https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000012361885.html
Riikka Purra on noussut kansan silmissä Suomen pelastajaksi.
Riikka Purra on noussut kansan silmissä Suomen pelastajaksi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Puolestaan SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kommentoi perussuomalaisten esitystä sanomalla, että SDP ei leikkaisi maksussa olevia eläkkeitä. Lindtman lisäsi perään, että se on ”täysin selvä asia”. Onko oikeasti asia näin kysyy Iltalehden toimittaja Ristamäki?
Iltalehden politiikan toimituksen päällikkö Juha Ristamäen mukaan tämä ei ole ihan niin selvä asia kuin Lindtman sanoo. SDP:n odotetaan nimittäin esittävän kiristyksiä suurempien eläkkeiden verotukseen.
– Jos niitä verotetaan enemmän, de facto niitä leikataan, Ristamäki sanoo ja jatkaa:
– Kyllä siinä tapauksessa eläkeläisen ostovoimaa leikataan.
Siten Lindman harhaanjohtaa tässä oikeaa totuutta.
Ostovoimaan leikataan, jos leikkaus kohtistuu vaikka 8 000 €:roa saaviin.
Mitä heiltä jäisi ostamatta, 🤔🤔 lisää osakkeita.
Kansan silmissä on väärä ilmaisu.
Vaan oikeisto politiikkaa kannattavien keskuudessa.
Älä viitsi lokeroida ja eriarvoistaa ihmisiä. Suomi on yhteiskunta, ei keskitysIeiri. Suuri osa kansasta tietää, että PS on lähes aina oikeassa. Imagogallupissakin tuli ilmi, että moni pitää persuja rehellisenä. Ongelmana on vain punavihreä häpäisykulttuuri, jonka seurauksena ihmiset on arkoja sanomaan sen mitä ne oikeasti ajattelee persuleimaa peläten.
☝️🙄
Kesyttää Perussuomalaiset = vedetään persujen päät samaan pensaaseen, missä muut piileskelee arkitodellisuudelta.
Ei tule onnistumaan.
☝️😂
Onneksi Suomessa on vähän rikkaita.
Se porukka on ainoa mikä vielä voi heidän kannatus nostaa, mutta se tietää samalla, että Kokoomus menettää.
Onneksi Kokoomus on yksin maksumiehinä, siitä että ottivat Persut mukaan.
Persu mikset yliviivannut, että Persut menevät Kokoomuksen ohi oikealta.
Mitä se tarkoittaa, että heidän politiikkaa on entistä kauvempana duunareista ja vähävaraisista, entistä lähempänä varallisuutta ja suuria pääomia.
Perussuomalaiset on ainoa isänmaallinen puolue Suomessa.
Miksi sitten hylkäsivät Kristinuskon ja palvoivat Lusiferia loppuunsa saakka?!
Kun saatana nimenomaa tuhoaa Suomen, kansoinee päivinee
Päivä paras läppä tähän asti.
Voi kyllä tänään parempaakin yltää.
Sinä et varmaan ymmärrä mitä kannatus luvut tarkoittavat.
Kaikki vanhat puolueet levittivät jo finanssi- ja koronakriiseissä punaisen maton oikeistopopulistien nenän eteen. Mitä enemmän velkaa sitä suurempi kannatus heille.
Perussuomalaiset ajaa ja toteuttaa politiikkaa: "oma maa ja sen kansa aina ensin" ja vastaavasti esimerkiksi SDP ja vasemmistoliitto ajaa politiikkaa "muun maalaiset aina ensin".
😂🤣😂 puolue joka hallitus kausiensa aikana ottanut melkein 350 tuhatta pakolaista.
Purra Suomen kansan pelastaja ? Huumorisi menee jo överiksi.
Sehän on totuudenmukaisesti sanottu.
Hyvä että ei kaikki Persut ole tosikkoja.