Polttoainevero vuodeks nollaan...

Kuka huijasi kansalaisia noilla sanoilla?
49254
28Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 49

Vanhimmat

Persut pettää aina!

10Äänestä
  • AI-yhteenvetoPolttoaineveron laskeminen nollaan vuodeksi ei ole Suomessa tällä hetkellä vireillä, eikä sellaista päätöstä ole tehty. Suomen valtio saa polttoaineveroista (valmisteveroista ja arvonlisäverosta) vuosittain miljardiluokan verotulot, joiden korvaaminen muilla tuloilla olisi valtiontaloudelle erittäin vaikeaa.Sen sijaan hallitus on tehnyt päätöksiä polttoaineveron maltillisesta keventämisestä vuosina 2024–2027 ostovoiman parantamiseksi.Jos polttoainevero (valmistevero) kuitenkin teoreettisesti pudotettaisiin vuodeksi nollaan, sillä olisi seuraavanlaisia suoria vaikutuksia:Vaikutukset litrahintoihin pumpullaPolttoaineen hinnasta noin puolet on veroja. Jos pelkkä polttoaineen valmistevero poistettaisiin, hinnat laskisivat huomattavasti, sillä arvonlisäveroa (25,5 %) maksetaan myös valmisteveron osuudesta.Bensiini: Litrahinta putoaisi arviolta noin 65–75 senttiä.Diesel: Litrahinta putoaisi arviolta noin 50–60 senttiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    AI-yhteenvetoPolttoaineveron laskeminen nollaan vuodeksi ei ole Suomessa tällä hetkellä vireillä, eikä sellaista päätöstä ole tehty. Suomen valtio saa polttoaineveroista (valmisteveroista ja arvonlisäverosta) vuosittain miljardiluokan verotulot, joiden korvaaminen muilla tuloilla olisi valtiontaloudelle erittäin vaikeaa.Sen sijaan hallitus on tehnyt päätöksiä polttoaineveron maltillisesta keventämisestä vuosina 2024–2027 ostovoiman parantamiseksi.Jos polttoainevero (valmistevero) kuitenkin teoreettisesti pudotettaisiin vuodeksi nollaan, sillä olisi seuraavanlaisia suoria vaikutuksia:Vaikutukset litrahintoihin pumpullaPolttoaineen hinnasta noin puolet on veroja. Jos pelkkä polttoaineen valmistevero poistettaisiin, hinnat laskisivat huomattavasti, sillä arvonlisäveroa (25,5 %) maksetaan myös valmisteveron osuudesta.Bensiini: Litrahinta putoaisi arviolta noin 65–75 senttiä.Diesel: Litrahinta putoaisi arviolta noin 50–60 senttiä.

    2030 luvulla noiden hinnat nousee pilviin ja lopulta sakkaa.

    1Äänestä

Tiku tai taku

3Äänestä
  • Kumpi

    1Äänestä

  • No jos Vigelius on tiku, niin Bergbom on sitten se taku...

    Äänestä

En tiedä eikä kiinnosta ny ollaan oltu siinä tilanteessa vuosikymmeniä että jotain veroa pienennetään niin jotain toista veroa pitää suurentaa hienosti äänestetty loistavaan suuntaan ollaan menossa

1Äänestä

TikoTokissa valehteli

1Äänestä
  • Laulun sanat (alku)Mä olen pikku Tiku,mä olen pikku Taku,on työnämme ja huvinammeterhojen vain haku.La la lallati lallati laa,hauska metsässä on asustaa.

    Äänestä

Ettei olis ollut joku siitä yhdestä p-puolueesta.

Äänestä
  • Ni siitä!

    Äänestä

PILLURALLI NOLLAA JA BENSAA SÄÄSTYY.

Äänestä

Eiköhän vassarit ja demarit valita entinen kun ovat niitä köyhiä jotka elää veronmaksajien rahoilla.

Äänestä

Sanna?

Äänestä
  • Sanna 'pensasanna' Antikainen kyllä myös ratsasti pensanhinnalla, mutta ei kai tuollaista luvannut?

    Äänestä

Ei kukaan.

Äänestä
  • Mitä vittua!

    Persuthan on valehdellut

    Äänestä

Kumman vika, sen joka huijaa vai sen joka antaa kerta toisensa jälkeen tulla huijatuksi?

