Hellarit uskovat että Jeesus on Isä. He eivät erota Isää Pojasta. Raamattu tekee eron näiden kahden välillä. Vai miten selitätte tämän?
"
Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, vaan Isä yksin."
"
Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, vaan Isä yksin."
Vastaukset 4
Vanhimmat
>>>>>>Hellarit uskovat että Jeesus on Isä. He eivät erota Isää Pojasta. Raamattu tekee eron näiden kahden välillä. Vai miten selitätte tämän?
"
Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, vaan Isä yksin."<<<<<
-------------------
Jumala on yksi jakamaton. Isä, Poika (Sana), Pyhä Henki.
Jumala on Henki ( Henkeä et voi nähdä)
”Jumala on Henki; ja jotka häntä rukoilevat, niiden tulee rukoilla hengessä ja totuudessa."”
Johannes 4:24 FB38
Jumala on ilmoittanut itsensä Sanassa.Jumalan Sana on Hengen ilmoitus.
”Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Hän oli alussa Jumalan tykönä. Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.”
Johannes 1:1-3 FB38
”Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.”
Johannes 1:14 FB38
”Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt; ainokainen Poika, joka on Isän helmassa, on hänet ilmoittanut.”
Johannes 1:18 FB38
Jeesus Kristus (lihassa ilmestynyt Jumalan Sana) ilmoitti Tien Jumala yhteyteen.
”"Älköön teidän sydämenne olko murheellinen. Uskokaa Jumalaan, ja uskokaa minuun. Minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa. Jos ei niin olisi, sanoisinko minä teille, että minä menen valmistamaan teille sijaa? Ja vaikka minä menen valmistamaan teille sijaa, tulen minä takaisin ja otan teidät tyköni, että tekin olisitte siellä, missä minä olen. Ja mihin minä menen — tien sinne te tiedätte."
Tuomas sanoi hänelle: "Herra, me emme tiedä, mihin sinä menet; kuinka sitten tietäisimme tien?" Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.”
Johannes 14:1-6 FB38
(Uskomalla evankeliumi Jeesuksen ristin kuolemasta medän syntiemme tähden sijaisuhrina, ja hänen kuolleista nousemiseen meidän vanhurskauttamisemme tähden . On Jumalan vanhurskauttamalls ihmisellä Jumala yhteys Hengessä.
--------------
Syntl oltiin tehty lihassa ihmis ruumiissa,siksi se tuli myös sovittaa lihan ruumiissa. Jumala ilmestyi lihassa ruumiissa Jeesuksessa Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa.
Kun Jeesus eli ihmis ruumiissa ihmisenä hän oli alennus tilan ruumiissa. Siksi hän sanoi että " Isä on minua suurempi". Kuitenkaan Hän ei luopunut Jumalallisesta luonnostaan.
”Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli, joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut saaliiksensa olla Jumalan kaltainen, vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen; hän nöyryytti itsensä ja oli kuuliainen kuolemaan asti, hamaan ristin kuolemaan asti.
Sentähden onkin Jumala hänet korkealle korottanut ja antanut hänelle nimen, kaikkia muita nimiä korkeamman, niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat, ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.”
Filippiläiskirje 2:5-11 FB38
-----------
Jeesus Kristus on tällä hetkellä kirkastettuna ihmisenä Jumalan oikealla puolella, Häneen uskovien ylimmäisrnä pappina rukoilemassa omiensa puolesta.
”Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut, onpa vielä herätettykin, ja hän on Jumalan oikealla puolella, ja hän myös rukoilee meidän edestämme.”
Roomalaiskirje 8:34 FB38
”Ja tunnustetusti suuri on jumalisuuden salaisuus: Hän, joka on ilmestynyt lihassa, vanhurskautunut Hengessä, näyttäytynyt enkeleille, saarnattu pakanain keskuudessa, uskottu maailmassa, otettu ylös kirkkauteen.”
1. Timoteuskirje 3:16 FB38
Hirveää mongerrusta siitä, miten Jeesus on Isä.
Kun vain lainaillaan Raamattua ja ollaan olevinaan viisaampia kuin muut, niin hyvä tulee.
Tuohon aikaan hommoseksuaalit harvemmin päätyvät isäksi.