Jumala loi ensitöikseen pojan(Jeesuksen)
Jumala siirsi hänet maan päälle 33 v ajaksi
Taivaaseen hän nousi takaisin 33 v jälkeen takaisin isänsä (Jumalan) tykö, istuu nyt Jumalan oikealla puolella!!
Jeesus ei voi olla jumala, jota täällä on väitetty lähes 30 v ajan!!!!
Jumala siirsi hänet maan päälle 33 v ajaksi
Taivaaseen hän nousi takaisin 33 v jälkeen takaisin isänsä (Jumalan) tykö, istuu nyt Jumalan oikealla puolella!!
Jeesus ei voi olla jumala, jota täällä on väitetty lähes 30 v ajan!!!!
Vastaukset 70
Vanhimmat
Älä mussuta. Sananlaskujen jumala loi ensi töikseen viisauden, joka on naispuolinen. Joten jos Jeesus oli Viisaus ennen maan päälle tuloaan, hän on jumalan tytär.
Ja siis näkeehän tuon nyt muustakin Jeesuksen toiminnasta:
Odotettiin voittoisaa kuningasta, joka lyö viholliset ja tuo rauhan ja mitä saatiin? Sairaiden parannusta, nälkäisten ruokkimista, vaeltelua ja paasausta. Ja lopulta päätyi valitusten kera teloitettavaksi. Paljon puhetta, vähän villoja. Naisten juttuja tuo kaikki. Niin ja vielä toteutumaton paluulupauskin, unohti varmaan koko jutun.
No hyvä on, tuo on pelkkä myytti.
Mutta Viisaus on kyllä naispuolinen.
Soopaa!
siis mikä tuossa on soopaa?
Mutta, kuka oli Jumalan eno?!
Anonyymi-ap 2026-09-22 11:37:59
"Jeesus oli jo olemassa, ennen maan päälle tuloaan Jeesus ei voi olla jumala"
-Olemme siinä asiassa Raamatun armoilla, paitsi jt, joka on vartiotornin armoilla. Jos tarkoituksella kirjoitit Jumalan pienellä alkukirjaimella, epäjumalaksi, niin matkit vartiotornin Raamatun väärennöstä UM, jossa Joh. 1:1 on väärennetty pienelle alkukirjaimelle, "Sana oli Jumala" on oikea Joh. 1:1.
Hepr. 1:8 mutta Pojasta: "Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti,
Tämän on vartiotorniseura väärentänyt muotoon:
" Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka"
-Se on "UM" vartiotorniseuralta. Siinä Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.
Vartiotorni sanoo Jeesuksen enkeli Mikaeliksi. Niin ei ole, koska
Hepr. 1:6 Ja siitä, kun hän jälleen tuo esikoisensa maailmaan, hän sanoo: "Ja kumartakoot häntä kaikki Jumalan enkelit".
-Elikkä myös Mikael kumartaa Jeesusta.
Jeesus on ylienkeli
Noin siis vartiotorniuskonto eroaa täysin Raamatusta, Raamatun sanomasta.
Ja kannattajakunta hyvksyy vaieten väärennykset uskontokuntansa perustana.
Hallintoelin saattaa muuttaa tuonkin opin aivan milloin tahtoo.
Hallintoelin voi tehdä mitä tahansa. Hallintoelin on jumala.
JT ovat tarkkoja Raamatun tulkkinnoissaan, muista enää ole siihen eksytyksen vuoksi.
Enemmän uskotaan ihmisteorioihin!
Miten Jeesus siirrettiin maan päälle? Jos Jeesus (Poika) oli mahtava taivaallinen olento, miten hänet voitiin "siirtää" solumöykkyyn Marian kohdussa? Ovatko todistajat miettineet mitä tuo edes tarkoittaa.
Jeesus oli kyllä nainen.
Vaikka niin, mutta tuo ei ainakaan helpota siirtämistä.
Niin. Millainen Viisaus oli DNA:ltaan? Samanlainen kuin enkelit, jotka kykenivät lisääntymään ihmisten kanssa? Silloin hänen x-kromosominsa kaiketi olisi pitänyt siirtää ja jostain kehittää Y-kromosomi, tai sitten jostain muusta syystä XX olisi kehittnyt mieheksi.
Jos taas kyse olisi muukalais-DNA:sta, juttu olisi kokonaan toinen.
Mitä itse ajattelet?
En usko, että viisaus mahtuisi DNA:han, vaikka miten koodattaisiin. On aika epäuskottava ajatus, uskontojenkin mittapuulla, että taivaallinen voima siirrettäisiin solumöykkyyn.
Eli jos näin kuitenkin tehtäisiin, niin sinun versiossasi kyse oli "itsensä alentaneesta" Jeesuksesta?
Tehtäisiin niin tai näin, koodattaisiin, niin tarkoittaisiko se itse asiassa jonkinlaisen ihmiskloonin tekemistä? Alkuperäinen jäisi itse alkuperäiseen paikkaansa?
Kun joku puhui siitä, mitä tämä yleensä tarkoittaa, niin mitä se tarkoittaisi?
Todistajuudessa asia opetetaan näin: "Marian raskauden sai aikaan pyhä henki, toiminnassa oleva Jumalan voima (Matteus 1:18). Marialle sanottiin: ”Pyhää henkeä tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima peittää sinut varjoonsa. Siksi myös sitä, mikä syntyy, kutsutaan pyhäksi, Jumalan Pojaksi.”b (Luukas 1:35.) Jumala siirsi ihmeen välityksellä Poikansa elämän Marian kohtuun ja sai siten aikaan lapsen sikiämisen." (jw.org - Kysymyksiä ja vastauksia Raamatusta s. 153)
Tätä ei kuitenkaan selitetä syvällisemmin, mitä se tarkoittaa. Voihan sitä yrittää miettiä.
Jos taivaallisen olennon persoonallisuus, muistot ym. siirrettäisiin ihmiseen siinä määrin kuin biologisesti esim. aivokapasiteetin puolesta mahdollista, ja tuo ihminen kokisi periaatteessa olevansa sama persoona kuin taivaassa, silloin kai voitaisiin juuri ja juuri puhua ainakin hänen persoonallisuutensa siirtämisestä. Alkuperäinen taivaallinen olento pitäisi samalla hävittää, muutenhan kyse olisi kopioista.
Mutta elämän siirtäminen? Jos taivaallinen olento hävitetään olemasta, ja samaan aikaa naisen kohdussa oleva munasolu hedelmöitetään taikakeinolla, niin millä logiikalla voidaan väittää, että olennon elämä olisi "siirretty" tuohon munasoluun ja siitä edelleen kehittyvään solumöykkyyn ja sittemmin ihmiseen? Itse näkisin tuon niin, että siinä ei ole siirretty yhtikäs mitään, vaan hävitetty taivaallinen olento ja aikaansaatu hedelmöittynyt munasolu.
Tuossa pitäisi siis pakata siirtää miljardien vuosien ajalta dataa, kun Viisaus pitäisi saada ihmiseksi. Tuloksena voisi olla jonkinlainen kevytliittymä, jossa Jeesus voisi tietää jotain menneestä, muttei läheskään kaikkea. Alkuperäinen olento pitäisi säilöä jossain ja siitä pitäisi tietysti ottaa varmuuskopio ja tehdo restore point, siltä varalta että ihmisversio kupsahtaa. Muutenhan kyse olisi kopiosta tai kloonista.
Kaiken lisäksi perimää pitäisi muokata, koska y-kromosomi puuttuu. Ja olisiko kyseessä kuitenkaan sama persoona, jollei sillä ollut alun perin ihmisen dna:ta?
" hävitetty taivaallinen olento ja aikaansaatu hedelmöittynyt munasolu."
Näinkin.
No samalla voi kysyä miten Sana tuli lihaksi? Miten se on eri asia?
Todella hyviä kysymyksiä.
Ei mitenkään, Viisaudesta (feminiini) tuli Logos (maskuliini).
Googlen kielimalli:
Viittaa filosofiseen ja teologiseen kehitykseen, jossa antiikin kreikkalainen filosofia ja juutalais-kristillinen perinne kohtasivat.
Viisaus (Sofia): Vanhassa testamentissa ja juutalaisessa kirjallisuudessa "Viisaus" (Khokhma, kreikaksi Sophia) esitetään usein persoonallisena voimana, joka oli olemassa jo ennen maailman luomista ja oli mukana luomistyössä (esim. Sananlaskujen luku 8).
Logos: Kreikkalaisessa filosofiassa (erityisesti herakleitoslaisilla ja stoalaisilla) Logos tarkoitti maailmanjärkeä, kosmista lakia ja järkiperäistä periaatetta, joka pitää maailmankaikkeuden järjestyksessä.
Kohtaaminen: Kun varhaiset kristilliset ajattelijat ja hellenistiset juutalaiset (kuten Filon Aleksandrialainen) yhdistivät nämä kaksi konseptia, he alkoivat käyttää Logos-termiä kuvaamaan Jumalan luovaa viisautta ja sanaa
Tämä huipentuu Johanneksen evankeliumin alussa: "Alussa oli Sana [Logos]...", jossa tämä kosminen viisaus ja järki ruumiillistuu Jeesuksessa Kristuksessa. Viisaudesta, joka oli aiemmin nähty Jumalan ominaisuutena tai lakina, tuli kristillisessä teologiassa elävä henkilö, Logos.
Siemenen muodossa suoraan Marian kohtuun! onka tietää vain Jumala!!!!
Lääkkeet hörhö heti!
Miten sinä olet tullut lihaksi!
Jonka...
Et tunne Jehovan todistajien oppia etkä mitään muutakaan. Tietämättömyyden suomalla varmuudella kannattaakin tarjoilla muille lääkkeitä.
Nyt tunnet:
Ei ole kolminaisuusoppia
Ei ole sielun kuolemattomuusoppia
Jumala on yksi
Nuo ovat sinun näkemyksiäsi. Kyllä ihmisillä kaikenlaisia varmoja mielipiteitä on. Ne kestävät parhaiten aikaa, kun ei niitä tarkastele kunnolla.
Minä en tietääkseni ollut taivaassa ennen ihmiseksi tuloa? Toki oppi se on sekin, muistaakseni mormoneiden.
Kysymys kromosomeista ja DNA:sta on aiheeton, koska Raamatun jumala hoitaa kaiken taikomalla. Hänen ei tarvitse tietää, eikä Raamatun mukaan tiedäkään mistään mitään. Sen kun taikoo vaan.
No niinhän raamatussa tosiaan lukee: Tulkoon valkeus, ja valkeus tuli. Ei siinä muuta tarvittu.
Raamatussa muitakin erikoisefekteillä tehtyjä juttuja, kuten meren halkaiseminen.
Kyllä Jeesus voi olla tyttökin. Mikään ei kiellä sitä.
Kuudentena päivänä aamulla yoihwah-setä keksi Peräilman ja iltapäivällä asensi Peräilmaelimet 1.0 Adamin pyllyyn paratiisin lepikossa pyhän hengen näyttäessä fikkarilla valoa, jotta asennus menisi kerralla oikein. Ja menihän se, ja Adam tuli lähes hulluksi ilosta ensimmäisen Peräilman siunaantuessa. Ja heti seuraavana päivänä tuli Eevakin vaatimaan Peräilmaelimiä. Ja yoihwah-setä asensi ensimmäiselle naiselle kehittyneemmät Peräilmaelimet 2.0 kuin Aadamille.
Joudut vielä suljetulle osastolle!
Tuttu paikka. Olen käynyt siellä usein. Katsos me demonit riivaamme siellä olevia jt ihan virkamme puolesta. Ja sepä onkin varsin hauskaa hommaa. Kerrankin eräs jt luuli minua tase russeliksi. Tuli -jos mahdollista- entistä hullummaksi ilosta, ja oli köysissä puoli vuotta.
Mitä sitte Jehova.
Kuha on jehova.🐟
Jumalan nmi
Miksi trollaat joka ketjussa, kun et edes usko Jumalaan?
Oli siinnä Maria-paralla teinityttönä punnertamista kun synnytti aikuisen.
Onneksi oli reilusti väljennetty jo.
Miksei niitä lääkkeitä voi ottaa ajallaan????
Sanoppa muuta. On se vaikeaa keskustella asiallisesti.
Hömpöti pömpöti himpeli hömpeli hörhön höö.🎃
Raamatun pariin. Loppuu huuhaat
Miksi Jumala vaan pannut jotain mimmiä paksuksi? Miten lapsi luodaan jos ei perinteisellä siittämällä tai keinohedelmöityksellä?
Taivaassa ei naida!
Tsot tsot. Onkohan iss:llä naitu?
Koska Jumala on Henki ja ihminen on lihallinen. Eivät ne voi mitenkään yhtyä. Enkelit ja ihmiset kun yhtyivät, oli tuloksena jättiläiset.
Jumala laittoi siemen(siittiön) Marian kohtuun, josta Jeesus sikisi ihan sen tavallisen 9kk. Eli oli täysin ihminen.
Eli jumala teki aviorikoksen.
Juuri näin!
Miksi jumlan piti tehdä aviorikos? Oliko ihmisten tekotaito unohtunut aadamin ja eevan jälkeen?
Kihlattuun naiseen ei ollut lupa kajota. Miksei Jumala luonut Jeesusta samoin kuin Aadamia? Sama lopputulos paljon helpommalla ja moraalisesti oikeammalla tavalla.
Vielä vaikuttavampaa olisi ollut, jos Jeesus olisi pöllähtänyt pilvessä kuten hänen väitetään täältä lähteneenkin!
Kyllä Jumalalla oli pakko olla mulkku ja pallit!
Rutherford keksi jt-uskonnon.
Se tuli 6000 v sitten
Jehovantodistajuuden keksimisestä ei ole kuin noin sata vuotta.
Ei ole mitään epäselvyyttä etteikö Jeesus ole kolmiyhteisen Jumalan yksi persoona. Elohim. Muuten meidän kenenkään syntejä ei ole sovitettu eikä ylösnousemusta ole. Lopettakaa tuohon järjestöön uskominen.
Eeh, eihän tuossa muuta olekaan kuin epäselvyyksiä.
Miksi Jeesus sitten korotettiin Herraksi vasta ylösnousemisensa jälkeen?
Herra se on herrallakin.
Mutta kuka olikaan Jumalan isä!
"Jeesus oli jo olemassa, ennen maan päälle tuloaan Jeesus ei voi olla jumala"
-Olemme siinä asiassa Raamatun armoilla, paitsi jt, joka on vartiotornin armoilla. Jos tarkoituksella kirjoitit Jumalan pienellä alkukirjaimella, epäjumalaksi, niin matkit vartiotornin Raamatun väärennöstä UM, jossa Joh. 1:1 on väärennetty pienelle alkukirjaimelle, "Sana oli Jumala" on oikea Joh. 1:1.
Hepr. 1:8 mutta Pojasta: "Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti,
Tämän on vartiotorniseura väärentänyt muotoon:
" Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka"
-Se on "UM" vartiotorniseuralta. Siinä Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.
Vartiotorni sanoo Jeesuksen enkeli Mikaeliksi. Niin ei ole, koska
Hepr. 1:6 Ja siitä, kun hän jälleen tuo esikoisensa maailmaan, hän sanoo: "Ja kumartakoot häntä kaikki Jumalan enkelit".
-Elikkä myös Mikael kumartaa Jeesusta.
Oliko Sanalla hahmoa vai millainen hän oli.
kristillisen teologian päävirran mukaan Joh. 1:1:n ”Sana” (Logos) tarkoittaa Jeesusta Kristusta, joka on iankaikkinen Jumala ja tuli ihmiseksi (lihaksi)
Tiedän kyllä, mutta kysyin oliko hänellä hahmoa kun Jumala hänet "synnytti"?
Anonyymi00054 2026-09-26 23:43:29
Miksi Jeesus sitten korotettiin Herraksi vasta ylösnousemisensa jälkeen?
-----
Kävi sovittamassa ihmisen synnit
Niin eli siis SanaJumala joka oli alussa ei ollut Herra. Sai tittelin vasta ihmisenä oltuansa. selvä se.