"Mikä on juurisyy, josta Putin aina puhuu?
Putin käyttää sotansa perustelemiseen historiaa ja uskontoa, mutta ne ovat sumuverhoa. Todellinen juurisyy on Putinin halu alistaa sekä Ukraina että puoli Eurooppaa Venäjän määräysvallan alle."
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000012374061.html
Putin käyttää sotansa perustelemiseen historiaa ja uskontoa, mutta ne ovat sumuverhoa. Todellinen juurisyy on Putinin halu alistaa sekä Ukraina että puoli Eurooppaa Venäjän määräysvallan alle."
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000012374061.html
Vastaukset 68
Vanhimmat
Putin on fasistinen imperialisti ja tahtoi saada hallintaansa entisen Suur-Venäjän.
onneksi ei olla enään venäjän määräyksien alla toisaalta jenkit sen sijaa voi tulla tuhoamaan meidän luonnon ja viemään mineraalit ihan niinkun yhteisymmärryksessä. Tämä on haaveeni suomalaisena toivottavasti dollarikin tulee kohta niin voidaan olla ehta banaanivaltio
Miksi Ukrainassa soditaan?
Venäjän presidentti Vofa Putin sai päähänsä ajatuksen, että hän on uusi Pietari Suuri, joka palauttaa omilla toimillaan maalleen Euroopassa takaisin muinaiset Tsaarin ajan rajat! Hän päätti aloittaa suurprojektin 24.2.2022 hyökkäämällä ensin Ukrainaan ja saavansa sillä tavoin maan Venäjän uuteen ”etupiiriin”! Kun tämä tavoite oli saavutettu niin seuraavaksi katsotaan uusi kohde, jollainen voisi olla vaikkapa Suomi!
Nyt on kulunut jo 4,5 vuotta eikä onnistuminen ole edes lähellä, mutta Putin ei vaan suostu pyörtämään päätöstään vaikka tappiot ovat suuret ja Venäjän talous kuralla! Olisiko aika jo luopua hankkeesta?
"Miksi Ukrainassa soditaan?". Siksi kun kaikki Lännen lampaat tämän sallivat. Siinä ei tarvitse sen kummemmin hakea syitä muualta; riittää kun katsoo peiliin !
Itse asiassa Putin ei voi luopua hankkeesta vaikka haluaisi. Tsaarilla ei ole lupa hävitä sotia, ja sellaiselta tämä alkaa näyttämään venäläistenkin silmissä. Putinin oma asema romuttuu, jos hän lopettaa sodan ilman voittoa.
Sodan loppumiseen Venäjän puoleta tarvitaan jonkinlainen palatsivallankumous. Muuten edessä on pitkä jäätynyt konflikti. Mitään aseleporauhaa Putin ei voi hyväksyä, se luettaisiin Moskovan kaduilla tappioksi.
Juurisyy on tietysti Putinin pyrkimys saada Ukraina käskyvaltaansa niin ettei se pysty omaa demokratiaansa kehittäen lähentymään muita Euroopan valtioita. Kun ei se onnistunut taloudella ja diplomatialla, otettiin käyttöön erikoisoperaatio.
Arja antaa taas tiltusille piiskaa, kovasti se näyttää sattuvan.
Voisiko kysymys olla punajuurista ?
#Mikä on juurisyy, josta Putin aina puhuu?
Putin käyttää sotansa perustelemiseen historiaa ja uskontoa, mutta ne ovat sumuverhoa. Todellinen juurisyy on Putinin halu alistaa sekä Ukraina että puoli Eurooppaa Venäjän määräysvallan alle.#
Tässä mainio esimerkki 'analyyttisestä' tulkinnasta, joka ei kerro mitään.
Ainoastaan se narratiivi, jota on vuosia tarjottu, uusitaan.
Molkin uskollinen 'tietolähde' on eittämättä juuri tämä, joka ei kerro mitään todellista.
Putinin esittämä juurisyy on hyvin selkeästi esitetty, jota tosin ei suostuta kertomaan, ei sovi narratiiveihin.
"Tässä mainio esimerkki 'analyyttisestä' tulkinnasta, joka ei kerro mitään."
Kertoo se totuuden.
"Ainoastaan se narratiivi, jota on vuosia tarjottu, uusitaan."
LOL. Se on totuudellinen narratiivi.
"Molkin uskollinen 'tietolähde' on eittämättä juuri tämä, joka ei kerro mitään todellista."
Minä olen kertonut samaa vuosia ja Paananen kertoi asian eilen. Paananen ei siis ole lähteeni.
"Putinin esittämä juurisyy on hyvin selkeästi esitetty, jota tosin ei suostuta kertomaan, ei sovi narratiiveihin."
Ai saamari, mitä hevonpaskaa, tiltu. Sinä itse et kykene esittämään väittämiäsi Putin Kalsarimyrkyttäjän "selkeitä" juurisyitä, koska tiedät, että kykenen kumoamaan ne valheina.
Mitä sekoilet? Venäjän väitteet sodan "juurisyistä" on toistettu täällä tuhansia ja "valtamediassakin" satoja kertoja.
Tietenkään et voi tätä jälkimmäistä tietää, jos kieltäydyt seuraamasta "valtamediaa" ja saat tietosi siitä lähinnä Mitävittulaisen kautta.
Haista pitkät, juurisyitä ei käsitellä missään, ei keskusteluissa, ei medioissa...täysin vaiettu, kielletty aihe.
Yksi paniikin syy rikollisten piireissä, näyttää siltä että piakkoin ne ON PAKKO esittää julkisesti, niinkuin ne ovat.
Miksi sinä et taaskaan niitä kykene esittämään, vaikka kuinka pyydetään, tiltu?
Ukrinan läpikorruption takana on niin paljon saastaa ja satoja miljardeja on hukattu tämän systeemin ylläpitämiseen, ettei tietenkään ole kanttia näissä piireissä puhua todellisista syistä.
On turhaa potkia tutkainta vastaan...niinkuin sanonta kuuluu.
Sinua paljon fiksummat todelliset asiantuntijat ovat esittäneet, en minun selvitykseni tuo siihen mitään uutta.
Mitkä ne todelliset syyt siis ovat vai eikö sinulla ole kanttia puhua niistä?
Mitä nuo todelliset asiantuntijat siis sanovat juurisyiksi?
Jeesus tulee Piaan? 😮
Suomesta ei löydy alle 75-vuotiaita asiantuntijoita tai tyhjää merkittävämpiä poliitikkoja, jotka liputtaisivat Venäjän puolesta. Siksi heitä ei A-studioonkaan ilmaannu. Muussakin kansassa heitä on Helvetin vähän, kuten tulet huhtikuussa karusti näkemään.
Olen sinulta ennenkin kysynyt mieleistesi keskustelijoitten nimiä, ja vastaus on ollut pelkkää kiemurtelua jos sitäkään. Koska tyhjä tuoli ei keskustele eikä sano muutenkaan mitään, annahan viimeinkin tulla.
Annapa siis linkkiä mieleisiisi eurooppalaisiin asiantuntijoihin.
Oletko sinä täysin jopa syyntakeeton, Ukrainaan liittyvät asiat on päivänselviä, paitsi valltamediassa ja globalistien (Halla-ahon) politikoinnissa.
Ota itse selvää kerrankin, tietoa on.
Edelleen, ota selvää ja lopeta tuo tyhmä ruinaamisesi.
Kuinka se yhtäkkiä on niin vaikeaa?
Jos asia olisi sinulle päivänselvä, kykenisit sen kertomaan lyhyesti, mutta et kykene, tiltunen. Minä kykenen:
"Todellinen juurisyy on Putinin halu alistaa sekä Ukraina että puoli Eurooppaa Venäjän määräysvallan alle."
A-studiossa esitettävät mielipiteet on ennalta raameihin sovitettuja.
Miksi kysyt tyhmiä, johon jatkuvasti syyllistyt?
Ei typeryyksiin viitsi edes vastata, eikä jatkuviin uusintaesityksiin mm. juurisyistä.
Kaikki nämä asiat on kymmeniä kertoja esitetty.
Idioottimaista toistaa propagandaa, ja vielä Paanasen suusta.
Joka sai ikuisen porttikiellon, valheellisesta ja sopimattomasta esiintymisestä.
No kerropa sinä sitten totuus, tiltunen.
Miten _minä_ voin ottaa selvää _sinun_ mieleisistäsi eurooppalaisista asiantuntijoista, ellet itse kerro heidän nimiään? 😃
Älä nyt pahastu, mutta järkesi juoksu vaikuttaa sitä että olet korvannut oppisivistykselliset valmiudet uskonnollisilla. Koska en varmasti ole ainoa joka on tämän vaikutelman saanut, voin vain ihmetellä miten voit kuvitella saavasi viestiäsi perille millään tasolla. Eihän kukaan kuuntele itseään tyhmempiä ihmisiä kovinkaan pitkään – eikä ainakaan tosissaan.
Venäjällä 'valheellinen esiintyminen' tarkoittaa totuuksien laukomista. Valheen valtakunta.
Kaveri ei edes katsele A-Studiota mutta tietää siitä kaiken.
Kuuntele molokki tämä professorin luento niin et voi enää väittää ettet tietäisi asioita.
https://www.youtube.com/watch?v=QRwSqZhios8
Mitä hän kertoo videollaan?
Miksi et itse katso niin tietäisit asioista enemmän.
Eli sinäkään et siis ole katsonut mainostamaasi videota, kun et kykene kertomaa, mitä siinä sanotaan.
Älä mene tuon taakse piiloon. Katso luento. Olen kolme varttia katsonut ja erittäin mielenkiintoinen.
LOL. Mutta et kykene kertomaan, mitä siinä sanotaan. Haha. Minä en juurikaan katsele videoita, enkä taatusti aio tuhlata aikaani videoon, josta et edes kykene sanomaan, että mitä siinä kerrotaan.
Kyllä kai se katsonut on, mutta ei pysty kirjoittamaan muutamaa riviä selkeää asiatekstiä. Liian hapokasta.
Veikkaan että videolla on taas kerran putinatsien kahdesta jenkkivarajeesuksesta Jeff Sachs, jonka taloustieteellinen professuuri ei anna mitään asiantuntemusta politiikkatieteeseen ja valtioitten suhteisiin. Tällä kaverilla kyllä antaa:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012021471.html
Arvasin väärin, kyseessä on se toinen eli Johnny!
Ketään muita Zaarnaajia näillä hihupettereillä ei maailmassa näytä olevan kuin nämä kaksi, jotka ovat omistaneet kaiken vapaa-aikansa Moskovan viestikapulan juoksuttamiseen.
Johnny täyttää ensi vuonna kasikymppiset, joten kannattaisi Piru vie katsella jo seuraajaa. Tai ehkä on katseltukin, mutta ei löydy.
Emme kuulu uusnatsi-kohderyhmään.
Jatka sitten pää pensaassa kutten tähänkin asti. Jos minä olisin jotain kertonut niin et kuitenkaan asiaa uskoisi, siksi parempi että itse kuuntelet kun riippumaton asiantuntija puhuu. Vai kuunteletko vain pekkatovereita?
Kannatatko Azovin uusnatseja?
Sinä itsehän jatkat pääsi pensaaseen laittamista, tiltunen. Minä kyselen sinulta, että mitkä ne väittämäsi todelliset juurisyyt ovat ja sinä kieltäydyt kertomasta. Miksi?
Eikun keskustapuoluetta. Seuraava kysymys?
Hyvin sanottu, kremlin narrit on varmasti riippumattojen asiantuntijoita.
Mitä mieltä olet Azovin uusnatseista?
Mutta pekkatoverit on riippumattomia? Ja luuletko että tuo amerikkalainen professori saa Venäjältä rahaa?
Tiedetään, et sinä eikä paananen halua kuunnella Jeffreytä ja hyvästä syystä.
Totuus on teille kirosana ja eikä todellakaan sovi valtamedialle.
Minun osaltani siksi, kun ne on kymmeniä kertoja esitetty ja kuvattu, olosuhteet ennen ja jälkeen vallankaappauksen.
Sinä olet aikoja korttisi pelannut, tosiasioita on aivan liikaa sinun näkökulmastasi.
'Toveri on ollut kovin uskottava', tyypillinen esimerkki stupidon sarjassa, joka puhuu itsensä pussiin kerta kerran jälkeen.
Onko meillä koko kenraalikunta maansa myyneitä, jotka ohjeistetaan ulkoa?
Siinä kysymys, joka olisi maanpetosluokkaa, jos näytettäisiin todeksi.
Jos Venäjän ydinaseita olisi tulossa Meksikon ja USAn rajalle niin miten USA siihen suhtautuisi? Tuossa yksi juurisyy.
En vaan Suomen Keskustaa.
"Minun osaltani siksi, kun ne on kymmeniä kertoja esitetty ja kuvattu, olosuhteet ennen ja jälkeen vallankaappauksen."
LOL. Ukrainassa ei edes ollut vallankaappausta, vaan vallankumous, kun Ukrainan parlamentti erotti äänestyksellä korruptoituneen presidentti Januukovitshin hänen paettuaan Venäjälle valtion kassan kanssa. Väittämäsi olosuhteet ovat siis valhetta etkä kykene kertomaan todellista juurisyytä Venäjän rikolliselle hyökkäykselle. Minä kykenen: "Todellinen juurisyy on Putinin halu alistaa sekä Ukraina että puoli Eurooppaa Venäjän määräysvallan alle."
"Sinä olet aikoja korttisi pelannut, tosiasioita on aivan liikaa sinun näkökulmastasi."
Minä tuon tosiasiat esiin toisin kuin sinä itse: "Sinä olet aikoja korttisi pelannut, tosiasioita on aivan liikaa sinun näkökulmastasi."
Sinä valehtelet, että Venäjällä olisi muka muita juurisyitä rikolliselle sodalleen, mutta et sitten edes pyydettäessä kykene niitä kertomaan, tiltunen. Olet säälittävä.
Molok ei pysty muuhun kuin inttämiseen.
Arja Paanasen jutut se kyllä poimii tunnetuista syistä.
Stubb, Marin, Toveri, siinä hyvä kattaus tästä meidän pölhölästä.
USA laittoi miljardeja Ukrainaan ennen tuota, sillä ei mitään merkitystä asioihin?
LOL. Aivan hirveää hevonpaskaa, tiltu. Ukraina ei ollut hakeutumassa edes NATO:n jäsenmaaksi, vaan oli päättänyt pysyä sotilaallisesti liittoutumattomana ja neutraalina ja mikään maa ei ollut viemässä Ukrainaan aseita, ohjuksia, saati sitten ydinohjuksia. Sellaista juurisyytä ei siis ole olemassa.
Inttäminen on sinun heiniäsi ja siinä lienee koko tarkoituksesi palstalla.
Miten sinä siitä hyödyt, kun kiellät tapahtuneet ja dokumentoidut tosiasiat?
Väkivaltainen vallankaappaus ja siitä seurannut sisällissota ovat juuri niitä.
Jotain rajaa nyt paskan jauhamiseen. Ukraina antoi ydinaseensa Venäjälle – kiitollisuus tästä onkin ollut suorastaan käsin kosketeltavaa – eikä ole ollut tuomassa uusia tilalle mistään.
Miten Venäjän ydinaseita voisi olla tulossa Meksikon ja USA:n rajalle? Ei siellä ole mitään vapaata vyöhykettä valtioitten välissä.
Ei ollut. Vai oliko sillä merkitystä, että samaan aikaan, kun USA auttoi Ukrainaa n. 5 miljardilla dollarilla, USA auttoi Venäjää noin 24 miljardilla dollarilla?
Paananen on erittäin arvostettu toimittaja, ota pääsi pois perseestä.
Valta ei vaihtunut väkivaltaisesti, vaan yksimielisell ääänestyksellä eikä Ukrainassa ollut sisällissotaa, vaan Venäjän aloittama ja ylläpitämä hyökkäyssota:
"Venäläinen sotilaskomentaja: Minä aloitin sodan Itä-Ukrainassa
Venäläinen sotilaskomentaja kertoo venäläislehdelle joutuneensa lietsomaan tosissaan Itä-Ukrainan sotaa, ennen kuin taistelut Donetskissa ja Luhanskissa alkoivat kesällä."
Kyllä ja siihen lisätään vielä Valtonen ulkoministerinä, joka Malisen mukaan aivopestiin yhdessä yössä Billenberg piirissä.
Todella järkyttäviä tapauksia, onko ihme että on saatu asiat mallilleen?
Propagandisti, joka heivattiin Venäjältä.
Jos näin, se oli täysin välttämätöntä...mieti ydinaseita uusnatsien hallussa?
Sota alkaa, kun joku hyökkää rajan yli.
- kukahan se joku mahtoi olla ?
Naamiot riisuttiin 24.2.2022, kun laajamittainen hyökkäyssota alkoi.
Sitä ennen rajan ylitys tapahtui jo helmikuussa 2014 Krimillä.
Tiltun on aivan turha selittää mitään satuja historiasta, juurisyyt sodalle on esitetty yllä.
Juurisyyt, perehdy niihin.
Näyttää jo perehtyneen, hyvä.
"Todellinen juurisyy on Putinin halu alistaa sekä Ukraina että puoli Eurooppaa Venäjän määräysvallan alle."
Järjetön hokema, jota myös Paananen viljelee...osoitaa valtamedioiden järkyttävän tason.
Sinun oman järkyttävän tasosi osoittaa se, että yrität kiistää Paanasenkin antaman selityksen, vaikka itse et osaa muuta kertoa kuin valheitasi.