Yritykset saaneet tilauksia kapealle sektorille, jonka työllisyysvaikutukset jäävät heikoiksi.
Konkurssit tulee jatkamaan kasvuaan.
Hallituksella ei ole maan talouden kokonaiskuva hallussa.
49
142
Vastaukset 49
- Anonyymi00001
Tän vuonna Turust luovutettiin jättiristeilijä ni kyl talous kasvoi . Ens vuonnakin luovutetaan jättiristeilijä .
- Anonyymi00007
VOIHAN MURUN TULKKU!
- Anonyymi00030
Risteilijä sinne tai tänne kerran vuoteen ei kansantaloutta juuri vahvista, lähinnä paikallisesti. Laivat rakennetaan suurilla valtion subventioilla, joten veronmaksajien rasitusta vain lisätään
- Anonyymi00002
Tällä hallituksella ei ole mikään hallussa .Tämä hallitus on yksin omaa keskittynyt imemään valtion kukkarosta tulonsiirtona rahat rikkaille ja ajamaan palkansaajan aseman alas.
- Anonyymi00009
Viimeiset kassanryöstöt meneillään - suurrikkaille ansaitsemattomat veronkevennykset ja valtio velkaantuu siten entisestään aina vain lisäää
- Anonyymi00003
Temuttajathan ne niitä konkursseja aiheuttavat, ei hallitus!
- Anonyymi00004
Onko se Yyteri nyt kolmatta vuotta kiinni? Se kertoo kaiken Suomen tilasta
- Anonyymi00005
Ei se edes välitä kokonaiskuvasta, vaikka puhuu "isosta kuvasta",
kun muuhun ei pysty.
Ihminen, joka ei pysty taloudesta puhumaan talouden termeillä
ei taloudesta tajua.
Se puhuu "velkalaivan kääntämisestä", "isosta kuvasta",
"vahvasta Suomesta" ja "Tämä on tehtävä", mutta ei osaa
selittää miksi, kun ei ole kykyjä, vaikka on muka "kykypuoleen"
edustaja ja "talousmies, jolla on kaavat ja ratkaisut". - Anonyymi00006
Tonnin ilme.
- Anonyymi00008
Aloittajalla ei ole mitään muuta kuvaa. Kuin sontahuoneessaan putin kuva ja venäjän lippu.
- Anonyymi00011
Oikeiston propagandaa
- Anonyymi00031
Älykön kommentti kenties??? Ainakin pahasti kuullostaa oikeiston älypuheelta
- Anonyymi00010
Suomessa talouskasvun esteenä ovat liian suuret julkiset menot !?
Suomen julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen ovat maailman korkeimmat !? Luku on 57-58% Tanska 47%
Samaan aikaan keskim varallisuus aikuista kohti on Länsimaiden matalimpia !? Suomi 209000 USD, Tanska 523000 USD
Näillä luvuilla Suomi kompuroi vain kriisistä toiseen !?- Anonyymi00032
Suomi on paremminkin jo korruptoinut itsensä lettosuohon
- Anonyymi00012
Kyllä herää taas vakava epäilys, että ne Googlen "jätti- investoinnitkin" olivat lähinnä poliittista propagandaa. Eli jo vanhoja investointiaikeita jotka haluuttiin tuoda nyt vaalien alla uudelleen lämmitettyinä ulos ja joidenka työllisyysvaikutukset Suomessa ovat paljon kerottua vaatimattomammat.
Oletko koskaan selvittänyt millaiset yritykset konkurssiin menevät? Ovatko ne aikaansa seuraavia kilpailukykyisiä vai millaisia?
Jos firman toiminta ei tuota tulosta syystä tai toisesta niin sen onkin aika kaatua. Markkinoinnin ja tuotekehityksen on pidettävä yrityksen toiminta tuloksellisena!- Anonyymi00014
Kerrankin samaa mieltä ExTyökkärin kanssa, jos yritys ei pärjää ilman yhteiskunnan maksamia yritystukia niin menkööt konkurssiin.
- Anonyymi00015
No ainakin ne konkurssiin kattuvat yritykset ovat nyt selvästi niitä, jotka ovat työllistäneet hyvin. Tilalle tulee energia-datakeskus teollisuutta, joka työllistää vain minimaalisen osan aiemmasta.
Anonyymi00015 kirjoitti:
No ainakin ne konkurssiin kattuvat yritykset ovat nyt selvästi niitä, jotka ovat työllistäneet hyvin. Tilalle tulee energia-datakeskus teollisuutta, joka työllistää vain minimaalisen osan aiemmasta.
Kilpailukyky on se mikä joko pitää yrityksen pystyssä tai kaataa sen. Kun nyt itse otit asian esiin niin juuri tuo mitä kirjoitit kertoo sen, ettei ay mafia ole ajan tasalla, koska ei ole tehnyt työehdoistaan joustavia sen mukaan miten markkinat toimivat. Kun markkinat vaativat kilpailukykyä, niin kustannukset pitää kyetä aina pitämään tasolla, jolla kilpailukyky kyetään säilyttämään. Ay mafia, vaikka haluaa olla työelämän diktaattori, ei ole osoittanut hiukkaakaan intoa korjata noita sopimuksiaan oikeaan suuntaan, jotta kyetään toimimaan markkinoiden vaihdellessakin.
- Anonyymi00016
Extyökkäri kirjoitti:
Kilpailukyky on se mikä joko pitää yrityksen pystyssä tai kaataa sen. Kun nyt itse otit asian esiin niin juuri tuo mitä kirjoitit kertoo sen, ettei ay mafia ole ajan tasalla, koska ei ole tehnyt työehdoistaan joustavia sen mukaan miten markkinat toimivat. Kun markkinat vaativat kilpailukykyä, niin kustannukset pitää kyetä aina pitämään tasolla, jolla kilpailukyky kyetään säilyttämään. Ay mafia, vaikka haluaa olla työelämän diktaattori, ei ole osoittanut hiukkaakaan intoa korjata noita sopimuksiaan oikeaan suuntaan, jotta kyetään toimimaan markkinoiden vaihdellessakin.
No kukahan nykyään tuhoaa ostovoimaa josta yritykset elää?
Se on juuri tuo ay mafia eli Kokoomus ja EK. Anonyymi00016 kirjoitti:
No kukahan nykyään tuhoaa ostovoimaa josta yritykset elää?
Se on juuri tuo ay mafia eli Kokoomus ja EK.Et elä Lyyli tätä maailmaa, pahin ostovoiman tuhoaja on juuri ay mafia jonka vastapuolella ovat nuo EK ja Kokoomus.
Kyllä sinunkin Lyyli pitää alkaa keskustelussa ymmärtämään mistä kirjoitetaan/puhutaan! Ay eli ammattiyhdistysliike on sosialismin perintöä meille eikä ole vielä kyennyt siirtymään markkinatalouden toimintatyyliin. Sen vuoksi olemme osin pulassa varsinkin kun vasuripuolueet kareellisina ivat sitä suojaamassa jotta sitä ei päästä kunnostamaan markkinatalouden ehtoihin sopivaksi! Kokoomushan ei toimi työmarkkinoilla ja EK on työmarkkinoiden ylläpitäjien yhdistys. Ilman EK:n jäseniä ei edes olisi työmarkkinoita!- Anonyymi00018
Katkeaa se kamelin selkä lopulta, kun tarpeeksi kasataan korsia. Näin Suomessa on käynyt, nyt menee konkurssiin jo aivan kannattaviakin yrityksiä.
Työllistävissä yrityksissä byrokratian määrä on lisääntynyt aivan järkyttävästi. Jokainen vaikkapa Tulorekisteriä käyttänyt yrittäjä tietää tämän. Pankkeihin kohdistettu byrokratia pitää rahoituksen äärikireänä ja nyt korotkin ovat nousussa. Suomessa täytyy olla todella varakas, että pärjää työnantajana.
Edellä yritettiin syyttää ay-mafiaa syylliseksi, mutta sanon kokemuksesta, että ay-mafia on enää vähäinen pikkuhaitta Kokoomukseen verrattuna. En ymmärrä kenen asiaa Kokoomus nykyään ajaa, mutta ei ainakaan suomalaisten yritysten ja yrittäjien tai edes Suomen tai suomalaisten etua. Anonyymi00018 kirjoitti:
Katkeaa se kamelin selkä lopulta, kun tarpeeksi kasataan korsia. Näin Suomessa on käynyt, nyt menee konkurssiin jo aivan kannattaviakin yrityksiä.
Työllistävissä yrityksissä byrokratian määrä on lisääntynyt aivan järkyttävästi. Jokainen vaikkapa Tulorekisteriä käyttänyt yrittäjä tietää tämän. Pankkeihin kohdistettu byrokratia pitää rahoituksen äärikireänä ja nyt korotkin ovat nousussa. Suomessa täytyy olla todella varakas, että pärjää työnantajana.
Edellä yritettiin syyttää ay-mafiaa syylliseksi, mutta sanon kokemuksesta, että ay-mafia on enää vähäinen pikkuhaitta Kokoomukseen verrattuna. En ymmärrä kenen asiaa Kokoomus nykyään ajaa, mutta ei ainakaan suomalaisten yritysten ja yrittäjien tai edes Suomen tai suomalaisten etua.Jos yritys kannattaa se tekee tulosta ja maksaa siitä veroja. Lopun tuloksesta se jakaa osin osinkoina ja osin lisää pääomaan. Sellainen yritys ei kaadu ja sen tiedän kokemuksesta, koska olen aikoinaan ollut osakkaana moisessa. Jos sinulla on tuottava yritys jolla on myös vapaata pääomaa ja hyvä idea niin saat varmuudella kohtuu määrän lainaa pankeilta,. Pankit kyllä osaavat nähdä kenelle kannattaa lainaa antaa!
Kokoomus pyrkii reaaliseen talouteen mistä on pelkkää hyötyä, ay mafia taas kauppaa työtä ilman vastuuta, vaikka ay mafia vaatii lisää palkkaa niin se ei vastaa siitä, että sen orjat sen lisän ansaitsisivat. Tuosta syystä meillä on julman suuri työttömyys, palkkaa kun ei makseta työn tuloksista kuten pitäisi, vaan ajasta joka kuluu työpaikalla!- Anonyymi00020
Extyökkäri kirjoitti:
Jos yritys kannattaa se tekee tulosta ja maksaa siitä veroja. Lopun tuloksesta se jakaa osin osinkoina ja osin lisää pääomaan. Sellainen yritys ei kaadu ja sen tiedän kokemuksesta, koska olen aikoinaan ollut osakkaana moisessa. Jos sinulla on tuottava yritys jolla on myös vapaata pääomaa ja hyvä idea niin saat varmuudella kohtuu määrän lainaa pankeilta,. Pankit kyllä osaavat nähdä kenelle kannattaa lainaa antaa!
Kokoomus pyrkii reaaliseen talouteen mistä on pelkkää hyötyä, ay mafia taas kauppaa työtä ilman vastuuta, vaikka ay mafia vaatii lisää palkkaa niin se ei vastaa siitä, että sen orjat sen lisän ansaitsisivat. Tuosta syystä meillä on julman suuri työttömyys, palkkaa kun ei makseta työn tuloksista kuten pitäisi, vaan ajasta joka kuluu työpaikalla!Jos ja jos. Lääkärien veroparatiisiin perustama yhtiö on varmasti kannattava ja hyvää tulosta tekevä yritys. Mutta kaikki eivät ole lääkäreitä eivätkä voi perustaa yritystään verottajan ulottumattomiin. Jopa vain yrittäjän itsensä tai vain muutaman työntekijän työllistävä yritys ansaitsee saada menestyksen edellytykset. Tätä edustamasi Kokoomus ei tunnu ymmärtävän.
Aivan turhaan yrität syyttää ay-mafiaa tilanteesta, mm. työttömyydestä. Olen konkariyrittäjä, minulla on kannattava, tulosta tekevä ja veroja maksava yritys. Olen hämmentynyt ja surullinen politiikan alennustilasta. Ay-mafia ei ole mikään ongelma verrattuna nykyiseen hallitukseen, jonka pääministerinä on kokoomuslainen nolla. Anonyymi00020 kirjoitti:
Jos ja jos. Lääkärien veroparatiisiin perustama yhtiö on varmasti kannattava ja hyvää tulosta tekevä yritys. Mutta kaikki eivät ole lääkäreitä eivätkä voi perustaa yritystään verottajan ulottumattomiin. Jopa vain yrittäjän itsensä tai vain muutaman työntekijän työllistävä yritys ansaitsee saada menestyksen edellytykset. Tätä edustamasi Kokoomus ei tunnu ymmärtävän.
Aivan turhaan yrität syyttää ay-mafiaa tilanteesta, mm. työttömyydestä. Olen konkariyrittäjä, minulla on kannattava, tulosta tekevä ja veroja maksava yritys. Olen hämmentynyt ja surullinen politiikan alennustilasta. Ay-mafia ei ole mikään ongelma verrattuna nykyiseen hallitukseen, jonka pääministerinä on kokoomuslainen nolla.Mikä meidän yksitisistä terveysasemistamme on veroparatiisiomistuksessa enemmistön osalta?
Anonyymi00020 kirjoitti:
Jos ja jos. Lääkärien veroparatiisiin perustama yhtiö on varmasti kannattava ja hyvää tulosta tekevä yritys. Mutta kaikki eivät ole lääkäreitä eivätkä voi perustaa yritystään verottajan ulottumattomiin. Jopa vain yrittäjän itsensä tai vain muutaman työntekijän työllistävä yritys ansaitsee saada menestyksen edellytykset. Tätä edustamasi Kokoomus ei tunnu ymmärtävän.
Aivan turhaan yrität syyttää ay-mafiaa tilanteesta, mm. työttömyydestä. Olen konkariyrittäjä, minulla on kannattava, tulosta tekevä ja veroja maksava yritys. Olen hämmentynyt ja surullinen politiikan alennustilasta. Ay-mafia ei ole mikään ongelma verrattuna nykyiseen hallitukseen, jonka pääministerinä on kokoomuslainen nolla.Jos tuo pitää paikkansa niin sen tuotto on yhtä suuri kuin ay mafiankin, joskin ay mafia tuottaa lisäksi tappioita lakoillaan ja muilla työtaistelutoimillaan! Terveysasema taas vain parantaa kansan terveyttä!
- Anonyymi00021
Extyökkäri kirjoitti:
Kilpailukyky on se mikä joko pitää yrityksen pystyssä tai kaataa sen. Kun nyt itse otit asian esiin niin juuri tuo mitä kirjoitit kertoo sen, ettei ay mafia ole ajan tasalla, koska ei ole tehnyt työehdoistaan joustavia sen mukaan miten markkinat toimivat. Kun markkinat vaativat kilpailukykyä, niin kustannukset pitää kyetä aina pitämään tasolla, jolla kilpailukyky kyetään säilyttämään. Ay mafia, vaikka haluaa olla työelämän diktaattori, ei ole osoittanut hiukkaakaan intoa korjata noita sopimuksiaan oikeaan suuntaan, jotta kyetään toimimaan markkinoiden vaihdellessakin.
Mut ookko huomannut, että oikestolainen "ay-mafia" olisi toiminut haluamallasi "joustavalla" tavalla, jota vaadit muilta?
Tänään uutisoitiin, että HUS psykiatrian lääkäreitä on irtisanoutunut, koska "organisaation" muutokset eivät ole sopineet heille.
Joustavuuttako tämä? - Anonyymi00022
Extyökkäri kirjoitti:
Et elä Lyyli tätä maailmaa, pahin ostovoiman tuhoaja on juuri ay mafia jonka vastapuolella ovat nuo EK ja Kokoomus.
Kyllä sinunkin Lyyli pitää alkaa keskustelussa ymmärtämään mistä kirjoitetaan/puhutaan! Ay eli ammattiyhdistysliike on sosialismin perintöä meille eikä ole vielä kyennyt siirtymään markkinatalouden toimintatyyliin. Sen vuoksi olemme osin pulassa varsinkin kun vasuripuolueet kareellisina ivat sitä suojaamassa jotta sitä ei päästä kunnostamaan markkinatalouden ehtoihin sopivaksi! Kokoomushan ei toimi työmarkkinoilla ja EK on työmarkkinoiden ylläpitäjien yhdistys. Ilman EK:n jäseniä ei edes olisi työmarkkinoita!Miksi Lyylin nimittelijä et voi ymmärtää, että siellä teidän oikeistolaisten "ay-mafiassa" ei ole sitä joustavuutta?
Ja mitä kokoomukseen tulee, niin meillä on melko monta kokoomuslaisen johtamaa ammattiliittoa, joten älä viitsi jauhaa paskaa. - Anonyymi00023
Extyökkäri kirjoitti:
Mikä meidän yksitisistä terveysasemistamme on veroparatiisiomistuksessa enemmistön osalta?
Kaikki muut paitsi AAVA, joka on ainoa suomalaisten omistama isohko lääkäriasemaketju.
- Anonyymi00024
Extyökkäri kirjoitti:
Jos tuo pitää paikkansa niin sen tuotto on yhtä suuri kuin ay mafiankin, joskin ay mafia tuottaa lisäksi tappioita lakoillaan ja muilla työtaistelutoimillaan! Terveysasema taas vain parantaa kansan terveyttä!
Täähän os tää ×-työkkäri se sama trolli, joka huseerasi ennen kepupalstalla "lyyleineen"!
Tekstin kun lulee läpi, ei voi erehtyä.
Taitaa olla se sama persutrolli. - Anonyymi00025
Extyökkäri kirjoitti:
Jos tuo pitää paikkansa niin sen tuotto on yhtä suuri kuin ay mafiankin, joskin ay mafia tuottaa lisäksi tappioita lakoillaan ja muilla työtaistelutoimillaan! Terveysasema taas vain parantaa kansan terveyttä!
Iskikö ripuli? Olet kuin kokoomuslainen prototyyppi: Suollat ideologista puppua vailla kykyä ajatella itse.
Anonyymi00021 kirjoitti:
Mut ookko huomannut, että oikestolainen "ay-mafia" olisi toiminut haluamallasi "joustavalla" tavalla, jota vaadit muilta?
Tänään uutisoitiin, että HUS psykiatrian lääkäreitä on irtisanoutunut, koska "organisaation" muutokset eivät ole sopineet heille.
Joustavuuttako tämä?Jos tiedät mafian tavat niin koska oikeisto on uhkaillut, kiristänyt tai käyttänyt lakko väkivaltaa työasioissa? No kolme asiaahan leimaavat ay liikkeen mafiaksi ja moinen kuvaus ei sovi oikeiston puolelle!
Eiväthän nuo mainitsemasi lääkäritkään lakkoon menneet vaan sanoutuivat reilusti irti, ay mafian orjinahan ne olisivat menneet lakkoon!
Onhan jokaisella vapaus valita työnantajansa ja jos nykyinen ei sovi niin pitää vaihtaa uuteen. Noin minäkin aikoinaan työelämässäni tein enkä edes vilkuillut ay mafiaan päin.Anonyymi00025 kirjoitti:
Iskikö ripuli? Olet kuin kokoomuslainen prototyyppi: Suollat ideologista puppua vailla kykyä ajatella itse.
Ei ole vuosikymmeniin ripuli minuun iskenyt. Todellisuudessa olen jopa elättänyt itseni ajattelemalla ja siinä ohessa koko perheenkin. Olen nimittäin noin 30 viimeistä työvuottani suunnitellut elektronisia ohjauskeskuksia teollisuuden tarpeisiin. Se jos mikä on ajattelutyötä!
Vaikka syyttä, niin muiden Lyylien tapaan et kykene ilmaisemaan mikä viestissäni on puppua! Se on tosin vaikeaa osoittaa, koska en kirjoita muuta kuin faktaa, vaikka se ei Lyylin mieleen sopisikaan!- Anonyymi00033
Konkkaan menneet yritykset ovat pääsääntöisesti kokoomusta äänestävien keplottelijoiden tuhnufirmoja, joita ei koskaan ole tarkoitettukaan menestymään. Ensin kerätään fyrkat, sitten ajetaan firma alas
Anonyymi00033 kirjoitti:
Konkkaan menneet yritykset ovat pääsääntöisesti kokoomusta äänestävien keplottelijoiden tuhnufirmoja, joita ei koskaan ole tarkoitettukaan menestymään. Ensin kerätään fyrkat, sitten ajetaan firma alas
Laitapa muutama esimerkki! Arvelen jotta et yhtäkään kykene laittamaan siten, jotta tietäisit keitä sen omistajat äänestävät!
Onhan niin, että ne jotka äänestävät Kokoomusta eivät ole samaa tyhmyrisakkia johon itse kuulut! Et edes tunne niitä Kokoomuksen äänestäjiä koska ei sitä lue monellakaan otsassa tai edes T-paidan rinnuksissa! Moisilla väityteillä vaan kerrot, jotta olet aivan pihalla!- Anonyymi00034
Extyökkäri kirjoitti:
Laitapa muutama esimerkki! Arvelen jotta et yhtäkään kykene laittamaan siten, jotta tietäisit keitä sen omistajat äänestävät!
Onhan niin, että ne jotka äänestävät Kokoomusta eivät ole samaa tyhmyrisakkia johon itse kuulut! Et edes tunne niitä Kokoomuksen äänestäjiä koska ei sitä lue monellakaan otsassa tai edes T-paidan rinnuksissa! Moisilla väityteillä vaan kerrot, jotta olet aivan pihalla!Mistähän muuten johtuu että ne jotka äänestää Kokoomusta eivät halua sitä kertoa kun ehkä kierrellen. Ilmeisesti siis kuitenkin jotenkin ymmärtävät tyhmyytensä mutta joku pakkomielle pakottaa tuhoamaan Suomea ja omaa elämäänsä. Yksi syy myös on luulot ja uskomukset kun eväti itse osaa seurata asioita. Joillekin se jopa uskonto ja siinä ei saa myöntää todellisuutta.
Äänestätkö sinä Kokoomusta? Anonyymi00034 kirjoitti:
Mistähän muuten johtuu että ne jotka äänestää Kokoomusta eivät halua sitä kertoa kun ehkä kierrellen. Ilmeisesti siis kuitenkin jotenkin ymmärtävät tyhmyytensä mutta joku pakkomielle pakottaa tuhoamaan Suomea ja omaa elämäänsä. Yksi syy myös on luulot ja uskomukset kun eväti itse osaa seurata asioita. Joillekin se jopa uskonto ja siinä ei saa myöntää todellisuutta.
Äänestätkö sinä Kokoomusta?Kerro nyt sitten minkä puolueen kannattajat ja äänestäjät kulkevat kaduilla asiaa julistaen. Äänestäminen on jokaisen oma asia ja siksihän se tehdään näkösuojassakin jotta sen jokainen voi vapaasti tehdä. Se on vapaan demokratian edellytys jotta noin toimitaan.
Suomea tuhoaa eniten vasemmiston linja jakaa yhteiskunnan kassasta vastikkeetta rahaa työikäisille, vaikka asia voitaisiin hoitaa käyttämällä työpalvelua hyväksi. Vasurit ovat juuri tuo joukko jota kuvasit: "Ilmeisesti siis kuitenkin jotenkin ymmärtävät tyhmyytensä mutta joku pakkomielle pakottaa tuhoamaan Suomea ja omaa elämäänsä. Yksi syy myös on luulot ja uskomukset kun eväti itse osaa seurata asioita." Te ette osaa nähdä kokonaisuutta siitä miten järjestelmä saadaan parhaiten toimimaan.
Jos fiksu olisit niin ensin olisit kertonut ketä sinä äänestät, ennen kuin sitä muilta kysyt! Jos se on mielestäsi julkinen asia, niin miksi et sitä tee julkiseksi omalta osaltasi? PS: tuossa lainauksessa kopioin jopa kirjoitusvirheesikin!- Anonyymi00035
Extyökkäri kirjoitti:
Laitapa muutama esimerkki! Arvelen jotta et yhtäkään kykene laittamaan siten, jotta tietäisit keitä sen omistajat äänestävät!
Onhan niin, että ne jotka äänestävät Kokoomusta eivät ole samaa tyhmyrisakkia johon itse kuulut! Et edes tunne niitä Kokoomuksen äänestäjiä koska ei sitä lue monellakaan otsassa tai edes T-paidan rinnuksissa! Moisilla väityteillä vaan kerrot, jotta olet aivan pihalla!Listaa ei tarvitse laittaa esille, riittää kun lukee päivän lehtiä. Lukeminen ja varsinkin sen ymmärtäminen auttaa paljon. PRH on toinen paikka mistä tiedot löytyy. Äänestämisen osalta ei tarvitse olla edes järjen jättiläinen ymmärtääkseen mitä puoluetta tämä bisnesveijarit kannattavat. Kokoomus on talousrikollisten paras kaveri. Exöykkärin ymmärryksen taso on surkeaa ja vain idealismia
Anonyymi00035 kirjoitti:
Listaa ei tarvitse laittaa esille, riittää kun lukee päivän lehtiä. Lukeminen ja varsinkin sen ymmärtäminen auttaa paljon. PRH on toinen paikka mistä tiedot löytyy. Äänestämisen osalta ei tarvitse olla edes järjen jättiläinen ymmärtääkseen mitä puoluetta tämä bisnesveijarit kannattavat. Kokoomus on talousrikollisten paras kaveri. Exöykkärin ymmärryksen taso on surkeaa ja vain idealismia
Kun otit yritykset esiin seuraavalla tavalla: "...kokoomusta äänestävien keplottelijoiden tuhnufirmoja, joita ei koskaan ole tarkoitettukaan menestymään." Niin on myös velvollisuutesi kertoa mihin yrityksiin viittaat koska moista määrettä ei juurikaan mainostamissasi lehdissäkään näy!
Itse olen sitä mieltä, että juuri oikeistolaiset hyvin johdetut ja organisoidut tuottavat yritykset ovat ne jotka sinutkin leivänsyrjässä pitävät, sillä ilman niiden tuottoa ei sossukaan kykenisi sinua auttamaan kuin voivottelulla!
- Anonyymi00013
Hallitus ajaa ainoastaan rikkaiden eliitin asemaa mutta mitä muuta voi odottaa oikeistolta
- Anonyymi00027
Extyökkäri kirjoitti:
Kaikille ansionsa mukaan, sehän on sitä demokratiaa!
Kuten pääministeri Orpokin sanoi että nyt ei neuvotella asioista kuten hyvinvoinnin aikana oli demokratiassa tapana vaan edetään kuten neukkulassa on tapana.
Anonyymi00027 kirjoitti:
Kuten pääministeri Orpokin sanoi että nyt ei neuvotella asioista kuten hyvinvoinnin aikana oli demokratiassa tapana vaan edetään kuten neukkulassa on tapana.
Demokratiassahan enemmistö päättää ja hallinnossa se tarkoittaa eduskunnan enemmistöä. Enemmistöpäätökset ovat demokratian syvintä olemusta. Meillä on vapaat vaalit, Neukuilla eivät olleet joten et edes voi verrata! Eivät ne tosin ole nykyisellä Venäjälläkään vapaat ne vaalit!
- Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Kuten pääministeri Orpokin sanoi että nyt ei neuvotella asioista kuten hyvinvoinnin aikana oli demokratiassa tapana vaan edetään kuten neukkulassa on tapana.
Tuota neukkulan ja Kokoomuksen linjaahan tuo extyökkäri ihannoi kun ei itsellä ole ollut mistään mitään vastuuta ja elänyt koko elämänsä meidän veronmaksajien kustantamana ymmärtämättä että on sekaisin.
Seuraavaksi taas kehuu kaikkia Kokoomuksen aikaan saamia tuhoja ja haukkuu tahoja jotka ajaa Suomen ja suomalaisten etuja.
Sana kaheli kirjoittelee useammalla nimimerkillä. Ilman niitä joita rikkaiksi arvelet, ei sinulla olisi mahdollisuuksia mihinkään. Noiden vaurauden henkilöiden ansiota on, jotta on yleensäkään työpaikkoja edes olemassa. Sinun siis kannattaa kiittää heitä siitä, että yleensä vielä elät, etkä ole nälkään kuollut!
- Anonyymi00017
Vassari reppana ei muuta osaa kuin jauhaa yhtäj samaa paska valheitaan. On varmasti punapää urposella kovaa elää omissa valheissaan. Mutta eihän tuollaiselta venäjänmieliseltä vassarilta voikkaan odottaa mitään asiallista
- Anonyymi00026
Nimimerkillä ja ilman, ammattitrolii.
Kumpi maksaa palkan, persut vai kokoomus?
Vai onko tääkin se hyödyllinen idiootti?
- Anonyymi00019
Orpo tulee vielä istumaan opposiittiössä naama punaisena ja änkyttää data data data taa keskus, kun ihmiset kiroaa sähkön hinnan nousun.
Hinnan nousu on varmaa, koska verkkoja ja lisävoimaa aletaan rakentamaan jälkijunassa. - Anonyymi00029
Orpo kuuluisi Purran kanssa joulumaahan tontuiksi, ei eduskuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91014Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109939
- 55909
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85812Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42766Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev157707- 63683
- 70586
- 95561
- 37545
- 60524
- 52521
- 35497
- 22496
- 26480
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31443Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408