Äärioikeisto järkyttää katuturvallisuutta

Oulussa nähdään, millaisen uhan äärioikeistolainen toiminta aiheuttaa Suomelle. Lyhyen ajan sisään kahta ulkomaalaistaustaista on puukotettu. Äärioikeiston aiheuttamaa uhkaa vastaan pitää käydä päättäväisesti, kirjoittaa KU:n päätoimittaja Jussi Virkkunen.

https://www.ku.fi/artikkeli/5025016-oulussa-tapahtunut-toinen-puukotus-jossa-kohteena-ulkomaalaistaustainen-ihminen-aarioikeisto-jarkyttaa-jo-katuturvallisuutta
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mistä tiedät että kyse on äärioikeistolaisesta?

Äänestä
  • istuu äärioikealla kuvassa

    Äänestä

  • pukee synkkiä sinimustia vaatteita, joita ei ole edes maan lipussa

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    pukee synkkiä sinimustia vaatteita, joita ei ole edes maan lipussa

    minä pukeudun joskus sinimustaan , mutta olen sinimustia oikeammalla

    Äänestä

Toimittaja ilmeisesti tietää.

Äänestä
  • 2024

    Äänestä

Voi vain kuvitella, millaista pelkoa moni oululainen tuntee. Se on epäilemättä ollut tekijöiden yksi tavoitteista.

Äärioikeiston uhka on todellinen.

Mikään toiminta ei ala puukotuksista, se alkaa sanoista. Nyt nähdään, mihin myrkyllisen kielen salliminen voi johtaa.

Suojelupoliisi on jo todennut, että äärioikeisto muodostaa turvallisuusuhkan Suomessa. Nyt tätä uhkaa vastaan pitää käydä päättäväisesti.

Uusnatsit riehuivat Suomessa 1990-luvulla. Heidät pysäytettiin silloin,
ja nyt heidät pitää pysäyttää uudestaan.

Äänestä
  • voit pysäyttää vassari äärioikeiston , mutta et äärimmäsiä oikeistolaisia 🙂

    Äänestä

Pelkään kaduilla äärioikeistolaisia. Ne ovat täysin arvaamattomia
ja käyttävätkö ne "aineita" ? Ne huristelevat fillarilla puukko kourassa ihmisiä tökkien.

Äänestä
  • kamoissa ajeleekin pyörällä hyvin ??? kun kohde ei kuollut niin ei ole äärioikeiston tekosia

    Äänestä

Jos ei olisivat tulleet tänne ei olis ropl

Äänestä

Paskat ole, kuin vähän olalle taputeltu. Pientä tarkennusta, please.

Äänestä

Minun isoisän isä asui vuoden Saksassa 1936 . Hän oli aina kertonuti ajan olleen riehakasta ja ihmisii hakattiin ja tapettiin rutkasti . Natsit tappoi keitä vaan ja vassarit ja muut tappoi natsei .

Äänestä

2024 olet imbesilli 🤣

Äänestä

Miksi äärioikeistolaista puukottajaa ei ole Oulussa otettu kiinni ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oulussa nähdään, millaisen uhan äärioikeistolainen toiminta aiheuttaa Suomelle. Lyhyen ajan sisään kahta ulkomaalaistaustaista on puukotettu. Äärioikeiston aiheuttamaa uhkaa vastaan pitää käydä päättäväisesti, kirjoittaa KU:n päätoimittaja Jussi Virkkunen.

https://www.ku.fi/artikkeli/5025016-oulussa-tapahtunut-toinen-puukotus-jossa-kohteena-ulkomaalaistaustainen-ihminen-aarioikeisto-jarkyttaa-jo-katuturvallisuutta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu