Ukrainan pääministeri Serhi Koretskyin mukaan Venäjän hyökkäyssodan kokonaiskustannukset Ukrainalle nousevat tämän vuoden aikana vielä 155 miljardiin Yhdysvaltain dollariin, kertoo uutistoimisto Reuters.
Pääministerin mukaan Ukrainan hallitus pyrkii parhaillaan kuromaan umpeen 27 miljardin dollarin suuruisen vajeen Ukrainan rahoituksessa, jotta maa kykenee jatkamaan taisteluaan vuoden 2027 koittaessa. Koretskyi korosti kyseen olevan kriittisestä tarpeesta. Tarve on kriittistä Ukrainan sotatoimien pitkän kantaman toiminnoille sekä "kyvyllemme viedä sota takaisin sinne mistä se tuli", pääministeri sanoo Reutersin mukaan.
7 miljardia tästä 27 miljardin rahoitusvajeesta Ukrainan hallitus suunnittelee kattavansa lykkäämällä menoja, siirtämällä rahaa muualta budjetista, sekä menoleikkauksilla, Koretskyi sanoo. Jäljelle jäävän 20 miljardin dollarin kattamisesta Ukrainan hallitus keskustelee parhaillaan kumppaneidensa kanssa, pääministeri kertoo.
Ukraina: Taistelun jatkamiseksi tarvitaan lisää miljardeja dollareita
39
68
Vastaukset 39
- Anonyymi00001
Aika todella kallista tuo sotiminen, sanoisin.
- Anonyymi00003
Kyllä se on. Eihän Venäjälläkään, joka aloitti hyökkäyssotansa, näytä resurssit riittävän, vaan pitää käydä anelemassa jatkuvasti apua Pohjois-Korealta, Kiinalta, jopa Iraniltakin ennen Trumpin sotaseikkailua siellä. Ja mitä niitä nyt muita onkaan.
Venäjä on tuhonnut taloutensa, moraalinsa ja oikeastaan koko yhteiskuntansa.,tulevaisuudesta nyt puhumattakaan tavalla, joka on mahdollista vain diktatuureissa. Jos joskus valtaan pääsee joku vähemmän sotaisa ja kansalaistensa hyvinvointia arvostava, niin Putinin tuhoaman Venäjän yhteiskunnan saattaminen takaisin jaloilleen ja kansainvälisen luottamuksen palauttamiseen ei taida yksi sukupolvi riittää. Hinta on käsittämättömän suuri.
Suoraa sotilaallista materiaalitukea ja sotilaita Venäjä saa huikeat määrät. Kiina ja jopa Intiakin antavat epäsuoraa rahallista tukea. Kiinalta lisäksi ohjuksiin tarvittavaa tekniikkaa ja komponentteja.
Ukrainakin saa, mutta ei läheskään yhtä paljon. Ei joukkoja eikä mitään tukea alkuunkaan riittävästi tarpeeseen nähden. Ja tuen jatkuminen on koko ajan epävarmaa. Tämä tietysti pitkittää sotaa, kun Putin jaksaa uskoa ajan olevan hänen puolellaan.
Sota olisi jo päättynyt, jos Ukrainaa olisi tuettu heti alusta alkaen riittävästi ja ilman naurettavia ehtoja, joilla voimakkaasti rajoitettiin Ukrainan kykyä puolustautua. - Anonyymi00004
Aika paljon pahaa saa yhden ihmisen sotakiima aikaan.
- Anonyymi00008
Anonyymi00004 kirjoitti:
Aika paljon pahaa saa yhden ihmisen sotakiima aikaan.
Kaksi vanhaa fossiilia pois niin maailmaan palaisi taas vakaus.
- Anonyymi00030
Mitä väliä sillä on kyllä Suomen presidentti maksaa laskun.
- Anonyymi00002
ZaelensKYYn taistelun jatkamiseksi pakopaikassa tarvitaan lisää miljardeja dollareita. Yksityis suihkarit, helikopterit, Bentleyt jne. sotatarvikkeet eivät ole halpoja hankkia tai käyttää ja ylläppitää.
- Anonyymi00014
Ai kun keittää ja päässä heittää ryssysyssyllä jo kun Ukraina on romahduksen partaalla ja kuilu on syvä johon USA on muiluttanut rahallaan natsijohtoiseksi 2014 saamansa ennen ok maan.
Putin on pelastustehtävissä ja saa kyllä kitkettyä natsien orastavan toiminnan maasta juurinensa.
Siviileitten tappaminen saadaan loppumaan mitä jo Kurskiin aloittamassa hyökkäyssodassa harrastivatten..varastivat arvo-omaisuuden, tekivät väkivaltaa naisille ja tappoivat kellareihin. 70.000 tappiot natseille eikä kauan kukkoilleet tuolla, russofobiset olivat jo kuola suupielessä siinäkin odottamassa jotain, mutta Venäjä ei sorru siviileitten tappamiseen, veljeskansaa vieläpä.
Opiskelijanuoria tappoivat juuri jokunen viikko sitten ja osa vammautui pysyvästi, oli kymmeniä kuitenkin ja opettajia...rakennus tuhoutui eikä suomimediaa kiinnosta tämä ei sen paremmin israelin massamurhaajat Gazassa, sielläkin lapsia. Valkovenäjällekin ukrainalaiset ampuivat droonilla ja tappoivat ja haavoittivat useita urheilijalapsia bussissa. Joku mielipuolinen lasten tappamisvimma eikä tule vaan lännestä mitään vastinetta - olsipa toisinpäin niin kyllä älämölö ja huuto raikaisi...muttei Venäjä todella tähän syyllisty, on fiksua kansaa ja välttivät nuo sairauksia ja kuolemaa tuoneet myrkkyruiskeetkin 2021 alkaen joihin länsi sortui ja varmasti nyt länsi kateellinen tästä. Putinille hatunnosto kun pelasti veren ja voi pelotta ottaa näitä verensiirtoja jos tarvis. Suomessa tämä on vakava riski.
- Anonyymi00005
Putin tuhosi Venäjän. Ja siinä samalla pienet putinistitrollit vaikka eivät sitä itse vielä ymmärräkään.
- Anonyymi00007
Näytät olevan säälittävä pelkuri.
- Anonyymi00017
Onkos se russofobinen kateellinen kun yrittää ja laitetaan aina...onnetonta vetoa on mutta hädässä sitä sekoaa moni. Uskonto jonka media on luonut ja Marin siinä hauskasti mukana kuten muistatte 😂🤣kun Suomi voitti Venäjän....tuplahuti...ei ollut Venäjää ja hävisi Neuvostoliitolle.
Repeäähän tuossa mediauskossa monen pelihousut todella.
Venäjän talous n. 7 prosenttia noussut ja miten Suomineito - sen dieselkin on 49 prosenttia noussut vuodessa....eipä nämä voidellut median uskovaiset tunnu valittavan siitä täällä vaan ovat kovasti huolissaan vain Venäjän tilasta...aika vekkulia, eikö?🙄🙄😏 - Anonyymi00034
Anonyymi00007 kirjoitti:
Näytät olevan säälittävä pelkuri.
Toveri on paskan jauhaja.
- Anonyymi00009
Hurjia kauttasodan toteuttajia, ovat valmiita tapattamaan kaikki elossa olevat.
Sanellaan ulkoa käsin, mitä teet...et voi lopettaa.
Pitäisi olla iso varoitus suomalaisille, miten käy kun määräykset annetaan muualta.- Anonyymi00010
Totta!
- Anonyymi00019
Näin se USA toimii...pistää muitten maitten asiat sekaisin rahalla lahjoen ja hyökkää tai rupeaa anastamaan arvokasta mitä voi puoli-ilmaiseksi.
Nyt se USA myös häviää - sen laitoksia Ukrainassa on jo tuhoutunut...ja Venäjä on ottanut haltuunsa USAn omaisuutta...Venäjältä on varastettu rahaa ja omaisuutta ja myös Suomi mukana varkauksissa ja petoksissa.
Tänne saatiin vielä kansaa kuulematta tuo hyökkäysliitto natokin meitä kiusaamaan, tuhoamaan luontoa ja viemään rahojamme omilla laeillaan.
- Anonyymi00011
Kuulostaa lupaavalta. Äkkiä sotateollisuusfirma pystyyn tekemään jotain, mitä tahansa!
Kolehti pystyyn, jokaiselta suomalaiselta vauvasta vaariin 100€ aseteollisuudelle. Eikös siitä tule jo ainakin jotain 500 miljoonaa? Jos perheessäsi on 4 henkilöä, niin kaivakaa kuvetta 400€, kiitos.
Liekö niin tarkkaa summien kanssa, sitten sen jälkeen kun varat on saatu maan rajojen ulkopuolelle ;) Raha on likaista ja se pestävä, kuten pelissä mukana olevat poliitikot hyvin tietävät.
Sota on kyllä bisneksistä parhain!- Anonyymi00012
Juuri noin.
- Anonyymi00022
Hetken tuo koronahuijaus sai enemmän rahaa kuin öljyteollisuus, mene tiedä sotateollisuuteen verraten sitten. Nuo kolme tuottavat rahaa ja köyhät ne köyhtyy entisestään...se on se kun rahalla ja aseilla alistetaan porukka.
Näin se Suomessakin, olemme selkeästi alentuneet USAn vallalle.
Meillä on jopa tuotu naton hyökkäysliitto vaikka kansan enemmistö oli vastaan. Meidän ei sen vuoksi annettu äänestää, se iso raha päättää mitä jos joku on vastaan niin ne tuhotaan. Koronaruiskeitakaan ei kansa halunnut mutta valtaisa rummutus aivopesulla valhein ja pakottaen, syyllistäen ja vaikka ettei saa hoitoja jos et ota myrkkyä...kammottavaa. - Anonyymi00031
Suomessa pitää korottaa veroja tuntuvasti heti kaikille lisää 5% Sota vero rahat lahjoitetaan Ukrainaan.
- Anonyymi00013
Rahaa ja aseita jotta saataisiin sotaa jatkettua ja rikkaita asemyyjiä vielä rikkaammiksi ja muita alistaviksi.
Pakkovärväykset sotaan ovat herättäneet eri puolilla maata mielenosoituksia ja levottomuuksia, jotka viranomaiset ovat leimanneet ”vihollisen auttamiseksi”.
Lasten osallistuminen puolisotilaalliseen koulutukseen on lisääntynyt Ukrainassa vuoden 2014 lännen masinoiman Euromaidan-vallankumouksen jälkeen, ja kehitys on kiihtynyt entisestään Venäjää vastaan eskaloidun konfliktin myötä.
Eri julkisuuden henkilöt ovat toistuvasti ehdottaneet tällaisen koulutuksen – ja mahdollisesti myös varsinaisen asepalveluksen – ikärajojen laskemista. Lisäksi avoimesti uusnatsistiset ryhmät järjestävät lapsille sotilastyyppisiä leirejä, joissa peruskoulutus ja vihaa lietsova aivopesu kulkevat käsi kädessä.- Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ukraina
https://maailmankuvalehti.fi/wp-content/uploads/sites/5/2020/12/2019-1-ukraina-2.jpgNO HUH HUH!!
- Anonyymi00021
Anonyymi00018 kirjoitti:
NO HUH HUH!!
Ukraina kouluttaa nuorista orvoista aivopesulla toki uutta sotilasta.
- Anonyymi00020
UKRAINA ON HALVAANTUNEESSA TILASSA - Kiovan tila kriittinen !
https://www.youtube.com/shorts/BzXLq20eOcs - Anonyymi00023
Oho ...Kyiv
https://www.youtube.com/shorts/HhoMPrzmAwk - Anonyymi00024
Venäjän ”Pohjoinen”-joukko-osaston taistelijat ovat torjuneet ukrainalaisjoukkojen jälleen uuden yrityksen murtautua ulos saartorenkaasta lähellä Nefedovkaa Harkovan alueella, Venäjän turvallisuuslähteet kertoivat Sputnik-uutisille. Venäjän jatkaessa etenemistään eri rintaman osilla myös Ukrainan alueen strategiset pommitukset, jotka ovat kestäneet päivittäisinä iskuina yli kuukauden ajan, jatkuvat ilman taukoa.
- Anonyymi00025
On se julmaa touhua.
- Anonyymi00038
Anonyymi00025 kirjoitti:
On se julmaa touhua.
Eipäs ole suurin osa Ukrainan kansasta haluaa liittyä venäjään heti.
- Anonyymi00026
Suomella ei ole varaa antaa mitää enää Ukrainaan, maamme on jo muutenkin kriisissä.
- Anonyymi00027
Eikä Suomella ole varaa lopettaa Venäjän sodan tukemistakaan. Joten kusessa ollaan.
- Anonyymi00032
Anonyymi00027 kirjoitti:
Eikä Suomella ole varaa lopettaa Venäjän sodan tukemistakaan. Joten kusessa ollaan.
Miksi Venäjä ei käytä suurempia pommeja yötä päivää nii saataisiin sota loppumaan vuoden 2027 aikana.
- Anonyymi00033
Suomi voi ottaa lisää velkaa 10 miljardia ja lahjoittaa varat Ukrainan sota kassaan.
- Anonyymi00028
EU hyväksyi huhtikuussa 2026 Ukrainalle suunnatun 90 miljardin euron tukilainan vuosille 2026–2027. Koskaan tuota 90 miljardia ei saada takaisin. Ilmeisesti tuo 20 miljardia tulee sitten tuon 90 miljardin päälle.
Ukrainan ei olisi kannattanut aloittaa kuuluisaa 40 päivän operaatiotaan Venäjän pakottamiseksi rauhaan. Oma talous on nyt vieläkin surkeammassa jamassa, kun satamat ovat käytännössä kiinni.- Anonyymi00029
Ukrobien olisi kannattanut jättää suurhyökkäys keväällä 2022 väliin.
Siitä tämä meno alkoi. - Anonyymi00035
Anonyymi00029 kirjoitti:
Ukrobien olisi kannattanut jättää suurhyökkäys keväällä 2022 väliin.
Siitä tämä meno alkoi.Miksi Ukrainan kansa asuu metrotunneleissa ?
- Anonyymi00036
Anonyymi00035 kirjoitti:
Miksi Ukrainan kansa asuu metrotunneleissa ?
Onko vuokra asunnoista pulaa ?
- Anonyymi00040
Anonyymi00029 kirjoitti:
Ukrobien olisi kannattanut jättää suurhyökkäys keväällä 2022 väliin.
Siitä tämä meno alkoi."Anonyymi00029
2026-10-01 10:34:28
Ukrobien olisi kannattanut jättää suurhyökkäys keväällä 2022 väliin.
Siitä tämä meno alkoi."
xxxxxxxxxxxxx
Eli siis antautua heti nostaa venäjän lippu salkoon?
Entä jos Suomi olisi seuraava?
Taas nostettaisiin venäjän lippu salkoon.
Sen jälkeen...........
- Anonyymi00037
Sota ei sotimalla lopu.
- Anonyymi00041
Kaksi maailmansotaa loppui sotimalla, samoin Vietnam, Irak ja Afganistan kahteen otteeseen.
- Anonyymi00039
Globalistit haluavat sotaa ja sodan jatkumisen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231225Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️591140- 82901
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)104863Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21757- 118679
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet227676Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k210669- 62658
- 99592
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html275541Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104508- 7479
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 39454
- 33439
- 47430
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas23407Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko42399