Kaikkihan me muistamme, kuinka Sanna kaudellaan nosti inflaation ennätysmäiseen 10%:n vuositasolla. Ja niin vain on, että vieläkään tuosta Sannan inflaatiopumpusta ei ole täysin päästy eroon, kuten öljyn hintakin osoittaa.
Vastaukset 29
- Anonyymi00001UUSI
Kalliiksi tuli Sanna.
- Anonyymi00002UUSI
Runttasi 7mrd Espanjan korruptioon.
- Anonyymi00019UUSI
Anonyymi00002 kirjoitti:
Runttasi 7mrd Espanjan korruptioon.
Kuittasi Uniperin tekstarilla.
- Anonyymi00003UUSI
Riikan aikana inflaatio ollut 1,5-2%, Sannan aikana 10%.
- Anonyymi00004UUSI
Poliitikoissa ja poliitikoissa on eroja.
- Anonyymi00005UUSI
Poliitikoissa ja poliitikoissa on eroja.
Marinin aikaan sijoitettiin turhuuteen, kuten ilmastoon
jopa lapset, saivat ilmaiset tukikuukauden siis. - Anonyymi00006UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Poliitikoissa ja poliitikoissa on eroja.
Marinin aikaan sijoitettiin turhuuteen, kuten ilmastoon
jopa lapset, saivat ilmaiset tukikuukauden siis.Sanna sijoitti myös helppoon elämään, baarikierroksilta tekstareilla hoiti asioita.
- Anonyymi00017UUSI
Riikka siis 5x parempi.
- Anonyymi00025UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
Riikka siis 5x parempi.
Juuri näin
- Anonyymi00007UUSI
Sanna teki inflaatioenmötyksen
Riikka teki bkt kasvu ennätyksen- Anonyymi00009UUSI
Sannan aikana bkt kasvoi enemmän mitä Tiikan aikana.
- Anonyymi00012UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
Sannan aikana bkt kasvoi enemmän mitä Tiikan aikana.
Sannan kaudella bkt laski 0,6%, ainoana maana Euroopassa.
- Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00012 kirjoitti:
Sannan kaudella bkt laski 0,6%, ainoana maana Euroopassa.
Ei laskenut. Marinin aikana Suomen BKT/nenä ylitti ensimmäisen kerran vuoden 2008 tason. Siihen asti oli junnattu alle sen. Oikeistohallitukset kun eivät pystyneet parempaan.
- Anonyymi00021UUSI
Tipale kirjoitti:
Eikö sentään itseäkin hävetä tällaisen kirjoittaminen?
Kuinka totuuden kirjoittaminen voisi hävettää? Tiesithän että Suomen teollisuustilaukset nousi juuri 68%.
- Anonyymi00024UUSI
Anonyymi00021 kirjoitti:
Kuinka totuuden kirjoittaminen voisi hävettää? Tiesithän että Suomen teollisuustilaukset nousi juuri 68%.
Niin hävettävää on.
Ja miten tämän hetkinen teollisuuden tilauskanta on tekemisissä Purran kanssa kun ei aiemminkaan ole ollut?
Kuten edellisessä oikeston ja populistien hallituksessa kehiteltiin Kiky, kun talkoiltiin 6 minuuttia pidempi päivä töissä.
Kun vietifirmojen tilaus kirjat alkoivat täyttyä jo vaikka Sipilä vasta vatuloi hallitustaan kasaan silti siellä paukutettu henkseleitään, sekin oli todella hävettävää.
- Anonyymi00008UUSI
Persuilla paha olla. Purra irvistelee bensan ennätyshintaan ja möi sähköt Googlelle.
- Anonyymi00013UUSI
Tänään Riikka jytkytteli teollisuustilaukset 68% nousuun. Oishan ne tietysti saaneet enemmänkin nousta...
- Anonyymi00010UUSI
Niin oli tynnyrin hinta tuon verran vuonna 2012, mutta siitä huolimatta hinta oli euron vähemmän litralta kuin nyt.
- Anonyymi00027UUSI
Ikinä koskaan ole ollut niin kallista polttoaine kuin nyt.
- Anonyymi00011UUSI
Aloitus on taas ihan höpö höpö. Sannan ollessa pääministerinä polttoaine oli Suomessa ennätyshalpaa vuonna 2020. Tuhluri-Riikka ei ole päässyt lähellekään.
- Anonyymi00014UUSI
2,7€ oli bensa Sannan aikana
- Anonyymi00016UUSI
Pöntöt ovat perillä noista tönnöreista.
- Anonyymi00018UUSI
Oho!
- Anonyymi00020UUSI
Päivän persun aikaansaanti: Polttoaineiden hinnat eivät koskaan ole olleet näin korkealla mitä nyt. Inflaatio on karannut käsistä, sen huomaa kuluttaja ruokakaupassa.
- Anonyymi00022UUSI
Suomessa on Euroopan matalin inflaatio.
- Anonyymi00023UUSI
Voi nousta ensi talvena jopa 150 dollariin. Bensa varmaan meillä alkaen 3 eur ja diesel 3,30-3,50 ja vuonna 2028 astuu voimaan sekoitevelvoitteen nosto eli se nostaa vielä 2-30 snt/litralta.
- Anonyymi00026UUSI
Polttoaineen hinnan nousun syynä on uusiutuvan energian lisäys eli jakelu velvoite. Ruotsissa prosentti on 6 ja Suomessa 30. Ja se ei ole mitään halpaa ainetta, 3-4 kertainen hinta fossiilisten verrattuna. Ja lähes kaikki pitää lisätä dieselin sekaan, koska bensiini autojen moottorit ei kestä jos etanolia lisätään yli 10%. Olisi hyvä että julkisuudessa kerrottaisiin oikeita syitä korkeaan hintaan ja jätettäisiin Hormuzinsalmi selityksistä pois.
- Anonyymi00028UUSI
Hirvittävää aikaa se Sannan aika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1361957Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91897Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja178893- 60830
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.37818Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47752- 73701
Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat49701Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö278690Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol34632