Vaikka olen tykännyt tehokkaista autoista ja kaahannut ylinopeuksiakin, olen nyt sitä mieltä että alennetut rajoitukset voitaisiin ottaa pysyvästi käyttöön! Se säästäisi valtavasti polttoainetta, sähköjä ja kokonaispäästöjä. Renkaat kuluisivat vähemmän, sekin kotiin päin. Hyväpintaisilla teillä satanen on oiva, samoin moottoritielle riittää hyvin satanen. Vain huonokuntoisimmat ja mutkaisimmat kapeat osuudet 80 km/t. Etuna olisi myös se, että eri ajoneuvotyyppien nopeuserot eivät olisi valtavan suuria esimerkiksi peräkärryn vetäjät, bussit, rekat ja henkilöautot. Ohitustarve vähenisi ja agressiot.
Kunhan vaan tietyömaiden alempien nopeusrajoitusten alueet olisivat reaaliaikaisia eli alempi rajoitus vain oikeassa tietyömaan kohdassa, niin kaikki olisi bueno.
Kunhan vaan tietyömaiden alempien nopeusrajoitusten alueet olisivat reaaliaikaisia eli alempi rajoitus vain oikeassa tietyömaan kohdassa, niin kaikki olisi bueno.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taas yksinäinen reppana haluaa huomiota ja ärsyttää, älä viitsi suotta.
Niin voisi, noin 6€ tunti nousi palkka tänään.
Siihen lisät päälle niin en pistä talvea pahakseni
Nii miksei. mihin on valmiissa elämässä kiire, hautaanko? Tai sitte lähtee aikasemmi. Monesti nähny ku ajetaa ylinopeutta nii sitte ollaanki ojassa taikka puuta päin ajettu ja sitte ollaanki halvaannuttu vartalosta alaspäin ja siinä se elämä meneeki.