Tekoäly ei varsinaisesti pelota, mutta ihmiset jotka ottavat kaiken tosissaan. Googlen tekoäly yrittää mielyttää kysyjää ja vahvistaa hänen näkemyksiä. Oli kyseessä kevyt aihe tai avaruuden fysiikka, tekoäly kertoo valheita jotka vahvistavat kysyjän näkemystä. Jos tekoäly on kysyjän kaikukammio, se on todella vaarallinen toisille ihmisille ja siten erittäin vaarallinen ihmiskunnalle.
Googlen tekoäly pelottaa
Anonyymi-ap
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaarallinen ihmiskunnalle ,kuten edellishallituksen huoli ilmastosta
ei tullut kuin velkaa
naishallitus, oli huono
Nuo netin ilmaiset "tekoälyt" kuten Googlen tekoälytoiminto ovat lähinnä glorifioituja leikkikaluja. Ne tekoälyt joita ehkä pitäisi pelätä, eivät ole taviskansalaisten ulottuvilla.
Googlen tekoäly on juuri se massoille tarkoitettu ja siinä lienee pelko? Jos tieto ei ole faktaa. Kukaan historiassa ei ole luullut että maapallo olisi tasainen, yksi kirja ja tutkimus on silti saanut hulluimat uskomaan siihen? Mitä tekoälyn valheelinen tieto saa ihmiset uskomaan.
Ymmärrän aloituksen ajatuksen. Tekoälyn moraalin puute ja mielyttämisen halu vahvistaa kyselijän tavoitteita, jotka voivat olla yhteiskunnallisesti vaarallisia. Mutta mikä sitten olisi vaarallista, on vaikea määritellä. En osaa sanoa, ymmärtääkö tekoäly aina edes mikä on lain mukaan rikollista. Ja minkä valtion lain mukaan? Toisin sanoen, myös rikolliset voivat käyttää tekoälyä vahingoittamiseen eikä se välitä tai ota vastuuta neuvoistaan.
Gatesin bill varoitti tänään tekoälystä!