”SDP ja keskusta löysivät toisensa yrittäjän lompakolta”
Janne Heikkisen mukaan keskustalle yrittäjä kelpaa lähinnä aluepoliittisten temppujen maksajaksi.
Keskustan vaalimainontaa Helsingissä 2025.
Keskuskauppakamarin veropaneelissa SDP ja keskusta löysivät yhteisymmärryksen monista veronkorotuksista.
Tämä osoittaa kokoomuksen kansanedustajan ja verojaoston puheenjohtajan Janne Heikkisen mielestä, miten kauas keskusta on ajautunut yrittäjäjuuriltaan. Keskustalla ja SDP:llä on sama suunta: yrittäjän lompakkoa kohti, Heikkinen katsoo.
Keskustan Markus Lohi ja SDP:n Joona Räsänen ilmoittivat Keskuskauppakamarin Suuren veropäivän paneelissa olevansa valmiita palauttamaan yhteisöveron 20 prosenttiin tilanteessa, jossa Suomen talous on vasta kääntynyt vahvaan kasvuun. Kokoomusjohtoinen hallitus laskee yrittäjien tuloksestaan maksaman veron 20 prosentista 18 prosenttiin vuoden 2027 alusta.
– Yhteisöveroa maksavat Suomessa kymmenet tuhannet pk-yrittäjät, joille tuolla kahden prosenttiyksikön erolla on oikeasti merkitystä. He miettivät, kannattaako toimintaa laajentaa, kannattaako palkata, kannattaako tehdä uusi laitehankinta. Ja mikä on keskustan ja SDP:n viesti: ”Ei kannata. Me otamme teiltä ne ansaitut eurot heti takaisin pois”, Heikkinen toteaa.
Learn more
Hän kiinnittää huomiota keskustan byrokraattiseen tarpeeseen säännellä, mikä yritys saa valtiolta almuja.
– Samalla kun keskusta vastustaa yhteisöveronkevennystä, puheenjohtaja [Antti] Kaikkonen haikailee Viron yhteisöveromallin perään ja edustaja [Mika] Lintilä kaipaa eduskunnassa Business Finlandilta lisää tukia. Keskustalle vaikuttaisi matalan verotuksen sijaan olevan tärkeämpää, että yrittäjien raha kierrätetään valtion laitosten kautta takaisin yrityksille, joita he haluavat olla valitsemassa.
Heikkisen mukaan keskustalle yrittäjä kelpaa lähinnä aluepoliittisten temppujen maksajaksi.
– Keskustan ajatus tuntuu olevan se, että elinvoimaa maakuntiin luodaan sijoittamalla sinne tänne veronmaksajien rahalla palkattuja hallintovirkamiehiä. Kokoomuksen mielestä ainut kestävä tapa pitää koko Suomi asuttuna ja elinvoimaisena on varmistaa, että yrittäminen, työllistäminen ja investoiminen kannattaa joka puolella Suomea. Työhön ja yrittämiseen kannustava verotus on tässä yksi tärkeimmistä keinoista.
Heikkinen pitää SDP:n ja keskustan lähentymistä jatkumona jo pian kaksi vaalikautta kestäneelle läheiselle yhteistyölle, ensin hallituksessa ja nyt oppositiossa.
– Valitettavasti keskusta on niellyt SDP:n verosyötin ja esittää tulevalle vaalikaudelle peräti kolmen miljardin veroraippaa. Säästöjä on vastustettu koko hallituskausi ja nyt ensi kaudella pitäisi korottaa roimasti veroja. Mitä muuta tämä on kuin umpivasemmistolaista politiikkaa? Heikkinen kysyy.
SDP ja keskusta löysivät toisensa yrittäjän lompakolta
Anonyymi-ap
10
<50
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Janne Heikkisen mukaan keskustalle yrittäjä kelpaa lähinnä aluepoliittisten temppujen maksajaksi.
- Anonyymi00002
dfsfd
- Anonyymi00003
gfgd
- Anonyymi00004
gff
- Anonyymi00005
fgfg
- Anonyymi00006
gffg
- Anonyymi00011
Eipä näytä persujen jutut porukkaa kiinnostavan.
- Anonyymi00012
sdsd
- Anonyymi00013
fdfd
- Anonyymi00014
gffg
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4421723Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan951156Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63889Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43793Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49788Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11763- 123763
- 60740
- 39739
- 61707
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o37627- 50626
- 45577
- 34575
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92556
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49547- 51532
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518