Tämä näyttää olevan ihan yleistä tietoa ja ehkä monetkin teistä jo tietävät näistä, mutta laitan tähän tekoälyvastauksen koskien Martin Luther Kingiä ja J. Edgar Hooveria, FBI:n silloista johtajaa. Kommentoin lopuksi asiaa.
”Kyseessä ei ole salaliittoteoria, vaan yksi Yhdysvaltain historian parhaiten dokumentoiduista ja häpeällisimmistä tiedustelupalvelun väärinkäytöksistä.
FBI:n silloinen johtaja J. Edgar Hoover oli pakkomielteisen vakuuttunut siitä, että Martin Luther King Jr. oli kommunistien ohjailema. FBI perusti salaisen COINTELPRO-operaation Kingin tuhoamiseksi.
FBI asensi salakuuntelulaitteita ja mikrofoneja Kingin hotellihuoneisiin vuosien 1963–1968 välillä (huom. viiden vuoden ajan!). Nauhoille ei tallentunut kommunistisia juonia, mutta niille tarttui materiaalia Kingin avioliiton ulkopuolisista suhteista ja yksityiselämästä.
Syksyllä 1964 FBI:n apulaisjohtaja William Sullivan laati anonyymin kirjeen. Tämä kirje yhdessä hotellihuoneissa nauhoitettujen "seksinauhojen" kanssa postitettiin suoraan Kingin kotiin, jossa hänen vaimonsa Coretta Scott King avasi paketin.
Kirjeessä käytettiin poikkeuksellisen raakaa kieltä, ja Kingiä nimitettiin "irstaaksi, epänormaaliksi eläimeksi". Kirje päättyi suoraan uhkaukseen siitä, että nauhat julkaistaan koko Amerikan kansalle 34 päivän kuluttua, ellei King toimi. Kirjeen loppusanat kuuluivat: "King, sinulle on enää yksi asia tehtävänä. Tiedät kyllä mikä se on. (...) Pääset pois vain yhdellä tavalla. Sinun kannattaa valita se ennen kuin likainen, petollinen itsesi paljastetaan koko kansakunnalle." King tulkitsi tämän heti suoraksi kehotukseksi tehdä itsemurha.
Tämä historiallinen operaatio paljastui virallisesti 1970-luvulla senaatin niin sanotussa Church-komiteassa, joka tutki tiedustelupalveluiden laittomuuksia. Vuonna 2014 historioitsijat löysivät kirjeen täysin sensuroimattoman alkuperäiskappaleen FBI:n arkistoista ja se julkaistiin medialle. Itse alkuperäiset audio-nauhoitukset on määrätty pidettäväksi salaisina Yhdysvaltain kansallisarkistossa.
(Milloin alkuperäiset MLK-nauhat julkaistaan?
Kuten mainitsin, FBI:n keräämät Martin Luther Kingin salaiset nauhoitukset määrättiin salaisiksi, mutta niitä koskee tarkka julkaisupäivämäärä.
Liittovaltion tuomari määräsi vuonna 1977, että nauhat on sinetöitävä Yhdysvaltain kansallisarkistoon 50 vuodeksi. Tämä tarkoittaa sitä, että näiden historiallisten ja arkaluonteisten nauhoitusten on määrä tulla virallisesti julkisiksi tammikuussa 2027.
Julkaisuun on siis nykyhetkestä (syyskuu 2026) enää muutama kuukausi aikaa, ja sitä odotetaan Yhdysvalloissa historioitsijoiden keskuudessa erittäin suurella mielenkiinnolla.)”
Mielipiteitä siitä, ovatko tällaiset operaatiot loppuneet? Mitä mieltä olette niistä? Onko oikein yrittää ajaa ihminen itsemurhaan jonkin valtiolle sillä hetkellä oleelliselta vaikuttavan syyn takia? Kaiken huipuksi todisteita ”kommunismista” ei saatu, varmaankin siksi, että MLK ei ollut kommunisti.
Mitä mieltä olette noiden nauhojen julkaisemisesta?
Tässä jenkkiläisiä poliitikkoja, jotka väittävät kyseisenlaisen kiristyksen olevan edelleen arkipäivää USA:n hallinnossa:
Edustaja Tim Burchett (republikaani, Tennessee): Burchett nousi uutisotsikoihin podcasteissa antamillaan lausunnoilla. Hän sanoi suoraan uskovansa, että useita kongressin jäseniä kiristetään. Burchettin mukaan menetelmä on vanha klassikko: poliitikko houkutellaan tilanteeseen, jossa on mukana esimerkiksi naisia tai päihteitä, tilanne kuvataan salaa, ja sen jälkeen edustajalle sanotaan, miten hänen kuuluu äänestää, jotta video ei päädy julkisuuteen
Entinen edustaja Madison Cawthorn (republikaani, Pohjois-Carolina): Cawthorn aiheutti valtavan poliittisen myrskyn vuonna 2022 väittämällään, että hänet oli kutsuttu Washingtonissa orgioihin ja että hän oli nähnyt vanhempien poliitikkojen käyttävän kokaiinia suoraan silmiensä edessä. Tapaus herätti epäilyjä siitä, että eliitille järjestetään juhlia nimenomaan kiristysmateriaalin keräämiseksi.
Edustaja Marjorie Taylor Greene (republikaani, Georgia): Greene on useissa haastatteluissa (myös Tucker Carlsonin kanssa) vihjannut, että tietyt poliitikot tekevät käsittämättömiä poliittisia uuskäännöksiä – kuten äänestävät sellaisten lakien puolesta, joita he aiemmin vastustivat – koska heitä painostetaan tai kiristetään kulissien takana.
(Kaikki tiedot ja nimet ovat ai:lta ja voivat siis sisältää virheitä.)
Tiesittekö tätä? Martin Luther Kingin yksityiselämää nauhoitettiin ja nauhat lähetettiin kotiinsa
31
178
Vastaukset 31
- Anonyymi00001
Martin Luther King ei ollut ainoa ihminen, johon FBI kohdisti järkyttäviä toimenpiteitä. Esimerkiksi kuuluisa näyttelijä Jean Seberg oli FBI:n vainoamisen kohteena.
”Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI koitui näyttelijä Jean Sebergin (1938–1979) kohtaloksi tuhoamalla tietoisesti hänen maineensa, mielenterveytensä ja uransa.
Ranskalaisen uuden aallon ikoni ja Viimeiseen hengenvetoon -elokuvan tähti joutui FBI:n vainon kohteeksi, koska hän tuki näkyvästi ja taloudellisesti kansalaisoikeusliikkeitä, erityisesti Mustia panttereita (Black Panther Party).
Poliittisesti idealistinen Seberg joutui FBI:n silloisen johtajan J. Edgar Hooverin määräyksestä osaksi salaisen COINTELPRO-vastavakoiluohjelman mustamaalauskampanjaa. Ohjelman tarkoituksena oli "neutralisoida" ja vaientaa järjestöt ja henkilöt, joita liittovaltion poliisi piti kumouksellisina.
FBI:n menetelmiin Jean Sebergin tapauksessa kuuluivat mm.:
-Laiton seuranta: Sebergin puhelimia salakuunneltiin, hänen kotiinsa murtauduttiin ja hänen perässään liikkui varjostajia sekä Yhdysvalloissa että Euroopassa.
-Valheelliset mediatiedotteet: FBI vuoti vuonna 1970 medialle (muun muassa Newsweek- ja Los Angeles Times -lehdille) täysin perättömän huhun, jonka mukaan Seberg odotti lasta Mustien panttereiden jäsenelle, ei aviomiehelleen.
-Hollywoodin musta lista: Julkisen häpäisyn seurauksena Seberg joutui Hollywoodissa epäviralliselle mustalle listalle, mikä romutti hänen uransa Yhdysvalloissa.
FBIn masinoiman valhekampanjan henkinen paine oli Sebergille sietämätön. Järkytys ja stressi käynnistivät ennenaikaisen synnytyksen, ja Sebergin Nina-tytär kuoli vain muutaman päivän ikäisenä. Seberg järjesti tyttärelleen avoimen arkun hautajaiset osoittaakseen kaikille, että lapsi oli valkoinen, ja paljastaakseen median ja FBI:n valheet.
Tapahtuma jätti Sebergille syvät psyykkiset arvet ja vaikean masennuksen. Hän yritti useita kertoja itsemurhaa aina tyttärensä kuolinpäivän vuosipäivänä. Lopulta elokuussa 1979 Seberg löydettiin kuolleena autostaan Pariisissa, ja kuolinsyyksi todettiin lääkkeiden yliannostus (todennäköinen itsemurha).
Vasta Sebergin kuoleman jälkeen julkistetut salaiset asiakirjat paljastivat virallisesti FBI:n laittomat toimet. FBI joutui myöntämään julkisesti, että se oli tietoisesti pyrkinyt halventamaan Sebergin mainetta ja tuhoamaan tämän elämän. Tapaus on edelleen yksi historian tunnetuimmista esimerkeistä siitä, kuinka valtiollinen virasto käytti valtaansa yksityishenkilön tuhoamiseen poliittisista syistä.”- Anonyymi00008
Mitä Jean Sebergin kuolemasta seurasi?
”Kun Seberg kuoli traagisesti elokuussa 1979 ja FBI joutui vain viikkoa myöhemmin julkistamaan asiakirjat, jotka todistivat mustamaalauskampanjan, lehdistön reaktio oli tyrmistynyt. Media tajusi tulleensa törkeästi hyväksikäytetyksi.
Tapaukseen sekaantuneet mediat joutuivat katsomaan peiliin. Esimerkiksi Los Angeles Times joutui myöhemmin myöntämään oman journalistisen ja eettisen epäonnistumisensa. Jutun aikoinaan hyväksyneet päätoimittajat katuivat julkisesti sitä, että olivat luottaneet sokeasti viranomaislähteeseen (FBI:hin) tekemättä riittävää taustatutkimusta.
Valtavirran mediat, kuten The New York Times, Time-lehti ja The Washington Post, uutisoivat laajasti FBI:n myönnöstä ja tuomitsivat liittovaltion poliisin toiminnan vaarallisena viranomaisten ylilyöntinä. Lehdistö kuvasi tapausta varoituksena siitä, miten helposti hallitus voi tuhota yksityisen kansalaisen elämän psyykkisellä sodankäynnillä.”
Tämä kaikki tuntuu unohtuneen nykypäivän journalisteilta. Tokkopa Suomessa monikaan heistä edes tietää näistä nykyään, niin nuorta polvea ovat. Tällainen tiedustelupalveluiden yksittäisten ihmisten vainoaminen on ilman muuta pelkkää paranoiaa. Mutta näiden menneisyyden tapahtumien valossa täysin mahdollista nykyäänkin. Jos tuollainen koneisto on ollut käytössä tuolloin, on mahdollista että se on tarvittaessa käytössä edelleenkin. Mitä kaikkia tahoja siihen nykyään kuuluisi, on tietenkin oma kysymyksensä. Jäljet varmasti peitetään tarkasti jotta aina jää jäljelle ”plausible deniability”.
- Anonyymi00002
Masentava piirre näissä valton järjestämissä vainoissa on kuvailtu seuraavassa:
”Kukaan Jean Sebergin laittoman seurannan, kotietsintöjen tai mustamaalauskampanjan järjestäjistä ei joutunut rikosoikeudelliseen vastuuseen saati vankilaan. [1]
Tämä oli yleinen kaava lähes kaikissa FBI:n salaisen COINTELPRO-ohjelman paljastuneissa tapauksissa. Vaikka kyseessä olivat selvät perustuslain ja lakien rikkomukset (kuten laittomat kotietsinnät ilman lupaa, puhelinsalakuuntelut ja tahallinen kunnianloukkaus), viraston sisäinen suojelu ja poliittinen ilmapiiri estivät syytteet. [1]”
Nämä kaikki hirvittävät väärinkäytökset siis paljastuivat, mutta kukaan ei joutunut minkäänlaiseen rikosoikeudelliseen vastuuseen. Yhdessä tapauksessa joutuivat, mutta kuinkas kävikään:
”Ainoat harvat COINTELPRO-ohjelmaan liittyvät agentit, jotka koko Yhdysvaltain historiassa koskaan tuomittiin laittomista kotietsinnöistä (niin sanotuista "black bag jobs" -murroista), olivat FBI-johtajat W. Mark Felt ja Edward S. Miller. Heidätkin tuomittiin eri tapauksesta (radikaalin Weather Underground -ryhmän vainoamisesta) vuonna 1980, mutta presidentti Ronald Reagan armahti heidät heti seuraavana vuonna ennen kuin he ehtivät istua päivääkään vankilassa.” - Anonyymi00003
Journalisti Suzy Dawson väittää että nykyaikana kuka tahansa voi joutua minkä tahansa laisen ”radikalismin” takia seurattavien listalle ja että vieraan vallan tiedustelupalvelut voivat toimia toisen maan kamaralla noudattaen oman maansa tiedustelulakeja. Tuossa edellähän kuvataan tapaus, jossa laittomia kotietsintöjä oli suoritettu ympäristöaktivistien koteihin. Ketä ympäristöaktivistit häiritsevät, paitsi ison rahan toimijoita? Tai kyllähän muutkin voivat heistä ärsyyntyä, jos vaikka elinkeino riippuu jostain, jota ympäristöaktivistit yrittävät estää, mutta tavalliset palkansaajat eivät saa tiedustelupalveua liikahtamaan, vaan nuo isot suuryhtiöt.
Näistäkin löytyy paljon tietoa ja esimerkkejä jos vain jaksaa hakea.- Anonyymi00004
Monethan suhtautuvat Suzy Dawsonin aikoinaan Youtubeen lataamaan videoon viitaamalla sille kintaalla ja syyttämällä häntä ”sekopääksi”, kun hän videossaan kertoi kaiken siihen mennessä hänelle ja muille toimittajakavereilleen tapahtuneen.
Erikoinen mielisairaus, joka loppuu maata vaihtamalla. Suzy Dawsongan pakeni ensin Uudesta-Seelannista Saksaan, mutta sama häiriköinti ja vainoaminen jatkuivat sielläkin. Nykyään hän asuu Venäjällä ja saa olla rauhassa. Niin paljon pahaa kuin Venäjästä puhutaankin, Suzy Dawsonin tarinan tietäen sitä ei voi pitää kuin hyvänä asiana.
Suzy Dawsonin ja toimittajakollegoidensa synti oli Occupy Wall Street -liikkeeseen kuuluminen ja julkinen viestintä sen puolesta. Dawsonille paljastui liian myöhään, että sitä ei olisi saanut tehdä, vaikka Occupy Wall Street -liike toimi vain yleisesti hyvinä pidettyjen asioiden puolesta ja syntyi vuoden 2007 finanssikriisin seurauksena, kun Wall Streetin toimijat mm pelasivat asiakkaidensa rahoilla aiheuttaen mittavat vahingot ja syösten finanssimarkkinat maailmanlaajuisesti epätasapainoon. Toimet minkä kohteeksi Dawson joutui kuulostavat täsmälleen samanlaisilta kuin esimerkiksi Jean Sebergiin kohdistettu vaino.
Tämä vain näkemyksenä siihen, tapahtuuko tällaista vielä nykyäänkin eikä vain ”pimeillä 1950-1970-luvuilla USA:ssa”. - Anonyymi00021
Anonyymi00004 kirjoitti:
Monethan suhtautuvat Suzy Dawsonin aikoinaan Youtubeen lataamaan videoon viitaamalla sille kintaalla ja syyttämällä häntä ”sekopääksi”, kun hän videossaan kertoi kaiken siihen mennessä hänelle ja muille toimittajakavereilleen tapahtuneen.
Erikoinen mielisairaus, joka loppuu maata vaihtamalla. Suzy Dawsongan pakeni ensin Uudesta-Seelannista Saksaan, mutta sama häiriköinti ja vainoaminen jatkuivat sielläkin. Nykyään hän asuu Venäjällä ja saa olla rauhassa. Niin paljon pahaa kuin Venäjästä puhutaankin, Suzy Dawsonin tarinan tietäen sitä ei voi pitää kuin hyvänä asiana.
Suzy Dawsonin ja toimittajakollegoidensa synti oli Occupy Wall Street -liikkeeseen kuuluminen ja julkinen viestintä sen puolesta. Dawsonille paljastui liian myöhään, että sitä ei olisi saanut tehdä, vaikka Occupy Wall Street -liike toimi vain yleisesti hyvinä pidettyjen asioiden puolesta ja syntyi vuoden 2007 finanssikriisin seurauksena, kun Wall Streetin toimijat mm pelasivat asiakkaidensa rahoilla aiheuttaen mittavat vahingot ja syösten finanssimarkkinat maailmanlaajuisesti epätasapainoon. Toimet minkä kohteeksi Dawson joutui kuulostavat täsmälleen samanlaisilta kuin esimerkiksi Jean Sebergiin kohdistettu vaino.
Tämä vain näkemyksenä siihen, tapahtuuko tällaista vielä nykyäänkin eikä vain ”pimeillä 1950-1970-luvuilla USA:ssa”.Höpö höpö. Venäjällä ei ole mitään hyvää.
Kyllä se vähän tuntuu että osa on turhan vuoksi mennyt Venäjälle. - Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Höpö höpö. Venäjällä ei ole mitään hyvää.
Kyllä se vähän tuntuu että osa on turhan vuoksi mennyt Venäjälle.En tarkoita etteikö mitään hyvää. Siellä olisi. Mutta outoa tuo on. Vaikken mitään noista tiedä.
- Anonyymi00025
Yksi esimerkki on elokuvasta tuttu. Elokuva pohjautuu tositapahtumiin.
Tupakkateollisuuden väärinkäytöksiä paljastaneella, ”tupakkateollisuuden tunnetuimmalla ilmiantajalla Jeffrey Wigandilla oli perässään entisiä tiedustelupalvelun agentteja, mutta he olivat tupakkayhtiön palkkaamia yksityisetsiviä, eivät valtiollinen tiedustelupalvelu”. (Lainaus tekoälyltä, kyse on tositapahtumista.)
Valitettavasti näilläkin on ollut varmasti käytössään melkoinen keinoarsenaali - Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Yksi esimerkki on elokuvasta tuttu. Elokuva pohjautuu tositapahtumiin.
Tupakkateollisuuden väärinkäytöksiä paljastaneella, ”tupakkateollisuuden tunnetuimmalla ilmiantajalla Jeffrey Wigandilla oli perässään entisiä tiedustelupalvelun agentteja, mutta he olivat tupakkayhtiön palkkaamia yksityisetsiviä, eivät valtiollinen tiedustelupalvelu”. (Lainaus tekoälyltä, kyse on tositapahtumista.)
Valitettavasti näilläkin on ollut varmasti käytössään melkoinen keinoarsenaali”Yksityiset agentit perässä: B&W palkkasi muun muassa Yhdysvaltain salaisen palvelun (Secret Service) entisiä agentteja ja yksityisetsiviä varjostamaan Wigandia, tutkimaan hänen roska-astioitaan ja urkkimaan hänen yksityiselämäänsä. Tästä materiaalista yhtiö kokosi 500-sivuisen lokakampanjaraportin mustamaalatakseen hänen mainettaan.
Tappouhkaukset ja turvamiehet: Wigand sai vakavia tappouhkauksia (muun muassa postilaatikkoonsa kirjeen, jossa oli luoti), minkä vuoksi hän joutui itse palkkaamaan entisiä turvallisuusalan ammattilaisia tarkistamaan autonsa pommien varalta ja avaamaan postinsa.
Liittovaltion viranomaisten rooli: Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI oli myös mukana kuviossa, mutta tutkimassa Wigandiin kohdistuneita uhkauksia. Tilanne sai kuitenkin erikoisen käänteen, kun FBI takavarikoi tutkimusten yhteydessä Wigandin oman tietokoneen sen sijaan, että olisivat keskittyneet pelkästään uhkausten selvittämiseen.”
Erikoinen veto FBI:ltä. Rikoksen uhria aletaan tutkia, vaikka koko tuo toiminta kohdituen Wigandiin oli täysin laitonta, ja taustalla oli tupakkayhtiö, joka ei halunnut paljastua.
- Anonyymi00005
Tosta Hooverista.
Sehän oli niitä... TASA-ARVOISIA!
Hyppeli suljettujen ovien takana hamessa jne.- Anonyymi00006
En muista yksityiskohtia, mutta näkemäni haastattelun perusteella yksi teoria on, että Hoover joutui alun perin itse CIA:n kiristämäksi juuri tuon mainitsemasi asian takia. FBI:n johtajaksi päästyään hän ns päästi itsensä valloilleen ja alkoi toteuttaa näitä aivan järkyttäviä omien kansalaisten vaino-operaatioita.
Jos puolestaan CIA:n toimet suunnilleen noilta ajoilta kiinnostavat, niin kannattaa googlata vaikka George White ja The Midnight Climax -operaatio. Tästäkin on kirjoitettu jo kirja, joka perustuu tuhansiin sivuihin kuulustelumateriaalia. Kirjassa käsitellään myös psykiatri Ewen Cameronia ja George Whiten pomoa Sydney Gottliebiä.
- Anonyymi00007
FBI:n väärinkäytöksiä tutkinutta Church-komiteaakaan ei perustettu noin vain vapaaehtoisesti, vaan siihen vaadittiin kansalaisaktivismia. Eräät kansalaisaktivistit murtautuivat paikalliseen FBI:n toimistoon ja varastivat sieltä tuhansia sivuja asiakirjoja ja postittivat ne sanomalehdille. Lehdet julkaisivat artikkeleita näistä väärinkäytöksistä ja vasta valtavan julkisen kohun seurauksena Church-komitea perustettiin.
Tämäkin hyvin masentavaa nykynäkökulmasta katsoen, koska nykyään tuollaista ei varmaankaan voisi edes tapahtua. Lehdet eivät julkaisisi noita juttuja, koska niiden rahoittajat kytkeytyvät samoihin pieniin piireihin joiden kanssa nuo toimijat vaikuttavat olevan yhteistyössä.
USA mainittiin vuonna 2006 ”vapaan lehdistön maat” -listalla vasta sijalla 53. Jos jotain kohentumista olisi tapahtunut nykypäivään mennessä, en uskoisi sitä hetkeäkään.- Anonyymi00009
Amerikka 2006 oli vielä varsin vapaan lehdistön maa, vaikka siis ei oikeasti ollut sellainen kuten tuo lista osoittaa.
Nyt siellä on vielä vähemmän vapautta.
Toivottavasti kansalaiset vielä saavat vapautensa takaisin. - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Amerikka 2006 oli vielä varsin vapaan lehdistön maa, vaikka siis ei oikeasti ollut sellainen kuten tuo lista osoittaa.
Nyt siellä on vielä vähemmän vapautta.
Toivottavasti kansalaiset vielä saavat vapautensa takaisin.Tiedustelupalvelut hallitsevat ihmisiä pelolla. Kun on yksittäisen ihmisen on mahdollista joutua heidän kohteekseen, ne jotka seuraavat tällaista elämän tuhoamista sivusta, eivät uskalla puuttua tilanteeseen, koska pelkäävät olevansa seuraavaksi itse kohteena.
Kannattaa lukea, mitä kaikkea Edward Snowden paljasti tiedustelupalveluiden toiminnasta vuonna 2013. He todellakin tekevät esimerkiksi psykologisia ihmiskokeita, joissa he testaavat kohteen paineensietokykyä esimerkiksi alkamalla levittämään hänestä netissä paikkaansapitämättömiä, ilkeämielisiä huhuja ja valheita. Tällainen kampanja voidaan kohdistaa ihmiseen myös muusta syystä.
- Anonyymi00011
Onko CIA toiminut Suomessa?
”Kyllä, Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA on toiminut Suomessa ja pitänyt Suomea tärkeänä tiedustelukohteena erityisesti kylmän sodan vuosina. CIA:n toiminta Suomessa on liittynyt pääasiassa Neuvostoliiton vakoiluun, poliittiseen vaikuttamiseen ja tiedonkeruuseen.
CIA:n tunnetuimpia toimintamuotoja ja operaatioita Suomessa ovat olleet:
-Salaiset tutka- ja kuunteluasemat: CIA:lla oli Ylen uutisen mukaan 1960-luvulla Suomessa oma salainen tutkamittausyksikkö. Sen tehtävänä oli koota ja analysoida tietoja Neuvostoliiton Viroon sijoittamista tutkista ja sotilaallisesta toiminnasta.
-Poliittinen ja taloudellinen tuki: Kylmän sodan aikana CIA tuki salaisesti rahallisesti Neuvostoliittoa vastustavia suomalaisia tahoja, kuten tiettyjä poliittisia järjestöjä, ammattiyhdistysliikettä ja oikeistolaisia toimijoita, jotta kommunismin leviäminen Suomessa saatiin estettyä. Erityisesti Lappi oli CIA:n silmissä kommunismin vastaisen taistelun ydinaluetta.
-Tiedeprosessien ja tutkijoiden rahoitus: CIA:n julkistamat arkistot ovat paljastaneet, että virasto rahoitti 1960- ja 1970-luvuilla salaisesti suomalaistutkijoita Seura-lehden artikkelin mukaan. CIA oli kiinnostunut esimerkiksi tutkimuksista, jotka käsittelivät IHMISMIELEN TOIMINTAA, ääriliikkeitä ja alkoholin vaikutuksia käyttäytymiseen.
-Vakoiluverkostot: CIA värväsi Suomessa asiamiehiä ja hyödynsi myös muiden maiden kansalaisia. Esimerkiksi Ylen selvityksessä on kerrottu norjalaisesta agentista, joka vakoili CIA:n laskuun 1950-luvun Helsingissä tarkkaillen Neuvostoliiton suurlähetystön liikkeitä.
-Crypto AG -salakuunteluskandaali: Suomen valtionhallinto käytti vuosikymmeniä sveitsiläisen Crypto AG -yhtiön viestinsalauslaitteita Helsingin Sanomien uutisen mukaan. Myöhemmin paljastui, että kyseinen yritys oli todellisuudessa CIA:n ja Saksan tiedustelupalvelun omistuksessa, jolloin ne pystyivät murtamaan ja lukemaan myös Suomen salaista viestintää.
-2000-luvun vankilennot: CIA:n toiminta Suomessa nousi esiin myös terrorismin vastaisen sodan aikana. Suomi yhdistettiin kansainvälisissä raporteissa CIA:n vankilentoihin, sillä CIA:n käyttämien lentokoneiden havaittiin käyttäneen Suomen ilmatilaa ja tehneen välilaskuja suomalaisille lentokentille kuljettaessaan terroriepäiltyjä salaisiin vankiloihin.”
