Vuoden 2025 lukemat ja lasku edellisestä vuodesta suluissa:
Ruotsi 50,7% (-0,7%)
Islanti 56,3% (-0,9%)
Norja 60,9% (-0,8%)
Suomi 61,1% (-1,1%)
Tanska 70,0% (-0,7%)
Nähtäväksi 31.12. jää, meneekö Ruotsi alle 50 prosentin ja Suomi alle 60 prosentin. Huhtikuun 2027 jälkeen selviää, onko uusi eduskunta vähemmän jänishousu kuin tämä nykyinen, mitä tulee valtiokirkon kirkon lainsäädännöllisiin etuoikeuksiin.
Viimeisen kymmenen vuoden kehitys grafiikkana.
https://chartgo.com/share.do?id=d7fae2f7aa
Ruotsi 50,7% (-0,7%)
Islanti 56,3% (-0,9%)
Norja 60,9% (-0,8%)
Suomi 61,1% (-1,1%)
Tanska 70,0% (-0,7%)
Nähtäväksi 31.12. jää, meneekö Ruotsi alle 50 prosentin ja Suomi alle 60 prosentin. Huhtikuun 2027 jälkeen selviää, onko uusi eduskunta vähemmän jänishousu kuin tämä nykyinen, mitä tulee valtiokirkon kirkon lainsäädännöllisiin etuoikeuksiin.
Viimeisen kymmenen vuoden kehitys grafiikkana.
https://chartgo.com/share.do?id=d7fae2f7aa
Vastaukset 14
Vanhimmat
Nähtäväksi jää KOSKA Ruotsi menee alle 50 prosentin ja Suomi alle 60 prosentin. Kai aivan kaikille on selvää, että menee?
Tv kirkko Tampere oli täynnä
Myös nuoria.
Mutta laskeva linja;
Ateismi ei tule tilalle, vaikka
joku ateisti näin luuleekin.
Laskun syy ei ole Jumalassa.
Tämä kyttäämisen vesikauhu
ja laskun riemu taas on tärkeä osa ateismia. Aivan kuin joku paha
Pahuus, kirkko olisi kyseessä.
Ateismi on myös jotain kummaa etsivää.
Iloitaan toisen menetyksestä
Onko se sitä vapaa-ajattelua?
Mitä vikaa on iloita siitä, että ihmisten harhaisuus vähenee?
Konkreettisia lainsäädäntötaroeita: https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/hallitusohjelmatavoitteet-2027/
Vieläkin noin korkea keskiarvo Suomessa? Jopa kirkon omien tutkimuksien mukaan vain noin 20-25% uskoo Raamatun Jumalaan.
Kirkkoon kuuluvien osuus isoimmissa kaupungeissa:
-Helsinki 43,9%
-Vantaa 49%
-Espoo 50%
-Tampere 55%
-Oulu 65,5%
-Turku alle 50%
Uudellamaalla noin 49,9 prosenttia väestöstä kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon. Ja tällä alueella asuu joka kolmas suomalainen.
Tämä tarkoittaa sitä kuinka on pakko olla paljon pikkukuntia jossain pohjoisessa ja idässä, jossa jäsenmäärä on todella suuri.
Mielenkiintoista, että Turussa kirkkoon kuuluvien osuus on pienempi kuin Tampereella? Tamperetta on pidetty perinteisesti "punaisena", ateistisena ja radikaalina.
Pikkupaikkakunnilla sosiaalinen paine on suuri. Jos eroaa kirkosta "kaikki" tietää sen.
Toki sosiaalinen paine vaikuttaa PK-seudullakin ja tiedän lapsia, jotka on kastettu ennen kaikkea isovanhempien mieliksi.
Meillä on kylässä noin 99%
jumalattomia eli ateisteja.
Yksi prosentti on huolehtinut
mm. Kirkon & talouden .
He ovat säästäviä. Mutta
elävät omaa elämäänsä.
Uskovaisuus on deluusio.
Ateismi jyrää.
Huomioitavaa että vain hieman yli 20% suomalaisista uskoo Kristinuskon Jumalaan.
::Huomioitavaa että vain hieman yli 20% suomalaisista uskoo Kristinuskon Jumalaan::;
Tämä on todella tärkeä huomio
Ja puolustaa jumalattomuutta
hienosti. Eli Minua ateistia myös
tehokkaasti älyn jättiläisenä.
Järkäleenä. Massiivinen ero
hihhuleihin. Nyt on kylläistä.
Voi vitsa keltainen pää huvud.
Kuka viitsii tutkailla näitä tilastoja
Eikö ole mitään muuta töitä ?
Suomen laki salli kansalaistensa kirkosta eroamisen satakolmevuotta sitten, kun uskonnonvapauslaki astui voimaan tammikuussa 1923.
Siihen saakka oli tyytyminen "kaappi'ateistin" rooliin, ja kirkonmenoihin oli myös osallistuttava vähän väliä, muuten joutui puhutteluun.
Aikaa on siis ollut tuohon prosenttilukeman laskuun, silti yhä maassamme vaeltaa kirkon lampaita se ≈ 61 %
Suurin osa ihmisistä menee vain porukoitten mukana läpi elämänsä, sen kummemmin itse asioita miettimättä, saatika kyseenalaistamatta.
Joten evl kirkon etuoikeudet joutavat jo pois.
Näistä voi vetää johtopäätöksiä. Mitä?
Tämä on hyvää yleissivistystä.