Valtuusto hyväksyi veturitallien kaavan.

2022 Osuuskauppa suur-savo suunnitteli entistä isomman Prisman rakentamista jossa olisi ollut nykyaikaiset palvelut rakennuspuolesta lähtien, mutta eipä vaan lokit antaneet tietä. 2023-2024 Lokit on kaikonneet?? Kuinka tämän pystyivät tekemään?
Samat pelon aiheet meillä edelleen on, kuinka keskustan tulee käymään? Jos tilat tyhjenee, niin saadaan lisää makuupaikkoja vanhuksille.
Prisma jatkaa entisellään. Mutta mitään muuta en kaipaa kun isoa rakennus tavara liiketta esim: Biggmax:a. Saadaan jonkinlaista hintakilpailua alueelle.
876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ihmetyttää kyllä hiukan, että miten uuden Prisman suunnitelmat
kaatuivat lokkeihin, mutta tämän kauppapuiston suunnitelmat ei?
Eikö Suur-Savo ollut tehnyt tarvittavia suunnitelmia? Moni kauppa
Mikkelissä myy: Työkaluja, remontti tarvikkeita, työvaatteita ja kenkiö
sisustus tavaroita, sesonki tuotteita. Tokmanni, Rusta, Puuilo,K-rauta myyvät kaikki samoja tuotteita. Starkki taitaa myydä pelkästään puutavaraa.
Rustahan muuttaa Karikkoon, Lidlin entisiin tiloihin. Ja mitähän tulee
Rustan tilalle? Toisella puolella on valtavat tilat tyhjillään,. niihin mahtuisi vaikkapa Sinooperi, joka jo yhden kerran Mikkelissä oli.
Omalla toivolistalla uusiksi kaupoiksi Mikkeliin ovat juurikin Sinooperi, Etola ja Halpahalli, jonka valikoima on 10 kertaa parempi kuin Tokmannilla ja Puuilolla. Mikkeli tarvitsee tapahtuma-areenan
kahvittelu/ajanvietto paikan. Mielelläni kahvittelisin hetken ja katselisin saapuvia ja lähteviä junia. Toisella puolella on Hese, ja sieltäkin on näkymä junaradalle, mutta tarkoitinkin NÄKÖALA kahviota vähän niinkuin ravikatsomoa, pöytä ryhmät nousisivat porttaittan ylös päin.

1Äänestä

Mikkelin keskustaan tarvitaan kodin tarvikkeita myyvä kauppa! Kuten oli Clas Ohlson. Sieltä sai liki kaiken tarvittavan. On kurjaa lähteä kauas jonkin pienen asian takia kun ei ole autoa.
Hämmästyttää kovin keskustan runsaat lahjakaupat. Niille ei niinkään olisi tarvetta.

Äänestä
  • Juu Claes Ohlson oli mukava paikka ja eikö Akseliin nimen omaan
    rempattu tilat Claes Ohlsonia varten? Sitten saivat jotenkin tarpeekeen
    ja lähtivät. Nyt on Normal, mutta alimmainen kerros on tyhjä.

    Äänestä

Kaupunkikehitysjohtaja luulee että hänen lobbaamassa koulupaikka on joku alkusysäys tälle.

Äänestä
  • Kummasti vaan ovat sataman suunnitelmat venyneet ja venyneet.
    2021 Länsi-Savo teki ison jutun sataman suunnitelmsita. Ei voi
    parhaalla tahdollakaan ymmärtää tätä Paukkula pakkomiellettä
    laittaa Lähemäen seurakunta taloa nurin, ja koulua sen tilalle.
    Peitsaria olisi vaikka tänä vuonna vielä päässyt rakentamaan, ainakin
    Peitsarin koulua pystytty laittamaan nurin, eikä siinäkään olisi kauaa
    mennyt, kun tontti olisi siivottu ja alettu kaivaa vesi ja -viemäri liitoksia
    ja valamaan perustuksia.

    Äänestä

Ei tänne tule mitään rakennusliikkeitä, koska ei täällä kukaan rakenna enää mitään.

Äänestä
  • Joo, eipä tarvita, nykyiset riittävät. Aivan turha tulla vaikka jonkin Byxmaxin, Bauhaussin ym kun olemassa olevat myyvät kaikki sitä
    samaa tavaraa. Remppa äijien vaimot voivat ostaa sitä sisustus tavaraa
    samalla kun äijä kattelee ruuvuje ym. Halpa-halli, SE Halpa-halli, ei mikään
    "halpa-halli" siis, vaan se OIKEA HALPA-HALLI, voisikin olla kiinnostunut tulemaan Mikkeliin. Halpa-hallien myymälöiden yhteydessä on joillakin paikkakunnilla lounaskahvio, mutta tietäähän sen, ketkä laittaa hanttiin, jos joku muu taho kuin Suur-Savo tai Rami yrittää laittaa lounaspaikkaa pystyyn uuteen kauppapuistoon. Kahvio näköalalla, kiitos! Etola on minun toiveeni myös.

    Äänestä

vanha ekotori pitäisi saada takaisin. ja pihamiehet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

2022 Osuuskauppa suur-savo suunnitteli entistä isomman Prisman rakentamista jossa olisi ollut nykyaikaiset palvelut rakennuspuolesta lähtien, mutta eipä vaan lokit antaneet tietä. 2023-2024 Lokit on kaikonneet?? Kuinka tämän pystyivät tekemään?
Samat pelon aiheet meillä edelleen on, kuinka keskustan tulee käymään? Jos tilat tyhjenee, niin saadaan lisää makuupaikkoja vanhuksille.
Prisma jatkaa entisellään. Mutta mitään muuta en kaipaa kun isoa rakennus tavara liiketta esim: Biggmax:a. Saadaan jonkinlaista hintakilpailua alueelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu