Menee kaksi keskeistä öljysalmea kiinni kuukaudeksi. Jaa miksi? Jotta saadaan bensan hinta ylös USA:ssa ja republikaaneille tappio välivaaleissa. Perusmagalaisellakin menee herne nenään, kun bensa maksaa saman kuin Euroopassa.
Ennustan: Iran/huthit iskee taas lokakuussa.
Anonyymi-ap
762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Diesel on Suomessa nyt Euroopan kalleinta - esimerkiksi Inarissa dieselistä sai sunnuntaina pulittaa yli 2,61 euroa litralta. Koko maan keskihinta oli noin 2,38 euroa.
Nesteen tulos oli 1,3 miljardia tammikuu - kesäkuu 2026 ja liikevaihto 11 miljardia - Neste vetää välistä. Hormusin salmi taitaa olla tekosyy nostaa hintoja.
Kesäkuussa 2026 raakaöljyn tuonnin arvosta Norjan osuus oli 56,0 %, Yhdysvaltojen 17,2 %, Senegalin 16,9 % ja Kanadan 9,9 %.
Onneks saatiin trumppi ja persut valtaan, kaikki on menny aina vaan parempaan siitä lähtien
Tarkoitin paskempaan.
Tuskinpa noita usan vaalit kiinnostaa. Demokraatit ajaa pohjimmiltaan täysin samanlaista lähi-idän politiikkaa mitä republikaanitkin, käytännössä usa:ssa ei ole oikeaa oppositiota lähi-idän politiikalle, vaikka kansan parissa nämä sodat epäsuosittuja ovatkin.
Käytännössä usa tekee aina mitä israel haluaa. Eikä tämä ole mikään salaliitto vaan selvästi joka päivä havaittavissa oleva asia.
Kyse onkin enemmän kostosta Trumpille kuin politiikasta. Hän on se, joka on tilanteen tähän ajanut mm. irtisanomalla ydinsopimuksen.
Uskoisin, että Eurooppalaisillekin sopisi hyvin .....mikäli...
1. Iranissa olisi demokraattinen hallitus !
2. Iran ei uhkaisi Hormuzin salmen liikennettä !
3. Iran ei kehittäisi atomiaseita !
4. Iran ei nöyryyttäisi IAEA:n asiantuntijoita !
5. Iran ei uhkaisi Israelia eikä muita valtioita !
Eiks vaan ??
Mielenkiintoista !
Yhdysvallat voi halutessaan iskeä mihin hyvänsä kohteeseen Iranissa eikä Iran kykene mitenkään sitä estämään !?
Mielenkiintoista !