Onko palsta kuolemassa, vai menossa kesätauolle?
Mistä johtuu kirjoittajien hävikki?
Feikeistä?
Mihinkään johtamattomista riidoista?
Etsiikö kukaan täältä enää mitään, vai onko kaikki tuomassa "suuria" ajatuksia, muista välittämättä?
Mikä on elämäsi suurin kokemus ollut tähän asti?
Mistä johtuu kirjoittajien hävikki?
Feikeistä?
Mihinkään johtamattomista riidoista?
Etsiikö kukaan täältä enää mitään, vai onko kaikki tuomassa "suuria" ajatuksia, muista välittämättä?
Mikä on elämäsi suurin kokemus ollut tähän asti?
Vastaukset 26
Vanhimmat
nimenomaan siitä, että suurin osa otsikoistakin tällä palstalla on viime aikoina kosketellut muuta kuin palstan varsinaista aihetta. Seriffille tosiaankin on töitä tiedossa.
Entä nuo muut kysymäni asiat? Vaikuttavatko?
sitten että joku linkkien esille pano on jokin tapa keskustella? Onko kovin hedelmällistä jos sinä tuot pari skandaaliviestiä ja sitten esim. JT:t laittaa anti-linkin replyksi?
Ne voivat jossain tapauksessa saada huomiota, ja koska olet paljastunut henkilöksi ´jonka sanaan on vaikea luottaa, on sikäli ko. linkkeily ymmärrettävää.
Mutta viimeisimmät linkit ovat vain huomioita ilmiöistä mitkä ko. seurakunnat ja lahkot kieltävät ja kuittaavat luopioiksi..
Ei sinun, eikä kenenkään muunkaan ole pakko avata sellaista linkkiä, jonka on esillepannut Pakana(M). Joka tapauksessa, tänäänkään ei ole juuri uskontoa sivuavia otsikkoja ilmestynyt minun "linkkieni" lisäksi.
Olet melkoinen jäkättäjä.
tuo nyt ei vastannut kysymykseen, yhtälailla minä voisin sanoa että älä availe minun otsikoita jos ne ovat sinusta "jäkätystä."
No kuinkas paljon on sinun linkkejäsi tänään kommentoitu? Ne eivät ole tuoneet juurikaan sen enempää keskustelua..eivätkä ne jos tarkkoja ollaan liity sen enempää uskontoon kuin pedofiliys JT:n hyväksyttyyn oppiin. Tosin esim. Mormonilinkki, se mihin minäkin vastasin oli mielestäni hyvä, se liittyi heidän oppiinsa, eikä yksittäisjäsenten hölmöilyihin.
tuntuu siltä että tämän palstan ongelmat jotka on lakaistu maton alle, ja odotettu niiden katoamista, ovatkin toimineet oikein kunnon kompastuskivinä.
Velttoilu negatiivisiä ilmiöitä kohtaan on vienyt pois uskottavuutta, ketä kiinnostaa puhua mistään "elämää suuremmasta" jos on apinalauma ujeltamassa ilman sen suurempaa asiaa?
Tietysti voisimme tehdä niin että vaihdamme email osoitteita, ja siten voi käydä keskustelua yksityisesti, ilman häiriötekijöitä?!
Samaa mieltä kanssasi.
Minulla on tilauksessa WWW. sivut uskontofoorumi.
nimellä jossa voi joko rekisteröityä jolloin saa pitää oman nikin ja jos joku väärentää nikin niin heti ilmoituksen jälkeen pois palstalta joksikin aikaa jäähylle. He jotka eivät rekistöröidy mutta ottavat nikin, niin se sidotaan automaattisesti ip-tunnukseen, siten ettei voi kesken keskustelujen vaihdella nimari ja vastailla omiinsa viesteihin.
Koska itse tulen olemaan sheriffi, poistan potaskan puhujat ja ainoastaan asialista keskustelua tulee olemaan siellä. Palstat ovat saman tyyliset kuin täällä ja esillä on paljon suurempi uskontoon liittyvät info sivut. Palstoilla tulee olemaan kaikea uskoon ja uskontoihin liittyvää. Sivut ovat työn alla ja aukaistaan noin puolentoista kuukauden päästä eli siinä Käsä heinäkuun vaihteessa ovat sivut valmiit. osoite tulee olemaan :
www.uskontofoorumi@com
En minäkään halua enään näillä sivuilla helmiä heitellä koska ei ihmisillä ole mitään moraalia muutakuin häiriköinti samoin että palstan sheriffi ei yksin kertaisesti vain poista kaikkia häiriköinti aloituksia kylmästi. Vaan on antanut koko palstan tulla yhdeksi pornokupaksi ja henkilö parjaus palstaksi. Yli puolet tämän palstan kaikista keskusteluista ei ole uskontoon milläänlailla liittyviä ja täten kuuluisi poistaa aivan raakasti.
Samoin evätä ip-tunnuksen käyttö asiattomista viestien jätöstä ensin varoitus seuraavaksi 3 päivän kielto tekstin kera seuraavaksi 7 päivän kielto ja jos kirjoittaja vielä tämänkin jälkeen jatkaa häiriköintiä ei muuta kuin pois aina kuukauden verran. Rekistöröinnistä olen itsekkin miettinyt onko se tarpeen ollenkaan? Syy on nimittäin sellainen että vapaa keskustelu ilman rekisteröintiä olisi jokaiselle paras mutta.
Mutta kuka kunnioittaa sitä? Aluksihan aina voi yrittää ilman mutta kun ihmiset eivät lopeta niin rekistöröinti olisi se viimeinen keino. Minä suosin parhaana tapana sen että aktiivinen Sheriffi poistaa kaikki asiattomat viesti ja seuraa kuka niitä kirjoittelee ja mikä on ip-tunnus ja ilmoittaa asian omaiselle tästä. Ja nikkien väärentäjälle aina 7 päivän poistuminen automaattisesti se olisi minun mallini tähän. Kuitenkin siten että ihminen voi käyttää monta eri nikkiä, mutta aina kun vaihtaa nikin niin se tekisi hieman työtä ja vaivaa sekä, mutta kielto rakennella omia ketjuja ja yksin puheluita on itsestään selvä asia koska kuka haluaisi jonkun huijattavaksi?! Tässä muuta kuin jatketaan harjoituksia.
Pyydän anteeksi. Laitoin @ tämän merkin vahingossa tulevaan internet osoitteeseeni!!! Eli oikea osoite on:
www.uskontofoorumi.com
Vesissä silmin nauran tuolla jutulle. Palstan pahin häirikkö Juristin/Korpisoturin jälkeen höpöttää seriffiydestään.
Pahus kun ihan mahaan sattuu.
nimittelet täällä ihmisiä?
Varmaan kesä painaa päälle. Sitten on niitä, jotka odottavat uudistusta palstalle. Luulen, ettei tule muuta uudistusta kuin toi sheriffi, mikä sinänsä voi olla kyllä parempi kuin olis pelkkä nimimerkin rekisteröinti.
Ei sitä kauheesti enää vanhana jaksakaan.
Jos ei nyt elämän suurista kokemuksista, vaan palstan suurista kokemuksista, niin ehkä se oli jotain, kun kirjoitukseni sensuroitiin (-;
Enemmän "asiassa" on pysytty noilla muilla uskontoaiheen palstoilla.
Täällä "pääpalstalla" on seurat, joissa kokoontuvat kaikki hengelliset virtaukset, patoutumat, henkilökemiat ja antipatiat enimmäkseen sulassa epäsovussa; täällä järjestys ei tule käskemällä eivätkä tuolirivit mene mallikkaasti, vaikka yrityksiä tehty onkin. Aina silloin tällöin joku vetäisee tuolin toisen alta, veisaa toisen lahkon kirjasta tahallaan takaperin ja nuotin vierestä; välistä joku hauskuttaa osaa yleisöstä matkimalla jonkun julistajan maneereita; välihuudot posahtelevat, provosoivat kysymykset kalahtelevat...
Sheriffi on vihdoin saapunut. Se on hyvä, ex oo. Koska kirjoituksesi sensuroitiin?
kun heidän tekstejä ylläpito poistaa, mutta minun teksiäni ei ole kertaakaan poistettu?
Hihhuleista ainakin Juristin/Korpisoturin, Mikon ja TuttuM:n tekstejä on poistettu.
Mikä tekee esim. minusta hihhulin?
En ole kovinkaan taipuvainen hihhuloimaan, enkä oikein allekirjoita tuollaista.
Mitä se yleensä tarkoittaa?
sinun kirjoituksiasi ei ole poistettu palstalta!
Se ol sit siin, vai? Että en ole mielestäsi hihhuli?
Mutta mikä se tarkkaan ottaen on?
Alkuinnostuksessa syksyllä laitoin mahdollisimman provosoivan otsikon ja melko asiallisen viestin. Sensuuri iski sitten siihen viestiketjuun, mutta se provo-otsikko tais jäädä ikiajaks roikkumaan (-;
Seriffi on ihan ok.
En ole itseäni osannut hihulina pitää, vaan ehkä olen hihuloitunut mm. Sinun kirjoitustesi ansiosta.
Jos hiuksia halotaan, niin tietääkseni tuttuM -nikillä kirjoitettuja ei ole poistettu, en ole ainakaan huomannut. Ehkä olet pitänyt tarkempaa kirjaa tekemisistäni?
Provoni kirjoitin aikoinaan muistaakseni vierasM nikillä, enkä tuolloin ollut kovinkaan paljon hihuloitunut (-;
Ja mainittakoon, että uskonto-palsta urani yksi kohokohta oli, kun Sinä suosittelit minulle Raamatun lukua. Lämmitti mieltä (-;
Mutta muuten lämmintä kesää sullekin!
ainutkertaisesta elosta jokiravintelissa huurteisen ääressä katsellen kun vähäpukeiset kauniit naiset tekevät itseään tykö ja saattaapi sitä jonkun puhekykyisen olennon kanssa heittää joskus peräti parit filosofoinnit elomme mielekkyydestä ja sen laadusta noin yleensä. Toisinsanoen pimeä kylmä talviaika on paskanjauhamisen aikaa, silloin kun on muutenkin tunnelmat tolleen "toinen jalka haudassa", ainakin mitä tätä palstaa seuranneena voin suomaalaisten mentaliteetista mitään sanoa ja miksi en voisi kun sanon vaan.
oli tuossa paljon pointtia, kesä on maassa missä talvi on melko totaalinen niinkin harvinainen vieras että kyllähän siitä nauttia pitää.
Eli sekin saattaa olla kyllä melkoisen hyvä syy..
Mutta silti rentona terassilla???
No joo. :)
Elästä saa ja pitää nauttia, mutta uskonasiat eivät ole pas... jauhamista, vaan kaikille ihmisille ajankohtaisia - uskoohan jokainen johonkin.
Hyvää kesää anyway.
"Onko palsta kuolemassa, vai menossa kesätauolle?"
Toivottavasti ei kumpaakaan. Sehän lienee täysin keskustelijoista riippuvainen asia ellei palveluntarjoaja päätä foorumia lopettaa.
"Mistä johtuu kirjoittajien hävikki?"
Muiden kirjoittajien hävikistä. Ketjureaktio kaiketi. Alkusysäys taisi olla palveluntarjoajan toilailu ensin IP -numeroiden kanssa ja myöhemmin lähiaikoina tapahtuvien ties minkä toteutumattomien muutoksien kanssa.
"Feikeistä?"
Enpä jaksaisi antaa "kunniaa" kovin paljoa heillekään. Tietyllä tavalla kaikki tänne kirjoittavat ovat "feikkejä". Tämän palstan häiriköt ovat kirjallisilta avuiltaan ja ilmaisutaidoiltaan sen verran heikkoa tasoa, että heidän rimpuilunsa jo käytössä olevien nikkien nimissä ovat olleet lähinnä puuduttuvan tylsistyttävää seurattavaa ja jokainen jolla vähänkin vielä voi suussa sulaa, kykenee ne alkuperäisistä erottamaan ja on niin tehnytkin.
Feikeistä kun ei eroonkaan pääse niiden kanssa on ikävä kyllä "opittava elämään". Pyörikööt jaloissa, ja jos niitä haitaksi asti kertyy, potkiskelee enimpiä kauemmaksi.
"Mihinkään johtamattomista riidoista?"
Jokainen voisi, minä etunenässä, miettiä olisiko jatkossa hedelmällisemmän lopputuloksen kannalta, oman totuutensa julistamisen sijaan, myös hiukan yrittää "kuunnella", mitä keskustelukumppanilla on sanottavanaan.
"Etsiikö kukaan täältä enää mitään, vai onko kaikki tuomassa "suuria" ajatuksia, muista välittämättä?"
Hyvien ystävien lisäksi, joita olen jo löytänyt, itse etsin mainitseamiasi "suuria" ja niitä pienempiäkin ajatuksia. Vähenevässä määrin niihin tosin enää törmää. Kuinkas itse?
"Mikä on elämäsi suurin kokemus ollut tähän asti?"
No, vuosi oli 1996 ja kokemus oli ikävä, mutta siitä ehkä toisella kertaa.
Sinusta pitäisi ottaa esimerkkiä. On hyvä lainata aina toisen tekstiä, etä tiedetään mistä on kysymys ja mihin vastataan.
Itsekin yritän lainata, mutta aina ei jaksa.
Suuriin ajatuksiin en ole täällä varmaan koskaan törmännyt, mutta totuuden vääristelyyn ja sen puolustamiseen kylläkin.
Eniten on ihmetyttänyt ajatusten runsaus. Täällä tuntuu olevan liki kaikki uskonnot mukana edustettuina ja tietnekin aito uskokin.
On kaikenlaista filosofiaa "totuutta" ja idealismiä.
Palaillaan ja ystävyyksiä on solmittu, mutta tapaaminen on vielä auki, mutta en epäile.
Eclipsen ja Hevoisen kanssa olemme suunnitelleet tapaamista Tampereen Palatsilla.
Miten voit ainoastaan tämän palstan perusteella
erottaa aidon uskovan?Minulle se on ainakin mahdo-
tonta.Olen ehkä elämäni(suht.pitkän näihin murkkuihin verrattuna)tavannut ehkä pari kolme aitoa uskovia.Kukaan heistä ei ole kerskunut sillä.
He ovat vain eläneet uskoaan todeksi.
Palsta on yhtä hyvä tai huono,kuin sen osallistujat.Minulle syntyi vaikutelma,että taso
romahti jo syksyllä.Liekö ollut terrori-iskujen
vaikutusta(siis palstalle).
Suuria ajatuksia tuskin täällä tarjoillaan.Ne mietitään enemmänkin joko yksin tai sellaisessa
seurassa,ettei tule älyttömiä välikommentteja,
jotka sitten aiheuttavat joukkokadon.
Esim. sitä K.T.S:ää oli alkuun vaikea erottaa, mutta jopa vauvakristittykin pystyi siihen jo pian.
Toivotaan, että palsta pysyy elävänä.
Montako vakkariahan täällä on?