Oulussa nähdään, millaisen uhan äärioikeistolainen toiminta aiheuttaa Suomelle. Lyhyen ajan sisään kahta ulkomaalaistaustaista on puukotettu. Äärioikeiston aiheuttamaa uhkaa vastaan pitää käydä päättäväisesti, kirjoittaa KU:n päätoimittaja Jussi Virkkunen.
https://www.ku.fi/artikkeli/5025016-oulussa-tapahtunut-toinen-puukotus-jossa-kohteena-ulkomaalaistaustainen-ihminen-aarioikeisto-jarkyttaa-jo-katuturvallisuutta
https://www.ku.fi/artikkeli/5025016-oulussa-tapahtunut-toinen-puukotus-jossa-kohteena-ulkomaalaistaustainen-ihminen-aarioikeisto-jarkyttaa-jo-katuturvallisuutta
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mistä tiedät että kyse on äärioikeistolaisesta?
istuu äärioikealla kuvassa
pukee synkkiä sinimustia vaatteita, joita ei ole edes maan lipussa
minä pukeudun joskus sinimustaan , mutta olen sinimustia oikeammalla
Toimittaja ilmeisesti tietää.
2024
Voi vain kuvitella, millaista pelkoa moni oululainen tuntee. Se on epäilemättä ollut tekijöiden yksi tavoitteista.
Äärioikeiston uhka on todellinen.
Mikään toiminta ei ala puukotuksista, se alkaa sanoista. Nyt nähdään, mihin myrkyllisen kielen salliminen voi johtaa.
Suojelupoliisi on jo todennut, että äärioikeisto muodostaa turvallisuusuhkan Suomessa. Nyt tätä uhkaa vastaan pitää käydä päättäväisesti.
Uusnatsit riehuivat Suomessa 1990-luvulla. Heidät pysäytettiin silloin,
ja nyt heidät pitää pysäyttää uudestaan.
voit pysäyttää vassari äärioikeiston , mutta et äärimmäsiä oikeistolaisia 🙂
Pelkään kaduilla äärioikeistolaisia. Ne ovat täysin arvaamattomia
ja käyttävätkö ne "aineita" ? Ne huristelevat fillarilla puukko kourassa ihmisiä tökkien.
kamoissa ajeleekin pyörällä hyvin ??? kun kohde ei kuollut niin ei ole äärioikeiston tekosia
Jos ei olisivat tulleet tänne ei olis ropl
Paskat ole, kuin vähän olalle taputeltu. Pientä tarkennusta, please.
Minun isoisän isä asui vuoden Saksassa 1936 . Hän oli aina kertonuti ajan olleen riehakasta ja ihmisii hakattiin ja tapettiin rutkasti . Natsit tappoi keitä vaan ja vassarit ja muut tappoi natsei .
2024 olet imbesilli 🤣
Miksi äärioikeistolaista puukottajaa ei ole Oulussa otettu kiinni ?