Eero Heinäluoma SDP:n puheenjohtaja ja kaasuputkimies

Anonyymi-ap

Paavo Lipponen oli SDP:n puheenjohtaja 1993-2005.
Eero Heinäluoma oli SDP:n puheenjohtaja 2005-2008.

Eero Heinäluoman kaasuputkihistoria on suomalaisen suomettumisen ja sinisilmäisyyden irvokkain ilmentymä. Heinäluoma ei ollut vain passiivinen sivustakatsoja, vaan Venäjän energiapoliittisten intressien äänekäs ja aggressiivinen puolustaja, joka pilkkasi varoittelijoita ja kieltäytyi näkemästä totuutta silloinkin, kun veri jo virtasi Ukrainassa.
Tässä on tiivistetty syntilista :
• Häpeällinen sokeus (2009): Heinäluoma pilkkasi eduskunnassa turvallisuusvaroituksia vitsailemalla, ettei putkesta sentään mitään "suikkahattuisia punatähtisiä miehiä" ryömi. Vuonna 2025 tämä muuttui hyytäväksi todellisuudeksi, kun venäläissotilaat soluttautuivat Kurskiin kirjaimellisesti kaasuputkea pitkin. Heinäluoman ivasta tuli oman arviointikyvyttömyyden monumentti.
• Geopoliittinen valkopesu (2019): Vielä viisi vuotta Krimin laittoman miehityksen jälkeen Heinäluoma raivosi tv-tenteissä puolustaessaan Nord Stream 2 -hanketta muka pelkkänä ”laillisena ja taloudellisena” bisneksenä. Hän yritti vaientaa Jussi Halla-ahon kaltaiset kriitikot, jotka varoittivat Kremlin saavan Euroopasta kuristusotteen.
• Konkreettinen pelkuruus (2021): Kun Venäjä myrkytti ja vangitsi Aleksei Navalnyin, Euroopan parlamentti vaati kaasuputken pysäyttämistä. Heinäluoma äänesti tyhjää. Tämä ei ollut enää puhetta vaan teko: hän valitsi mieluummin Kremlin putken suojelun kuin länsimaiset ihmisoikeudet, vain vuosi ennen Venäjän täysimittaista hyökkäystä.
Ydin: Heinäluoma yritti myöhemmin pestä kätensä vetoamalla siihen, että "kaikki muutkin olivat sinisilmäisiä". Ero muihin on se, että Heinäluoma ei vain ollut väärässä – hän aktiivisesti ja ylimielisesti hyökkäsi niitä vastaan, jotka olivat oikeassa, ja suojeli Kremlin taloudellista asetta loppuun saakka.

7

<50

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Venäjän presidentti Vladimir Putin myönsi Eero Heinäluomalle Venäjän valtion korkeimman ulkomaalaisille tarkoitetun kunniamerkin, Ystävyyden kunniamerkin, vuonna 2017.
      Ei mulla muuta.

      • Anonyymi00002

        kyllä rosvo on aina toisen rosvon paras kaveri.


      • Anonyymi00003

      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Persut olivat kuitenkin venäläisille se paras puolue Suomessa vielä 2013.

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001025969.html

        Mitä superdorka tekee kun demareidet häpelliset teot tulevat puheeksi? Superdorka koittaa kääntää huomion jonnekin muualle.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Mitä superdorka tekee kun demareidet häpelliset teot tulevat puheeksi? Superdorka koittaa kääntää huomion jonnekin muualle.

        Ehei, kyse on vain persun tekopyhyyden osoittamisesta.


    • Anonyymi00006

      Demarisioilla on pitkät perinteet Ryssien perseennuolennasta!

      Valco-Sorsa, kommunisti Tuomioja, kaasuPaavo, MiinaTalja, Heinäluoma, 10 miljardin tuhot Fortumille aiheuttanut Tutti, Jauhosanna; annetaan Hornetin Ukrainalle, jotta Venäjän on helpompi valloittaa Suomi!

      • Anonyymi00007

        Katainen möi sähköverkot, Sipilä törsäsi ja menetti rahat, persu syyttää kaikesta Tyttiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1778
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1335
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1128
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      374
      957
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      28
      875
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      775
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      644
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 43
      569
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      521
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      511
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe