Pääministeri on jäänyt orvon asemaan datafirmojen mellastaessa Suomessa ja cusettaessa tyhmiä kuntien virkahenkilöitä. Taas on johtajuus kadoksissa ja Orpon polvet taipuvat nöyrästi kun epävarmalta näyttävä raha kiiluu silmissä.
Löytyykö Orpo vastuunkantajaksi sitten, kun kansalainen maksaa sähköstään euron kilolta?
Ei varmasti löydy! Jonninjoutava koko ukko!
Löytyykö Orpo vastuunkantajaksi sitten, kun kansalainen maksaa sähköstään euron kilolta?
Ei varmasti löydy! Jonninjoutava koko ukko!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suut korvissa hekotetaan näitä " investointeja". Mutta kun taloudesta ei älytä mitään vaan kuvitellaan, että data keskukset lapiolla ammentaa tuloksestaan riihikuivaa rahaa valtion ja kuntien pohjattomaan verosäkkiin. Mutta kun oikeat talousasiantuntijat sanovat, että näin ei tule tapahtumaan moniin vuosiin, jos sittenkään. Investoinnit ja toiminnan kulut ovat sitä luokkaa, että veropoistoja riittää ja taas riittää. No tuleepahan edes kiinteistö euroja ja työntekijöiden palkkaveroja.
Ovathan ne hyviä kohteita Putinin droneille. Oikein houkuttimia. Lähtee koko stanan tuppukylä samalla kartalta.
Paikallisia kepulaisjuntteja pohjoisessa vedetty oikein kunnolla kölin alta.
Petteri tuumasi, että Google on luvannut, että Gogle tuottaa itse tarvitsemansa sähkön. Pirnydinvoimalat laskevat sähkön hintaa keskitalvella.
No äkkiä sitten atomivoimalaa rakentamaan. Sehän jo kymmenen vuoden päästä jauhasi sähköä jos onkelmia ei ole. Ja ei satu ukrainan drooneja sinne harhautumaan