Ennustan: Iran/huthit iskee taas lokakuussa.

Menee kaksi keskeistä öljysalmea kiinni kuukaudeksi. Jaa miksi? Jotta saadaan bensan hinta ylös USA:ssa ja republikaaneille tappio välivaaleissa. Perusmagalaisellakin menee herne nenään, kun bensa maksaa saman kuin Euroopassa.
762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Diesel on Suomessa nyt Euroopan kalleinta - esimerkiksi Inarissa dieselistä sai sunnuntaina pulittaa yli 2,61 euroa litralta. Koko maan keskihinta oli noin 2,38 euroa.

Nesteen tulos oli 1,3 miljardia tammikuu - kesäkuu 2026 ja liikevaihto 11 miljardia - Neste vetää välistä. Hormusin salmi taitaa olla tekosyy nostaa hintoja.

Kesäkuussa 2026 raakaöljyn tuonnin arvosta Norjan osuus oli 56,0 %, Yhdysvaltojen 17,2 %, Senegalin 16,9 % ja Kanadan 9,9 %.

Äänestä
  • Onneks saatiin trumppi ja persut valtaan, kaikki on menny aina vaan parempaan siitä lähtien

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Onneks saatiin trumppi ja persut valtaan, kaikki on menny aina vaan parempaan siitä lähtien

    Tarkoitin paskempaan.

    Äänestä

Tuskinpa noita usan vaalit kiinnostaa. Demokraatit ajaa pohjimmiltaan täysin samanlaista lähi-idän politiikkaa mitä republikaanitkin, käytännössä usa:ssa ei ole oikeaa oppositiota lähi-idän politiikalle, vaikka kansan parissa nämä sodat epäsuosittuja ovatkin.
Käytännössä usa tekee aina mitä israel haluaa. Eikä tämä ole mikään salaliitto vaan selvästi joka päivä havaittavissa oleva asia.

Äänestä
  • Kyse onkin enemmän kostosta Trumpille kuin politiikasta. Hän on se, joka on tilanteen tähän ajanut mm. irtisanomalla ydinsopimuksen.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyse onkin enemmän kostosta Trumpille kuin politiikasta. Hän on se, joka on tilanteen tähän ajanut mm. irtisanomalla ydinsopimuksen.

    Uskoisin, että Eurooppalaisillekin sopisi hyvin .....mikäli...

    1. Iranissa olisi demokraattinen hallitus !
    2. Iran ei uhkaisi Hormuzin salmen liikennettä !
    3. Iran ei kehittäisi atomiaseita !
    4. Iran ei nöyryyttäisi IAEA:n asiantuntijoita !
    5. Iran ei uhkaisi Israelia eikä muita valtioita !

    Eiks vaan ??

    1Äänestä

Mielenkiintoista !

Yhdysvallat voi halutessaan iskeä mihin hyvänsä kohteeseen Iranissa eikä Iran kykene mitenkään sitä estämään !?

Mielenkiintoista !

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Menee kaksi keskeistä öljysalmea kiinni kuukaudeksi. Jaa miksi? Jotta saadaan bensan hinta ylös USA:ssa ja republikaaneille tappio välivaaleissa. Perusmagalaisellakin menee herne nenään, kun bensa maksaa saman kuin Euroopassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu