Välikaasu

Käytättekö välikaasua?
38105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Emme, vain välihousuja.

1Äänestä
  • Jos on painetta istuessa, vois hieman nousta penkistä ja päästää kaasut ulos - tekee muuten hyvää.

    Äänestä

  • Suomalaisten välikaasu ''pieru'' tulee aina väärässä paikassa.

    Äänestä

  • Sanonta ”paskaturahdus” (tai siihen liittyvät ilaukset kuten ”pääsi paskaturahdus”) viittaa suomalaisessa puhekielessä ja huumorissa tilanteeseen, jossa ihminen yrittää salaa tai luottavaisesti päästää pierun, mutta housuun tuleekin vahingossa myös hieman ulostetta.
    Kyseessä on siis kuvaileva sana ”pahanpäiväiselle vahingolle” tai tilanteelle, jossa pieru pettää luottamuksen.
    Sanonnan käyttö ja merkitys
    • Konkreettinen merkitys: Suolikaasun mukana tuleva lievä tai yllättävä ripulivahinko (ns. varpusparvi tai englanniksi shart).
    • Kuvaannollinen merkitys: Joskus sanaa käytetään kuvaamaan jotain täydellisesti epäonnistunutta suoritusta, noloa munausta tai tilannetta, jossa jokin asia ”menee päin mäntyä” aivan viime metreillä.
    Jos haluat, voimme tarkastella myös muita aiheeseen liittyviä teemoja:
    • Haluatko tietää muita vastaavia suomalaisia noloja sanontoja tai synonyymeja (kuten lusikallinen housussa)?
    • Kiinnostaako sinua sanan mahdollinen esiintyminen suomalaisessa popkulttuurissa tai huumorissa?
    Kerro, miten haluat jatkaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Sanonta ”paskaturahdus” (tai siihen liittyvät ilaukset kuten ”pääsi paskaturahdus”) viittaa suomalaisessa puhekielessä ja huumorissa tilanteeseen, jossa ihminen yrittää salaa tai luottavaisesti päästää pierun, mutta housuun tuleekin vahingossa myös hieman ulostetta.
    Kyseessä on siis kuvaileva sana ”pahanpäiväiselle vahingolle” tai tilanteelle, jossa pieru pettää luottamuksen.
    Sanonnan käyttö ja merkitys
    • Konkreettinen merkitys: Suolikaasun mukana tuleva lievä tai yllättävä ripulivahinko (ns. varpusparvi tai englanniksi shart).
    • Kuvaannollinen merkitys: Joskus sanaa käytetään kuvaamaan jotain täydellisesti epäonnistunutta suoritusta, noloa munausta tai tilannetta, jossa jokin asia ”menee päin mäntyä” aivan viime metreillä.
    Jos haluat, voimme tarkastella myös muita aiheeseen liittyviä teemoja:
    • Haluatko tietää muita vastaavia suomalaisia noloja sanontoja tai synonyymeja (kuten lusikallinen housussa)?
    • Kiinnostaako sinua sanan mahdollinen esiintyminen suomalaisessa popkulttuurissa tai huumorissa?
    Kerro, miten haluat jatkaa!

    Välikaasua ei käytetä nykyaikaisten automaattisten start-stop-järjestelmien kanssa, sillä ne ovat kaksi täysin eri asiaa auton hallinnassa.
    Välikaasu
    • Tarkoitus: Moottorin ja vaihteiston kierroslukujen tasaus, kun vaihdetaan pienemmälle vaihteelle.
    • Käyttö: Tehdään manuaalivaihteisella autolla ajon aikana ennen kytkimen nostamista, jotta auto ei nykäise ja vetävät pyörät eivät lukahda.
    Start-stop-järjestelmä
    • Tarkoitus: Säästää polttoainetta ja vähentää päästöjä sammuttamalla moottorin auton pysähtyessä vaikkapa liikennevaloihin.
    • Toiminta: Sammuttaa moottorin tyhjäkäynniltä ja käynnistää sen uudelleen, kun kuljettaja painaa kytkintä tai vapauttaa jarrun.
    Haluatko tietää enemmän manuaalisesta vaihtamisesta, tai pohditko miten start-stop vaikuttaa auton kulumiseen?

    Äänestä

Välillä kaasutamme.

