Riikka itse ilmoitti, ettei Marin ottanutkaan niin paljoa velkaa

Anonyymi-ap

Koska pandemiavelan takaisinmaksua ei ole vielä aloitettu, niin EU-laina on laskennallista velkaa ja takauksia.
Aiemmin tuli jo ilmi, että 2022 valtiovarainministeriön virkamies muutti valtionvelan summaa lisäämällä siihen valtion takaamat asuntolainat. Se nosti velan määrää 15 miljardia.
Joten loppujen lopuksi Marinin hallitus ei ottanutkaan lainaa kuin kaksikymmentä miljardia. Vaikka nykyinen oikeistohallitus muistuttaa joka käänteessä, että maksamme edellisen hallituksen velkaa.

Nyt meni pohja pois koko Orpo-Purra hallituksen velanottoon mukamas Marinin hallituksen velkojen maksuihin. Itse tämä oikeistohallitus on ottanut velkaa jo yli 30 miljardia, ja lisää otetaan.

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Riikan putiikki (VVM) junaili valtiolle hieman ylimääräistä maksettavaa.

      Vaihtaa Marinin hallituksen halpakorkoiset, jopa miinuskorkoiset, valtionlainat vaihtuvakorkoisiin, missä oli järki, kahvitauolla ??? !!!!!

      https://www.hs.fi/visio/art-2000009911214.html

      • Anonyymi00002

        Riikka ja Petteri tekivät pankeille tilipäivän.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Riikka ja Petteri tekivät pankeille tilipäivän.

        Petteri Orpon hallitus ottaa vaalikaudellaan nimellisesti enemmän velkaa kuin edelliset hallitukset, vaikka se on tehnyt merkittäviä leikkauksia julkisiin menoihin.

        Velan määrä: Suomen valtionvelka ylitti 188 miljardia euroa vuoden 2025 lopussa ja kasvaa edelleen.

        Alijäämät: Hallituksen arvioidaan tekevän alijäämiä yhteensä yli 50 miljardin euron edestä neljän vuoden aikana.

        Lainanottovaltuus: Hallitus on esittänyt lainanottovaltuuden nostamista jopa 65 miljardilla eurolla, koska velka lähestyy vanhaa ylärajaa.

        Kasvun syyt: Velkaantumista ajaa heikko talouskasvu, korkeat korkokustannukset sekä isot takausvastuut.


    • Anonyymi00006

      ja kenelle Orpo ja Purra ovat velkaa jakaneet?

    • Anonyymi00007

      se meni niin että 0% velkaa otettiin maailmalta paljon ja sitten tuli stoppi ja mitäs nyt korona 🤣 ja taas velkaa , sitten taa sstoppi mitäs nyt ukrainan sota 🤣🤣🤣

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1320
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe