Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tulossa lähivuosina.
Yt:t kunnassa päättyi
Anonyymi-ap
1351340
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 135
Vanhimmat
Ei ole loppuun asti mietitty. Tunnepohjalla päätetty. Ovatko perustelut julkisia?
Valmistaudutaan kuntaliitokseen.
Joo muualla osataan johtaa kuntaa mutta Lappajärvellä ei
Lappajärvestä uusi Lummukka!
Voi kumpa meillä olisi oma Leijonamieli.
Hallitus ja valtuusto vaihtoon.
Ei oo muuta saanu kun velkaa.
Tästä nyt ei tulla selviemään.
Alajärvi Vimpeli vaihtoehto näin on
Ei se vaan vaihdu. Samat suvut äänestävät samoja naamoja. Ja sitten valitetaan. Ehkä se onkin syy. Ei osata enää muuta.
Kannattaa tarkistaa vähän tietoa. Velka on vähentynyt. Valta vaihtuu sitten kun on vaalit. Venäjällä on sun toivoma tyyli
Harmittaako kovasti
Ei yhtään. Ei ole vuosiin tarvinnut katella Nissin raittia.
Lappajärvi on kuin Gennesaretin järvi!
Itä-Kauhavan kylä.Varma juttu.
Lopeta se homoilu.
Nissiin temppeli maneesin tilalle!
Milloin alat rakentamaan?
Rakentaminen alkaa heti kun Mynkelinmäen kerrostalot puretaan. Sieltä saatu materiaali käytetään uudestaan palatsin rakentamiseen. Palatsin katolle voidaan laittaa sitten esimerkiksi vessa pönttöjä. Vähän kuin kesäfestareilla.
Kierrätystaloutta parhaimmillaan
On sieltä varaa vielä tiputtaa, etenkin laiskimmat ja loisijat.
Fiksumpiakin säästökohteista olisi.
-Kivitipun projektipäällikön irtisanominen.
-Geoparkin rahoitus pois
-Välijoen kanavan pelleilylle loppu
Hyviä ehdotuksia.
Eihän noista mikään ole pois suljettu. Jos talous ei parane on haettava uusia säästökohteita
Miettikää, että hotellissa on meidän maksama päällikkö ja asiakkaita ei missään. Kesällä, kun oli vähä, päällikkö lomaili. Ravintolaan ne kaikki asiakkaiden huolet tuli hoidettavaksi.
Siltahanke jäihin. Teknisen johtajan viran lakkauttaminen ja työnjako uusiksi. Näykkihän tekee tonnilla teknisen johtajan hommaa nykyään. Hoituu siis ihan sivutoimenakin.
Mutta ensisijaisesti irtisanomisia ja lomautuksia.
Tämä!!!!
Kusee omiin muroihinsa. Eihän täällä eres rakenneta!
Tuskin kaksi viikkoa riittää, ensi keväänä uudet neuvottelut.
Lomautukset määrä pitää tämän vuoden loppuun, kertoohan se jo että jatkumoa tulee.
Ei lappajärvi noilla säästötoimilla nouse ongelmiin tarvitaan valtion apua ja se on varma että suositellaan kuntaliitosta.
Näyttäppäs sinun laskelmat, vai onkohan niitä edes olemassa
No se on selvä, että päättäjät eivät osaa laskea. Kiviä Nykälään maisemaa pilamaan. Hintalappu liki 500t euroa. Kankkulan kaivoa täällä osataan täyttää, ei muuta.
Vasta on rakennettu kallis venesatama, saunamailman aallonmurtajaa ja Kyrönsaaren siltoja suunnitellaan. Onko tuloista ja menoista lainkaan ymmärrystä?
Miksi pitää valehdella, ei ole rakennettu saunamailmaan mitään, onhan se kummaa jos ei saa olla mitään suunnitelmia. Täysin eri asia on toteutuuko suunnitelmista mikään
Ei keskustalla saati kettuniehellä taida edes helmitaulua olla.
Pitäisi suunnitella sellaista, mikä toisi rahaa ja työpaikkoja. Ei kulttuurikohteita, jotka vain vievät rahaa. Tuulivoimalat oli hyvä haave, mutta puupääpersut sen torppasivat.
Puulämmiteinen sauna olis kyllä nykäläniemeen tervetullut idea
Tarkennatko vielä missä se valhe mielestäsi on.
Saunamailmaan aallonmurtajaa ei ole rakennettu
Ei ole. Maalaisjärki on maalaisilta kadonnut vuosia sitten.
No joku aallonmurtaja on rakenettu. Hinta 500.000. Haloo
No missä on kirjoitettu että se olisi rakennettu? Luetun ymmärtämisessä tuntuu olevan puutteita.
Kunta kehittää kalastusmuseota Taavintuvalle.
Jota saisi vuokrata
Tässä näkyy nyt tuulivoima kielteisyyden seuraus. 300.000e jäi verotuloja kunnan saamatta. Toivottavasti myllyistä vapaat maisemat tuo lohtua
Matkailu huono bisnes.
TEIRÄN PARAS SÄÄSTÖKOHDE ON KAUHAVA!!!Kipinkapin liitokseen.
Alajärvi ei kuulemma huoli Lappajärveä.
Kauhavan pussihousuja ei täällä kaivata.
Emme halua lisää velkaa ja autioituvaa kaupunkia
Lappajärvi kuihtuu pikku hiljaa mikä on hyvin surullista.Kun menot on suuremmat kuin tulot niin kenenkään kukkaro ei sellaista kestä niin silloin pitää leikata sitähän hallituksen teköö.
Kyllä se Kivitippu joka vie kunnan varoja.
Osa menettää työpaikan Kivitipun takia.
Olis pitäny myydä tai purkaa koko höskä.
Älä viitsi lähteä tuohon valehtelun tielle. Paskanpuhuminen on helppoa kun ei pysty mitään tueksi näyttämään
Kivitipun käyttökulut on huomattavat. Tulopuoli on heikko. Tästä seuraa se että veronmaksajien rahoilla katetaan tuo Kivitipun tulojen ja menojen erotus.
Miksi ei voida rehellisesti myöntää että kivitippu on suurin syy lomautuksiin ja irtisanomisiin.
Päättäjät päätti aikoinaan että kivitippu jatkuu, tässä on tulos.
Rupusakkia koko hallitus.
Kunnan pitäisi ensisijaisesti luopua turhista kiinteistöistään. Nykyiset valtuutetut eivät vaan sitä älyä.
Olette surkeaa sakkia surkeassa kylässä.
sinä varsinkin
Mitähän perseilyä nämä saatanan päättäjät vielä keksii.
Muistakaa, edestään löytää minkä taakse jättää. Se on se karmanlaki.
Ehkäpä nämä päättäjät ovat velattomia ja kersat lähteny pesästä. Tärkein on että itte pärjään.
Kyllä tekevä töitä löytää, perustaa vaikka yrityksen jos ei muuten löydä.
Jos sun rahat ei riitä, oikea osoite on sossu, ei kunta
Pitäskö jonkun maksaa sinunkin velat
Näin on.
Maalainen moniosaaja tmi
Omistaan eivät luopuneet. Kai noista luottamushenkilöpalkkioistakin jonkinlainen summa tulee?
Tänään on tilitetty kokouspalkkiot. Kokouspalkkiot sekä kulukorvaukset maksetaan 4 X vuodessa. Kokoustelu on osalle sivutoiminen elinkeino.
Olisi saanut jäädä maksamatta. Olisivat voineet osallistua säästötalkoisiin.
Hyvä että neuvottelut päättyivät.
Oli Kivitipun kannattavuus mikä hyvänsä niin ilman sitä Lappajärvi ei ole yhtään mitään,huvilaisia lukuun ottamatta sinne ei ole enää kenelläkään mitään asiaaa.Näin ajattelen kunnan ulkopuolisena.
Kovin on kapea-alainen katsonta sulla. Köyhälla kunnalla ei ole yksinkertaisesti varaa lämmittää tyhjillään olevaa kivitippua.
Hyvä kommentti.
Ei se ole tyhjä. Siellä on vuokralaisia kolmessa kerroksessa.
Heh, nillä vuoralaisilla ei koko taloa vielä lämmitetä
Mitäs tiedät
Lappajärvi on kuin Gennesaretin järvi!
Jeesus ja opetuslapset kalastivat Gennesaretin järvellä.
Jälleen on valheellista tulkintaa raamatusta.
Ei Jeesus kalastanut mitään, vaan kehoitti menemään kalastamaan esim. Pietaria.
Kyllä Jeesus osallistui kalastukseen, kun käski heittää verkon oikealle puolelle venettä, jolloin verkko tuli täyteen kaloja, 153 kalaa. Nasaret on vain 30 km Gennesaretin järveltä, joten erittäin varmasti Jeesus on osallistunut kalastukseen sen ajan tapojen mukaisesti ennen julkisen toimintansa alkamista. Sitä ei ole vain Raamatussa mainittu.
Huuteleli vaan rannalta käskyjä.
Sekin on osallistumista kalastukseen.
Ei ole, ei koskaan tehnyt mitään fyysistä työtä.
TÄTÄ PÄÄTTÄJÄT LUPASIVAT
edellisissä vaaleissa.
Sanat on sanoja mutta tekoihin teistä ei valitettavasti ollut!
Ehdokkaat lupasivat laajasti laadukkaan perusopetuksen ja turvallisen kouluarjen säilyttämistä lapsille ja nuorille vähenevistä resursseista huolimatta.
Jos tämä laadukkuus kaatuu tähän niin sitä ei ole ollutkaan. 2022 oli 22.000 peruskoulun opettajaa lakossa pahimmillaan viikon putkia. Tulikohan silloin kenellekään näistä mieleen lapsen etu. Koulut jouduttiin sulkemaan, ei saanut ruokaa. Vastuu siirtyi vanhemmille,. Tätäkin voi miettiä ja katsoa ympärille yrityksiin, missä lomautukset ovat arkipäivää
Kyllä ja joka hommasta mikä ennen kuului opettajajien työkuvaan niin nyt pitää saada lisäkorvaus.
Kyllä lasten kasvatus vastuu kuuluu vanhemmille, ei opettajille.
Tätä samaa mietin. Viikon lomautus. Voi se lapsi opiskella kotona flunssaisenakin viikon. Kyllä itku tulee tän kunnan vanhemmista, jotka syöttää tätä paskaa lapsilleen.
Itku tulee siitä, että täällä eii saa enää vastinetta verorahoilleen.
Tekopyhät opettajat voisivat pitää lomautuksensa vaikka kahden kuukauden kesälomallaan.
Näin sen pitäisi tehdä, ettei lapset siitä kärsi.
On vaan laitonta.
Älkää huoliko. Maneesin pihalla pidetään uusi karnevaali.
Karnevaali käsittää reipasta halvinta kurakaljan juomista ja siinä "Den glider in" tahdissa vedetään Juti pumppua koko kylä.
Tervetuloa.
Ps. Myös väkevämpää saa juoda. Syyskuun viimeinen viikonloppu. ISOLLA SUUTTIMELLA KLO 12 ALKAEN!
KOKO VIIKONLOPPU!
Oletko hakenut viranomaisluvat tapahtumalle, vuokrannut alueet ja tilannut urakoitsijan aitaamaan alueen?
Olis voinut edes olla kuukauden lomautus niin pääsee loma fiilikseen
Olipas helppo kunnanhallituksen nuijia irtisanomiset. Yhdestäkään kohdasta ei äänestetty.
Ja senhän tietää, miten työ tullaan järjestämään. Tositärkeät johtajat saavat jonkun siivun ja lisää liksaa.
Ei äänestetty, ei. Eikä kukaan sanonut edes irtisanomis- ja lomautusasiaan eriävää mielipidettä. Laasanenkin vaan murehti jotain risukkoa Karvalassa, että menee liian halvalla. Ei mitään suhteelisuudentajua asioitten tärkeydestä.
siellä joku näres
Kanoja kaikki. Pari kukkoa määrää. On se kumma, miten ihmisten arvomaailmat muuttuvat vaalien jälkeen. Ja he, joilla arvot säilyvät, jäävät ekan kauden jälkeen pois.
KAIKKI on valmiina Juti pumppu tapahtumaan!
Huom! Vapaa pääsy. Panttitölkit menevät seuraavan kevään tapahtumaan.
ISOLLA SUUTTIMELLA!
Tekoäly on keksitty. Voidaan irtisanoa turhaa henkilöstöä.
Sellainen henkilöstö ei ole turhaa, joilla on töitä. Anssin ja Virpin töitähän jaetaan nyt niille kunnan työntekijöille, joilla sitä työtä ei ole tarpeeksi ollut. Eli vääriä työntekijöitä nyt irtisanotaan.
Ja verorulot menevät muihin kuntiin. Miettikö kukaan sitä? Esim yhdyskuntainsinööri. Miksi tuolle viralle on tarvetta?
Enemmän kuin noille lopetettaville yhteensä
Ihan oikeaan osoitteeseen meni
Noinkohan on. Milloin tälläinen yhdyskuntasihteeri on palkattu ja milloin hänen on tarkoitus aloittaa työt.
Opettele lukemaan.
Ansille olis voinut tarjota kentänhoitajan paikkaa kun eikös se nykyinen eläköidy
Ei olisi pätevä hommiin?
Mikäs pätevyys tuommoiseen tarvitaan?
