AFD:n ja Perussuomalaisten yhtäläisyydet ja erot:

Anonyymi-ap

Saksan AFD:n ideologian ytimessä on ajatus siitä, että saksalainen kulttuuri ja kansa muodostavat yhtenäisen kokonaisuuden, jota ulkopuoliset tekijät uhkaavat.

AFD vaatii rajatarkastusten palauttamista, turvapaikkaoikeuden merkittävää rajoittamista ja laittomasti maassa olevien laajamittaisia pakkopalautuksia. Puolueen tavoitteena on, että kukaan ei voisi enää hakea turvapaikkaa Saksan maaperältä. Turvapaikkaprosessit tulisi siirtää kokonaan Euroopan unionin ulkopuolisiin kolmansiin maihin perustettaviin keskuksiin.

AFD haluaa rajata Saksan yleisen perustulon kaltaisen sosiaalituen (Bürgergeld) ainoastaan Saksan kansalaisille. Puolue vaatii, että turvapaikanhakijoille ja pakolaisille ei makseta lainkaan käteistä rahaa. Kaikki tuki tulisi antaa pelkkinä hyödykkeinä ja maksukortteina.

AFD pitää islamia vieraana saksalaiselle kulttuurille ja vaatii muun muassa burkakieltoa, minareettien ja rukouskutsujen kieltämistä sekä moskeijoiden ulkomaisen rahoituksen katkaisemista. AFD arvostelee perinteisiä kirkkoja liian vasemmistolaisiksi, erityisesti maahanmuuttoon ja pakolaisiin liittyvissä kysymyksissä.

AFD korostaa ydinperhettä (isä, äiti ja lapset) yhteiskunnan peruspilarina ja vastustaa sukupuolineutraalia kielitiedettä (sukupuolisensitiivistä kielenkäyttöä) sekä sukupuolivähemmistöjen aseman korostamista.

AFD ajaa sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen sateenkaarilippujen ja "woke-ideologian" kieltämistä kouluissa. Sen sijaan oppilaitoksissa tulisi painottaa isänmaallisuutta, Saksan lippua ja kansallislaulua.

AFD suhtautuu erittäin kriittisesti EU:n integraatioon ja euron valta-asemaan. Se kannattaa vallan palauttamista kansallisvaltioille ja on väläyttänyt Saksan mahdollista eroa EU:sta.

AFD:n virallisessa ohjelmassa ajetaan verojen ja byrokratian keventämistä sekä perinteistä saksalaista pk-yrittäjyyttä, vaikka sen äänestäjäkunta koostuu nykyään laajasti myös työläisistä.

AFD kyseenalaistaa ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen vakavuuden tai sen torjumiseksi tehtävät toimet. Puolue vastustaa Saksan nykyistä vihreää siirtymää, hiilivoimaloiden sulkemista ja tuulivoiman tukemista.

AFD erottuu monista muista länsimaisista puolueista vaatimalla tiiviimpiä suhteita ja opiskelijavaihtoa Venäjän kanssa. Se vastustaa Venäjän vastaisia talouspakotteita ja vaatii aseavun lopettamista Ukrainalle.

No niin, mitäs sanotte, ovatko Saksan AFD ja Suomen Perussuomalaiset täysin erilaisia puolueita, joilla ei juurikaan ole yhteistä arvopohjaa? Vai onko asia päinvastoin, ovatko puolueet lähes identtisiä?

15

51

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Saksan Afd llä on kaksi puheenjohtajaa ja toinen puheenjohtaja on ansioitunut lesbo . Pitäskö Sebekin nostaa Riikan rinnalle puheenjohtajaksi ?

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Jeesus tais olla maailman ensimmäisiä vassareita .

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Kyl meilki täytys olla ruskeapaita kouluja .

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Putin on erittäin tyytyväinen Afd toimintaan . Putinin ykköstavoite on ollut jo 15 vuotta EU n hajoittaminen . .

    • Anonyymi00005
      UUSI

      Tuo venäjämielisyys vie pohjan koko puolueelta.

      • Anonyymi00006
        UUSI

        mikä venäjämielisyys ? demarien pohjan vie afrikkamielisyys ? että mieti sitä


      • Anonyymi00009
        UUSI
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        mikä venäjämielisyys ? demarien pohjan vie afrikkamielisyys ? että mieti sitä

        AfD haluaa korjata Molotov-Ribbentorp kaasuputken rahoittaen kaasuostoilla Putinin ( Stalinin ) armeijjaa.


    • Anonyymi00007
      UUSI

      kaikki oli ihan ok

    • Anonyymi00010
      UUSI

      AFD:n kannattaa ottaa oppia Suomen Perussuomalaisista, jotka yrittävät vähätellä venäjämielisyyttään. AFD saa kehuja Trumpilta ja Muskilta, joten puolueen venäjämielisyys tuntuu järjettömältä.

      • Anonyymi00011
        UUSI

        Trump ja musk on molemmat venäjämielisiä.


    • Anonyymi00012
      UUSI

      Saksalla ja Suomella on molemmilla äärioikeistolainen historiansa ja nyt on yhtenäistä ainakin Islamofobia.Kaikki musliminaiset eivät ole hunnutettuja eivätkä fanaattisia uskossaan.Hassua että juutalaisten naisten hiusten peittäminen ei herätä yhtä suuria tunteita.Saksa ja Suomi kumartavat Israelia.Kyllä Helgat ja Helmutit ja Marit ja Maijat viihtyvät Turkissa,Egyptissä,Marokossa ym.turisteina.Siellä ollaan erilaisia kuin kotimaassa ja" annettaan" ja otetaan kuppia.Laitaoikeisto haluaa poliittista valtaa.Näennäisesti eletään "Koti,uskonto,isänmaa"tyyliin mutta salassa tehdään muuta.Ehkäpä äärioikeiston märkä uni on "Siittolat" jossa tuotetaan valkoisia,sinisilmäisiä kansalaisia.Ehkä se on sitten hyvä,että on diktatuuri,valheellinen yhteiskunta jossa valvotaan ja hymykin on kielletty.Kameravalvonta kaikkialla,mielivaltainen hallinto ja viha.Ja tietenkin vallanpitäjät,jotka sikailevat salaa.

    • Anonyymi00013
      UUSI

      AFD ja Perussuomalaiset ovat selkeästi veljespuolueita ja arvomaailmaltaan yhtä lähellä toisiaan kuin Saksan kansallissosialistit ja Italian fasistit aikoinaan.

    • Anonyymi00014
      UUSI

      Viksuhti haluaa halvan venäläisen kaasun takasi... konkkasuomalaisia nyt vitutaa!

    • UUSI

      Vaikuttaa siltä, että nällä on selvästi enemmän yhtäläisyyksiä kuin eroja. Ennen Venäjän aloittamaa hyökkäyssotaa, eroa ei ollut edes suhteesa Venäjään. Kuten Juho Eerola siihen aikaan totesi, Suomi ei kylvänyt sotien jälkeen vihanpitoa Neuvostoliittoon vaan ryhtyi tekemään idänkauppaa, mikä Eerolan sanoin hyödytti Suomea suunnattomasti.

      Näillä ääri- ja laitaokeistolasissa ajattelun ytimessä on yksi valtio ja yksi kansa -ajattelu. Kansojen ihmisiä yhdistävät yhteinen kieli, kulttuuri, historia ja monenlaiset perinteet mämmistä saunomiseen. Suomessa eurooppalaistuminen alkoi jo 900-luvulla, mutta varsinainen suurinvaasion suomalaisen kulttuurin tappamiseksi alkoi 1500-luvulla. Kyse oli tietysti Suomelle täysin vieraan uskonnon eli kristinuskon invaasiosta, joka ensimmäisena alkoi uhata ja muuttaa suomalaisia perinteitä ja kulttuuria. Tämä lienee historiassamme kaikkein merkittävin hyökkäys perinteistä suomalaisuutta kohtaan. Omien jumalien sijasta alettiin palvoa Lähi-idän paimentolaiskansojen jumalaa. Kristinuskoa ei omaksuttu vapaaehtoisesti vaan se oli vieraiden hallitsijoiden pakkosyöttöä.

      Suomen historia ei ole ollut muutenkaan meidän omaamme. Olimme vuoteen 1809 saakka osa Ruotsin valtiota ja jouduimme omaksumaan ruotsalaisia tapoja ja kulttuuria. Myös kieltä. Vuonna 1809 siirryimme Venäjän valtaan, tosin nyt selvästi vapaampana autonomisena alueena, jolla oli oikeus päättää itse sisäpolitiikastaan. Tämä oli ikään kuin puoli askelta kohti itsenäistymistä. Täysi itsenäistyminen tapahtui sitten 1917 ja 1918 vuoden vaihteessa, kun ulkovallat tunnustivat itsenäisyytemme. Itsenäisyys on aina suhteellista. Monet maat ovat eri tavoin riippuvaisia muista ja tämä on toisinaan tajuttu myös Suomessa. EU-jäsenyys on osoitus siitä, että riippuvuus on ymmärretty ja valittu silloin mieluummin länsi- kuin itäriippuvuus. Niiden väliltä vuonna 1994 äänestettiin. Enemmistö el 57 % suomalaisista äänesti länsiriippuuden puolesta ja 43 % oli itäriippuvuuden kannalla. Itäriippuvaisten puolella olevien määrä on sittemmin vähentynyt muttei kokonaan loppunut. Yleisemmin Euroopassa on meillään buumi, missä itäriippuvuuden suosio on lähtenyt kasvuun. Saksassa erityisesti entisen DDR:n alueella asuvat haikailevat taas kohti mennyttä. Voisi arvuutella, että tämä kaikukaipuu itään saapuu myös meille Suomeen. En tiedä, mikä siinä idän kulttuurissa ihmisiä niin kiehtoo, mutta niin se vaan on.

      • Anonyymi00015
        UUSI

        Luulin, että kaikki älykkäät ja osaavat kirjoittajat ovat poistuneet persupalstalta, mutta ainakin yksi on vielä jäljellä. Kiitos kommentistasi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      319
      1369
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      327
      1307
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      104
      1077
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      998
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      971
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      792
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      767
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      631
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      617
    Aihe