päästämällä nassut suomeen ''turmaavaan'' virallinen, ja totuus ''hyökkäämään'' naapuriin.
Suomi aloitti sotansa 1939
Anonyymi-ap
53126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Samojen hullujen päättäjien jälkijunassa menee nykyiset nassu päättäjämme.
Molotov–Ribbentrop-sopimus (1939)Allekirjoituspäivä: 23. elokuuta 1939 Moskovassa.Allekirjoittajat: Saksan ulkoministeri Joachim von Ribbentrop ja Neuvostoliiton ulkoministeri Vjatšeslav Molotov.Salainen lisäpöytäkirja: Sopimukseen kuului salainen osa, joka jakoi Itä-Euroopan maiden kesken etupiireihin.Seuraukset: Puola jaettiin Saksan ja Neuvostoliiton kesken, mikä johti Saksan hyökkäykseen Puolaan ja toisen maailmansodan syttymiseen syyskuussa 1939. Myös Suomi kuuluu salaisen sopimuksen mukaan Neuvostoliiton etupiiriin.Muita historiallisia sopimuksiaBrest-Litovskin rauha (1918): Ensimmäisen maailmansodan aikana solmittu rauha Venäjän neuvostotasavallan ja keskusvaltojen (mukaan lukien Saksan) välillä.Rapallon sopimus (1922): Saksan ja Neuvostoliiton välinen sopimus, jossa maat palauttivat diplomaattisuhteet ja luopuivat taloudellisista vaateista.
Saksa kusetti kaikkia...
Tässä ovat keskeiset asiat, joita aiheesta usein tarkoitetaan:Ei virallista liittosopimusta: Suomi halusi pitää erillissotapolitiikkaa eli käydä sotaa omista lähtökohdistaan Neuvostoliittoa vastaan ilman muodollista liittolaissopimusta Saksan kanssa. Mannerheim ja muu Suomen poliittinen johto torjuivat Saksan yritykset sitoa Suomi tiukemmin Saksan sotapyrkimyksiin.Hitlerin vierailu Mannerheimin 75-vuotispäivillä 1942: Hitler saapui yllättäen Imatralle onnittelemaan Mannerheimia kesäkuussa 1942. Tämän vierailun aikana käytiin poliittisia ja sotilaallisia keskusteluja, joista on olemassa myös harvinainen salaa tehty äänite, mutta mitään varsinaista sitovaa sopimusta ei siellä allekirjoitettu.Ryti–Ribbentrop-sopimus (kesäkuu 1944): Jos haet varsinaista valtioiden välistä sitoumusta, kyseessä on presidentti Risto Rytmin Saksan ulkoministeri Joachim von Ribbentropin kanssa kesällä 1944 tekemä sopimus. Ryti antoi siinä henkilökohtaisen sitoumuksen, että Suomi ei tee erillisrauhaa ilman Saksan suostumusta, jotta Suomi saisi Saksasta kaivattua aseapua (kuten panssarikauhuja ja viljaa) torjuakseen Puna-armeijan suurhyökkäyksen. Mannerheim ei kuitenkaan allekirjoittanut tätä sopimusta, vaikka sotilaallinen tuki oli armeijalle elintärkeä. Syksyllä 1944 Suomi katsoi sopimuksen rauenneeksi Rytmin erottua ja solmi erillisrauhan Neuvostoliiton kanssa.
Tärkeimmät sopimuksetTarton rauhansopimus (1920):Solmittiin Suomen ja Neuvosto-Venäjän välille.Määritteli Suomen itärajan ja vahvisti Suomen itsenäisyyden.Suomi sai Petsamon alueen.Moskovan rauhansopimus (1940):Allekirjoitettiin 12. maaliskuuta 1940 ja se päätti 105 päivää kestäneen talvisodan.Suomi luovutti Karjalankannaksen, Laatokan Karjalan, Suomenlahden saaria ja Sallan alueet.Hankoniemi vuokrattiin tukikohdaksi.Moskovan välirauha (1944):Allekirjoitettiin 19. syyskuuta 1944 ja se päätti jatkosodan.Suomi menetti uudelleen Karjalan sekä Petsamon, ja Porkkala vuokrattiin tukikohdaksi.Suomelle määrättiin raskaat 300 miljoonan dollarin sotakorvaukset.Pariisin rauhansopimus (1947):Lopullinen toisen maailmansodan rauhansopimus, joka vahvisti vuoden 1944 alueluovutukset ja sotakorvaukset viralliseksi.
Suomi sai sitä mitä tilas...
.. vai tilas .. saisivat tosiaankin lukea asioista , ottaa selvää "aikuisten oikeasti" kuinka se oikein menikään , kuka teki mitäkin ..
Hauskasti tä suomisuoli vääntää kirjoituksia.
Voi jessus Igor Pietarista sun mokelluksias 🤣
Igorin patukka on sinulla perseessä.
Vuonna 1939 Suomen ja natsi-Saksan suhteet olivat etäiset ja viileät, sillä Adolf Hitlerin johtama natsi-Saksa hylkäsi Suomen suurvaltapoliittisten etujensa vuoksi. Toisin kuin usein luullaan, Suomi ei ollut vuonna 1939 natsien liittolainen, vaan natsi-Saksa antoi Suomen Neuvostoliiton etupiiriin.Suomen ja natsi-Saksan tilanne vuonna 1939 tiivistyy kolmeen pääkohtaan:1. Suomi kieltäytyi Saksan sopimuksestaKeväällä 1939 natsi-Saksa tarjosi Suomelle, Ruotsille ja Norjalle hyökkäämättömyyssopimusta. Suomi kieltäytyi tarjouksesta korostaakseen pohjoismaista puolueettomuuttaan ja itsenäisyyttään. Tämä ärsytti Hitlerin hallintoa, joka piti Suomen linjaa natsivastaisena.2. Molotov–Ribbentrop-paktin salainen pöytäkirjaNatsi-Saksa ja Neuvostoliitto solmivat 23. elokuuta 1939 keskinäisen hyökkäämättömyyssopimuksen eli Molotov–Ribbentrop-paktin. Sopimuksen salaisessa lisäpöytäkirjassa suurvallat jakoivat Itä-Euroopan etupiireihin: Saksa jätti Suomen Neuvostoliiton etupiiriin. Sopimus antoi Josif Stalinille vapaat kädet painostaa Suomea ja myöhemmin hyökätä maahan.3. Natsi-Saksan kylmyys talvisodassaKun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen 30. marraskuuta 1939 aloittaen talvisodan, natsi-Saksa noudatti tarkasti sopimustaan Neuvostoliiton kanssa:Saksa kieltäytyi auttamasta Suomea ja esti muiden maiden (kuten Italian) asetoimitusten kuljetukset Suomeen oman alueensa läpi.Saksan virallinen propaganda ja lehdistö myötäilivät Neuvostoliiton näkemyksiä sodasta.Miten tilanne muuttui myöhemmin?Vuoden 1939 asetelma muuttui vasta kesällä 1940 talvisodan päättymisen jälkeen. Saksa alkoi valmistella hyökkäystä Neuvostoliittoon (operaatio Barbarossa) ja alkoi nähdä Suomen strategisesti tärkeänä kumppanina. Tämän seurauksena Suomi ja natsi-Saksa lähentyivät sotilaallisesti, mikä johti maiden aseveljeyteen Jatkosodassa vuosina 1941–1944.
Saksa vaan kusetti Marskia.
Tyhmänä naurat kakelle mitä luet, hulluus! ;D
Vuodesta 1999 eteenpäin ex-kommunistidiktatuuri loi nahkansa valtakunnan führer Putlerin johdolla ja muuttui nopsaan puhdasoppiseksi imperialistiseksi natsivaltioksi.
Natsidiktatuurin hakaristi on Z ja Hitlerin ss-väkeä vastaa Putlerin kgb-fsb-hyeenat!
Natsimallinen "salamasota" on kolmen vuorokauden operaatio Barbaariryssä, joka aloitettiin 24.2.2022 ja etenee joka päivä Putlerin suunnitelmien mukaan.
Lueskelepa vähän niitä historiankirjoja.
v. 1939 natsi-Saksa ja Neukkula olivat liitossa, ja molemmat Suomea vastaan.
LUEPPA KUULE IHAN ITTE
Minä oon lukenu vuodesta 1977 sotahistoriaa.
Ja historia kertoo, että kommunistinen NL (Venäjä!!!) ja Natsi-Saksa yhdessä hyökkäsivät Puolaan, jakoivat se sulassa sovussa ja pitivät Puolan Brestissä yhteisen voitonparaatinkin.
Lisäksi historia kertoo, että Stalinin (Venäjän!!!) toimesta NL murhasi yli 12000 puolalaista sivistyneistön edustajaa Katynin metsässä.
Niin se maailma muuttuu, tänään Venäjä on natsivaltio Natsi-Saksan tapaan de facto!
EI. Inte. NO. Njet.
Neuvostiliitolla ja Natsi-Saksalla oli Molotov—Ribbentrob-sopimus (13.081939—22.06.1941). He hyökkäsivät yhdessä Puolaan, ensin Saksa Länsi-Puolaan 1.9.1939, sitten 17.09.1939 Neuvostoliitto Itä-Puolaan, pitäen Brest-Litovskissa yhteisen voitonparaatin, yhteisine natsilipunnostoineen, natsitervehdyksineen ja ohimarsseineen sekä joukon ja johtajien lämminhenkisine seurusteluineen kuin veljet konsanaan.
Brest-Litovsk 22.09.1939
Siellä niin komiasti ryssän upseeritkin natsitervehdyksen tekivät saksalaisille vastinpareilleen.
Stalin ja neuvostoliittolaiset kutsuivat saksalaisupseerien, 6—7 henk. natsiuniformuisen delegaation myös Moskovan paraatiin vapunjuhlintaan. Sopparit oli sovittu... se oli syvää ystävyyden aikaa...
Oi niitä aikoja, oi niitä aikoja...
Stallari
Saksa hyökkäsi Neuvostoliittoon 22. kesäkuuta 1941 osana Operaatio Barbarossaa, jolloin saksalaiset joukot käyttivät Suomen aluetta sotatoimiin ja johtivat hyökkäystä myös Suomen pohjoisosilta käsin.Saksan ja Suomen lähentyminenTalvisodan jälkeen: Suomi menetti alueita Neuvostoliitolle vuonna 1940.Kauttakulkusopimus: Suomi ja Saksa sopivat syksyllä 1940 saksalaisten sotilaiden kauttakulusta Suomen läpi Pohjois-Norjaan.Joukot Suomessa: Suomeen saapui kymmeniä tuhansia saksalaisia sotilaita, jotka ryhmittyivät pohjoiseen ja itärajalle.Hyökkäyksen alku kesällä 1941Operaatio Barbarossa: Saksa aloitti suurhyökkäyksen Neuvostoliittoon 22. kesäkuuta 1941.Sodanjulistus: Neuvostoliitto pommitti Suomen kohteita hyökkäyksen alettua, minkä vuoksi Suomi katsoi olevansa puolustussodassa ja aloitti oman hyökkäyksensä (jatkosota).Pohjois-Suomi: Saksalainen Aseveliarmeija aloitti hyökkäyksen Pohjois-Suomesta kohti Muurmannin rataa ja Kuusamoa.Yhteistyö ja irtaantuminen
Noinhan tuo virallinen plörinä edelleen menee. Todellisuudessa neukut tekivät suuremman ilmahyökkäyksenä 25.6., eli myöhemmin kuin muilla rintamanosilla, vasta sitten, kun tiesivät, että hallituksen sisäpiiri oli tehnyt päätöksen hyökkäyksen aloittamisesta.
Sillä neukut halusivat tietysti viestiä myös sen, että he tiesivät. Saattaa olla, että yksi heidän tietolähteistään jo tuolloin oli Urho Kekkonen. Kekkonen oli vastustanut Talvisodan rauhaa, saihan hän äänensä muistaakseni Viipurin vaalipiiristä, ja puhui venäläisistä ankaraan sävyyn, sekä oli hyvää pataa saksalaisten natsienkin kanssa, mutta ilmeisesti jo tuolloin tapaili myös Hella Wuolijokea, jolla tiettävästi oli yhteytensä itään tuolloinkin. Kekkonen oli selvästi kovimman luokan pelimies, hän pelasi kaikilla korteilla yhtä aikaa, ja piti ässät hihassaan kaikkien kanssa.
Samoin myös kesän 1944 hyökkäys vaikuttaa selittyvän sillä, että Stalin tiesi tarkalleen, mitä Eduskunnassa keskusteltiin, ja tiesi myös, mitä sodanjohtomme suunnitteli.
On tietysti olemassa myös vaihtoehtoinen selitys. Tahvanainen aikoinaan väitti välittäneensä Mannerheimin viestejä salaa Stalinille... jotain outoa Tahvanaisen sodanaikaisesta toiminnasta on löytynyt. Voi myös olla, että hän ei vain halunnut pelkästään rahastaa jutuillaan, vaan ne sopivat myös hyvin kätkemään todelliset yhteyshenkilöt näkyvistä, kuten ehkä silloisen presidentin Kekkosen...
Sotiemme historiaa edelleen varjostavat monet myytit, joihin ei haluta kajota. Aivan liikaa myös tällä puolella rajaa edelleen kerrotaan valheita, koululapsille ja liian hyväuskoisille aikuisille.
Jostain syystä Vladimir Putin kävi laskemassa seppeleen Marskin haudalle. Hän toki tietää kaiken, mitä Venäjän arkistoista löytyy. Kuka ties Tahvanainen puhuikin totta... tai sitten todellisuus olikin vielä paljon tarua ihmeellisempi.
Tuomiojan Erkki kirjoitti kirjan Hellasta. Mielenkiintoista olisi tietää, mitä hän siinä jätti ehkä tietoisesti kertomatta...
Molemmilla sosialistiarmeijoilla oli sama vittumaisen ruma marssityylikin!
Tämä jalan viskomistyyli on tänään edelleen ryssän örkkiarmeijalla ja myös Pohjois-Korean örkkiarmeijalla käytössä.
Putlerin ja Kim un Paksun mielestä on varmaan hienon näköistä tuommoinen vanhan ajan natsimarssityyli! Siinä kuspää diktaattorien silmät lepää!
24.2.2022 Venäjä aloitti kolmen päivän operaatio Barbaariryssän Ukrainaan! Operaatio kuulemma sujuu tänään ihan Putler Kalsarimyrkyttäjän suunnitelmien mukaan!
No ei päästetty nasseilijoita Viipuria pidemmälle, eikä moni niistä päässyt sinnekään asti. Rajajoelta länteen naapurinsa kimppuun hyökänneiden ruumiskasat viitoittivat tiet.
Ja Jussi Saramo on oikein hyvä poliitikko.
Ei voi olla, se on vassari!
Sehän tekee Saramosta vielä paremman.
Törkeä vale! Molotov-Ribbentropp.
Venäjä luo russofobiaa Euroopassa omilla toimillaan. Ja tappaa/tapattaa omaa kansaansa saatanallisen natsihallintonsa hyväksi.
Ja vastoin ryssän väitettä, Marski syvästi kylläkin inhosi Hitleriä ja koko natseja.
Niinpä. Marski ei arvostanut Hitleriä minkään vertaa. Jostain syystä Hitler taas arvosti Marskin korkealle, varmaan sotilaallisen ja aatelisen taustan takia.
Niin.
No ei sitten yhtään. Puhalti mokomalle moukalle vielä sikarin savutkin silmiin.
Hitler alkoi 1942 kevätpuolella aidosti intensiivisemmin arvostaa Suomen armeijaa, kun hänelle Talvisodan jälkeen Jatkosodassa vahvistui kuva Suomen armeijan kyvykkyyksistä.
Eli siis Aatun silmissäkin täysin kuviteltu, huhuiltu ja huonosti tekaistu "ali-ihmisyys" osaltamme loppui siihen. Hän näki mitä suomalaiset olivat ja mitä eivät ole ja mihin pystyivät mihin toiset eivät pysty.
Teille venäläisille syötetään tuota vääristeltyä historiaa.
Suomella ei ollut natsien kanssa mitään tekemistä vielä 1939. Sinä vuonna Neuvostoliitto ja Natsisaksa olivat liitossa keskenään. Puolaan ne hyökkäsivät yhdessä, ja Suomeen Stalin hyökkäsi Hitlerin luvalla aloittaessaan talvisodan.
Vasta 1941 Suomi haki Saksalta turvaa, Molotovin jatkuvien uhkailujen takia.
Kyllä yhteistyö Saksan kanssa alkoi syyskesästä 1940.
En ymmärrä, miksi tuota historiaa edelleen jauhetaan palstoilla, ja yleensä siten, että siitä kirjoittavat eivät tunnut siitä paljoakaan tietävän.
Koskas molo—ribbe alkoi? Sakun ja neukun talousyhteistyö ja armeijoidensa keskinäinen vastavuoroinen varustaminen ja taktiikkaopetus kävi 20-30-luvuilta 40-luvun alkuun saakka.
Varmaan sen tiedätkin, että MR-sopimus solmittiin elokuun lopulla 1939. Sen jälkeen kun Neukun ja länsivaltojen neuvottelut olivat menneet umpikujaan. Reunavaltiot kun eivät halunneet päästää neukkujoukkoja maihinsa auttamaan puolustuksessa, ja länsivallat ymmärsivät heidän (aivan aiheellisen) pelkonsa. Niinpä Neukku teki sopimuksen sen osapuolen kanssa, joka ei reunavaltioista piitannut.
Nykyisen tietämyksen mukaan Hitler teki päätöksen hyökkäämisestä Neuvostoliittoon elokuussa, tai heinäkuun lopulla 1940, sen jälkeen kun oli hänelle oli käynyt selväksi, ettei maihinnousu Englantiin tulisi onnistumaan, eikä Britannia ollut antautumassa ilman taistelua. Tuolloin elokuussa asekauppias Josef Veltjens tuli tapaamaan marsalkka Mannerheimiä ja se tulkittiin silloin aivan oikein siten, että tuuli Saksassa oli kääntynyt. Mannerheim puolestaan lähetti Paavo Talvelan Saksaan omana pysyvänä edustajanaan. Melko varmasti kovana karelianistina tunnettu Talvela onnistui myymään Barbarossan suunnittelijoille ajatuksen kädenlyönnistä Syvärillä eli Itä-Karjalan valtaamisesta. Aikanaan Talvela palasi kotiin, ja juuri ennen hyökkäystä Saksan päämajaan lähetettiin Heinrichs ja hänen oikea kätensä Tapola, jotka sieltä palattuaan tulivat juuri ennen hyökkäystä perustetun Karjalan Armeijan johtoon ja johtivat Laatokan pohjoispuolisen alueen valtauksen, aivan ilmeisesti etukäteen sovitulla tavalla saksalaisten kanssa koordinoidusti. Käden lyönnin Syvärillä tuli sulkea Leningradin saarto muodostaen paljon suuremman motin, johon tuli jäädä suurin osa koko vastassa olleesta neukkujen 7.Armeijasta. Mannerheimille suunnitelma sopi sikäli, että hän ei välttämättä uskonut sellaisen niin laajan saartoliikkeen koskaan onnistuvan, mutta Murmanskin radan valtaamisen ja Leningradin saartamisen etelästä heikentävän vihollista niin, että Suomi olisi suojassa hyökkäykseltä. Kuten olikin kunnes neukut mursivat Leningradin saarron 1943.
Tosiaankin, Weimarin tasavallan aikana saksalaiset sotilaat tekivät läheistä yhteistyötä neukkujan kanssa. Moskovan edustalla saksalaiset upseerit, jotka olivat 1920-luvulla työskennelleet yhdessä legendaarisen Tuhatsevskin kanssa, joka Stalin oli teloituttanut 1930-luvulla, sanoivat katsoessaan karttojaan: "Hän (Tuhatsevski) johtaa joukkoja haudankin takaa", sillä neuvostokenraalit ja marsalkat, kuten Zukov, siirtelivät joukkojaan samalla tavoin kuin Tuhatsevski oli opettanut ja saksalaiset nähneet hänen tehneen yhteisissä harjoituksissa saksalaisten kanssa aikoinaan. Sillä hetkellä kylmät väreet kulkivat muutaman saksalaisen kenraalin selkäpiissä.
Näin, ja toisaalta onneksi näin. Niin kuin oli silloin ja on nytkin. Olet historian/sotahistoriamme lukenut oikeaoppisesti luotettavista lähteistä.
Heh, kyllä minua ovat aina kiinnostaneet myös vähemmän oikeaoppiset lähteet, kuten Paul Carellin kirja Marssi Venäjälle. Carell kertoo kirjassaan asioita, joihin ei oikein uskota, mutta hän kuului natsipuolueen sisäpiiriin, joten hän myös tiesi asioita, joita ei kerrottu julkisuuteen.
Eräs hänen väitteensä on, että natsit provosoivat Stalinin puhdistukset. Tarina menee niin, että muutamat saksalaiset upseerit, jotka olivat ystävystyneen neukku-upseerien kanssa yhteistyön aikana, pitivät yhteyttä yllä ja Saksan sotilastiedustelu Abwehr sai sitä kautta arvokkaita tietoja siitä, mitä Neukkulassa tapahtui sotilaallisesti. Hitlerhän kertoi jo Mein Kampfissa tavoitteekseen bolsevismin pesän Neukkulan tuhoamisen ja Itä-Euroopan orjuuttamisen. Sitä valmistellakseen, ja pelkäämäänsä Neuvostoliittoa heikentääkseen he päättivät tehdä jotain. Se jotain oli ilmiantaa neuvostoupseerit, jotka pitivät yhteyttä saksalaisiin ja välillä kirjoittivat hyvin kriittisesti omasta hallituksestaan. He tiesivät Stalinin erittäin epäluuloiseksi henkilöksi ja laskivat aivan oikein, että ilmiannot johtaisivat teloituksiin ja vangitsemisiin ja siten puna-armeijan kyvykkäimmän osan tuhoamiseen. Varmuuden varmistamiseksi natsipuolueen oma tiedustelupalvelu, josta natsien noustua valtaan tuli virallisesti myös yksi valtakunnan tiedustelupalvelu, väärensi kirjeitä niiden oikeiden kirjeiden joukkoon, joita he saivat haltuunsa ja tietoisesti järjestivät NKVD:n löydettäväksi. Tiedämme, mitä tapahtui. Tuhatsevski ja monet muut teloitettiin syytettynä vakoilusta. Toki Stalinille riitti perusteeksi pelkkä kriittinen asenne, sillä hän totta kai pelkäsi, että tyytymättömät upseerit saattaisivat armeijan ja Saksan avulla syrjäyttää hänet ja hänelle voisi siinä käydä todella huonosti.
Monet Saksan armeijassa olivat aluksi sangen tyytyväisiä natsien valtaannoususta, järjestihän Hitler ensi töikseen rahaa ja töitä sotilaille, jotka sinänsä eivät välttämättä pitäneet nousukasmaisesta räyhääjästä Hitleristä. Jotkut upseereista taas suorastaan ihailivat Johtajaansa, kuten Erwin Rommel, jonka käsitys muuttui vasta 1942-43 kun törmäsi Afrikassa kärsimiensä tappioiden seurauksena Hitlerin toiseen, kiivaaseen puoleen. Saksan sotilastiedustelua johtanut Wilhelm Canaris, jonka natsit sitten sodan loppupuolella teloittivat syytettynä yhteistyöstä vihollisen kanssa (mikä syytös aivan ilmeisesti oli totta), muutti mielensä natseista juuri ylläkuvatun operaation vuoksi. Kun korkea-arvoisen neuvostoupseerit teloitettiin tai suljettiin vankiloihin, Abwehr menetti suuren joukon tietolähteitään ja ilmeisesti myös osa huolella rakennetusta vakoojaverkostosta tuhoutui. Carell väittää, että sen takia saksalaiset eivät saaneet enää tarkkaa tietoa neukkulan asevoimien kehityksestä ja niinpä Neuvostoliiton voima yllätti saksalaiset sodan alettua. Mistä Hitler omin sanoin kertoo Mannerheimille YLE:n salaa tekemässä nauhoituksessa vuodelta 1942, jolloin Hitler vieraili Mannerheimin syntymäpäivillä. Canaris vakuuttui, että natsien brutaalius, jota natsit itse pitivät tehokkuutena ja voimavaranaan, tulisi johtamaan Saksan pahoihin vaikeuksiin, ja alkoi salaa toimia erilaisten tahojen kanssa natsien syrjäyttämiseksi. Koska kansa tuossa vaiheessa oli niin Johtanjansa lumoissa, ainoaksi keinoksi jäi yhteistoiminta vihollisen kanssa. Johtajan gloriaa oli syötävä vähemmäksi aiheuttamalla tappioita, jotka horjuttaisivat uskoa hänen erehtymättömyyteensä. Peli oli vaarallista ja johti lopulta paljastumiseen, tuomioon ja teloitukseen.
Kukapa tietää, puhuiko Carell totta vai ei. Ehkä todisteet suuntaan tai toiseen löytyisivät venäläisistä arkistoista, mutta ne kaikki eivät enää ole avoimia tutkijoille.
Itse asiassa aiemmasta kirjoituksestani jäi pois eräs tärkeä seikka. Vaikka Mein Kampfissa Hitler kertoikin halustaan tuhota bolsevismi ja alistaa neukkulan alueet Saksan siirtomaaksi, ratkaiseva päätös hyökätä syntyi ilmeisesti Neuvostoliiton toimien seurauksena. Kuten tunnettua, kesäkuussa neukut liittivät Baltian maat itseensä. Jotkut lähteet väittävät Hitlerin yllättyneen siitä ja sen lisänneen hänen epäluuloisuuttaan sopimuskumppaniaan kohtaan. Ratkaisevin asia tapahtui kuitenkin siinä, kun neukut ylittivät MR-sopimuksessa sovitun etupiirirajan Romaniassa, edeten vaarallisen lähelle Ploestin öljylähteitä, jotka olivat elintärkeitä Saksan sodankäynnille. Saksa itse toki valmisti öljyä synteettisesti kivihiilesta, mutta se oli tietenkin paljon kalliimpaa ja työläämpää kuin öljylähteistä pumpatun öljyn käyttö. Romania reagoi neukkujen etenemiseen pelolla ja pyysi välittömästi apua Saksalta. Saksalaiset lähettivät paikalle pienen sotilasosaston, "ansalangaksi" ja kyselivät idästä, miksi idän Isäntä ylitti sovitun linjan.
Siinä vaiheessa Hitler ymmärsi, miten vaarallinen operaatio maihinnousu Britanniaan voisi olla. Vaikka se onnistuisi, sitoutuisivat Saksan päävoimat taisteluun kanaalin takana brittejä vastaan ja neukut voisivat silloin vaaratta iskeä selkään vallaten öljykentät ja kenties paljon muutakin, kenties vallata koko Saksan. Oli selvää, että neukkula olisi lyötävä ensin ja vasta sitten keskityttävä taas uudelleen Britanniaan.
Tapahtumat ovat antaneet aiheita myös salaliittoon uskoville. Tahvanainen ja monet muut ovat väittäneet, että neukkulan ja Brittanian välillä olisi ollut salainen liittosopimus koko ajan. Voisi tietenkin ajatella, että neukut etenivät etukäteen sovitun rajan yli juuri sillä hetkellä herättääkseen epäilyksen Hitlerissä ja siten tarkoituksella pelastaen Britannian, ehkä Churchillin pyynnöstä. Kukapa tuonkaan tietää. Hirveän paljon uskottavia selityksiä en ole sille nähnyt, miksi neukkula juuri tuossa vaiheessa toimi kuten toimi. Ehkä vain testatakseen Saksaa?
Sen sakemannit tosin tiesivät, että puna-armeija oli hyökkäysryhmityksessä rajan takana, mutta se ei ollut mikään yllätys. Jo yhteistyön ajoilta he tiesivät, että neukkujen sotilasdoktriini oli hyökkäävä. Ensimmäisessä maailmansodassa saksalaisten eteneminen Venäjän alueella oli johtanut taloudellisen rakenteen tuhoutumiseen tavalla, joka romahdutti koko imperiumin ja sen jälkeen riehunut sisällissota, johon otti osaa ulkoisia voimia, oli aiheuttanut tuhoa ja tarvetta jälleenrakentaa. Niinpä bolseviikit päättivät, että sotaa ei enää koskaan käytäisi isänmaan kamaralla, vaan armeija rakennettiin mahdollisimman hyökkäysvoimaiseksi ja sen oli aina hyökättävä ensin, Juuri niin he toimivat Talvisodassa. Liian lähellä ollut raja oli uhka ja se uhka poistettiin hyökkäämällä ensin. Tai no... poistettiin ja poistettiin... mutta niin he itse ajattelivat vielä välittömästi Talvisodan jälkeen tehneensä. Todellisuudessa hyökkäämällä he loivat sen uhan. Talvisota ei pelottanut suomalaisia liittoutumasta neukkuja vastaan, vaan herätti kostonhalun ja rajun vihan, joka olisi saattanut koitua neuvostovaltion tuhoksi, jos Leningradin kohtalosta olisi päätetty toisin.
Kuten tiedetään, Saksa ehti hyökätä ensin. Miksi? Ehkä siksi, että neukut eivät omasta mielestään olleet valmiita sotaan. He olivat nähneet Saksan voiman ja hämmästyneet sen voitettua niin helposti läntiset suurvallat (jotka olivat kukistaneet Saksan edellisessä sodassa. Uudet, saksalaisia vaunuja paremmat panssarivaunut olivat tulossa juuri käyttöön ja puna-armeijaa järjesteltiin uudelleen. Hyökkäykseen ei voitu lähteä kesken uudelleenjärjestelyn, eikä ennen kuin Saksa olisi sitonut voimansa Brittein saarille. Ja niin Stalin antoi yllättää itsensä.
Ehkä jonain päivänä Venäjän arkistot avautuvat niin, että saamme tietää todellisen syyn siihen, miksi Neukut ylittivät Saksan kanssa sopimansa etupiirinrajan kesällä 1940.
Mikä brittien rooli kaikessa oli, on epäselvää. Osa brittien arkistoista on myös lukkojen takana ja salausta jatkettiin ei kovin kauan sitten hamaan tulevaisuuteen. Jotain siellä piilee... se tiedetään, että Churchillillä oli kaksi tavoitetta: rikkoa neukun ja Saksan liitto ja saada ehkä jopa sota niiden välille, ja toisekseen, saada Yhdysvallat mukaan kuten edellisessäkin sodassa, jossa USA:n voima ratkaisi taistelun. Sen se toki teki toisessa maailmansodassakin, ilman USA:n toimittamaa materiaa Saksan lyöminen olisi ollut hankalaa ja melko varmasti mahdotontakin.
Marsalkka Montgomery kertoo, kuinka britit tutkivat huolella Rooman käymiä Puunilaissotia ja hyödynsivät niiden strategisia oppeja toisessa maailmansodassa, erityisesti Välimeren alueella. Mutta vaikuttaa sille, että britit olivat huolella perehtyneet myös Suuren Pohjansodan ja Napoleonin sotien strategiaan... britit tietävät aina enemmän kuin kertovat. Se on syytä myös heidän liittolaistensa pitää mielessään.
Se on hyvä että sinua on kiinnostanut ja kiinnostaa edelleenkin. Mielenkiintoista. Kiitokset vastauksista! Paljon oli tuttua juttua, mutta osaa en ole aiemmin kuullut/itse vielä lukenut. Todellakin, Venäjän ja Englannin arkistojen avausta odotellen... Loput isänmaansa pettäneet suomalaisvaikuttajatkin olisi hyvä saada tietää. Jotain tietoahan niissä arkistoissa yhä salataan mikä saattaisi vaikuttaa jollain tapaa yhä tänäänkin. Ja todellakin kannattaa brittien liittolaisena muistaa keidenkä kanssa ollaan kimpassa.
Aatu ja Stalini olleet sellainen parivaljakko että on suoranainen ihme kun Suomi selvisi niistä melskeistä niinkin ehjänä.
Ne kaksi kelmiä olivat keskenään sopineet että miten alueet niiden tyrannioitten välillä jaetaan. Puolalle kävi todella kalpaten vaikka yrittivät taistella. Polakkien onneksi Saksa lopulta -45 hävisi, oli meinaan natseilla synkät suunnitelmat ja 90% puolalaisista olisi likvidoitu elintilan tullessa arjalaisten käyttöön.
Adolf antoi Suomen bolseviikkikavereilleen vallattavaksi, mutta ähkäisi hämmästyksestä kun mahtavana pidetty Puna-Armeija kärsi valtavat tappiot talvisodassa. Sai siitä idean murskata Neuvostoliiton "yhdellä lujalla potkulla oveen". Vaan toisin kävi siinäkin.
Pienen ja piskuisen Suomen merkitys oli noina aikoina yllättävän suuri. Puna-armeijan pysäyttäminen talvisodassa ja Leningradin piirityksen tekemättä jättäminen vaikuttivat merkittävästi historian kulkuun.
Jep. Jos joukkomme olisivat Kannaksen pohjoisosissa edenneet Nevalle saakka ja lyöneet kättä saksalaisten kanssa Pähkinälinnassa, ei Vladimir Putin olisi ehkä koskaan syntynyt. Ei toki moni muukaan venäläinen.
Syyskuussa 1941 tie oli aika auki, kun Porlammille motitetut neukut joutuivat perääntymään länteen kohti Koivistoa ja Rajajoen ja Nevan välissä ei ollut juuri ketään estämässä etenemistä. Hyökkäys kuitenkin pysäytettiin entiselle rajalle, ainoastaan keskikohdalla raja ylitettiin puolustuslinjan oikaisemiseksi, ja ensimmäiset joukkojen kotiuttamiset aloitettiin. Osa Kannaksella hyökänneistä meikäläisistä siirrettiin jatkamaan sotaa Itä-Karjalaan, jonka valtaaminen oli tuolloin vasta alussa.
Hyvin sammutettu ! Nöyrin kiitos siitä, isät ja esi-isät.
Venäjällä asuu paljon ei-geneettisesti venäläisiä ihmisiä!
Ja siksi minua edelleenkin niin kovasti askarruttaa, miksi NATO-Suomi ei voi jo nyt viimein avata todellista aitoa totuuskanavaa sukulaiskansojensa maille!?
Miksi?!
Siellä on suomalais-ugrilaisia: suomalaisia, Inkeriläisiä, karjalaisia, marilaisia ja vepsäläisiä ym. muita meitä verenperinnöllisesti lähelläolevia suomalaisvähemmistöjä, joita syrjitään siellä herkeämättä! Nyt on korkea-aika tehdä asialle jotain!
Muun muassa, marilaiset (meidän suomalaisten sukulaiskansa), valittavat kun heitä lähetetään Ukrainan rintamalle tuhottavaviksi. Etnistä puhdistusta.
Eivätkä varmasti ole ainut suomalais-ugrilaisista/190 kansallisuudestaan jota koettavat häivyttää venäläisyyden tieltä.
Voimme auttaa edes sinne annettavalla tiedolla jotenkin. Meidän täytyy, ja pitää, koska se on myös meidän eduksemme.
Venäjän etnisiltä vähemmistöiltä, kuten esim. ainakin suomalaisia lähellä olevilta marilaisilta, on estetty Venäjän isoissa kaupungeissa kuten Pietarissa ja Moskovassa edes vuokraamasta asuntoa!!!
Opettele historiaa vajakki, nassut ja neukut olivat kavereita 1939-1941
Tutustu Molotov-Ribbentroppin sopimukseen ja palataan sitten asiaan.
Ei täällä mitään vieraita joukkoja ollut v. 1939.
Kovasti loppuvuodesta 1939 tänne kyllä yritti vieraita joukkoja tulla. Mutta Suomen kansa ei tykännyt näistä vieraista!
Varmaankin porvarihallitus oli silloin puikoiss.a
Oli kylläkin punamultahallitus, eli keskiryhminen ja demarien kombo. Taisi olla ensimmäinen sellainen historiassamme. Sen jälkeen niitä olikin pilvin pimein aina 1980-luvun puoliväliin saakka.