Mitä tämä uutinen merkitsee sinulle? Itse vedän tästä kaksi johtopäätöstä. Jumalaa ja Jeesusta ei ole olemassa eikä kukaan yliluonnollinen olento suojele kristittyjä. Kristityt luottavat tämän mielikuvitusolennon suojeluun ja jättävät omatoimisen riskienhallinnan retuperälle. Siksi kristityillä krusifiksit kaatuvat päälle ja tappavat ihmisiä ja papit raiskaavat lapsia kenenkään estämättä kun mielikuvitusolento suojelee ja antaa pahat teot anteeksi.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012351223.html
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012351223.html
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ei ollut tosi kristitty tuo pappi niin kuin eivät lapsetkaan ole. Uskontunnustus pitää osata ja uskoa se. Pappi valehtelee ja lapset eivät usko.
Jumala suojelee omansa helvetiltä. Muuta suojelua ei tarvita vaikka joskus Jumala suojelee. Kuten 9/11 iskussa ja 2004 tsunamissa. Sirkesaloa perheineen tosin ei.
Epäjumalansa kuva tappoi epäjumalastaan valehdelleen valehtelijan.
Runollista oikeutta, oikein sydäntä lämmittää.
Millainen ihminen iloitsee toisen kuolemasta?
Oletko teistien vihaaja ja toivot heille onnettomuuksia?
Tyypillinen ateisti siis.
Tuskin papit teistejä ovat, loisivat vain tyhmien teistien kustannuksella ja valehtelevat työkseen. Iljettävä olmi sai ansaitsemansa lopun, tosin liian nopean ja tuskattoman kun epäjumalankuva murskasi kallon.
Olet avoimesti paha. Ehkä se on hyvä. Ärsyttää joidenkin ateistien tekopyhyys.
Älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi, riskeeraat mielikuvitustaivaspaikkasi.
Minkälainen on se kaikkivaltias jumala joka antaa tuollaisen tapahtua?
Vai sattuiko taas vilkaisemaan toiseen suuntaan, niin kuin eräs piispa arveli Tsunamin jälkeen?
Mihin itse luotat?
evoluutioon ?
Das Kapitaliin?
Saatanaan ?
Kannattaa luottaa siihen, mikä on todeksi osoitettu. Kaikki muu on heikolla pohjalla.
todiste uskovaisten retardismista , uskovainen kiinnitti sen 🤔
kuinka monta syytöntä kuolee näiden uskovaisten tyhmyyden vuoksi 😠
Tähän on nyt luotu tarina ympärille
Pastorin sanotaan kavaltaneen
2 milj USD kirkon lahjoitus rahoja
Eli rangaistus seurasi
Sama juttu kuin Helvettiin poraus
12 kilometriin. Näin liberaalina
vaikea on uskoa, miten mieli laukkaa
Ja tulee vääriä todistuksia
Hirveä tapaus. Minun ymmärrykseni ei tuohon riitä. Krusifiksin irtoamisen tarkkaa syytä ei ole vielä virallisesti vahvistettu tai julkistettu.
Onnettomuus tapahtui lauantaina 17. lokakuuta 2026 Ecuadorin suurimmassa kaupungissa Guayaquilissa sijaitsevassa Our Lady of Perpetual Help -kirkossa (Nuestra Señora del Perpetuo Socorro). Paikallisen arkkihiippakunnan ja uutisraporttien mukaan raskas puinen krusifiksi irtosi yllättäen alttarin yläpuolella olevasta seinästä kesken suorana lähetetyn iltamessun. Se kaatui suoraan messua toimittaneen isä Patricio Alfredo Sánchez Molinarin päälle, joka menehtyi saamiinsa vammoihin.
Vaikka viranomaiset ja kirkon edustajat tutkivat yhä onnettomuutta, asiantuntija-arvioissa ja julkisessa keskustelussa mahdollisiksi syiksi on nostettu seuraavat tekijät:
• Kiinnitysmekanismien pettäminen tai kuluminen: Painavan ja kookkaan puisen krusifiksin seinäkiinnikkeet (ruuvit, pultit tai tuet) ovat voineet antaa periksi ajan myötä.
• Seinärakenteen heikentyminen: Kirkon alttariseinän materiaalit tai itse seinärakenne ovat saattaneet vaurioitua tai rapautua, jolloin kiinnikkeet ovat irronneet alustastaan.
