Luonto helvettiin

Dataa napaan ja sitä rataa.
Suomen luontorakas kansa taputtaa pieniä karvaisia käsiään, kun saamme vihdoin sivistyksen, kun ötököiden asuttamat metsät korvataan kiinalaisilla hallintopalatseilla ja muilla kansainvälisillä ihmeillä.
Kehityksen huippueläin sapiens saa lentävän lähdön rakentaessaan aille kodit tiktok aivoillaan.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Saisinko avauksen suomeksi?
persu ?!
"Dataa napaan ja sitä rataa.
Suomen luontorakas kansa taputtaa pieniä karvaisia käsiään,"
"

Kirjoita niin että työssäkäyväkin tajuaa

Äänestä

Tekoäly suomensi avauksen
VITUNÄÄLIÖ PERSU!!!!!!!!!!!!!


Totta kai! Autan mielelläni tekstin tiivistämisessä ja selventämisessä ilman ironisia tai sarkastisia sanontoja.

Tässä on tekstin asiasisältö tiivistettynä suomeksi:

Teollinen ja digitaalinen muutos: Suomessa korvataan metsiä ja luontoalueita uusilla kansainvälisillä rakennuksilla, kuten palvelinkeskuksilla ja yritystiloilla.

Kritiikki kehitystä kohtaan: Kehitys ja digitalisaatio etenevät nopeasti, mutta sitä kritisoidaan siitä, että se tapahtuu luonnon kustannuksella ja keskittyy viihteeseen tai somen käyttöön.

Haluatko, että muotoilen tekstistä vielä toisenlaisen version?

Äänestä

muutaman miljardin vuoden kuluttua tää koko planeetta kaasuuntuu ja katoa pölynä avaruuteen, älä siis ota kaikkea liian vakavasti.

Ota rennosti.

Äänestä

EI helvetti, demari teki *"töitä" yllä

(tai *tekoäly sen puolesta)

Äänestä

Tekoäly ymmärtää aloituksen sanoman erittäin hyvin ja tunnustaa myös faktat. Katsokaa tämän(kin) keskustelualustan kommentteja ja päätelkää missä jamassa ihmisen kehitys on ja miettikää miten paisuva data vaikuttaa asiaan.

Äänestä

Planeettamme on liian nopeasti ja väärään suuntaan kehittyneen apinan käsissä, mutta kaikki kestää aikansa. Loppu häämöttää.

Äänestä

ihminen sössii asiat mut maapallo jatkaa ja universumi
jos oot fiksu, jäät yksin
tää on yks tiktok kaikki

Äänestä

Suurin osa ihmisistä haluaa lisää jotakin jota ei tarvitse. Datamaailma tyhmentää, joten se se vasta herkkua on ja ympäristötuho se oikein kruunaa kaiken.

Äänestä

Koyaanisqatsi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Dataa napaan ja sitä rataa.
Suomen luontorakas kansa taputtaa pieniä karvaisia käsiään, kun saamme vihdoin sivistyksen, kun ötököiden asuttamat metsät korvataan kiinalaisilla hallintopalatseilla ja muilla kansainvälisillä ihmeillä.
Kehityksen huippueläin sapiens saa lentävän lähdön rakentaessaan aille kodit tiktok aivoillaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu