Yhteiskunnan maksamia eläkkeitä puolustamaan, ja haluaa rahoittaa niitä työeläkkeitä leikkaamalla.
Orpo siis asrttuu nyt
Anonyymi-ap
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Emme hyökkää kenenkään kukkarolle paitsi vähävaraisten, sairaiden ja eläkeläisten sanoi Petteri, v...u mikä idiootti.
Varakkaammat säästyy taas leikkauksilta ja varmasti saavat verohelpotuksiakin. Ensin ovat ajaneet Suomen talouden liian isoilla leikkauksilla syvempään kuoppaan kuin olisi ollut tarve ja samalla antaneet rikkaammille roimasti verohelpotuksia ja pistäneet huonompiosaiset vieläkin ahtaammalle ja ajaneet lisää porukkaa toimeentulon piiriin. Eipä kokoomus aio tehdä mitään työllisyyden parantamiseksi, eikä nuorisotyöttömyyden vähentämiseksi.
Köyhät kyykkyyn ja lisää rahaa varakkaille, se on kokoomuksen vaaliteema.
Orpo unohtanut yhden faktan tuossa vaali-innossaan, hänen oma hallituksensa on jo jäädyttänyt indeksikorotukset eläkkeisiin ja työttömyyskorvauksiin, joten miten sen jatkaminen toisi säästöjä. Sosiaaliturvaa on jo leikattu monestakin kohtaa, mistä ne aikoo lisää ottaa, nyhjätä tyhjästä, ei oikeasti ole mistä enää voisi leikata. Työttömyysturvasta on jo leikattu, asumistuesta on jo leikattu, toimeentulotuesta on jo leikattu eli mistä ne oikeasti meinaa lisää ottaa, Orpon hallitus on jo reippaasti lisännyt köyhyyttä ja asunnottomuutta ja ajannut porukkaa toimeentulotuen piiriin ja lisännyt väkeä leipäjonoihin. Ottaisivat välillä jotain varakkaammiltakin, niillä on euroja mistä ottaa, eikä ne siitä joudu konkurssiin.
Hyvä kommentti.
Kokoomus Orpo on patologinen valehtelija kuten myös muutkin hallituksensa ministerit.
Työeläkkeitä ei pidä päästää poliittisten puolueiden päätettäväksi. Politikoi löytävät varmasti työeläkkeille muita hyviä tarkoituksia, kuin eläkkeiden maksamisen.
Fakta.
Niinpä. Mitäpä eläkeläiset itse tienaamallaan eläkkeellä tekisi, eihän eläkeläiset tarvi rahaa elämiseen, kun ne kuolee kumminkin, tuo on poliitikkojen ajatusmaailmaa nykyisin.
.
Tuo vitun paviaani ei ole edes perehtynyt mitä sen johtama nykyhallitus on tehnyt, kun esittää samoja leikkauksia ja säästöjä uusina asioina. Jos hyvinvointialueita ruvetaan vähentämään, se pitää tapahtua muualla kuin pohjoisimmassa Suomessa, jossa on paljon vähennetty ja karsittu palveluita siihen malliin ettei kaikilla ole mahdollisuutta päästä edes kohtuudella julkisen puolen terveydenhoitoon, kun matkaa lähimpään paikkaan on melkein toista sataa kilometriä. Etelä-Suomessa on kyllä karsittavaa ihan Helsingin aluetta myöten, jossa on useita sairaaloita tarjolla lyhyelläkin välimatkalla, miks ne etelän ihmiset ovat muka arvokkaampia Arkadianmäellä oleville, pitäisi olla tasapuolista tuon palvelujen karsimisetkin, pohjoisessakin asuvat ovat oikeutettuja kunnolliseen hoitoon siinä kuin etelän ihmisetkin.
Orpo ei ainakaan enää lässytä ja lupaile mitään hyvää, on kerrankin rehellinen puheissaan siitä ett köyhiä, sairaita ja vanhuksia aikoo kurittaa jatkossakin ja ajaa alas julkisen puolen terveydenhoitoa. Eipä puhu mitään enää yhteiseen hiileen puhaltamisestakaan, eikä heikompiosaisista huolehtimista, miks valehtelisi, on ylimielinen ja varma jatkostaan pääministerinä.
Asiaa kirjoitat.
Kokoomus leikkaisi eläkkeistä 2 miljardia.
AA-hallitus ei kildisdi midään!
Orpon nuo leikkaukset sataa aina rikkaiden laariin.