• Puutteellinen huolto ja tarkastus: Julkisessa keskustelussa on painotettu, että kirkkojen sisätiloissa roikkuvat raskaat esineet (kuten suuret ristit ja patsaat) vaativat säännöllistä turvatarkastusta, jota ei tässä tapauksessa mahdollisesti oltu tehty riittävän tehokkaasti.
Paikalliset viranomaiset eivät ole toistaiseksi antaneet virallista lausuntoa siitä, mikä tekninen vika tarkalleen sai massiivisen ristin irtoamaan.
Miksei oteta yliluonnollista selitystä mukaan?
Miksei oteta yliluonnollista selitystä mukaan?
On niin harvinainen tapaus
että osa ottaa tämän.
Yliluonnollisena.
Luonnollisesti.
Fundamentti osasto.
Kyseessä oli Jumalan rankaisu.
Tuossa videolla se seinästä irtoava puuristi näyttäisi kaatuvan epärealistisen voimakkaasti ja painavasti lintaten papin kuoliaaksi.
https://ugdiplomat.com/video-priest-dies-after-large-crucifix-falls-on-him-during-livestreamed-mass/
Vaikkei tieteen valossa mitään varsinaissta luojajumalaa ole olemassa, niin ei se luojattomuus sitä tarkoita -etteikö maailmassa jonkinsortin henkiolentoja tms. olisi, vai mitä?
Mahdollisia luonnollisia selityksiä on niin paljon, että yliluonnollinen on tarpeeton.
No sellaisista ei ole todisteita, ristit voivat kaatuilla ilman henkiolentojakin.
Olisin ollut vakuuttunut yliluonnollisuudesta mikäli risti olisi ensin kohonnut lentoon yläilmoihin ja sitten jysähtänyt pappia päähän pystyasennossa.
Metri paksua kakkoskuutosta lankkua painaa noin 3,5 kg. Puuristi saattaisi näinollen painaa n. 21 kg..
Mutta videolta nähdyn ristin voisi arvella painavan useita satoja kiloja,
sillä se painaa ihmisen linttaan sekunnissa -ikäänkuin tonnin rautakasa putoaisi niskaan, puisen esineen sijasta. Outoa?
Niistä ei kuitenkaan ole yhtään enemmän todisteita kuin jumalista.
Mielikuvituksen tuotteita kaikki.
Kyllä kyllä. Mitään yksittäistä luojajumalaa ei tietty voisi olla periaatteellisellakaan tasolla sen luojan tekijän puuttuessa.
On silti täysin eri asia puhua "henkimaailman" jutuista..
300 000 vuoden takaa periytyvä nykyihminen on silti teknologisessa kehityksessään vasta alussa. (Kiitos 1700-luvulla alkaneen valistus ajan).
Esim. virukset pistettiin aikoinaan mielikuvituksen piikkiin, kun ei niitä voitu edes mikrokoopilla todeta viuaalisesti, - kunnes sitten vasta joskus 1930-luvulla eletronisen mikroskoopin myötä.
uskovaiset oli tehneet ristiin kunnon perustukset 🤣🤣🤣
Evoluutio iski. Jotkin krusifikseja syövät olennot söivät kiinnikkeet ja se irtosi paikaltaan.
Eikös kristityt ole täpinöissään veriuhreista?
Jeesus ei tykännyt saarnasta?
Risti osui millimetrin tarkasti
Pastoria päähän. Myös yhtäkkinen irtoaminen
" seinästä puhtaasti irti "
Ilman ulkopuolista vaikutusta
Hyvin elokuvamaista. Eikä ole
ihme, että herättää kysymyksiä
Miksi irtosi, juuri kun pappi oli
puhumassa. Ei puheen jälkeen
Tai ennen puhetta.
Periaatteella poltergeist - voidaan luoda : kuolleen ihmisen
Kostoisku. Ja paljon muuta.
Näitä ei näe kuin kauhu elokuvissa.
Kolme kiinnitystä Seinään
Laukesi yhtä irtonaisesti
Ja yhtä aikaa. Kyllä tämä voi
mennä " selittämätön " osastoon
Ovat näköjään fiksanneet ristin jo kuntoon, muttei oo seinässä kiinni enää, kuvasta päätellen risti näyttäisi olevankin valurautainen? https://cdn.abcotvs.com/dip/images/19955447_cnnw-crucifix-death-ecuador-img.jpg
Jumala klutsuu tuoioide lata armon alle. https://www.youtube.com/watch?v=rbCVKn93t8M