Melkoinen pätevyys täytyy olla että saa ruohonleikkurin ja traktorin liikkumaan
Näin maaseudulla varsin ennenkuulumatonta tuommoisten hallitseminen
Vahvasti epäilen.
Liian ”hieno” siihen. On niin ollakseen
Juuri näin, siihen nimenomaan viittasin ei pätevä sanalla, mikään ei estä hakemasta kys. virkaa jos ja kun se aukeaa, sitäpaitsi jos olisi ns. lennosta siirtynyt, niin hänen nykyistä palkaansa ei olisi voitu alentaa kentänhoitajan palkan tasolle, eli huimaa säästöä taas.
Tarjoa sinä hänelle jotain työpaikkaa, jos olet noin huolissas
Montako rakennuslupaa Virpi myönsi viime vuonna? Ei taida tulla kahta per kuukausi.
Virka on RakennusTARKASTAJA. Siitä voi ihan miettiä, mitä muuta hänelle kuuluu.
Ja kun teknisen puolen virkoja kerran tarkastellaan, miksi yhdyskuntainsinöörin virka säilyy? Mitä niin tärkeää hän tekee?
Käsitttäseni hän hoitaa lisäksi rakennustarkastajan vähäiset hommat?
Oletko käynut mitoittamassa hänen työnsä?
Olen, ei tarvittu edes rullamittaa.
Se on sirkus tulossa lappajärvelle ei tarvitse niitä huveja niin paljon järjestää
Kunnanhallituksen päätöksistä huomaa heti ettei ole selvitetty miten paljon todellisuudessa päätöksistä syntyy säästöjä, syntyykö ollenkaan? Tämä on täydellinen farssi, jota on kiireellä parsittu kasaan. Ehdotan että koko kunnahallitusen jäsenet vaihdetaan esittelijää myöten (kunnanjohtaja) mukaanlukien. Tässä on tullut vetävän pää käteen, jos ei ole laskutaitoa niin on parempi ottaa sinne sellainen kenellä sitä on.
Koko Suomi on elänyt yli varojensa vuosikausia. Ei pitäisi olla kenellekään yllätys, että mennään takapakkia.
Ihan selvää säästöä syntyy taitaa sinulla olla kalkulaattori vinossa
Kuka ehdottaa ja kenelle. Kehoitan muuttamaan Turtiaisen luo Venäjälle. Voit hyvinkin päästä Putinen sisäpiiriin
Joka kunnassa pitäisi väki laitta 2 viikon pakkolomalle.
Koko kunnan touhu valttuutetut mukaan lukien on kuin lasten hiekkalaatikko missä on täynä uhmaikäisiä lapsia!🤣
Jos kaikki kuntien ja valtion työntekijät Suomessa lomautettaisiin kahdeksi viikkoa ensi vuonna, niin Suomen talousongelmat olisivat aika pitkälti ratkaistu.
Lomalla voi ottaa kaljaa ISOLLA SUUTTIMELLA!
On se otoa marisemista taas toisinpäin, kun koko ajan maristaan, että kunnassa on liikaa väkeä ja joutilaita työntekijöitä.
Nyt kun kunta sitten teki vuoden parhaan teon, niin ei sekään kelpaa.
Niin notta tuos tuumittihin äske tauno ja Reinon kans kun rakennettihin soran jälkehen heinälatoja oikee hirrestä niin ei kysytty mitään lupia.
Yksi kesä rakennettihin het kolme latoa. Laitettihin jokaasee oikee pärekatto.
Tauno pyöritti pärehöylää kerran koko päivän.
Saatihin päreitä riihen kattohon myös.
Nykyään meirän pärehöylä on aitas orottamassa seuraavia tekijöötä notta superpesis
Kyllä nyt näyttää, että Lappajärvellä menee tosi huonosti. Toivottavasti vene ei kaadu Veanteen syväykseen. Tältä etäältä seuraan murheellisin mielin entisen kotikunnan tilannetta. Toivoa ei saa menettää kuitenkaan.
Tsemppiä!
Alajärveen liitos edessä.
Kauhavaan liittäävät.
PULLOJA PÖYTÄÄN! Nyt otetaan ISOLLA suuttimella!
Hyvä vaan että leikataan. Suunta on oikea saisi leikata lisää.
Hömpästä ja kulttuurista voisi leikata. Myös turhia virkoja lakkauttaa.
Kyllä täysin oikeita päätöksiä tehty
Kyllä aloitetahan uusi kierros vuoren alusta
"Kaapissa" on vielä monenlaisia yllätyksiä, joita ei vaan ole vielä tullut päivän valoon.
Oletko tullut kaapista ulos?