Onko keskusta Ruotsin tiellä vai palaako se juurilleen?
Keskustan suunta huolestuttaa Etelä-Pohjanmaalla ja myös Ähtärissä.
Ruotsissa keskusta sai vaaleissa vain 7,1 % kannatuksen torjuttuaan oikeistoyhteistyön ja suunnatessaan punavihreään leiriin.
Ruotsissa talous on kunnossa ja velka suhteessa BKT:ssa vain noin 30 prosenttia (kun Suomessa se on noussut jo noin 90 prosenttiin), ja Rutsissa myös maaseutuyrittäjäpolitiikka toimii, koska siellä on pääomia.
Suomessa tilanne on toinen, ja meillä herää vakava pelko samasta kehityksestä. Meillä vain puhutaan ruokaturvasta. Teot puuttuvat.
Muistissa on vielä edellinen punavihreä kausi, jolloin maatalous tehtiin kannattamattomaksi ja turvekoneet pistettiin sulattamoihin – seurauksena keskustan vaalitappio ja kansanedustajien romahdus reiluun kahasenkymmeneen.
Silti Keskusta kaavailee taas punavihreää ja vastustaa eduskunnassa esimerkiksi investointeja vauhdittavaa yhteisöveron alennusta, vaikka yrittäjyyden ja elinkeinoelämän etu on perinteisesti haettu ei-sosialistisesta hallituksesta.
Mitä tekee Antti Kaikkosen johtama Suomen Keskusta? Onko sosialismin ihannointi edelleen heidän tavoite?
Eikö se voi jo etukäteen ennen vaaleja ilmoittaa haluavansa ei-sosialistisen hallituksen, sillä Kokoomuksen, Keskustan ja Perussuomalaisten varaan voitaisiin aina rakentaa vakaa, ei-sosialistinen hallitus Suomeen?
Mitä mieltä me olemme täällä Etelä-Pohjanmaalla, jossa vahva yrittäjyys vaatisi ei-sosialistisen hallituksen jatkoa?
Keskustan suunta huolestuttaa Etelä-Pohjanmaalla ja myös Ähtärissä.
Ruotsissa keskusta sai vaaleissa vain 7,1 % kannatuksen torjuttuaan oikeistoyhteistyön ja suunnatessaan punavihreään leiriin.
Ruotsissa talous on kunnossa ja velka suhteessa BKT:ssa vain noin 30 prosenttia (kun Suomessa se on noussut jo noin 90 prosenttiin), ja Rutsissa myös maaseutuyrittäjäpolitiikka toimii, koska siellä on pääomia.
Suomessa tilanne on toinen, ja meillä herää vakava pelko samasta kehityksestä. Meillä vain puhutaan ruokaturvasta. Teot puuttuvat.
Muistissa on vielä edellinen punavihreä kausi, jolloin maatalous tehtiin kannattamattomaksi ja turvekoneet pistettiin sulattamoihin – seurauksena keskustan vaalitappio ja kansanedustajien romahdus reiluun kahasenkymmeneen.
Silti Keskusta kaavailee taas punavihreää ja vastustaa eduskunnassa esimerkiksi investointeja vauhdittavaa yhteisöveron alennusta, vaikka yrittäjyyden ja elinkeinoelämän etu on perinteisesti haettu ei-sosialistisesta hallituksesta.
Mitä tekee Antti Kaikkosen johtama Suomen Keskusta? Onko sosialismin ihannointi edelleen heidän tavoite?
Eikö se voi jo etukäteen ennen vaaleja ilmoittaa haluavansa ei-sosialistisen hallituksen, sillä Kokoomuksen, Keskustan ja Perussuomalaisten varaan voitaisiin aina rakentaa vakaa, ei-sosialistinen hallitus Suomeen?
Mitä mieltä me olemme täällä Etelä-Pohjanmaalla, jossa vahva yrittäjyys vaatisi ei-sosialistisen hallituksen jatkoa?
Vastaukset 71
Vanhimmat
Myös sosialistit tekivät Ruotsissa historiansa huonoimman vaalituloksen.
Toivottavasti suunta on sama meillä.
Kyllä siellä muitakin oli jolla kannatus laski.
Koitakaa nyt ymmärtää, kansa ei halua että porvarihallitus jatkaa.
Maltillinen Kokoomus voitti vaaleissa,vaikka heillä on hallituspuolueena vastuu.
Minusta, jos se Tuppurainen keksisi jotain uutta.
Fortumin menetetyt miljardit muistetaan, vaikka niistä ei puhuta.
Hallihanke on vain promillen näistä
Aika kummallista että työtön kaipaa porvari hallitusta.
Osa työttömistä haluaa työtä ja toimmentuloa.. Ei korvauksia tekemättämästä työstä?
Yrittäjät luo työtä myös työttömille.
Google on hyvä esimerkki investoinnista.
Sosialistit ja kepu haluavat lisää vain suojatyöpaikkoja valtiolle ja velka ei häiritse heitä.
Keskusta ja sosialistit ovat äänestäneet hallituksen esityksiä vastaan koko kauden.
Kepu ei suostunut vastuuseen vaan jätti neuvotteluissa 2023 tyhjän paperin.
Tekee mieluummin välikysymyksiä.
Mutta Ähtärissä kepu on kantanut urhoollisesti vastuuta ja heillä on kaikki puheenjohtajuudet.
Ja kun on annettu vastuuta niin jälki myös näkyy kristallinkirkkaana.
Kunta kukoistaa ja talous on vahvassa nousussa?
Kunta todella kukoistaa. 🤣
Jos entinen ministeri syyttää julkis3sti perussuomalaisia mädiksi omenoiksi niin kuinka siitä voi yhteistyö alkaa parantumaan?
En vain ymmärrä?
No, eikös Mikko sanonut, että puhalletaan vaan yhteen hiileen. No pian ei ole jäljellä, kuin se yksi hiili, ei muuta ku puhaltelemaan.
Jos ei ole puhallettavissa kuin yksi hiili, niin sitten täytyy puhaltaa niihin mätiin omeniiin!
Mikko puhaltaa omaan hiileen
Jos näistä kahdesta ähtäriläisten pitää valita eduskuntavaaleissa niin ehdoton valinta on nyt Niina. Ja tähän on kepun trollien sitten turha puuttua ❤️👍💪🏅
Niina on tietääkseni myös sosialisti eikä aja yrittäjyyttä.
Hänellä on myös musta menneisyys pahoinpitelyn myötä ja puolustaa Ähtärin talouden pilaajia suoraselkäiseksi?
Miksi juuri hän ansaitsisi minun ääneni?
Ja heti kepun trolli iski. Onko pelko voitosta kova?
Te ette vain ymmärrä sosialismin syvintä olemusta. Laitetaan käsi toiseen taskuun ja jaetaan sieltä rahaa omille kannattajille.
Katsokaapa kunka hyvin esim Sanna Marin on pärjännyt? Rahat tulee säätiöltä ja ei tarvitse notkua leipäjonossa.
Joutuukohan enää itse valmistamaan aamupalansa kuten muut?
Tämä on hyvää keskustelua. Sosialistit, vasemmisto ja vihreät eivät hyväksy perussuomalaisia, koska se on heidän mielestään rasistinen puolue ja siellä on kuulemma natseja.
Ainut vaihtoehto on se, että Kokoonus ja Persut jatkavat ja kepu tulisi ei- sosialistiseen leiriin. Sillä on aina enemmistö.
Muussa tapauksessa saamme punavihreän hallituksen, kuten Ruotsissakin tapahtuu, koska sielläkin kepu ei hyväksy Ruotsidemokraatteja.
Siis kissanhännänväännöt ja esittämiset sikseen, onhan persuissa natseja, mm. Jussi, mutta vähenemään päin koska pienpuolueet kerää ne nyt itselleen. Mutta tuokin on sinänsä hankala konsepti koska kaikki Jussinkaan ajatukset eivät ole susipaskoja. Harva ihminen kuitenkaan on läpeensä paha, tai täysin hyvä. Kuitenkin yleensä kaikki tollanen nationalistinen/patrioottinen toiminta kaatuu siihen ettei siellä ole oikeasti vakavastiotettava tolkun ihmisiä johtamassa vaan toiminta menee lopulta tällaiseen kikkeliäijien häröilyyn jossa jaellaan Hitler-meemejä twitterissä, potkitaan punkkaritytyttöjä katuojassa ja heilataan Tampereen torilla, sen sijaan että oltaisiin oikeasti objektiivisia ja todella tosissaan.
Tai kuten me täällä etelässä sanomme ”se on persu, mutta ei aivan täysin kajahtanut”.
Vai on Jussi äärioikeistolainen?
Ja silti arvostettu puhemies ja Ukrainassakin arvostettu valtiomies.
