Liian arka aihe keskustella Mauno Saaresta, joka näitä "naapurin miehiä" puolustellessaan Kremlin sotapolitiikkaa. Suomettumisajat elävät vielä vahvoina Suomi-sivustoilla. Vastaavanlaisia poistoja on ilmennyt useasti, joissa on kritisoitu älyllisen terävästi naapurin harjoittamaa hyökkäyssotaa.
Vastaukset 29
- Anonyymi00001
Älyäisi ny pysyy Suomessa eikä lähtee bussimatkalle venakkonaisten luo . Putin pistäis ne heti vankilaan .
- Anonyymi00002
Eikai Putin vanhuksii vankilaan laita .
- Anonyymi00003
Hyvistä naapuruussuhteista keskustelua eivät kaikki suvaitse.
Siitä oli kysymys.
Suomen kaltaisen postimerkin ryttyily suurvaltanaapurille, ei voi tuottaa muuta kuin erittäin suuria ikävyyksiä.
Kuka määrittelee Suomen politiikan, tärkeä kysymys?- Anonyymi00004
Suomen eduskunta ja hallitus.
Siihen ei kreml-mielinen naapuriseura, eikä ulkoparlamentaarinen tiltu vaikuta. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Suomen eduskunta ja hallitus.
Siihen ei kreml-mielinen naapuriseura, eikä ulkoparlamentaarinen tiltu vaikuta.Tuhon tiellä ollaan.
Euroopassa on erittäin harvoja pinta-alaltaan Suomea suurempia maita. Sulla on isot postimerkit!
>Kuka määrittelee Suomen politiikan, tärkeä kysymys?
No kuule, ihan itse sen määrittelemme vapaaehtoisesti solmimiamme kansainvälisiä sopimuksia noudattaen, kuten itsenäiset valtiot yleensäkin.Anonyymi00005 kirjoitti:
Tuhon tiellä ollaan.
Kumma juttu, sillä vanhat Nato-maat ovat olleet jo viime vuosituhannen puolivälistä lähtien maailman halutuimpia asuinpaikkoja. Yksin Länsi-Saksaan tuli venäläisyyden karmealta vaikutusalueelta jotain 15 miljoonaa pakolaista, ja koko venäläisten hallitsema Saksan osa olisi tyhjentynyt ilman Berliinin muuria ja pakolaisten ampumista rajalla – venäläiseen tapaan.
- Anonyymi00019
Anonyymi00005 kirjoitti:
Tuhon tiellä ollaan.
Venäjä on sotaisa fasismidiktatuuri, joka käy imperialistista hyökkäyssotaa Ukrainaa vastaan.
Puolustatko sinä itseäsi ja perhettäsi, jos kotiinne hyökkää rosvojoukko?
Ukrainalaiset puolustautuvat.
Kuka on Mauno Saari? Häh?
Onko se parempi kuin Ano? Häh?- Anonyymi00006
Mitää kyselet, jokaisella on oikeus puhua rauhasta.
Anonyymi00006 kirjoitti:
Mitää kyselet, jokaisella on oikeus puhua rauhasta.
Kysehän on siitä KENEN rauhasta puhutaan!
- Anonyymi00007
törkyturpa kirjoitti:
Kysehän on siitä KENEN rauhasta puhutaan!
Venäläinen rauha=Katyn ja Butša
- Anonyymi00020
Anonyymi00006 kirjoitti:
Mitää kyselet, jokaisella on oikeus puhua rauhasta.
Mauno Saarihan sanoi, ettei tuomitse Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa.
- Anonyymi00008
Rauhasta puhuminenkin on Putinismia, siis voiko enää mennä hullummaksi?
Palstalla ei kyetä keskustelemaankaan rauhasta, saati sitten että pohdittaisiin mahdollisuuksia.
Länsi on vuosia valmistellut sotaa ja nyt näkymä kertoo, että agenda kiihtyy.
Olisikohan siinä syy ja kun iltapaskoja selaa, asia varmistuu.
Että hyvästi maapallo.Kyllä se on, kun "rauhasta" puhuu vannoutunut YYA-pskan aikaan jämähtänyt kommari. ryssän aseethan oli niitä "rauhan aseita", vähän niin kuin ryssän pommit, talvi- ja Jatkosodan aikana olivat "molotohvin leipäkoreja". :-)
Sääli ettet itse pysty näkemään omasta Z-tekstistäsi, että juuri rauhasta ei kenenkään kannata kanssasi keskustella.
- Anonyymi00009
Mauno puhui venäläisestä rauhasta, ja se tarkoittaa alistamista, ja siviilien tuhoa, sekä maiden ryöstämistä. Juuri siitä samasta, kuin terijoen hallitus olisi tullut päättämään Suomen kohtalosta 40-luvulla.
- Anonyymi00010
Hertta Kuusinen kierteli 30-luvulla Helsingin arvoalueilla katsastamassa mitkä kiinteistöt siirtyisivät hänen ja muun puolue-eliitin hallintaan kunhan Puna-Armeija olisi vapauttanut Suomen.
Näissä Saarissa ja Laaksoissa on samaa laskelmoivuutta kauniiden korupuheiden taustalla.- Anonyymi00011
Yritä toipua Neukku-psykoosistasi Nato Tiltu. 😁
Vaikka "jonkunhan ne työt on tehtävä ...", niin olen edelleen sitä mieltä, että Suomen Valkoinen Armeija jätti hommat "vaiheeseen", keväällä 1918.
- Anonyymi00012
Neukkujen haltuunhan jäi valtavasti kiinteistöjä, ja maa-alueita, kun saksalaisomisteinen omaisuus siirtyi Neuvostoliiton haltuun sotien jälkeen. Kävi niinkin, että suomalainen puoliso saattoi omistaa osan, tai jopa puolet omaisuudesta, silti kaikki siirtyi neukkujen hallintaan.
Stalin aloitti sodan, ja Suomi maksoi sotakorvaukset, menetti usean kaupungin, vesivoimalaitokset, teollisuuslaitokset 10 prosenttia maasta..ym. ..sitä samaa yrittää nyt Ukrainassa, ja tätä kannattaa muutamat suomalaiset...käsittämätöntä. - Anonyymi00014
Sinähän sen varmistit paikan päällä, eikö?
- Anonyymi00015
Anonyymi00012 kirjoitti:
Neukkujen haltuunhan jäi valtavasti kiinteistöjä, ja maa-alueita, kun saksalaisomisteinen omaisuus siirtyi Neuvostoliiton haltuun sotien jälkeen. Kävi niinkin, että suomalainen puoliso saattoi omistaa osan, tai jopa puolet omaisuudesta, silti kaikki siirtyi neukkujen hallintaan.
Stalin aloitti sodan, ja Suomi maksoi sotakorvaukset, menetti usean kaupungin, vesivoimalaitokset, teollisuuslaitokset 10 prosenttia maasta..ym. ..sitä samaa yrittää nyt Ukrainassa, ja tätä kannattaa muutamat suomalaiset...käsittämätöntä.Suomen teollisuuden nousu koettiin aikana, jolloin sotakorvaukset maksettiin.
Oli kovaa aikaa, mutta YYA-aika pelasti Suomen talouden ja vähitellen alettiin luomaan hyvivointivaltiota...se kesti kauan.
Mutta nopeasti MAANPETTURIT SEN AJOIVAT ALAS.
Kun mietitään rikosta, on se tajuttoman iso ja laaja. - Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Suomen teollisuuden nousu koettiin aikana, jolloin sotakorvaukset maksettiin.
Oli kovaa aikaa, mutta YYA-aika pelasti Suomen talouden ja vähitellen alettiin luomaan hyvivointivaltiota...se kesti kauan.
Mutta nopeasti MAANPETTURIT SEN AJOIVAT ALAS.
Kun mietitään rikosta, on se tajuttoman iso ja laaja.Muuta vttu sinne Venäjälle sitten.
Anonyymi00014 kirjoitti:
Sinähän sen varmistit paikan päällä, eikö?
Ei normaalin ihmisen tarvitse itse saada satiaisia tietääkseen että ne kihelmöivät. Sinun ilmeisesti kyllä, kun toisten havainnot ei kelpaa.
- Anonyymi00021
Anonyymi00015 kirjoitti:
Suomen teollisuuden nousu koettiin aikana, jolloin sotakorvaukset maksettiin.
Oli kovaa aikaa, mutta YYA-aika pelasti Suomen talouden ja vähitellen alettiin luomaan hyvivointivaltiota...se kesti kauan.
Mutta nopeasti MAANPETTURIT SEN AJOIVAT ALAS.
Kun mietitään rikosta, on se tajuttoman iso ja laaja.Toisen maailmansodan jälkeen kaikkialla demokratioissa koettiin huima elintason nousu, ja teollistuminen. Saksa oli raunioina, mutta käsittämättömän nopeasti siitä nousi.
Kyllä Suomenkin nousu olisi ollut nopeata, ilman yksipuolista Neuvostoliiton kauppaa. Sitoutuminen Neuvostoliittoon haittasi talouselämäämme, ja teollisuuttamme silloin, kun kauppa loppui kuin seinään Neuvostoliiton konkurssissa. Sitä ei kiellä kukaan, että Suomi myös hyötyi niinä vuosikymmeninä kun vaihdannaiskauppaa käytiin. Jossitella voi aina näillä asioilla, mutta todellisuus on, että itäinen naapuri on ollut erittäin epävarma kauppakumppani, joka on herkästi käyttänyt poliittista painostusta, jos asiat eivät sen mielestä ole sujuneet toivotulla tavalla.
- Anonyymi00017
Yksi ainoa moderaattori monista noita poistattelee.
- Anonyymi00018
Mauno Saari sanoo, ettei tuomitse Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa ja otti vieläpä vastaan Venäjän Suomen suurlähettiläältä juuri sen myötämielisyyden vuoksi hänelle myönnetyn mitalin.
Tuo riittää kertomaan millainen ihminen hän on.
https://lapsenmaailma.fi/artikkeli/venajalle-kaapatut-lapset/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom811170- 65903
- 58892
- 202880
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66876Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70745Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal227744Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72722- 42716
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki35708Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S57623Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26588- 42568
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47484- 18478
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169474Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12437Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9414Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32392