2Äänestä
  • Tosiaan!

    Huijarit pitää vaan kiertää, kaukaa!

    Äänestä

bensan hinta 199,88eur litralle niin ympäristö pelastuu, kissat ja oravat.

arvaa paljonko imaisee bensaa joku dodgen challender r(y 90 litraa sadalle kilometrille.

uudempi joku niin corvette 1987 vie vain noin 30 litaa menovettä eli bensaa sadalle

Äänestä
  • Ja tuollakin perussuomalainen!

    Äänestä

  • Jotta ihan vuodeksi pensavero pois!

    No on niillä vaatimukset...

    3Äänestä

  • No missä lunastetut lupaukset?

    Äänestä

  • Onko idioottimaisempaa kuin tämä, siellä on samantien tankkausrekka tankkaamassa halpaa polttoainetta tankkiin kaikki joilla vähänkin säiliötä tyhjänä tekevät saman joten siinä pitää olla joku roti eli max 90 litraa kuukaudessa !
    Muuten populistisin ehdotus ja tälläisiä räkänokkia joku komppaa, sääli kyllä heikko menestys kuten pisa tutkimus on todistanut, että kansa tyhmenee kun populistit pääsee valtaan!

    Eikä kristillistenkään äänestäminen mikään järki teko ole.

    1Äänestä

Lindman?

Äänestä

Pekka Aittakumpu:

"Ehdotuksena on polttoaineiden valmisteveron poistaminen yhden vuoden määräajaksi, ja lisäksi esitetään, että eduskunta laskee pysyvästi nykyistä polttoaineveroa 50 prosenttia mainitun määräajan jälkeen."

Äänestä
  • Se tais vaan lukea sen eduskunnassa.

    Äänestä

Eduskunnan edustusautot romuttamolle ja väen on siirryttävä puoluevärisiin kuutteihin. Taksikortit pois.

Äänestä

Nehän oli ne perussuomalaiset, suuriosa ehdokkaista

Äänestä

Kyllä pitää poistaa vero kokonaan .

Äänestä
  • Perussuomalaisten piti tehdä se jo tämän hallituksen alkaessa!

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Perussuomalaisten piti tehdä se jo tämän hallituksen alkaessa!

    Nythän ne vois viimeistään tehä sen, ja sitten suureen ääneen huudella kehuskellen, emme valehdelleet sittenkään!

    Äänestä

...vitsi vitsi ... mistä muualta rahat suhteellisesti maailman suurimman hallintohimmelin pyörittämiseen , satojen tuhansien maahantunkijoiden vastikkeettomaan elatukseen ja sen seitsemään ulkomaille menevään avustukseen ja jäsenmaksuun , rikkaita länsimaita kun ollaan ... lisäksi puolustukseen on pakko satsata , ei nimittäin ole lainkaan varmaa että mahdollisen vallanvaihdon jälkeen kaikille entisille kihoille riittäisi niitä "vihreitä oksia ..."

Äänestä

170 000 jo huomannut

Äänestä

Nuohan on aitoja videoita!!

Äänestä

Näin sellainen oikea kansanpopulistikapitalisti toive ajattelee, se yrittäjä jolla on 20 000 litran tankki odottamassa täyttymistä halvalla dieselillä ,,,eikö niin?

Äänestä

Perussuomalaisethan sen teki!

Kuinka niin?

Äänestä

Perussuomalaisiahan siinä taustalla oli.

Äänestä
  • Tavio!

    Taitaapi perussuomalainen olla.

    Äänestä

Tynkkysen poppoo

Äänestä

Niin!

Kukaanhan ei silleen sinänsä luvannut... vaan kuten aloituksessakin todetaan: Huijasi!

Äänestä
  • Perussuomalaiset huijasivat, mutta eivät oikeasti tehneet sillee vaalilupauksia.

    Äänestä

Kuinka moni perussuomalainen irtisanoutui tuosta pensan hinnan alentamisista?

Äänestä
  • Kaikki perussuomalaiset oli innolla mukana ja vaatimassa kaikkien osallistumista.

    Vai oliko joku perussuomalaisnen, joka irtisanoitui moisesta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuka huijasi kansalaisia noilla sanoilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu