Naapuri liittyi Helluntaiseurakuntaan. Pitäisikö juhlia vai itkeä. Toivottavasti ei ala saarnaamaan uskoaan naapureille.
Naapuri liittyi Helluntaiseurakuntaan
Anonyymi-ap
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onhan se USA ssa keksitty 1800 luvun lopulla . No tosin USA ssa on noin 200 erilaista kirkkokuntaa niin et voi siel olla parempiakin .
USA on ollut luomisesta asti olemassa.
Intiaanit sinne vain tippui taivaasta elämään omaa elämäänsä siellä kunnes sivistys saapui sinne, toi orjia afrikasta ja alkoi hävittää alkuasukkaita.
Aivan varmaa ei ole menikö kaikki aivan kristillisen rakkauden mukaan, juuri siten kuten sanassa sanotaan kun varmaan moni ei ottanut Raamattua mukaan merimatkalle eikä silloin voinut katsoa netistä mitä siellä Raamatussa lukee ja siten piti ulkomuistista muistella miten orjia kohdellaan sekä mitä tehdään jos kohdataan alkuasukkaita. Siitä ei edes tainnut olla kovin seikkaperäisiä ohjeita.
Itkeä !
Toivottavasti tämä naapuri, seurakunnasta riippumatta pitää Jumalan siunaaman ja pyhittämän sapatin pyhäpäivänä.
1234567---
Että sinne meni. Koki varmaan hengelliseksi kodiksi ja opit upposi. Täytyy udella oliko pakana vai vaihtoiko oppia. Helpompi halvempi tapa olisi kuitenkin käydä kokouksissa vapaamatkustajana koska jossakin vaiheessa sitä kuitenkin alkaa kyseenalaistamaan opin oikeellisuuden ja sitähän ei kukaan tule muuttamaan vaikka kaikki ei ole Rakkauden evankeliumin mukaista.
Hyvä hänelle kuitenkin jos on joku hengellinen koti, sama Jumala mutta eri opit. Toivottavasti ei joudu henkisen painostuksen kohteeksi, ruodussa pysyäkseen. Sellaista kuitenkin tapahtuu, lahkoissa.
Luterilaisuus on hyvä vaikka oppi on mitä on, siellä saa olla rauhassa ja kirkko on hyvä paikka kuunnella Jumalan sanaa. Eikä mitään tyrkytetä saati vaadita kymmenyksiä.
Siellä sopii käydä vaikka ei kuuluisi kirkkoon, samahan se on muillakin mutta liittyessäsi maksat opista. Jotkut jopa terveytensä uhalla.
Toivottavasti pitää sen kiimaisen kojootin sisällä.
Kannattaako puuttua lainkaan naapurin uskon asiaan. Hyvät päivät sanot kuten ennenkin jos näin olet tehnyt ja siinä kaikki.
On vain niin kuin ei olisi kuullut mitään kiimaisen kojootin huutoa.
Kun kojootti kiljalhtelee naapurissa, niin ajattelee vain, että katselee innokkaasti luonto-ohjelmia eikä kun ulkona kohdata katsele naapuria arveluttavasti ja oudoksuen aivan kuin ei voisi mitään järkevää sanaa suustaan päästää.
Suosittelen itkemistä. On turha toivo odottaa, että hän ei alkaisi käännyttää.