Mitä Jumala tahtoo, sen Jumala saa. Kuka voi Jumalan tahtoa vastustaa? Jos Jumala on omaisuuskansansa puolella, kuka voi olla sitä vastaan? Ei ole meidän käsissämme tämä. Ei ole poliittinen kysymys, ei edes teologinen. Jumalalle ei ihmisviisaus pärjää. Meidän ajatuksemme eivät ole Hänen ajatuksiaan.
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
Aloittaja voi paunua siperian ikiroutaan
- Anonyymi00007
Miksi olet noin katkera? Mikä sinua ahdistaa?
- Anonyymi00009
miltähän tuntuu polttaa ihmisiä,
elävänä koteihinsa...? - Anonyymi00011
Anonyymi00007 kirjoitti:
Miksi olet noin katkera? Mikä sinua ahdistaa?
Jumala on viime vuosina antanut Israelin päästä taas kerran voitolle vihollisistaan. Se ahdistaa suuresti antisemitistejä ja muita Jumalan vastustajia!
- Anonyymi00014
Anonyymi00007 kirjoitti:
Miksi olet noin katkera? Mikä sinua ahdistaa?
Jonkun verran ehkä haittaa kun muinaisen pölyisen aavikkojumalan nimeen vedoten tapetaan ihmisiä.
Avaus tosiaan muistuttaa Venäjän propagandaa, jossa pitäisi alistua "väistämättömän" edessä. Ehkä niin olisi aikoinaan pitänyt tehdä Hitlerinkin edessä, niin hän olisi saanut kaikessa rauhassa tuhota venäläiset, ne syyttömätkin heistä. Anonyymi00011 kirjoitti:
Jumala on viime vuosina antanut Israelin päästä taas kerran voitolle vihollisistaan. Se ahdistaa suuresti antisemitistejä ja muita Jumalan vastustajia!
Raamatussa kaikilla kansoilla oli oma jumalansa. Nykyään ei ole.
Eli olet väärässä.
- Anonyymi00010
Onko maailmankaikkeus niin pieni, että sen Luoja on keskittynyt tämän hieman atomia isommalla pallukkalla toimivan kädellisen toimintaan? Voisiko olla mahdollista, että ihmisten luomat jumalat ovat vain ihmisiä kehittyneempiä olentoja? Ja Kaikkein korkein on se kaiken alkulähde, josta kaikki on alkunsa saanut. Ja on aina ollut?
Miksi jokin kansa olisi automaattisesti oikeutettu ikuiseen onnelaan ja muut tuomittu ikuiseen kärsimykseen? Rakastavan Jumalan toimesta. "Elä vaikka kuin paholainen, kunhan teet kääntymisen henkäyksen ennen kuolemaa"
Karmassa on sentään jotain logiikkaa, vaikka ei kai yksisoluinen ameebakaan valintoja tee.
Jos haluat päästä tietoon, elä kuin Buddha tai Jeesus eli. Mutta se vaatii tahtoa ja kaiken hylkäämistä. Teknisellä kokeilulla se ei tule onnistumaan.- Anonyymi00012
Jeesus oli juutalainen. Pelastus on juutalaisista. Myös vanha liitto on yhä voimassa. Jeesuksen kautta meidät pakanatkin on oksastettu Israeliin, Jumalan puuhun, mutta meidän on aina kunnioitettava alkuperäistä liiton kansaa ja rukoiltava sen puolesta.
- Anonyymi00015
Anonyymi00012 kirjoitti:
Jeesus oli juutalainen. Pelastus on juutalaisista. Myös vanha liitto on yhä voimassa. Jeesuksen kautta meidät pakanatkin on oksastettu Israeliin, Jumalan puuhun, mutta meidän on aina kunnioitettava alkuperäistä liiton kansaa ja rukoiltava sen puolesta.
Mikä hiton pelastus? Ainakaan Palestiinan kristittyjä seurakuntia, vanhimpia maailmassa, ei Israel ole pelastanut, mutta tuhota on kyllä yrittänyt,
Anonyymi00015 kirjoitti:
Mikä hiton pelastus? Ainakaan Palestiinan kristittyjä seurakuntia, vanhimpia maailmassa, ei Israel ole pelastanut, mutta tuhota on kyllä yrittänyt,
No onhan sitä ennenkin tällä palstalla sanottu, että juutalaisten mielestä kristityt on vääräuskoisia, ei siis islamilaisia kummempia.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2351439Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va249990Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68762Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan86698- 109599
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34564Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40471
- 31461
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺45417- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407- 30393
- 27390
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21371