Suomen Keskusta on vasemmisto liberaali puolue.
Se herättää monessa pelkoja.
Miksi vanha maalaisliitto on muuttunut tälläisiksi vihervasemmiston käsikassaraksi?
Millään perinteisillä arvoilla ei ole enää merkitystä ja juostaan pridekulkueesta toiseen ja haukutaan kaikki, jotka yrittävät puolustaa suomalaista perinnettä.
Kepu on fiksumpi kuin tiedätte.
Se haluaa viedä uusliberaalia ajattelua vasemmiston keskelle ja saada samalla osan velkapotista jaettua omille kannattajilleen.
Silloin tällöin joudutaan tekemään uhrauksia kuten tuevekoneiden sulattaminen ym. Se on hinta yhteistyöstä.
Siksi siitä suvivirrestäkin tuli kirosana kun islamilaiset eivät enää halua kuulla sellaista.
Kirkonkirous kaikille puolueille kaikki asiat menee puolue edellä ...Eikä niin kuin olis kansalaisille parasta.Tapellaan jonninjoutavista eikä yritetäkään puhaltaa yhteen kituvaan hiileen.😤😗
Tämä taulukko kertoo enemmän kuin tuhat sanaa:
Suomen Keskustan eduskuntavaalikannatus 2000-luvulla:
2003: 24,7 % (55 edustajaa)
2007: 23,1 % (51 edustajaa)
2011: 15,8 % (35 edustajaa)
2015: 21,1 % (49 edustajaa)
2019: 13,8 % (31 edustajaa)
2023: 11,3 % (23 edustajaa)
2027:
Eli kannatus on enemmän kuin puoliintunut ( 58%) suhteellisen lyhyessä ajassa?
Tämä oli minulle uutta, en ole tutkinut historiaa.
Näette vielä seuraavissa vaaleissa, varmasti nousee takaisin huippulukemiin eduskunnassa ja saa vasemmiston kanssa helposti hallituksen kokoon. Politiikassa yhteen hiileen puhaltamalla pääsee pitkälle ja tulee suosituin hallitus koko itsenäisyyden aikana.
Mitkä on niitä poliittisia saavutuksia tai tulevaisuuden visioita, joilla kepu nousee takaisin parrasvaloihin?
Mitkään mielipidemittaukset eivät tue väittämääsi. Ainoastaan sen, että sosialistit ovat tulleet alas huippulukemistaan ja PS on vahvassa nousussa ollut jo pitkään.
Saa varmasti helposti hallituksen vasemmiston kanssa.
Se on totta!
Yleisestiottaen keskustalaisuus (enkä nyt siis puhu mistään puolueesta vaan sentrismistä) on järkevin poliittinen maailmankuva. On markkinatalous, mutta sille pidäkkeitä. Pystytään myöntämään molempien laitojen yhteiskuntaa/ihmiskuntaa hyödyntäneet saavutukset (vasemmiston sosiaaliturvassa, rahaoikeiston taloudessa). Ei lähdetä heti johonkin ääri-ideologiaan mukaan koska se on ratkaisu johonkin yhteen ongelmaan jne. Mutta kysypä vasemmistolaiselta että mitä hyvää oikeisto on koskaan saanut aikaan, niin et saa sieltä mitään vastausta, ja toisinpäin. Ei ole kauhean realistinen tapa viedä yhteiskuntaa eteenpäin. Ehkä sentrismin suurin ongelma on että aina kaikkiin erilaisiin uhkiin ei kyetä reagoida niin nopeasti kuin jotkut puolueet jotka on lähempänä jompaa kumpaa ääripäätä.
Jenkeissähän on mm. etenkin viimeisen vuoden aikana ollut kysyntää sentristiselle puolueelle ja paljon keskustelua että kunpa olisi kolmas puolue, kun nykyinen vasemmisto-oikeisto puoluejako tuntuu siellä kestämättömältä. Mm. Musk on yksi niitä jotka ovat suunnitelleet ko. tyylisen puolueen perustamista.
Kepulaisuus on fanaattinem uskonto.
Ei mikään puolue. Siksi sanotaan, että se pettää aina!
Mut se on tietty eri asia et saako Suomen Keskusta luotsattua venettään hyvin ja tiukasti vai meneekö juttu siihen että peesaillaan vähän demareita ja sitten toimitaan kokkareiden juoksupoikina. Keskustalaisten ei pitäisi missään nimessä altistua sille pallottelulle vaan pitää mielessä että itse asiassa heidän oma filosofia on realistisin pitkällä tähtäimellä, eikä niiden tahojen jotka heitä yrittää pallotella juuri siitä syystä.
Kun istuu monella tuolilla yhtä aikaa, on meno samanlaista kuin Ruotsissa.
Niin, te vanhemmat ikäluokat voitte kysyä itseltänne jos harmittaa miksi ette oikeasti tehneet mitään kun Niinistö runnoi Suomen EU:seen. Kaikki jäljet johtaa lopulta Business Finlandiin ja Niinistöön. 🙂
Johan jo Itsevaltiaissa aikoinaan Niinistö esitettiin sarjan kaikista luihuimpana ja opportunistisimpana hahmona. Miksi ette usko taiteilijoita?
Miksi Niinistö ei saanut omalla kannallaan?
Hän vei Suomen myös Natoon!
Jos kepu sanoo, että se hoitaa valtakunnan asioita yhtä hyvin kuin Ähtärin asioita niin luotatteko tähän todistukseen täysin?
Sosialistien kannatus ratkaisee vaalien suunnan. Ruotsissa se jo putosi historian huonoimpaan tulokseen ja voi olla enteellistä.
Räkyttäminen ja huutaminen ei anna hyvää kuvaa tulevasta pääministeri puolueesta.
Ukraina on suunnilleen Romanian kaltainen korruptoitunut länsimaisilla mittareilla liki kehitysmaa joka koostuu erilaisista venäläissukuisista heimoista. Oli jo ennen sotaa. Osa ukrainalaisista kannatti ennen sotaa venäläistä identiteettiä, osa ukrainalaista. Osa puhuu venäjää pääkielenään osa ukrainaa. Se jos länsimainen ihminen saa siellä kannatusta ei ole mikään ihme, heille kelpaa mikä tahansa hyväksyntä ja mediahuomio.
Jos ei aivan niille tasoille ajattelunsa äärimmäisyyksissä mene kuin Lapuan liike ja sen nykyversiot, niin hyvin lähellä käydään kuitenkin. Soinikin tämän tietää. ”Johtajalla pitää olla empatiaa”. Jos sun henkilökohtainen mentaalinen maisema on kuin mustavalkofilmistä, miten sinä johdat kansaa minkäänlaiseen hyvään lopputulemaan?
”Eikö se voi jo etukäteen ennen vaaleja ilmoittaa haluavansa ei-sosialistisen hallituksen, sillä Kokoomuksen, Keskustan ja Perussuomalaisten varaan voitaisiin aina rakentaa vakaa, ei-sosialistinen hallitus Suomeen?”
Ette te ole Kokoomuksessa enää asemassa jossa voisitte hurmailla porukkaa snobiudellanne mukaan systeemeihin. Teidän jäljiltä maa on päin vittua, ja teidän visioihin ei usko enää kepu, ei persut, sosialistit ja vihervasemmisto ei ole ikinä uskoneet. Tiukempi oikea laita kasvattaa suosiotaan nuorten keskuudessa ja pitää teitä varsinkin täysinä pelleinä. Alkaa kohta loppua teiltä kannatus ja teihin kohdistettu myötätunto. Ei vanha charmi vaan pure.
Kokoomus tekee kai mielellään oikeistohallituksen ja sosialistit sosialistihallituksen jossa toimii pääministerinä.
Ei kai tuossa mitään uhoa tai ihmeellistä ole ymmärtää. Sama Ruotsissa.
Tekee jos tekee oli mun pointti
Mikä vitun oikeistopuolue te Kokoomus muka edes olette kun Turun imaamiltakin tarvitsee luvat kysellä?
Apulaisheriffi 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
oot sää lapsellinen torsilo kun aina fanitat samaa henkilöä
Naurattaa miten harhaan fanittaja aina osuu
Viher vasemmisto on Kepu.
Maailman suurimman keskittämisen
Pahoinvointi himmelit.
Nyt viimme hallituksen päätökset voimassa ja arviointi menettelyä on
Kepa ja sossut halusivat hyvivointialueet, jotta on oma vaaleilla valittu hallinto ja otsenäisyys.
Tätä se nyt onkin. Helsingin herrat ei enää määrää.
Maakuntahallinto ja omat vaalit oli kepun märkä uni jokaisessa puoluekokouksessa vuosikymmeniä.
Nyt heillä sitten on se ja valta opposition edustajilla 18 maakunnassa.
