Länsirata on muuttunut: ensimmäisessä vaiheessa se palvelee työmatkalaisia Lohjalta Helsinkiin. Professorin mukaan yksiraiteinen rata on äärimmäisen haavoittuva.
Länsiradasta on kärjistäen sanottuna tullut lähijuna.
Vuosikymmeniä suunniteltu länsirata oli tarkoitus rakentaa nopeana kaksiraiteisena yhteytenä Helsingin ja Turun välille. Nyt suunnitelmat ovat muuttuneet rajusti: rata on isolta osin yksiraiteinen, ja ensimmäisessä vaiheessa se yltää vain Lohjalle.
Yksiraiteinen rata on äärimmäisen haavoittuva.
– Jos juna hajoaa matkalla, vaikutukset heijastuvat nopeasti laajalle. Kaksiraiteisella radalla liikenne voi jatkua, vaikka jotain sattuisi.
https://yle.fi/a/74-20195025
Professori kummastelee: Tunnin junasta näyttää tulevan kaikkea muuta
14
67
Vastaukset 14
- Anonyymi00001
Matka katkeaa moottoririkkoon oli alla yksi- tai kaksiraiteinen.
- Anonyymi00002
Kaksiraiteisella voi sentään ajaa toista rataa vaikka tietenkin hitaammin, yksiraiteinen jumii täysin. Taidat olla aika yksinkertainen veikko
- Anonyymi00010
Anonyymi00002 kirjoitti:
Kaksiraiteisella voi sentään ajaa toista rataa vaikka tietenkin hitaammin, yksiraiteinen jumii täysin. Taidat olla aika yksinkertainen veikko
PETTERI USKOO YKSIRAITEISEEN!
- Anonyymi00014
Anonyymi00010 kirjoitti:
PETTERI USKOO YKSIRAITEISEEN!
Yksinkertainen mies uskoo yksinkertaiseen raidepariin. Petturi Urpoa yksinkertaisempaa nilkkiä ei mistään löydy
- Anonyymi00003
Tunnin juna on haihattelua ilman vaihtoehtojen vertailua .
Junayhteys Helsinki- Turku välille on vaihtoehdoksi rinnalle otettava tunnin tunnelijunaraide Helsingin keskustasta Karjaalle ja Tunnin tunnelijuna Turusta kohti Tukholmaa.- Anonyymi00004
"Tunnin juna on haihattelua ilman vaihtoehtojen vertailua ."
Eipähän noista oikein mistään demareiden touhusta muuksi ole ollut!!
https://www.sdp.fi/ajankohtaista/sdpn-eloranta-turun-tunnin-juna-etenee-vauhdilla/ - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
"Tunnin juna on haihattelua ilman vaihtoehtojen vertailua ."
Eipähän noista oikein mistään demareiden touhusta muuksi ole ollut!!
https://www.sdp.fi/ajankohtaista/sdpn-eloranta-turun-tunnin-juna-etenee-vauhdilla/Tunnin junan varjolla Leppävaaran ja Kupittaan väliin Sdp kaavaili syntyvän uusia Hitas-asuntoja sadoilletuhansille matalapalkkaisille keskiluokkalaisille työläisille.
Näin kokoomusta vedätettiin . - Anonyymi00011
Anonyymi00005 kirjoitti:
Tunnin junan varjolla Leppävaaran ja Kupittaan väliin Sdp kaavaili syntyvän uusia Hitas-asuntoja sadoilletuhansille matalapalkkaisille keskiluokkalaisille työläisille.
Näin kokoomusta vedätettiin .Meinaatko demarien yksin puuhastelevan hitas asuntojen rakentamisessa. Kokoomus siinä vedättää demareita, koska kokoomus gryndereineen haluaa kuitata mahtivoitot niistäkin taloista
- Anonyymi00006
Kokoomus on se, joka vedättää. Juna on selkeästi korruptiojuna.
- Anonyymi00007
Väitetään että kokoomuksen jäsenkirjalla matkalipuista saa 50 % alennuksen . Ostokuittiin on tästä huolimatta merkitty täysi veloitushinta. Erotus maksetaan matkan jälkeen käteisellä niille jotka eivät saa vähentää täyttä matkakulua eduskunnasta.
- Anonyymi00008
Tunnin juna on Orpon pakkomielle ja Purrankin. Korruptoitunut hallitus, Orpo etupäässä ovat saaneet lahjuksia urakoista, mitkä on sovittu. Varsinkaan Orpo ei voi enää perääntyä ja Purra myös sanoi, että kun se on kirjattu hallitusohjelmaan, sitä ei voi perua. Hähmäistä koko homma, mutta aikanaan sekin tulee päivänvaloon.
- Anonyymi00009
Kyllä hämärähommat vielä paljastuvat. Paljastui GH-avustuskin, vaikka Orpo viimeiseen asti venkoili sen kanssa ja kielsi vakaasti koko homman. Ties mitä selviää ennen vaaleja, sillä huuhaapääministeri on antanut sellaisen vaaliaseen vastapuolelle, että siinä häntä ei auta, vaikka ei ole nähnyt mitään, kuullut mitään, puhunut mitään, eikä muista mitään.
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Kyllä hämärähommat vielä paljastuvat. Paljastui GH-avustuskin, vaikka Orpo viimeiseen asti venkoili sen kanssa ja kielsi vakaasti koko homman. Ties mitä selviää ennen vaaleja, sillä huuhaapääministeri on antanut sellaisen vaaliaseen vastapuolelle, että siinä häntä ei auta, vaikka ei ole nähnyt mitään, kuullut mitään, puhunut mitään, eikä muista mitään.
Ei haittaa päättäjiä, vaikka hämärähommat joskus paljastuu. Vastuuhenkilöitä ei enää voida asettaa syytteeseen. Ovat joko eläkkeellä tai poistuneet jonnekin. Yhteiskunnan varat jo ovat menneet, eikä ikinä saada senttiäkään takaisin
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ei haittaa päättäjiä, vaikka hämärähommat joskus paljastuu. Vastuuhenkilöitä ei enää voida asettaa syytteeseen. Ovat joko eläkkeellä tai poistuneet jonnekin. Yhteiskunnan varat jo ovat menneet, eikä ikinä saada senttiäkään takaisin
Näinhän se on, eikä nykyhallituksesta jää historiaan ketään tunnustettua ja pätevää valtiomiestä. Mitenkä noita ei edes nolota, vaikka tekevät virheratkaisuja toinen toisensa perään. Haukkuvat ja syyttelevät toisiaan. Koko nykyinen hallitus on kuin omaa häntäänsä jahtaava koira, pyörii ympyrää paikoillaan ja siinä on kaikki se turha, mitä saavat aikaiseksi. Ennenkin on ollut hyviä ja huonoja hallituksia, mutta ei näin huonoa. Ja tietenkin heidän on oltava siitä kyllä perillä itsekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67758
- 113722
- 37696
- 129649
- 67589
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40589Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142459Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35458- 26455
- 41422
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa29393Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58377- 29374
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374- 60368
- 32361
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24359- 23357