" Slovakian Fico: Eurooppa on lähempänä sotaa kuin koskaan
Slovakian pääministeri Robert Fico on huolissaan Euroopan tilanteesta, joka on hänen mukaansa tuonut sodan lähemmäs kuin koskaan.
Fico kommentoi asiaa torstaina Prešovin kaupungissa opintovuoden alkamisen kunniaksi järjestetyssä tilaisuudessa, kertoo slovakialaismedia Aktuality.
– Tilanne ei koskaan ole ollut yhtä vakava ja jännittynyt kuin nyt, liittyen koko Euroopan laajuisen konfliktin mahdollisuuteen.
Fico sanoi, ettei hän halua Slovakian olevan osa sotilaallista konfliktia. Hän liitti sanomansa Naton viidenteen artiklaan, jonka mukaan hyökkäys yhtä jäsenmaata kohtaan katsotaan hyökkäykseksi kaikkia kohtaan.
– Kyllä, olemme osa Natoa, ja kunnioitan sitä. Pidämme yhteistyötä sekä sitoumusten täyttämistä tärkeänä. Pääministerinä teen kuitenkin kaikkeni varmistaakseni, ettei Slovakia joudu koskaan mukaan sotilaalliseen konfliktiin, Fico sanoi.
Puheessa Fico ilmoitti myös tulevasta matkasta Ukrainaan, minne hän matkaa yhdessä Puolan pääministeri Donald Tuskin kanssa. Konferenssiin osallistuu myös muita EU-maiden pääministereitä.
Tuskin mukaan Venäjä pyrkii hybridihyökkäyksillään Euroopassa jakamaan Naton jäsenmaita ja viemään uskottavuutta Naton viidenneltä artiklalta.
Slovakian pääministeri Robert Fico. EPA/AOP
Fico on pitänyt yllä lämpimiä välejä Venäjälle, ja hänet on tunnettu EU:n Venäjä-mielisimpänä johtajana. Hänen retoriikkansa kuitenkin muuttui sen jälkeen, kun Viktor Orbán hävisi vaalit Unkarissa. Keväällä Fico antoi muun muassa Ukrainan EU-jäsenyyttä tukevan lausunnon."
Kosto tulossa homostelusta ja sen syntihyväksynnästä
Anonyymi-ap
4
<50
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Miten seksuaalivähemmistöt liittyvät kirjoituksesi?
- Anonyymi00003
Ei Jumala sen vuoksi ketään laita pilttouuneihin, että on homo.
Joku muu vakavampi syy täytyy olla.
Ja sota pikkujuttu.
Kiva vain laskea kuolleita.
- Anonyymi00002
Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien rikollista hyökkäyssotaa käynyt Venäjän fasismidiktatuuri on se suuri uhkatekijä Euroopan Unionin jäsenmaille ja muille eurooppalaisille maille.
- Anonyymi00004
Ei Venäjällä riitä moottoripyörät hyökätä Eurooppaan.
Tankit loppuneet ajat sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212064Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko71970- 129907
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94607Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan90563- 12557
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11543- 65541
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.38505Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 112458
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412