Datakeskusten työllisyysvaikutukset arvioitu yläkanttiin.

Anonyymi-ap

Googlen datakeskushankkeiden työllisyysvaikutukset ovat asiantuntijan mukaan yläkanttiin arvioituja.

Yhtiö kertoi eilen, että datakeskusten rakentamisen valtakunnallinen työllisyysvaikutus on 37 000 työpaikkaa. Keskusten ollessa toiminnassa vastaava luku olisi 7 000.

– Oma arvioni on, että ne ovat enemmänkin optimistiset kuin varovaisuusperiaatteilla laaditut. Ehkä sanoisin, että voisi olla vähän yläkanttia ennemmin kuin alakanttia, sanoo Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen vanhempi tutkija Sakari Lähdemäki

23

74

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Väkisin runtattu hanke Kokoomukselta, yllätys

      • Anonyymi00018
        UUSI

        Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaeksi Suomen kansalle

        Kertokaa se jos tiedätte


      • Anonyymi00020
        UUSI
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaeksi Suomen kansalle

        Kertokaa se jos tiedätte

        Kokoomuksen rikkaat ensiksi politiikka miellyttää varmasti rikkaita. Sehän ei ole salaisuus, että Kokoomus ajaa yksityisen sektorin yritysten ja sijoittajien etuja.


    • Anonyymi00002

      Ei datakeskuksen pyörittämiseen paljon paikallista väkeä tarvita. Päätyö tehdään etänä. Muutama heppu vaihtamaan rikkoontuneita komponentteja ja muutama heppu huolehtimaan kiinteistötekniikasta.

    • Anonyymi00003

      Google oli laskenut kerrannaisvaikutukset.

      Kun on valtava porukka tekemässä niin täytyy olla ruokaloita ja kaikki muu palveluverkosto, valtava kalusto vaatii isot huolto ja korjaus fasiliteetit kaupat jne.

      • Anonyymi00004

        Alihankintana tulee rakennusmiehet Puolasta ja muut henkilö minimipalkalla, joka ei riitä Suomessa elämiseen


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Alihankintana tulee rakennusmiehet Puolasta ja muut henkilö minimipalkalla, joka ei riitä Suomessa elämiseen

        Suomessa ei tarvitse palkkaa lainkaan elämiseen, tiedäthän sinä sen.

        Tai siis omaa palkkaa, jonkun toisen palkkaa kylläkin.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Alihankintana tulee rakennusmiehet Puolasta ja muut henkilö minimipalkalla, joka ei riitä Suomessa elämiseen

        Nyt pitää Hallituksen puolelta pitää huolta että suomalaisia työllistyy mahdollisiimman paljon. On Googlenkin etu että työ on laadukasta.

        Suomen miljardien home ongelmat ovat sitä perua että yritykset ja alihankkijat käyttivät katteidensa maksimoimiseksi ulkolaisia (joista suuri osa ei ymmärtänyt kieltä eikä olleet kokeneita) ja me veronmaksajat maksamme niitä mokia.


      • Anonyymi00022
        UUSI
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Nyt pitää Hallituksen puolelta pitää huolta että suomalaisia työllistyy mahdollisiimman paljon. On Googlenkin etu että työ on laadukasta.

        Suomen miljardien home ongelmat ovat sitä perua että yritykset ja alihankkijat käyttivät katteidensa maksimoimiseksi ulkolaisia (joista suuri osa ei ymmärtänyt kieltä eikä olleet kokeneita) ja me veronmaksajat maksamme niitä mokia.

        Hallitus ei yrityksen alihankkijoiden käytöstä päätä. Entisten itäblokkien maiden työntekijöitä vilisee suomalaisilla työmailla.


      • Anonyymi00023
        UUSI

        "Valmiina datakeskukset eivät työllistä läheskään yhtä paljon kuin rakennusvaiheessa. Datakeskukset ovat hyvin automatisoituja, ja niihin liittyy lähinnä huolto- ja ylläpitotöitä."


    • Anonyymi00007

      Asiantuntijoiden mukaan google työllistää suoraan 1700-1800 henkilöä kun se saanut kaikki datakeskukset toimintaan, se siitä satojentuhansien työllistämisestä !

      • Anonyymi00008

        JUNAILLAAN, RUNTATAAN JA VALEHDELLAAN..! Näin saadaan datakeskuskoijarointi ja tuulimyllykusetus sievään pakettiin. SILKKAA PAS..KOA SISÄLTÄ. 💩🎁


    • Anonyymi00009

      Puhdas VALE

      • Anonyymi00011

        Mitä muuta voi odottaa Kokoomukselta.


    • Anonyymi00010
    • Anonyymi00012

      Suommipoikkii 5%
      Ulkkomaalaissipoikii 95%

    • Anonyymi00013
      UUSI

      Vähäinen on työllisyysluku Enpä sähkön maksu ja extra kallis säskön siirto maksu päälle. Joten sähkö maksaa tulevaisuudessa. Näin Suomen nykyinen hallitus luo Suomesta sähkö syöpön maan. Ei ajatella asioita loppuun hallituksessa.

    • Anonyymi00014
      UUSI

      On surkeaa, kun Suomessa ei löydy osaajia ja rakennusporukatkin pitää hankkia kalliisti ulkomailta.
      Miten suomalaisesta duunarista saataisiin ahkera ja huolellinen?

      • Anonyymi00015
        UUSI

        Kokoomuksen propagandaa


    • Anonyymi00017
      UUSI

      Kun tuo laitos on pytyssä se on ylläpidettävissä pitkälti vaikka ulkomailta. Eli riippuu siitä minne keskittävät etä hallinnan. Kortin vaihtoon ,kovatavara vian korjaamiseksi ei montaa miestä tarvitse eikä heidänkään pidä olla paikalla koko aikaa. Tuo voidaan hoitaa alihankintana .Eli joku yhtiö ottaa asian hoitaakseen muun huolto toiminnan puitteissa. Mistä tuollaiset asian tuntijat on temmattu joilla ei ole mitään kuvaa toiminnasta jota arvioivat?

      • Anonyymi00021
        UUSI

        Ylläpidetään takuulla myös ulkomailta. Muutama heppu riittää paikan päällä hoitamassa kiinteistötekniikkaa ja vaihtamassa vikaantuneita komponentteja.


    • Anonyymi00019
      UUSI

      Irlanti on mainittu varoittavana esimerkkinä. Irlannissa datakeskuksista on tullut valtava yhteiskunnallinen ja taloudellinen kiistakapula. Datakeskukset siellä kuluttavat jo yli viidenneksen (22 %) koko maan sähköstä ja ajavat sähköverkon äärirajoille.

      • Anonyymi00024
        UUSI

        Nuo on mm. niitä seikkoja jotka tulee huomioida rakentamisen yhteydessä, kuten myös hukka lämmön talteen otto ja hyötykäyttö.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1434
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      346
      1341
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      111
      1165
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1045
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1018
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      817
    8. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      106
      747
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      79
      680
    Aihe