Vastaus on AI:n yhteenveto. Yhteenvedossa on linkit lehtiartikkeleihin monessa paikassa.- Anonyymi00012
Aiemmin ketjussa mainittu Suzy Dawson kertoi vuoden 2008 tai 2009 Youtube-videollaan Uuden-Seelannin tapahtumista. Maassa osoitettiin esimerkiksi laajasti mieltä kun kansalaisille paljastui, että heidän hallituksensa oli sallinut vieraan vallan tiedustelupalvelu(ide)n vakoilla Uuden-Seelannin kansalaisia näiden omassa maassa.
Monet ovat kyseenalaistaneet videon tiedot. Tässä kuitenkin samat tiedot suoraan hakukone-AI:lta:
”-Rob Gilchrist -vakoiluskandaali (2008):
Joulukuussa 2008 paljastui Uuden-Seelannin turvallisuustiedustelupalveluun (NZSIS) kytköksissä ollut skandaali. Christchurchilaisen Rob Gilchristin huomattiin vakoilleen yli kymmenen vuoden ajan paikallisia rauhanjärjestöjä, ympäristöliikkeistä kuten Greenpeacea sekä Irakin sodan vastustajia. Hän välitti tietoja eteenpäin poliisin erikoisyksikölle (SIG), jolla oli suora yhteys maan tiedustelupalveluun. Tapaus herätti maassa suuren kohun omien kansalaisten ja poliittisten toimijoiden laittomasta seurannasta.
-Uusi-Seelanti palautettiin salaa "Five Eyes" -ytimeen (2009): Uuden-Seelannin ja Yhdysvaltojen tiedustelusuhteet olivat olleet viileät aina 1980-luvulta asti Uuden-Seelannin tiukan ydinasevastaisen politiikan vuoksi. Vuonna 2009 Yhdysvaltain kansallisen tiedustelun johtajan virasto (ODNI) kuitenkin hyväksyi Uuden-Seelannin täysivaltaisesti takaisin salaisen Five Eyes -tiedusteluliiton (USA, Iso-Britannia, Australia, Kanada, Uusi-Seelanti) sisäpiiriin. Tämä paluu tehtiin suurelta yleisöltä salassa, ja se loi pohjan myöhemmille massavalvontajärjestelmille.
-Laajamittaisen vakoilun aloittaminen naapurimaissa (2009): Myöhemmin vuodetut asiakirjat osoittivat, että juuri vuonna 2009 Uuden-Seelannin elektronisen tiedustelun virasto (GCSB) päivitti Waihopai-asemaansa. Päivitys mahdollisti satelliittiliikenteen ja metadatatiedon täysimääräisen haltuunoton (”full take”). Tämän seurauksena Uusi-Seelanti aloitti massiivisen sähköpostien, puheluiden ja sosiaalisen median viestien urkinnan Tyynenmeren saarivaltioissa (kuten Fidžillä, Samoalla ja Salomonsaarilla) ja jakoi nämä tiedot suoraan Yhdysvaltain Kansalliselle turvallisuusvirastolle (NSA:lle).
-Vaikka näistä yhteistyökuvioista liikkui huhuja ja pienempiä kohuja jo vuosina 2008–2009, varsinainen maailmanlaajuinen jättiskandaali puhkesi vasta vuonna 2013–2015, kun Edward Snowdenin vuotamat salaiset asiakirjat paljastivat BBC:n uutisen mukaan mustaa valkoisella siitä, kuinka tiiviisti ja aggressiivisesti Uusi-Seelanti oli toiminut Yhdysvaltojen tiedustelun jatkeena.” - Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Aiemmin ketjussa mainittu Suzy Dawson kertoi vuoden 2008 tai 2009 Youtube-videollaan Uuden-Seelannin tapahtumista. Maassa osoitettiin esimerkiksi laajasti mieltä kun kansalaisille paljastui, että heidän hallituksensa oli sallinut vieraan vallan tiedustelupalvelu(ide)n vakoilla Uuden-Seelannin kansalaisia näiden omassa maassa.
Monet ovat kyseenalaistaneet videon tiedot. Tässä kuitenkin samat tiedot suoraan hakukone-AI:lta:
”-Rob Gilchrist -vakoiluskandaali (2008):
Joulukuussa 2008 paljastui Uuden-Seelannin turvallisuustiedustelupalveluun (NZSIS) kytköksissä ollut skandaali. Christchurchilaisen Rob Gilchristin huomattiin vakoilleen yli kymmenen vuoden ajan paikallisia rauhanjärjestöjä, ympäristöliikkeistä kuten Greenpeacea sekä Irakin sodan vastustajia. Hän välitti tietoja eteenpäin poliisin erikoisyksikölle (SIG), jolla oli suora yhteys maan tiedustelupalveluun. Tapaus herätti maassa suuren kohun omien kansalaisten ja poliittisten toimijoiden laittomasta seurannasta.
-Uusi-Seelanti palautettiin salaa "Five Eyes" -ytimeen (2009): Uuden-Seelannin ja Yhdysvaltojen tiedustelusuhteet olivat olleet viileät aina 1980-luvulta asti Uuden-Seelannin tiukan ydinasevastaisen politiikan vuoksi. Vuonna 2009 Yhdysvaltain kansallisen tiedustelun johtajan virasto (ODNI) kuitenkin hyväksyi Uuden-Seelannin täysivaltaisesti takaisin salaisen Five Eyes -tiedusteluliiton (USA, Iso-Britannia, Australia, Kanada, Uusi-Seelanti) sisäpiiriin. Tämä paluu tehtiin suurelta yleisöltä salassa, ja se loi pohjan myöhemmille massavalvontajärjestelmille.
-Laajamittaisen vakoilun aloittaminen naapurimaissa (2009): Myöhemmin vuodetut asiakirjat osoittivat, että juuri vuonna 2009 Uuden-Seelannin elektronisen tiedustelun virasto (GCSB) päivitti Waihopai-asemaansa. Päivitys mahdollisti satelliittiliikenteen ja metadatatiedon täysimääräisen haltuunoton (”full take”). Tämän seurauksena Uusi-Seelanti aloitti massiivisen sähköpostien, puheluiden ja sosiaalisen median viestien urkinnan Tyynenmeren saarivaltioissa (kuten Fidžillä, Samoalla ja Salomonsaarilla) ja jakoi nämä tiedot suoraan Yhdysvaltain Kansalliselle turvallisuusvirastolle (NSA:lle).
-Vaikka näistä yhteistyökuvioista liikkui huhuja ja pienempiä kohuja jo vuosina 2008–2009, varsinainen maailmanlaajuinen jättiskandaali puhkesi vasta vuonna 2013–2015, kun Edward Snowdenin vuotamat salaiset asiakirjat paljastivat BBC:n uutisen mukaan mustaa valkoisella siitä, kuinka tiiviisti ja aggressiivisesti Uusi-Seelanti oli toiminut Yhdysvaltojen tiedustelun jatkeena.”Uusi-Seelanti on rauhallisena tunnettu valtio, jossa ihmisillä on äänioikeus, sananvapaus ja oikeus osoittaa mieltään. Sivistys- ja oikeusvaltio kuten Suomikin. ”Tai niinhän minä luulin”, sanoo Suzy Dawson videollaan.
Suzy Dawson joutui ankaran vainoamisen takia muuttamaan pois kotimaastaan, koska hän kannatti julkisesti Occupy Wall Street -liikettä (joka puolestaan kannatti mm. kunnollisia palkkoja kaikille ihmisille maailmassa) sekä tuki Edward Snowdenin ja Julian Assangen kaltaisia toimijoita.
Suzy Dawsonin kotona käytiin siirtelemässä tavaroita, sinne tuotiin vieras sanomalehti, jossa oli artikkeli saman aihepiirin aiheesta, joista hän itsekin usein kirjoitti (ei kuitenkaan hänen kirjoittamansa), hänen yöpöydällään ollut avaamaton sukkapaketti oli vaihdettu likaiseen miestensukkaan, hänen naapureilleen syötettiin ihmeellisiä tarinoita hänestä ja lopulta hän sai tappouhkauksia. Hänen autonsa myös yritettiin suistaa tieltä eli hän joutui myös oikeasti hengenvaaraan. Hänen somepostauksiinsa tultiin piruilemaan hänen kotonaan yksin tekemistään asioista, joten sinne oli täytynyt asentaa kamerat. Häntä myös seurattiin eri paikkoihin, kuten useita muitakin hänen toimittajakollegoitaan. Yksi heistä joutui tämän raskaan vainoamisen seurauksena mielisairaalaan paettuaan uhkauksien jälkeen paniikissa kotoaan ja ilmeisesti myös työpaikaltaan.
Tämä kaikki siis tapahtui samanlaisessa oikeus- ja sivistysvaltiossa kuin Suomi.
Suzy Dawsonin näkemys oli, että vainoamisen takana olivat lukuisat eri toimijat ja mm. tiedustelupalvelut. Hän mainitsee videossaan esimerkiksi Palantirin (massavalvontaan erikoistunut yhtiö, joka on alun perin ollut osa CIA:ta), joka näin yli 15 vuotta myöhemmin on USA:ssa kaikkien huulilla ja jonka toimitusjohtajaa tunnutaan pitävän suunnilleen ilmestyskirjan pedosta seuraavana. - Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Aiemmin ketjussa mainittu Suzy Dawson kertoi vuoden 2008 tai 2009 Youtube-videollaan Uuden-Seelannin tapahtumista. Maassa osoitettiin esimerkiksi laajasti mieltä kun kansalaisille paljastui, että heidän hallituksensa oli sallinut vieraan vallan tiedustelupalvelu(ide)n vakoilla Uuden-Seelannin kansalaisia näiden omassa maassa.
Monet ovat kyseenalaistaneet videon tiedot. Tässä kuitenkin samat tiedot suoraan hakukone-AI:lta:
”-Rob Gilchrist -vakoiluskandaali (2008):
Joulukuussa 2008 paljastui Uuden-Seelannin turvallisuustiedustelupalveluun (NZSIS) kytköksissä ollut skandaali. Christchurchilaisen Rob Gilchristin huomattiin vakoilleen yli kymmenen vuoden ajan paikallisia rauhanjärjestöjä, ympäristöliikkeistä kuten Greenpeacea sekä Irakin sodan vastustajia. Hän välitti tietoja eteenpäin poliisin erikoisyksikölle (SIG), jolla oli suora yhteys maan tiedustelupalveluun. Tapaus herätti maassa suuren kohun omien kansalaisten ja poliittisten toimijoiden laittomasta seurannasta.
-Uusi-Seelanti palautettiin salaa "Five Eyes" -ytimeen (2009): Uuden-Seelannin ja Yhdysvaltojen tiedustelusuhteet olivat olleet viileät aina 1980-luvulta asti Uuden-Seelannin tiukan ydinasevastaisen politiikan vuoksi. Vuonna 2009 Yhdysvaltain kansallisen tiedustelun johtajan virasto (ODNI) kuitenkin hyväksyi Uuden-Seelannin täysivaltaisesti takaisin salaisen Five Eyes -tiedusteluliiton (USA, Iso-Britannia, Australia, Kanada, Uusi-Seelanti) sisäpiiriin. Tämä paluu tehtiin suurelta yleisöltä salassa, ja se loi pohjan myöhemmille massavalvontajärjestelmille.
-Laajamittaisen vakoilun aloittaminen naapurimaissa (2009): Myöhemmin vuodetut asiakirjat osoittivat, että juuri vuonna 2009 Uuden-Seelannin elektronisen tiedustelun virasto (GCSB) päivitti Waihopai-asemaansa. Päivitys mahdollisti satelliittiliikenteen ja metadatatiedon täysimääräisen haltuunoton (”full take”). Tämän seurauksena Uusi-Seelanti aloitti massiivisen sähköpostien, puheluiden ja sosiaalisen median viestien urkinnan Tyynenmeren saarivaltioissa (kuten Fidžillä, Samoalla ja Salomonsaarilla) ja jakoi nämä tiedot suoraan Yhdysvaltain Kansalliselle turvallisuusvirastolle (NSA:lle).
-Vaikka näistä yhteistyökuvioista liikkui huhuja ja pienempiä kohuja jo vuosina 2008–2009, varsinainen maailmanlaajuinen jättiskandaali puhkesi vasta vuonna 2013–2015, kun Edward Snowdenin vuotamat salaiset asiakirjat paljastivat BBC:n uutisen mukaan mustaa valkoisella siitä, kuinka tiiviisti ja aggressiivisesti Uusi-Seelanti oli toiminut Yhdysvaltojen tiedustelun jatkeena.”Tässä vielä lisää Uuden-Seelannin silloisista tapahtumista, myös piilokamerat mainitaan.
”Uuden-Seelannin Eteläsaarella sijaitseva Waihopain satelliittiseuranta-asema on GCSB:n tärkein kuuntelutukikohta ja keskeinen osa globaalia Five Eyes -vakoiluverkostoa. Asemaa vastaan osoitettiin mieltä säännöllisesti vuosikymmenien ajan. [1]
Vuoden 2008 isku: Tunnetuin tapaus sattui huhtikuussa 2008, kun kolme rauhanaktivistia tunkeutui tukikohdan alueelle ja viiltäen tyhjensi satelliittilautasta suojanneen valtavan kuvun. Aktivistit perustelivat tekoaan mielenosoituksena sitä vastaan, että Uusi-Seelanti avustaa vieraiden valtojen (kuten Yhdysvaltojen) sodankäyntiä ja laitonta globaalia valvontaa. Tapaus johti historialliseen oikeudenkäyntiin, jossa valamiestuomioistuin vapautti miehet syytteistä.
Lokakuussa 2007 Uuden-Seelannin poliisi suoritti massiivisen, aseistetun terrorisminvastaisen operaation (Operation Eight) pääasiassa maorien asuttamilla Urewera-vuorilla. [1] Ratsioiden jälkeen paljastui, että poliisi oli kohdistanut laajaa ja pitkäkestoista salaista vakoilua poliittisiin ryhmiin ja maoriaktivisteihin. Poliisi oli käyttänyt salakuuntelua, PIILOKAMEROITA ja soluttautujia. Tämä herätti valtavaa raivoa ja johti suuriin mielenosoituksiin poliisin ylilyöntejä vastaan. Lopulta suuri osa vakoilulla hankitusta videomateriaalista todettiin oikeudessa LAITTOMASTI HANKITUKSI, mikä pakotti hallituksen myöhemmin muuttamaan etsintä- ja valvontalakeja.
Poliisin erikoisyksikön vakoiluskandaali (2008)
Vuoden 2008 lopulla paljastui, että Uuden-Seelannin poliisin salainen kansallisen turvallisuuden yksikkö (SIG) vakoili järjestelmällisesti rauhanomaisia protesti- ja kansalaisjärjestöjä, kuten Greenpeacea, ilmastonmuutosaktivisteja ja eläinoikeusjärjestöjä. POLIISI OLI JOPA PALKANNUT ILMIANTAJAN URKKIMAAN AKTIVISTIEN YKSITYISELÄMÄÄ. Paljastus herätti maassa kovan julkisen keskustelun "Isoveli valvoo" -ilmiöstä ja ihmisoikeuksien murenemisesta.”
Suomessa on kaikessa hiljaisuudessa otettu kaiken maailman omituista lainsäädäntöä käyttöön. Kukaan ei vastusta, kukaan ei sano mitään. Uudessa-Seelannissa sentään oli laajoja mielenosoituksia vaikka kuinka paljon, tuossakin ensimmäisessä tapauksessa 10 vuoden ajan osoitettiin mieltä. Suomalaiset vain hyväksyvät kaiken, koska…. niin, miksi? - Anonyymi00015
Anonyymi00012 kirjoitti:
Aiemmin ketjussa mainittu Suzy Dawson kertoi vuoden 2008 tai 2009 Youtube-videollaan Uuden-Seelannin tapahtumista. Maassa osoitettiin esimerkiksi laajasti mieltä kun kansalaisille paljastui, että heidän hallituksensa oli sallinut vieraan vallan tiedustelupalvelu(ide)n vakoilla Uuden-Seelannin kansalaisia näiden omassa maassa.
Monet ovat kyseenalaistaneet videon tiedot. Tässä kuitenkin samat tiedot suoraan hakukone-AI:lta:
”-Rob Gilchrist -vakoiluskandaali (2008):
Joulukuussa 2008 paljastui Uuden-Seelannin turvallisuustiedustelupalveluun (NZSIS) kytköksissä ollut skandaali. Christchurchilaisen Rob Gilchristin huomattiin vakoilleen yli kymmenen vuoden ajan paikallisia rauhanjärjestöjä, ympäristöliikkeistä kuten Greenpeacea sekä Irakin sodan vastustajia. Hän välitti tietoja eteenpäin poliisin erikoisyksikölle (SIG), jolla oli suora yhteys maan tiedustelupalveluun. Tapaus herätti maassa suuren kohun omien kansalaisten ja poliittisten toimijoiden laittomasta seurannasta.
-Uusi-Seelanti palautettiin salaa "Five Eyes" -ytimeen (2009): Uuden-Seelannin ja Yhdysvaltojen tiedustelusuhteet olivat olleet viileät aina 1980-luvulta asti Uuden-Seelannin tiukan ydinasevastaisen politiikan vuoksi. Vuonna 2009 Yhdysvaltain kansallisen tiedustelun johtajan virasto (ODNI) kuitenkin hyväksyi Uuden-Seelannin täysivaltaisesti takaisin salaisen Five Eyes -tiedusteluliiton (USA, Iso-Britannia, Australia, Kanada, Uusi-Seelanti) sisäpiiriin. Tämä paluu tehtiin suurelta yleisöltä salassa, ja se loi pohjan myöhemmille massavalvontajärjestelmille.
-Laajamittaisen vakoilun aloittaminen naapurimaissa (2009): Myöhemmin vuodetut asiakirjat osoittivat, että juuri vuonna 2009 Uuden-Seelannin elektronisen tiedustelun virasto (GCSB) päivitti Waihopai-asemaansa. Päivitys mahdollisti satelliittiliikenteen ja metadatatiedon täysimääräisen haltuunoton (”full take”). Tämän seurauksena Uusi-Seelanti aloitti massiivisen sähköpostien, puheluiden ja sosiaalisen median viestien urkinnan Tyynenmeren saarivaltioissa (kuten Fidžillä, Samoalla ja Salomonsaarilla) ja jakoi nämä tiedot suoraan Yhdysvaltain Kansalliselle turvallisuusvirastolle (NSA:lle).
-Vaikka näistä yhteistyökuvioista liikkui huhuja ja pienempiä kohuja jo vuosina 2008–2009, varsinainen maailmanlaajuinen jättiskandaali puhkesi vasta vuonna 2013–2015, kun Edward Snowdenin vuotamat salaiset asiakirjat paljastivat BBC:n uutisen mukaan mustaa valkoisella siitä, kuinka tiiviisti ja aggressiivisesti Uusi-Seelanti oli toiminut Yhdysvaltojen tiedustelun jatkeena.”Korjaan tuon Suzy Dawsonin videon julkaisuvuoden, se ei ole noin aikaisin. Hän puhuu videon alussa vuodesta 2011. Videon jota viimeksi katsoin alapuolella oleva teksti sanoo sen olevan julkaistu ”10 vuotta sitten” eli vuonna 2016, mutta en ole varma onko tämä alun perin Youtubeen ladattu video vai joku kopio siitä. Joka tapauksessa video on tehty paljon myöhemmin kuin 2008 tai 2009.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Korjaan tuon Suzy Dawsonin videon julkaisuvuoden, se ei ole noin aikaisin. Hän puhuu videon alussa vuodesta 2011. Videon jota viimeksi katsoin alapuolella oleva teksti sanoo sen olevan julkaistu ”10 vuotta sitten” eli vuonna 2016, mutta en ole varma onko tämä alun perin Youtubeen ladattu video vai joku kopio siitä. Joka tapauksessa video on tehty paljon myöhemmin kuin 2008 tai 2009.
Ei pitäisi olla mitenkään ihmeellistä että sellaista terroristi-järjestöä kuin Greenpeace valvotaan - niin pitääkin.
Mikä oikeasti on järjestön agenda?
Käyttävät paljon hyväuskoisia hölmöjä ajamaan asiaansa ilmaiseksi samaan aikaan kun pieni eliitti ryhmä jakaa itselleen muhkeat palkkiot. - Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Ei pitäisi olla mitenkään ihmeellistä että sellaista terroristi-järjestöä kuin Greenpeace valvotaan - niin pitääkin.
