Kyllä YK:N ja ihmisoikeuksien pitäisi olla mahdollista tuomita valtiot ja valtioterrori.
Mutta tietysti kun länsimaiden, kuten myös suomen ja muun euroopan fasistit ja totalitaariset diktaattorit ja valtioterroristit korostavat ja itse määrittävät demokraattisuutensa ja oikeudenmukaisuutensa ja korruptionsa vähäisyyden ja vieläpä hyvinvointivaltionkin, ja niin edelleen, ja sitten myös korostavat tavallisten kansalaisten rikoksia, ja tavallisia kansalaisia ihmisoikeuksien rikkojina, niin tietenkin ihmisoikeuksien merkitys pienenee tavallisten lakien ja rikoslain tasolle ja huomio suuntautuu ja korostuu vain tavallisten kansalaisten tekemiin rikoksiin ja valtion fasismi ja terrorismi jää ihmisoikeuksienkin huomiossa taka-alalle ja vähemmälle merkitykselle, ja mikä pahinta, ehkä juuri siksi jää tuomitsemattakin.
valtijon TERRORI
2
<50
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmistyi Iltalehden haastatteleman Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaisen Zinaidan mielipiteistä.
IL haastatteli Zinaidaa sunnuntaina Venäjän suurlähetystön edessä, jossa hän oli käynyt äänestämässä maan duumanvaaleissa.
Lue myös
”Rakastan Putinia” – Zinaida antoi äänensä Venäjän presidentille: Pysyy Suomessa etuuksien vuoksi
Zinaida kertoi rakastavansa Vladimir Putinia, äänestävänsä hänen puoluettaan ja haaveilevansa muutosta Pietariin. Muuttohaaveiden esteenä on kuitenkin se, ettei hän saa olla Suomesta poissa yli kuutta kuukautta kerrallaan tai hän menettäisi sosiaaliturvansa.
– Tapaus osoittaa hyvin konkreettisesti, että kaksoiskansalaisen Suomen passi ei automaattisesti tarkoita sitä, etteikö ihmisellä voisi olla vahvoja poliittisia tai muita sidoksia toiseen valtioon. Juuri tämän takia kaksoiskansalaisuuteen liittyviä kysymyksiä ei pidä ylimmän valtiojohdon kohdalla vähätellä, Antikainen sanoo tiedotteessaan.
Antikainen ja perussuomalaisten kansanedustajakollega Mauri Peltokangas kertovat jättäneensä toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on pelkästään Suomen kansalaisuus. Nykyinen perustuslaki edellyttää ministeriltä kaksoiskansalaisuutta mutta jättää oven auki samanaikaiselle toisen valtion kansalaisuudelle.
– On pelottavaa ajatella, että haastateltu Zinaida voisi lain mukaan olla Suomessa puolustusministeri. Ministerit käsittelevät Suomen kaikkein arkaluonteisimpia turvallisuuskysymyksiä. Tämän esimerkin edessä on selvää, että vaatimuksen on oltava yksiselitteinen: Suomen ministeri on oltava vain Suomen kansalainen, Antikainen sanoo.
– Tapaus osoittaa myös omalta osaltaan, miksi perussuomalaisten aikaansaamat kiristykset maahanmuuttoon olivat tarpeen ja miksi me yhä tarvitsemme lisää perussuomalaisten ajamia kiristyksiä maahanmuuttoon. Zinaidan kaltaisilta pitäisi voida ottaa kansalaisuus pois ja heidät pitäisi karkottaa takaisin kotimaahansa.- Anonyymi00002
Pois vaan maasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2061242- 82788
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48722Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va210715Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47641Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan52639- 81601
- 24575
- 106560
- 39559
- 46550
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja292538Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko54528Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.42521Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27513Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74511Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47504Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt33489Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91466