinin viennin ulkomaille suojellakseen kotimaan tarpeita ja asevoimien huoltoa.
3. Taustalla myös rakenteellisia tekijöitä
Vaikka Ukrainan iskut toimivat välittömänä laukaisijana, kriisiä syventävät muut tekijät:
Armeijan priorisointi:
Venäjän sotavoimat kuluttavat valtaosan saatavilla olevasta dieselistä ja polttoaineesta, jolloin siviilimarkkinat jäävät toissijaiselle sijalle.
Kapeat marginaalit:
Bensiinin tuotanto Venäjällä oli jo ennen iskujaksoa mitoitettu niin täpärästi kotimaiseen kysyntään, ettei järjestelmässä ollut joustovaraa suurten jalostamoiden pudotessa pois rivistä.
Kuljetuslogistiikka:
Rautatielogiikan ylikuormittuminen ja polttoainevaunujen puute vaikeuttavat polttoaineen siirtämistä niille alueille, joilla siitä on huutavin pula.- Anonyymi00003UUSI
kumpi maa ehdottelee hädissään että ei iskuja energiaan tai viljaan ? ei zele noita ehdottelis jos ei olisi paha paikka
- Anonyymi00002UUSI
Venälä on paniikissa. Ei muut.
- Anonyymi00004UUSI
Mistä varmana merkkinä se, että Zele rukoilee välirauhaa :)))
- Anonyymi00005UUSI
Ryzzä on kastematoakin alempana.
- Anonyymi00006UUSI
aikamoista kun zele häviää kastematoakin alemmalle koko lännen tuella onko zele sitten banaanikärpänen ?
- Anonyymi00009UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
aikamoista kun zele häviää kastematoakin alemmalle koko lännen tuella onko zele sitten banaanikärpänen ?
Kyllä siinä kaikenlaiset höpinät Zelen mieleen tulee kun Putin aikoi ensi talven testata ukrainalaisten kestävyyttä. Ja voipi olla nämä tiheimmin asutetut alueet ykkössijalla. Vaan jos Putin kerrankin totta haastaa niin hauskuutta tässä savotassa on luvassa taas siihen asti kun on koivussa vihreä lehti.
- Anonyymi00007UUSI
Olet sinä surkea rölli.
- Anonyymi00008UUSI
taisi osua oikeaan kun nato pojat eivät muuta keksi, ukrainan 90 miljardin lainasta mikä piti kestää pari vuotta on melkein jo paisunut 200 miljardin paikkeille, euroopan kansa näkee miten niitä kusetetaan vain politiikot haluavat tukea ukrainaa loputtomiin kansan tahtoa vastaan, että semmosta demokratiaa
Anonyymi00008 kirjoitti:
taisi osua oikeaan kun nato pojat eivät muuta keksi, ukrainan 90 miljardin lainasta mikä piti kestää pari vuotta on melkein jo paisunut 200 miljardin paikkeille, euroopan kansa näkee miten niitä kusetetaan vain politiikot haluavat tukea ukrainaa loputtomiin kansan tahtoa vastaan, että semmosta demokratiaa
Demokratian näet huhtikuussa, kun naurettavat pelle-ehdokkaanne saavat tyypillisesti kymmeniä ääniä per perse kokonaispotin ollessa alle puoli prosenttia. Ja siinä ovat ihan kaikki Venäjää symppaavat suomalaiset ehdokkaat. Sillä tavalla me teistä ajattelemme, kuulepas. 😁
- Anonyymi00011UUSI
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Demokratian näet huhtikuussa, kun naurettavat pelle-ehdokkaanne saavat tyypillisesti kymmeniä ääniä per perse kokonaispotin ollessa alle puoli prosenttia. Ja siinä ovat ihan kaikki Venäjää symppaavat suomalaiset ehdokkaat. Sillä tavalla me teistä ajattelemme, kuulepas. 😁
en tiennykkään että olen äänestämässä puoluetta joka saa vain puoli prosenttia äänistä. Voit varmaan valaista mikä puolue on kyseessä ? vasemmistoliittoa aion äänestää ja viimeksi kun katsoin heillä isoin nousu 1.4%
- Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00011 kirjoitti:
en tiennykkään että olen äänestämässä puoluetta joka saa vain puoli prosenttia äänistä. Voit varmaan valaista mikä puolue on kyseessä ? vasemmistoliittoa aion äänestää ja viimeksi kun katsoin heillä isoin nousu 1.4%
Repellä on nuo vaalit vaan mielessä, saakohan onneton edes nukuttua?
- Anonyymi00010UUSI
Selesnin lähtölaskenta on alkanut, missä lienee turvapaikka?
- Anonyymi00012UUSI
jerusalemissa niinkuin hänen kaveritkin jotka juoksi sinne rahojen kanssa pakoon
- Anonyymi00017UUSI
Anonyymi00012 kirjoitti:
jerusalemissa niinkuin hänen kaveritkin jotka juoksi sinne rahojen kanssa pakoon
Jerusalemissa niin kuin hänen,,, juu, itkumuuri odottaa nuolioitaan.
- Anonyymi00013UUSI
Zele alkaa tajuta että häviää sodan.
- Anonyymi00014UUSI
Viimein selvisi, mistä peräisin roskamedian levittämä bunkkeri-meemi. Ukrojen ulkoministeri Sibiga päivitteli äsken, että erikoisoperaation alettu Zele joutui asumaan bunkkerissa, sadan metrin syvyydessä.)))
- Anonyymi00015UUSI
Onhan se Ukrainan kohtalo ollut taputeltuna jo alusta saakka. Nyt vaan on vielä avoin kysymys miten Venäjä tulee rankaisemaan Ukrainaa tukeneita valtioita. Sekin selviää tulevan kevään puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761049- 42774
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden218634Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34472- 23468
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70415Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52399- 18393
- 32385
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga43384