Mikä oikeasti on järjestön agenda?
Käyttävät paljon hyväuskoisia hölmöjä ajamaan asiaansa ilmaiseksi samaan aikaan kun pieni eliitti ryhmä jakaa itselleen muhkeat palkkiot.Olet siis sitä mieltä, että ihminen ei saa kuulua rauhanomaiseen järjestöön joka ajaa hyviä asioita, vaan on ihan oikein että joku salainen poliisi laittaa järjestöön asioita ajavan kotiin piilokameroita joissa näkyvistä asioista tulee v***lemaan somepostauksiin?
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Olet siis sitä mieltä, että ihminen ei saa kuulua rauhanomaiseen järjestöön joka ajaa hyviä asioita, vaan on ihan oikein että joku salainen poliisi laittaa järjestöön asioita ajavan kotiin piilokameroita joissa näkyvistä asioista tulee v***lemaan somepostauksiin?
Mikään Greanpeacessa ei ole rauhantahtoista.
Se on terroristijärjestö. - Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Mikään Greanpeacessa ei ole rauhantahtoista.
Se on terroristijärjestö.Ainiin.
Koitas liittyä Greenpeaceen.
EI ONNISTU!
Vapaaehtoiset ja lahjoittajat ei ole jäseniä, te olette vain hyväntahtoisia hölmöjä. Jos olet eri mieltä niin esitteles mulle se jäsenkortti?
AI sanoo: "Greenpeacen toimintamalli perustuu enemmän kannattajiin, lahjoittajiin, vapaaehtoisiin ja palkattuun henkilökuntaan kuin avoimeen henkilöjäsenyyteen."
Toistan, jäseneksi EI VOI LIITTYÄ!
Että sellainen Herrojen Kerho mille syydätte rahanne. - Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Ainiin.
Koitas liittyä Greenpeaceen.
EI ONNISTU!
Vapaaehtoiset ja lahjoittajat ei ole jäseniä, te olette vain hyväntahtoisia hölmöjä. Jos olet eri mieltä niin esitteles mulle se jäsenkortti?
AI sanoo: "Greenpeacen toimintamalli perustuu enemmän kannattajiin, lahjoittajiin, vapaaehtoisiin ja palkattuun henkilökuntaan kuin avoimeen henkilöjäsenyyteen."
Toistan, jäseneksi EI VOI LIITTYÄ!
Että sellainen Herrojen Kerho mille syydätte rahanne.Ovat kytänneet laittomin keinoin myös poliittista oppositiota, eläinsuojelujärjestöjä jne.
Myös Greenpeace on rauhanomainen järjestö, mutta tarkoitus ei ole keskustella Greenpeacesta tai sen rahoituksesta, vaan siitä mitä tiedustelupalvelut saattavat tehdä yksittäisille ihmisille tai ryhmille. Laittomasti. - Anonyymi00023
Anonyymi00020 kirjoitti:
Ovat kytänneet laittomin keinoin myös poliittista oppositiota, eläinsuojelujärjestöjä jne.
Myös Greenpeace on rauhanomainen järjestö, mutta tarkoitus ei ole keskustella Greenpeacesta tai sen rahoituksesta, vaan siitä mitä tiedustelupalvelut saattavat tehdä yksittäisille ihmisille tai ryhmille. Laittomasti.Kun nyt alettiin puhumaan Greenpeacesta niin tarkoitatko tässä nyt sitä Greenpeace Foundationia, joka on alkuperäisempi niistä kahdesta.
Vai sitä Markkinamiesten kaappaamaa Greenpeace Internationalia joka kerää kaikilta rahat jotta ne varsinaiset jäsenet, joiksi ei voi päästä, saavat elää leveästi. Ja suorittaa siinä sivussa pientä ympäristöterrorismia saadakseen itselleen näkyvyyttä ja lisää lahjoittajia.
Alkuperäinen Greenpeace alkoi Vancouverista, ja sitten pojille tuli keskenään kiistaa mitenkä paljon sillä rahastetaan ja se splittasi.
Et tainnut edes tietää?
>>FBI asensi salakuuntelulaitteita ja mikrofoneja Kingin hotellihuoneisiin vuosien 1963–1968 välillä (huom. viiden vuoden ajan!). Nauhoille ei tallentunut kommunistisia juonia, mutta niille tarttui materiaalia Kingin avioliiton ulkopuolisista suhteista ja yksityiselämästä.>>
Olisi pitänyt vetoketjun kiinni.
😊😊😊😊😊- Anonyymi00024
Jutusta kyllä ilmenee, että FBI ei oikeasti ollut kiinnostunut hänen moraalistaan, vaan he epäilivät häntä kommunistiksi.
- Anonyymi00027
Kymmenet tuhannet ihmiset ovat tuohonkin aikaan pettäneet puolisoitaan. Tämä ei ole senlaatuinen rikos, että valtion eli veronmaksajien rahoja pitäisi tuhlata vuosikausia jonkin yksittäisen ihmisen aviorikosten paljastamiseen. Miksi heillä ei ollut samanlaisia kampanjoita ketään muita avionrikkojia kohtaan sitten? Siksi, että syynä ei ollut aviorikos, vaan, kuten tekoäly muotoili, Hooverin päähänpinttymä oletetusta kommunismista. Mutta vastauksestasi päätellen itsemurhaan kiristäminen aviorikosten takia valtiojohtoiselta toimijalta olisi siis mielestäsi aivan oikeanlaista kansalta kerättyjen verorahojen käyttöä?
- Anonyymi00029
Noissa kolmikirjaimisissa järjestöissä ei meno ole muuttunut. Ihan samaa tasoa on toiminta nykyäänkin. Osaavat ehkä nyt peittää jälkensä paremmin.
JFK oli viimeinen amerikkalainen presidentti. CIA:n valehdeltua hänelle sikojenlahden maihinnoususta sanoi hajottavansa järjestön maailman tuuliin. Toisin kävi. Oli vielä sanonut että Israel ei saisi koskaan ydinasetta.
USS Liberty on meillä tuntematon aihe. Kaikesta ei saa vapaasti puhua.- Anonyymi00030
Olen kuullut USS Libertystä kyllä, tosin en suomalaisesta mediasta. Muistin, että se oli laiva jota tulitettiin, mutta en tarkempaa. Kävin googlaamassa, mutta syy operaatiolle jäi senkin jälkeen mysteeriksi. Siellä missä olen alkujaan asiasta kuullut, selitettiin juuri niitä epäiltyjä syitä, mutten enää muista niitä.
Myös nuo muut mainitsemasi asiat ovat tuttuja, molemmat JFK:n sanomat asiat esimerkiksi.
- Anonyymi00031
Nosto
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212094Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711080- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93565- 12557
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11553- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.40521Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 115466
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 58437
- 70435
- 41434