Äänestä
  • - Emme tosin enää aikoihin.

    Gruss,
    Horst Stacheldraht
    Obersturmbannfuhrer

    Äänestä

Mitä väliä sillä on?

1Äänestä

Aina kun on ilmavaivoja

1Äänestä

Välikaasua käytin viimeeksi armeijassa kaksoipoljennan välissä kun vaidoin pienemmälle vaihteelle uaz pakussa.

Äänestä
  • Eikös vaan UAZissa ollut kaksoiskaasutin, ei nyt ihan Weber mutta kaksoiskurkku kuin Saarioisten lasipurkissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Eikös vaan UAZissa ollut kaksoiskaasutin, ei nyt ihan Weber mutta kaksoiskurkku kuin Saarioisten lasipurkissa.

    En tiedä: Pieraisin kurauksen tahtiin laatikosta. Sitten Luutnantti - kyydissä, rykäisi ja avasi ikkunan.

    käytin viimeeksi armeijassa kaksoipoljennan välissä kun KURRRRRRRRRR Peitti PÖRT. ääneeni.

    Äänestä

💡 Tilanteet, joissa välikaasua käytetään
• Urheilullinen ajo ja rata-ajo: Kun jarrutetaan voimakkaasti ennen mutkaa ja vaihdetaan pienemmälle vaihteelle, välikaasu estää vetävien pyörien lukittumisen (niin sanotun moottorijarrutuslukituksen).
• Ajomukavuuden parantaminen: Arkiajossa välikaasu poistaa nykäisyn, joka syntyy, kun kytkin nostetaan pienemmälle vaihteelle vaihtaessa. Kyyti pysyy tasaisena ja pehmeänä.
• Liukkaalla kelillä ajaminen: Jos vaihdat liukkaalla pinnalla pienemmälle ilman välikaasua, moottorijarrutuksen voima voi katkaista renkaiden pidon ja aiheuttaa sladin tai pyörähtämisen. Välikaasu tekee vaihdosta turvallisemman.
• Mekaniikan säästäminen: Se vähentää merkittävästi kytkimen ja vaihteiston synkronointirenkaiden (synkronirenkaiden) kulumista.
• Vanhat autot (synkronoimaton vaihteisto): Erittäin vanhoilla autoilla (tai tietyillä raskailla ajoneuvoilla) ajaminen on mahdotonta ilman välikaasua ja kaksoiskytkentää, koska vaihteistossa ei ole nykyaikaisia synkronirenkaita tasaamassa pyörimisnopeuksia.
🛠️ Miten se käytännössä tehdään (Arkiversio)
1. Paina kytkin pohjaan ja vapauta kaasu.
2. Siirrä vaihdekeppi pienemmälle vaihteelle.
3. Polkaise kaasua nopeasti (rapsakka napsautus), jotta moottorin kierrokset nousevat vastaamaan tulevan vaihteen nopeutta.
4. Nosta kytkin tasaisesti mutta ripeästi ylös samalla kun jatkat ajoa.
Edistyneemmät kuljettajat käyttävät rata-ajossa heel-and-toe (varvas-kanta) -tekniikkaa, jossa oikealla jalalla painetaan samanaikaisesti jarrua ja pyöräytetään kantapäällä välikaasua.

Äänestä
  • Niin no, välikaasun alkuperäinen tarkoitus oli tasata vaihteiston rattaiden pyöriminen ennen vaihteen alentamista.
    Tuolla mainitsin uaz auton jonka vaihteisto ei ollut synkronoitu.
    Vaihdetta ei saanut päälle jos ei käyttänyt välikaasua tai sai päälle jumalattoman "sirkkelöintiäänen" säestämänä.
    Eli kytkin pohjaan vaihde vapaalle kaasu pohjaan ja pois ja kytkin pohjaan ja pienempi vaihde päälle ja kytkin ylös.

    Äänestä

Välillä. Lähinnä alas vaihtaessa.

Äänestä

Eikös se ollut tapana vain joissain 70-luvun Saabeissa?

Äänestä
  • Vapaakytkin oli hieno homma.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Vapaakytkin oli hieno homma.

    Tarvittiin jottei 2-tahtimoottoria voinut rikkoa moottorijarrutuksella.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Tarvittiin jottei 2-tahtimoottoria voinut rikkoa moottorijarrutuksella.

