Etiopian juutalaiset

Varmaankin osa palstan kirjoittajista on kaynyt Israelissa.Taman kirjoituksen aihe liittyy siihen etta Radio deista kuulin jonkun Patmos/lahetyssaatiosta sanovan etta Etiopian juutalaiset on saatava Israeliin isiensa maahan.

Kun katsoin netista Etiopian juutalaisten kuvia huomasin etta heilla on jonkin verran pigmentti/eroja niihin juutalaisiin verrattuna joita olen nahnyt kaydessani kahdessa ulkomailla olevassa synagogassa ja kahdessa keskitysleirissa saattaa Etiopian juutalaisilla olla pieni osa juutalaisverta suonissaan, mutta turha sanoa etta he ovat samaa porukkaa kuin Raamatun heprealaiset pigmenntti/erot muitten juutalaisten kanssa ovat sen verran suuria etta molemmat eivat voi olla heprealaisten jalkelaisia.

Voisiko olla tassa asiassa kyse siita etta juutalaiset saavat maistaa omaa laakettaan.Ajatus monikulttuurisuuden hienoudesta on juutalaisten keksima.

Patmoksen tyyppi antoi sellaisen vaikutelman etta uskoo kyseessa olleen Jumalan antama tehtava heille.No jos nain on sitten se pitaa hoitaa on Kaikkivaltiaan oma asia mita kansoja Han haluaa minnekin siirtaa.
Muistutettakoon etta tuossa on osittain kyse Mossadin operaatiosta,tuossa etiopialaisten maahanrahtaamisessa voisiko olla niin etta Mossadilaiset jostain syysta haluavat Kristittyjen avun etiopialaisten siirtamisessa Israeliin ja he suostuttelevat Israelin ystavat auttamaan heita siina tai sanotaan kayttavat hyvakseen.

Mutta joka tapauksessa on idiotismia vaittaa etta etiopialaiset ovat niitten jalkelaisia jotka Mooseksen johdolla pakenivat Egyptista,vaikka heidan suonissaan hitunen heidan vertaan virtaakin.

14

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bar

      mitä ihmeen soopaa taas...
      ei kai kenenkään uskontoa pigmentin mukaan määrätä ja onhan suomalaisillakin pimenttieroja toinen toiseensa verrattuna

      • Viaton

        80-luvulla Israelissa ollessani näin noita Etiopian juutalaisia. Heidän tuomisensa Israeliin perustuu Etiopissa tapahtuneisiin etiopianjuutalaisiin kohdistuviin vainoihin. Israel suorittaa humaanista työtä, josta arabimaat voisivat ottaa esimerkkiä, eikä pitää Palestiinan arabeja telttakylissä ilman työtä. Arabimaiden sorrosta omiaan kohtaan ei media tuo riittävästi esille.


      • Viaton kirjoitti:

        80-luvulla Israelissa ollessani näin noita Etiopian juutalaisia. Heidän tuomisensa Israeliin perustuu Etiopissa tapahtuneisiin etiopianjuutalaisiin kohdistuviin vainoihin. Israel suorittaa humaanista työtä, josta arabimaat voisivat ottaa esimerkkiä, eikä pitää Palestiinan arabeja telttakylissä ilman työtä. Arabimaiden sorrosta omiaan kohtaan ei media tuo riittävästi esille.

        Sen kyllä tiesin että joitain vainoja ovat kohdanneet,en osannut heti yhdistää 80-luvun tilannetta,silloinhan oli Mariamin kommunistihallitus vallassa että se jountaakin enemmän siitä.
        Nimimerkki bar ymmärsi niin pahasti väärin kirjoitukseni etten jaksa sitä edes korjata.


    • Taikamerkki

      Juutalaiset keksivät monikulttuurisuuden hienouden hajoittaakseen kansat, ettei enää tapahtuisi mitään samaa kuin Saksassa pääsi tapahtumaan. Itse he eivät tähän ole pahemmin langenneet. He eivät esim. ole päästäneet takaisin koteihinsa niitä alkuperäisasukkaita, jotka he väkivaltaisesti ajoivat tiehensä vallatessaan maat itselleen. Syy: alkuperäisasukkaat ovat vääräuskoisia!

      • Viaton

        Arabimaiden diktatuuristen imaamien rasistinen ideologia aiheutti Palestiinan arabien "pakolaisongelman". Miten esim. Kuwait ja Libanon kohtetelvat Palestiinan arabeja. Pitämällä heitä telttakylissä työttömänä ja näin PLO voi kiihottaa heitä vihanopeillaan Israelia vastaan. Arabimaailma vastuuseen rikoksistaan.


      • KTS
        Viaton kirjoitti:

        Arabimaiden diktatuuristen imaamien rasistinen ideologia aiheutti Palestiinan arabien "pakolaisongelman". Miten esim. Kuwait ja Libanon kohtetelvat Palestiinan arabeja. Pitämällä heitä telttakylissä työttömänä ja näin PLO voi kiihottaa heitä vihanopeillaan Israelia vastaan. Arabimaailma vastuuseen rikoksistaan.

        Sinulla on levy ja järki juuttuneet pahasti kiinni tuohon yhteen ja samaan uraan.

        Tee parannus rikoksistasi tai hukut synteihisi.


      • Viaton
        KTS kirjoitti:

        Sinulla on levy ja järki juuttuneet pahasti kiinni tuohon yhteen ja samaan uraan.

        Tee parannus rikoksistasi tai hukut synteihisi.

        KTS anti-Israel rasismi se vasta onkin juuttunut paikalleen. KTS:n tekopyhyydestä kristillisyys se vasta kaukana onkin. Henkiolentojen palvoja tee parannus.


      • KTS
        Viaton kirjoitti:

        KTS anti-Israel rasismi se vasta onkin juuttunut paikalleen. KTS:n tekopyhyydestä kristillisyys se vasta kaukana onkin. Henkiolentojen palvoja tee parannus.

        Sodanlietsojana palvot ainakin sodan henkivaltoja ihan sikana.


    • Anonyymi

      Etiopian juutalaisia on nyt 145 000 Israelissa ja luku kasvaa koko ajan. Osa ei ole nähnyt sukulaisiaan 38 vuoteen. Aiheesta on tehty elokuva, joka oli Netflixissä. Heitä on tuotu sekä lentoteitse, että meritse Israeliin.

    • Anonyymi

      Etiopian juutalaiset ovat kaikkein heikoimmassa asemassa Israelissa monestakin syystä. He ovat huonommassa jamassa kuin venäjän juutalaiset, jotka usein syrjäytyvät yhteiskunnasta. Etiopiasta tulevia kohtaan ollaan rasisteja ja yleensä he ovat lukutaidottomia maanviljelijöitä suoraan "puskista", kun tulevat korkean teknologian maahan. Moni tosin on syntynyt Israelissa ja puhuu sujuvasti hepreaa

      • Anonyymi

        Kyllä niitä varmaan lähti eteläänpäinkin ,nimittän johtajia oli muitakin kuin mooses - meinaan ,että joosua joka oli mooseksen poika ja mooseksen veljen poika kaaleb karkotettiin itäänpäin aina intiaan saakka ,jossa heistä tuli mustalaisia ,eikä ne juutalaiset ja mustalaiset tule varmaan toimeen koskaan keskenänsä - kieltävät olemasta samaa juurta.


    • Anonyymi

      Onhan Kiinankin juutalaiset olleet aivan kiinalaisten näköisiä. Jos joku esi-isä onkin ollut Lähi-Idästä niin kyllä se veri on matkalla laimentunut.

      Sama hommahan se on Euroopan juutalaistenkin kanssa.

    • Anonyymi

      Mutta ajatelkaapa sitä, että musta Saarakin muuttuu valkoiseksi, kun kääntyy kristityksi.
      Se ei suinkaan ole rasismia, se on pelastustarinaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      64
      5680
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      107
      3575
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      57
      3448
    4. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      5
      2663
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      93
      2662
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      74
      2530
    7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      13
      2420
    8. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      42
      2394
    9. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      86
      1967
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      340
      1894
    Aihe