Ei muuta kuin hyviä päätöksiä!
Vajakki. Hyvinvointialueet on täysin seurausta kokkareiden NPM-uusliberalismista, kuten on myös virkamiespäätäntä
Kyllä se kuule on Kepun himmelihallintomalli eikä mitään muuta, ja tuli kalliiksi.
Suomen asiat menevät aivan pieleen, jos kepujen annetaan suhmuroida.
Eihei! Ähtärissä on onnistuttu!
Se on oikein malliesimerkki
Jos saisi esim. 30 pistettä äo:sta pois niin voisihan sitä kaiketi harkita alkavansa Perussuomalaisten äänestäjäksi. Mustien miesten kanssa seurustelevat homot jauhavat kuinka maahanmuutto on kauheaa ja kuinka Raamattu on paras kirja. Terrrve.
Kuka kepussa on sinun älykkyytesi tasolla?
Siis monet kepulaisetkin on tyhmiä mutta ei ne ole pahoja. Kaikki nää poliittiset himmelit on vain tietynlaisia sumuisia ja epätäydellisiä visioita siitä mitä elämä voisi parhaimmillaan olla eikö vain. En sillä lailla usko niihin. Miehen takana on mies ja taas sen takana toinen mies.
Mutta ei tilanne ulkopuolisen silmin hyvältä vaikuta Perussuomalaisille kun se todellinen eetos on jo noin paljon tuhriintunut ja sen niiden äänen ottaa sellaiset ei-toivotut tahot haltuun. Tämä cool ja supliikki sivistysporukka. Sellainen sanontahan on että sinun pitää olla meri jotta voit kestää saastuneen puron. Kyllä aika rankan lailla Perussuomalaisia johdetaan sellaiseen suuntaan mitä moni valveutuneimmista kannattajista ei varmaan toivoisi, mutta eivät uskalla avata suutaan perikadon pelossa, painavat villaisella ja toteavat että tää on tätä. Vaikea nähdä miten näillä lähtökohdilla puolue pystyisi todella vaikuttamaan vuosikymmenten päähän niihin asioihin sillä lailla miten puhuu nyt vaikuttavansa. Kyllä mä näen että homma on jo siinä jamassa, suunta on se, että 50v päästä joka toisella persulla on Thaikuista, Afrikasta tai Lähi-idästä puoliso ja sitten selitetään kuinka me ollaan niitä tosi suomalaisia, näitä selviytyjiä tai sitten puolue vaan lakkaa olemasta jossain vaiheessa. Ei mulla löydy mielikuvitusta nähdä miten juttu menisi heidän kaavalla jotenkin erilailla kuin vaikka kok. tai demaritouhulla. Kivikasvoiset Halla-ahot ja eetokselliset sekä kansanmiehet Soinit ja Hakkaraiset nuijitaan hiljaisesti maan rakoon ja musa soi.
Kyllä Tynkkynen varmaan haluaa oikeasti ettei Eurooppaan tule mitään invaasiota, mutta tuli se tai ei, niin Tynkkysen eväillä lopputulos on kuitenkin täysin identtinen.
Tää koko nyky polemiikki ja vääntö on hänelle varmaan psykologisesti tietynlainen oman elämän erävoiton saavuttaminen, mutta jossain vaiheessa havahtuu siihen että tässähän seisotaan Business Finlandin ja demareiden kanssa aivan samalla puolella. Ja silloin ei enää puutu kuin että laitetaan Hava Nagila Spotifysta soimaan.
Vai Tynkkynen tämän asian ratkaisee?
Ratkaisi tai ei, mutta mm. hän toimii indikaattorina siitä mikä on puolueen todellinen suunta. Sitä voi olla näkemättä tai sitten voi ottaa silmän käteen ja nähdä se.
Ähtärin keskustan suunta on länsi - itä- suuntainen.
Ähtärin keskusta on näyttönsä antanut, kuntatalous kukoistaa.
Täällä nuorempi Savolan idioottiveljeksistä taas jauhaa tuttua Kepuvastaista jargoniaan. Levy on näköjään jäänyt pahasti päälle.
Länsi osoittaa Töysään ja itä Pihlajavedelle.
Olet oikeassa missä savola siellä pian savuavat rauniot !
Kuinka monta niitä savolainen oikein on? Onko Mikko kloonattu?
Keskusta tulee vasemmiston avuksi seuraavaan hallitukseen...!