    Olikos se myös 4-tahtisissa..99-malli...??

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Olikos se myös 4-tahtisissa..99-malli...??

    96:ssa oli alun perin kaksitahtinen moottori minkä vuoksi tuon vapaakytkimen siihen laittoivat.

    Äänestä

Jyry Sisussa

Äänestä
  • Suomen kieli on ihmeellinen. Siitä saa väännettyä kaksimielisiä juttuja


    Siru - Jysyssä!

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Suomen kieli on ihmeellinen. Siitä saa väännettyä kaksimielisiä juttuja


    Siru - Jysyssä!

    Mikä ajatus tuossa sitten on??

    Äänestä

Pienenä 70 luvulla pyysin että setäni välikaasuttais vaihtokohdassa oli vanha Sisu kuorma auto

Äänestä

Minä en automaatti-Bemaristina tajua tuollaisesta mittää!

Äänestä

Välikaasu on tarpeeton, jos osaa ajoittaa vaihtamisen oikeaan aikaan. Vaihteethan vaihtuu kuin itsestään ilman kytkintäkin.

1Äänestä
  • Vaimo sähisee jokaisen pieruni jäljeen tosin
    joskus tarpeet - lirahtaaa housuuni

    1Äänestä

  • Fullerin askissa ei ole rattaiden kulmia viistetty, niin pitää kaasutella pyörimisnopeudet natsaamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Fullerin askissa ei ole rattaiden kulmia viistetty, niin pitää kaasutella pyörimisnopeudet natsaamaan.

    Al-yhteenvetäisy:

    Fullerin aski (tai Fulleri) tarkoittaa yhdysvaltalaisen Eaton-korporaation valmistamaa synkronoimatonta Eaton Fuller -manuaalivaihteistoa, jota käytetään raskaissa ajoneuvoissa. Suomessa se tunnetaan erityisesti vanhempien Sisu-kuorma-autojen (kuten Sisu SM:n) legendaarisena ja pomminkestävänä voimansiirtona.
    Koska vaihteistossa ei ole synkronointirenkaita, sen ajaminen vaatii kuljettajalta erityistä tekniikkaa:
    • Kierroslukujen täsmäytys (Rev-matching): Vaihteen vaihtaminen perustuu moottorin ja vaihteiston kierrosnopeuksien tasaamiseen.
    • Kaksoispoljenta ja välikaasu: Isommalle vaihdettaessa käytetään yleensä kaksoispoljentatun kytkimen tekniikkaa ja alaspäin vaihtaessa kytkimen vapaalla ollessa painetaan välikaasua, jotta hammasrattaat pyörivät samaa vauhtia. Kokenut kuljettaja pystyy vaihtamaan vaihteita usein jopa kokonaan ilman kytkintä pelkällä moottorin kierrosluvun ja kaasun säätelyllä.
    • Kytkinjarru: Kytkinpolkimen pohjaan painaminen aktivoi kytkinjarrun, joka pysäyttää vaihteiston akselin pyörimisen. Tätä käytetään vain auton ollessa pysähdyksissä, jotta ykkönen tai peruutusvaihde saadaan silmään ilman rusahduksia. Liikkeessä s

    Äänestä

Käytän, vaikka minulla on sähköauto.

Äänestä
  • Pieren, hervotta välillä ajaessani.

    koirakin, pelkää.

    Äänestä

Suomen kieli on ihmeellinen. Siitä saa väännettyä kaksimielisiä juttuja

Äänestä

Kuljettajalla oli aiemmin parempi kontrolli autostaan. Jopa sytytysennakkoa pystyi säätämään ohjaamosta käsin, mikä mahdollisti moottorista kaiken irti repimisen.

Äänestä
  • Bensankulutus 1,5 kertainen ja tehot alle 50% nykyautoihin verrattuna

    Äänestä

  • Nelivedoissa piti yhteen aikaan pitää tupakkatauko auton ulkopuolella, jos halusi vaihtaa vetotavan 2-vetoiseksi tai 2-vetoisesta. Etunavoissa oli pyöriteltävä kytkin, jolla lukittiin napa vetäväksi. Nykyään kaikki tuo on automatic.

    Äänestä

Minä käytän väliliukastetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Käytättekö välikaasua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu