Yleislakko

Eikö olisi yleislakon paikka ja ihan hyvä syy, polttoaineiden hinnat, jotka tulevat ainoastaan nousemaan.
Se on sama, kuin palkan alennus, vähemmän rahaa jää elämiseen, kun palkasta yhä suurempi osa menee työ matkoihin, joiden on autolla töihin mentävä.
Ainakin kahden viikon lakko, kukaan ei myöskään tankkasi polttoainetta ja kaikki seispisi, jolloin valtion valtiolta jäisi saamatta satoja miljoonia verotuloja.
Palkankorotusten takia kyllä lakkoillaan, eikö nyt olisi aihetta suur lakkoon.
Itse olen lakossa koko ajan, kun en ole töissä, enkä työnhakijanakaan vuodesta 2008 lähtien ja tulot on olen säästöjen varassa eläjä, mutta sillä ei ole mitään vaikutusta.
Autoilua olen vähentänyt, ei vaan pysty tankkaamaan öky kallista polttoainetta.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tämä vitun tekstin automaattinen kääntäjä kääntää tekstiä muuksi mitä kirjoittaa, kuten seisoisi sanan sepsiksi.

Äänestä
  • Tuttu tunne

    Äänestä

Fortumin olkiluodon yhden ydinvoimalan sähkötuottojen anto 20 vuodeksi Googlelle olis jo kans sellainen.

Äänestä

Persut lupasi halpaa polttoainetta veroa alentamalla. Eikä ollut läheskään ainoa niiden lupaus jonka pettivät hallitukseen päästyään.

Äänestä
  • Eivätkö ole sinun mielestä alentaneet veroja? Tosin se nyt ei ole mikään mielipideasia edes, ihan silkkaa faktaa.

    Äänestä

  • He eivät koskaan ole mitään euron bensaa ainakaan luvanneet. Persujen kansanedustaja vaan esitti jotain arvioita tai laskelmia ylimalkaisesti. Siitä sitten punikkimedia alkoi lietsoa että Persut puolueena olisi tällaista luvannut.

    Äänestä

Kas kun se on nyt yleismaailmallinen ongelma, ei siinä yhden maan lakkoilut auta mitään. Mitä luulit sen auttavan? Lisää sekaannusta maahan?

Äänestä
  • Ei äänestäminen kääntää mitään auta, eikä muuta.
    Äänestys on pelkkää teatteria, kaikki on päätetty mitä puolueet ja ehdokkaat valitaan.
    Ei kukaan tiedä mitä sinä olet äänestänyt, koska ääni salaisuus.
    Jos vaalit jotain muuttaisi, niin miksi joka kerta samat pääsevät valtaan eli ne, jotka vallassa ollessaan eniten leikkasivat ja vaalien alla suurimmat lupauksensa pettivät valituksi tullessaan.
    Niin joo, kansa äänestää samoja, koska pelkäävät äänestää muuta, kun se on epävarmaa.

    Äänestä

Jos sinulla on vielä varaa "autoilla", ei pidä valittaa.

Äänestä
  • Varaa autoilla ei tarkoita huvi ajelua, kuten varaa autoilla käsite saattaa sinulle tarkoittaa.
    Autoa käytän vain kun haen polttopuukuorman maalta ja jos kuljetaan jotain suurta ja painavaa, jota polkupyörällä ei pysty kuljettamaan.
    Kauppa ostokset kuljetan polkupyörällä repussa tai pyörän peräkärryssä.
    Auto seisoo suurimman osan ajastaan pihalla. Kerran viikossa tai kerran kahdessa viikossa olen autolla enää ajanut, kun on jotain autolla kuskanut.

    Äänestä

Voittehan te työttömät vasut olla lakossa ja olla menemättä sinne kantakapakkaan. Kyllä Baltianpojat hoitaa työt tänäänkin .

Äänestä
  • Ne onkin tyhmiä, poenellä palkalla, eivät tiedä oikeuksiaan isompaan palkkaan..

    Äänestä

Anna mennä vaan!

Tosin teillä tapatyöttömillä taitaa olla yksistään aikaa tuollaiseen. Mutta kiva se on saada pari turhaketta kasaan ja ottakaa toki liput ja plagaatit mukaan sinne lähipellolle.

Täysjärkiset ihmiset ymmärtää, ettei tuo nyt auta kun nämä hullut sotii ympäri maailmaa pitäen öljyn markkinahinnat taivaissa.

Mutta lakko-oikeus jokaisella toki on.

Äänestä
  • Kun työtön menee lakkoon, niin sille ei tarvitse maksaa niiltä päiviltä työttömyystukia.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kun työtön menee lakkoon, niin sille ei tarvitse maksaa niiltä päiviltä työttömyystukia.

    Jep.

    Kannattaa siis miettiä vielä.

    Äänestä

Joku tolkku kerjätessäkin.

Äänestä

Otetaanko nyt sitten varmuusvarastot käyttöön ?? Ehkä nämä sodat ehtii loppua sitä ennen.

Äänestä

Juu ja yleilakon paikkahan on kun talous on lähtenyt elpymään.
Nyt on vain hujattu porukkaa kun on kerrottu että on mennyt monta vuotta lamassa mutta piru kun se talouskasvu onkin ollut jo päällä monta vuotta.
Se yleislakko on raakasti myöhässä kun se olisi pitänyt ottaa käyttöön jo 2024 kun orastava talouskasvu käynnistyi.

Äänestä

Kyllä, vielä nämä uudet päätöket kun tulevat niin olisi aika näyttää Mitä Suomi merkitsee meille tavallisille kansalaisille. Nyt riittää jo riisto!!!

Äänestä

Yleislakolle olisi syytä ihan muidenkin asioiden vuoksi. Seuraavan hallituksen aikana voisi sen järjestää haitallisen maahanmuuton vuoksi. Se on asia joka vie maan konkkaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikö olisi yleislakon paikka ja ihan hyvä syy, polttoaineiden hinnat, jotka tulevat ainoastaan nousemaan.
Se on sama, kuin palkan alennus, vähemmän rahaa jää elämiseen, kun palkasta yhä suurempi osa menee työ matkoihin, joiden on autolla töihin mentävä.
Ainakin kahden viikon lakko, kukaan ei myöskään tankkasi polttoainetta ja kaikki seispisi, jolloin valtion valtiolta jäisi saamatta satoja miljoonia verotuloja.
Palkankorotusten takia kyllä lakkoillaan, eikö nyt olisi aihetta suur lakkoon.
Itse olen lakossa koko ajan, kun en ole töissä, enkä työnhakijanakaan vuodesta 2008 lähtien ja tulot on olen säästöjen varassa eläjä, mutta sillä ei ole mitään vaikutusta.
Autoilua olen vähentänyt, ei vaan pysty tankkaamaan öky kallista polttoainetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu