Legenda ja valehtelu ns. "euron bensasta" leviää kulovalkean tavoin mediassa ja keskustan ja demarien puheissa. Keskusta puolueen äänitorvi maakuntalehti Kaleva esitti pääkirjoituksessaan poikkeuksellisen törkeästi "euron bensa" väitteen Perussuomalaisten vaalilupauksensa. Perussuomalaisethan ei ole tämmöistä lupausta tehnyt. Riikka Purra oli henkilökohtaisesti Kaleva lehteen yhteydessä ja sai tylyn vastauksen.
"Päätoimittaja Antti Kokkonen totesi oikaisupyyntöä koskevassa kirjeenvaihdossa, että puolue ei ole virallisesti luvannut euron bensaa, mutta ilmoitti myöhemmin, ettei oikaise virhettä ja kehotti jättämään asian JSN:n ratkaistavaksi."
Eipä olisi ensimmäinen kerta kun Kalevaa ojennetaan JSN:n toimesta. Olipa lehti nimittäin vihjaillut törkeästi perussuomalaisen kansanedustajan salasuhteesta.
Myös jopa Yle on lähtenyt viljelemään euron bensan vaalilupaus legendaa.
"Ei Yle voi roiskia virheellisiä väitteitä ilmaan niitä tarkistamatta. Olennaista ei ole se, onko PS kiistänyt väärän väitteen vaan se, onko perussuomalaiset koskaan antanut vaalilupausta euron bensasta. Asia on hyvin helposti todennettavissa. Miksi Yle ei tee niin?"
- Riikka Purra
Riikka Purra - "Laaja valehtelu euron bensasta leviää"
31
96
Vastaukset 31
- Anonyymi00001
Ei ole luvattu, eikä oteta pienituloisilta, eihän.
https://www.tiktok.com/@pullapitko10/video/7284550505496481056 - Anonyymi00002
Tällaisessa taloustilanteessa jonka vihervasemmisto on maahamme luonut on pakko leikata myös pienituloisilta. Se on vastuullisuutta. On mukavaa luvata kaikkea kivaa velaksi, mutta kun me veronmaksajat ne kuitenkin joudumme maksamaan. Myös vähävaraiset.
- Anonyymi00029
Nykytilanteen ovat luoneet perseet ja kokanistit, sekä svedupellet ja riistäjäjeesukset.
- Anonyymi00033
On pakko leikata pienituloisilta! Heiltä leikatut varat on siirretty suoraan rikkaille ja hyvätuloisille, sekö on vastuullisuutta?
- Anonyymi00003
''Eipä olisi ensimmäinen kerta kun Kalevaa ojennetaan JSN:n toimesta..''
Esitä edes yksi esimerkki, edes yksi !!!- Anonyymi00005
Tässäpä sinulle, en sinuna paljon huutomerkkejä ja nauru hymiöitä käyttäisi.
https://www.suomenuutiset.fi/jsnlta-langettava-paatos-kalevalle-jutussa-jossa-lehti-vaitti-ps-kansanedustajien-olevan-laheisessa-suhteessa/
- Anonyymi00006
Pensan hinta -hokema palasi bumerangina ja osui perussuomalaisia omaan otsaan.
Perussuomalaiset haukkuivat hanakasti edellisen hallituksen saamattomuutta polttoaineiden hinnan nousun edessä – mutta mitä sanoa nyt, kun oma hallitus katselee bensan ja dieselin kallistumista yhtä avuttomana?
Venäjän hyökkäys Ukrainassa helmikuussa 2022 sysäsi öljyn maailmanmarkkinahinnan jyrkkään nousuun, onhan Venäjä yksi maailman suurimmista öljyn tuottajista. Kun öljy kallistuu, tyyristyvät myös öljyjalosteet, kuten fossiiliselle liikenteelle välttämättömät polttonesteet.
Pian suomalaiset autoilijat huomasivat sodan bensapumpuilla. Kesäkuuhun 2022 mennessä bensiinin kuukauden keskihinta oli noussut ennätykselliseen 2,57 euroon.
Kun vallassa oli ilmastopolitiikalla profiloitunut Sanna Marinin (sd.) hallitus, aika oli erityisen otollinen opposition bensapopulismille.
Perussuomalaiset oli aloittanut jo hyvissä ajoin. Puolue oli kysynyt bensan hinnasta eduskunnan kyselytunnilla ennen Venäjän hyökkäystä jo kolmesti: kerran vuonna 2019 ja kahdesti vuonna 2021.
Kun sota vuonna 2022 laajeni, perussuomalaiset kysyivät bensan hinnasta eduskunnassa kuusi kertaa. Puolueen puheenjohtaja Riikka Purra teki aiheesta myös välikysymyksen.
Yksittäiset perussuomalaiset kansanedustajat muistivat hallitusta bensa-aiheisilla kirjallisilla kysymyksillä. Bensa oli taajaan esillä myös hallituksen lakiesitysten lähetekeskustelujen ps-puheenvuoroissa.
PUOLUE VAATI biopolttoaineen jakeluvelvoitteen alentamista, johon Marinin hallitus myös tilapäisesti suostui. Puolue vaati myös polttonesteiden verotuksen alentamista. Siihen hallitus ei suostunut.
Vaatimushan oli populistinen. Öljyn maailmanmarkkinahinta ei ole Suomen hallitusten päätettävissä. Mutta polttoaineverojen varomattomalla peukaloinnilla saa valtion kassaan helposti satojen miljoonien loven.
Nyt perussuomalaiset on hallituspuolue ja puheenjohtaja Riikka Purra on valtiovarainministeri. Yhdysvallat on aloittanut Lähi-idässä huonosti harkitun sodan, jonka seurauksena öljynkuljetukset Hormuzinsalmessa ovat häiriintyneet.
Iranin läheiset liittolaiset, Jemenin huthikapinalliset, sanovat ottaneensa haltuunsa Kyynelten porttina tunnetun Punaisenmeren salmen, josta laivaliikenne kulkee kohti Suezin kanavaa.
Salmea käyttää öljykuljetuksiinsa muun muassa Saudi-Arabia.
Valtiovarainministerinä Purra tietää, että oppositiojohtaja Purran taannoinen vaatimus bensaveron alennuksesta oli populismia.
Öljyn hinta on taas yli sadassa dollarissa tynnyriltä. Perussuomalaisen politiikkapuheeseen heittämä bensapopulismin bumerangi on palannut ja osunut puoluetta otsaan.
TILANTEESTA on ottanut ilon irti viime kauden valtiovarainministeripuolue keskusta, joka maksaa perussuomalaisille potut pottuina.
Keskusta vaatii Orpon ja Purran hallitusta helpottamaan polttoaineiden hintapaineita muun muassa maa- ja metsätalouden kustannuksiin vedoten. Myös ammattiautoilijat vaativat hallitusta tekemään jotakin EU:n kalleimmalle dieselille, joka maksaa parhaillaan yli 2,5 euroa litralta.
Bensiinin kuukauden keskihinta on jo jonkin aikaa ollut yli kaksi euroa.
Voi olla, että kesäkuun 2022 ennätys menee pian rikki.
Koska perussuomalaisilla on kyky olla oppositiossa myös valtioneuvostossa istuessaan, monet puolueen kansanedustajat, kuten ex-ministeri Vilhelm Junnila ovat jo vaatineet omaa hallitustaan puuttumaan jakeluvelvoitteeseen.
Koomisimmin tämän teki kansanedustaja Minna Reijonen. Hänen mielestään opposition tulisi nyt allekirjoittaa hänen toimenpidealoitteensa jakeluvelvoitteesta ja ”seistä sanojensa takana”.
Logiikka ontuu reippaasti: Reijosen aloite on suunnattu Petteri Orpon hallitukselle, jossa hänen oma puolueensa käyttää valtaa, mutta hän vastuuttaa oppositiota.
Valtiovarainministerinä Riikka Purra tietää, että oppositiojohtaja Riikka Purran taannoinen vaatimus bensaveron alennuksesta oli populismia.
Jakeluvelvoitetta on sen sijaan laskettu tilapäisesti ennenkin. Jos sitä lasketaan taas, se olisi EU:n taakanjaossa luultavasti ongelmallista ja mahdollisesti myös kallista, koska Suomi joutuisi ostamaan päästökiintiöitä muilta EU-mailta.
Perussuomalaisen bensapopulismin ilo jäi lyhyeksi, mutta ainakin keskustalaisia naurattaa.- Anonyymi00007
Tässä on paljon tekstiä, vähän sanomaa. Sanoisin tyhjän tynnyrin kolinaksi.
- Anonyymi00012
Anonyymi00007 kirjoitti:
Tässä on paljon tekstiä, vähän sanomaa. Sanoisin tyhjän tynnyrin kolinaksi.
Luetun ymmärtäminen on joskus hieman vaikeaa :)
- Anonyymi00016
"Pian suomalaiset autoilijat huomasivat sodan bensapumpuilla. Kesäkuuhun 2022 mennessä bensiinin kuukauden keskihinta oli noussut ennätykselliseen 2,57 euroon."
ANTEEKSI, bensiinin ja dieselin hinta oli noussut ennätykselliseen 2,95€!!
Nyt ollaan maksimissaan lapissa tuon 2,57€, mutta muualla jopa 2,10€!! - Anonyymi00017
Anonyymi00007 kirjoitti:
Tässä on paljon tekstiä, vähän sanomaa. Sanoisin tyhjän tynnyrin kolinaksi.
"Tässä on paljon tekstiä, vähän sanomaa. Sanoisin tyhjän tynnyrin kolinaksi."
Eli siis niin tyypillinen demari-kommentti!!! - Anonyymi00021
Anonyymi00007 kirjoitti:
Tässä on paljon tekstiä, vähän sanomaa. Sanoisin tyhjän tynnyrin kolinaksi.
Persun puppugeneraattorin suodatin ei päästä tätä tekstiä lävitseen.
- Anonyymi00030
Anonyymi00007 kirjoitti:
Tässä on paljon tekstiä, vähän sanomaa. Sanoisin tyhjän tynnyrin kolinaksi.
Perseen mielestä kaikki on paskaa, MUTTA EI OMA PASKA!!
- Anonyymi00031
Anonyymi00016 kirjoitti:
"Pian suomalaiset autoilijat huomasivat sodan bensapumpuilla. Kesäkuuhun 2022 mennessä bensiinin kuukauden keskihinta oli noussut ennätykselliseen 2,57 euroon."
ANTEEKSI, bensiinin ja dieselin hinta oli noussut ennätykselliseen 2,95€!!
Nyt ollaan maksimissaan lapissa tuon 2,57€, mutta muualla jopa 2,10€!!Heh heh, tänään 95E stadissa n. 2.1€/litra, miksi olet maalainen . . .
- Anonyymi00034
Anonyymi00016 kirjoitti:
"Pian suomalaiset autoilijat huomasivat sodan bensapumpuilla. Kesäkuuhun 2022 mennessä bensiinin kuukauden keskihinta oli noussut ennätykselliseen 2,57 euroon."
ANTEEKSI, bensiinin ja dieselin hinta oli noussut ennätykselliseen 2,95€!!
Nyt ollaan maksimissaan lapissa tuon 2,57€, mutta muualla jopa 2,10€!!Huomaa, että ajelet vain polkupyörällä.
- Anonyymi00008
Persujen taidot: työttömyyden ja köyhyyden lisääminen ja silmien vääntely.
- Anonyymi00009
Tuohon voinee lisätä myös valehtelun.
- Anonyymi00010
vale-emävale-purra
- Anonyymi00011
Hei persu, mistä sitä euron bensaa saa?
- Anonyymi00019
Mitä sinä bensalla teet?
- Anonyymi00018
Mulle riittäisi kahdenkin euron hinta, mutta kun menee jo kolmannelle eurolle.
- Anonyymi00023
Olematta nyt sen enempää demareiden kuin persujenkaan puolella tai kannattajana, niin sehän on totuus että persut tällä hetkellä tekevät lähinnä vaalilupaustensa vastaista politiikkaa.
- Anonyymi00027
Purrahan onkin mitä paras puhumaan rehellisyydestä ja lupausten pitämisestä.
Riikka "köyhiltä ei leikata" Purra, se ei meille sovi. - Anonyymi00028
Purra: Miksi hallitus ei tee mitään. Turha syytelleä maailmantilanetta.
- Anonyymi00032
Fakta tietoutta.
Sanna Marinin hallituskaudella (joulukuu 2019 – kesäkuu 2023) saavutettiin kesäkuussa 2022, jolloin kansainvälisen Brent-viiteöljyn kuukausikeskiarvo nousi 122,71 dollariin tynnyriltä. Yksittäisinä kaupankäyntipäivinä hinta kävi Venäjän Ukrainaan kohdistaman hyökkäyksen alettua keväällä 2022 jopa lähes 130 dollarissa.Tällä hetkellä (syyskuun lopulla 2026) Brent-raakaöljyn hinta on noin 104–105 dollaria tynnyriltä.Kansainvälistä öljymarkkinaa ja hintoja ovat viime aikoina pitäneet korkealla erityisesti Lähi-idän geopoliittiset jännitteet ja Yhdysvaltain sekä Iranin välinen konflikti Hormuzinsalmella. Tästä huolimatta raakaöljyn maailmanmarkkinahinta on pysynyt matalammalla tasolla kuin Marinin hallituskauden huippukuukausina, vaikka Suomessa polttoaineiden pumppuhinnat ovatkin olleet viime aikoina jälleen kipurajoilla.
Marinin hallituskaudella korkein dieselinhinta kävi 2.50€
Joku ei täsmää. Persut sanoo pudottanaan jakeluvelvoitetta ja polttoaine veroa. Kuitenkin Marinin hallituksen aikana oli raakaöljy kalliimpaa ja pumppuhinta alempi.
Kannattaa lukea tuo virallinen tieto tarkkaan.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?261979- 128885
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.131684- 54616
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv92587- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527- 12527
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11513Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota33457Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 102424
- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412